Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δεν το συζητάω... τι καλύτερο από μια εκδρομή στο Άουσβιτς Χριστουγεννιάτικα... ρε σεις ληγμένα παίρνετε? Η πρώτη και μοναδική σου επιλογή, μια που όπως λες έχεις πάει Αυστρία είναι η Γερμανία... Μόναχο με Νυρεμβέργη... τα ρέστα είναι πασαλήματα... η Βαρσοβία είναι πολύ λίγη και η Κρακοβία όσο κούκλα κι αν είναι δεν κάνει για Χριστούγεννα... τα έχουμε πει δεκάδες φορές, Χριστούγεννα πάμε Αυστρία, Γερμανία και αν έχουμε φράγκα στο Λονδίνο ή την Ν.Υόρκη, τα υπόλοιπα είναι για άλλες εποχές...
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Tώρα δηλαδή εσύ έχεις πάει Χριστούγεννα στη Βαρσοβία και την Μπρατισλάβα και σου άρεσαν?
Traveller γιατί είσαι τοοοσο αντίθετος σε όλα?? Εδώ ο καθένας λέει την γνώμη του......ο άνθρωπος θέλει να πάει κάπου οικονομικά, έχεις δει πόσο είναι τα αεροπορικά εισιτήρια για Αυστρία και πόσα θέλεις να φας εκεί?? Είχα πάει Πρωτοχρονιά και τα 600 euro δεν μου έφτασαν.... Εδώ ιδέες δίνουμε και κουβέντα κάνουμε δεν πάει να πει ότι θα τα ακολουθήσει κιόλας....Ο καθένας με την τσέπη του πάει όπου γουστάρει.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
η αληθεια ειναι οτι και εγω ελεγα να παω αυστρια αλλα τα εισητηρια ειναι πανακριβα 600ευρω τουλαχιστον τα αεροπορικα μονο στην καλυτερη 500 και γενικως πολλα πραγματα ειναι θεμα γουστου, δεν θελουμε ολοι τα ιδια πραγματα.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Γλυκιέ μου Traveller :icon_redface::icon_redface::icon_redface: Μην μας μαλώνεις....:cry::cry::cry:

Το οικονομικό με έκανε να κοιτάξω πιο πολύ την Πολωνία από την Γερμανία!
To κόστος της ζωής,των ξενοδοχείων...Ξέρεις...τα κλασσικά...:p

Πριν 1,5 μήνα γυρισα από Ταυλάνδη...ωραια θαταν για Ν.Υορκη αλλα θα πρέπει να με πουλήσω για να πάω! Οσο για Λονδίνο έχω πάει Χριστούγεννα και Μαδρίτη και Ρουμανία (εμενα μ'αρεσαν πολύ τα Δρακουλιάρικα-Χιονισμένα Χριστούγεννα) και εκτος Χριστουγέννων Βιέννη,Βουδαπέστη,Μπρατισλάβα

Εχεις πάει μόναχο;Πόσα πιστεύεις θα χαλάσουμε αν πάμε 26/12-2/1;;;Με τις εκδρομούλες μας βεβαια...να δούμε και τα κάστρα μας...
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Γλυκιέ μου Traveller :icon_redface::icon_redface::icon_redface: Μην μας μαλώνεις....:cry::cry::cry:

Το οικονομικό με έκανε να κοιτάξω πιο πολύ την Πολωνία από την Γερμανία!
To κόστος της ζωής,των ξενοδοχείων...Ξέρεις...τα κλασσικά...:p

Πριν 1,5 μήνα γυρισα από Ταυλάνδη...ωραια θαταν για Ν.Υορκη αλλα θα πρέπει να με πουλήσω για να πάω! Οσο για Λονδίνο έχω πάει Χριστούγεννα και Μαδρίτη και Ρουμανία (εμενα μ'αρεσαν πολύ τα Δρακουλιάρικα-Χιονισμένα Χριστούγεννα) και εκτος Χριστουγέννων Βιέννη,Βουδαπέστη,Μπρατισλάβα

Εχεις πάει μόναχο;Πόσα πιστεύεις θα χαλάσουμε αν πάμε 26/12-2/1;;;Με τις εκδρομούλες μας βεβαια...να δούμε και τα κάστρα μας...
Αλήθεια είναι ωραία στην Ρουμανία τα Χριστούγεννα????
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
εχω ακουσει απο εναν φιλο οτι γενικως η ρουμανια ειναι ομορφη τωρα για χριστουγεννα δεν ξερω παντως τα αεροπορικα γιατι κοιταξα και για εκει ειναι πολυ φτηνα
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Στην Ρουμανία είναι στολισμένα, έχει χιόνι, εχει Χριστουγεννιάτικες αγορές, έχει πεντανόστιμες σουπες, το κόστος για να φας σε ένα καλό εστιατόριο με πρωτο-δευτερο πιάτο και μπουκάλι κρασί είναι περίπου στα 25 ευρώ το ζευγάρι...αρκετες φορές και οικονομικότερα και εχει ένα όμορφο χρώμα με τα παλάτια της, τα δάση της και τον Δράκουλά της!
Κάτι τέτοιο αναζητούσα και για φέτος...

Αν θες πάντως christmas markets στο Μόναχο απ'ότι είδαι όλα κλείνουν 23-24 Δεκεμβρίου.
Θα ήθελα να έχει...Ενας ακόμα λόγος που λέγαμε για Πολωνία ειναι και αυτός...γιατι εμεις θα πάμε Πρωτοχρονιά...και διάβασα οτι εκεί μενουν ανοιχτές οι αγορές και τότε...
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν προκάματε παιδάκια, γι' αυτό τώρα σας φαίνονται ακριβά τα αεροπορικά. Στις αρχές του μήνα, που είχε βγάλει την προσφορά η aegean, τα εισιτήρια για Μοναχο, Βιέννη κλπ κόστιζαν λιγότερο από 100 ε πηγαινέλα για τις μέρες των γιορτών! Λυπάμαι, χάσατε!:D
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Στο τσακ τα χασαμε...μεχρι 9 σεπτέμβρη,αλλά αν δεν ξέρεις τι δουλεια θα εχεις και ποσα θα βγαζεις το μηνα δεν κλεινεις αεροπορικα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ψάχνουμε και εμεις να πάμε καπου τα χριστούγεννα! Θέλουμε να ειναι "Χριστουγεννιάτικα"...να ειναι στολισμένα, να έχει αγορές ίσως και λίγο χιονι,αν και αυτό δεν ειναι απαραίτητο. Το βασικότερο όλων ομως είναι να είναι φθηνά. Γυρίσαμε από ένα μεγάλο και ακριβό ταξίδι (Ταυλάνδη) και θελουμε να μην μας φύγει 1 περιουσία. Κοιτάζαμε τα αεροπορικά και δυστυχώς δεν βρήκα τρελλές προσφορές.

  • Οικονομικά είναι για Γευνεύη που απ'ότι έμαθα δεν αξίζει τα Χριστούγεννα γιατί η πόλη ερημώνει και δεν εχει καθόλου Χριστουγεννιάτικο πνεύμα αλλά είναι και πανάκριβα. Μου είπαν ότι μια πίτσα έχει 20 ευρώ πάνω κάτω.Και ότι ένα ξενοδοχείο αξιοπρεπές ( 3 αστέρων) χωρίς πολυτέλειες κοστίζει κάπου στα 100 ευρώ
  • Επίσης οικονομικά ειναι για Κωσταντινούπολη, αλλά δεν ξέρω...κάτι με κρατάει πίσω!

Μου αρέσει πολύ η ιδέα της Πολωνίας (Βαρσοβία+Κρακοβία) καθώς και η Γερμανία ( Βερολίνο+Μόναχο).Πιστεύω ότι στην Πολωνία μέσα σε 5-6 μέρες που διαθέτουμε θα δουμε πολλά σε χαλαρους σχετικά ρυθμούς σε σχέση με την Γερμανία.

Καμιά άλλη πρόταση;;;;;;;;;

Α επίσης να προτείνω για Χριστούγεννα την Ρουμανία. Οχι το Βουκουρέστι οσο τα χωριά της Τρανσυλβανίας...Μπρασοβ-Σινάια-Σιγκισοάρα.Ειχα πάει προπερσυ και ήταν μαγικά! Ειχε χιόνι,χριστουγεννιάτικα φωτάκια, αγορές,ωραίο φαγητό και ήταν πολύ φθηνά και τα αεροπορικά και η ζωη εκεί!
Πλακα κανεις...Σεπτεμβρης και δεν εχετε ακομα αποφασισει για τα χριστουγεννα;

Η Κωνσταντινουπολη γιατι σε κραταει πισω; Εμαθα πως θα ειναι το μισο φορουμ εκει τις γιορτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom