Χριστουγεννα που?

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Δεν έχω πάει Ζαγοροχώρια αλλά έχω ακούσει από φίλους και γνωστούς τα καλύτερα.... Μην ψάχνεις για λεωφορεία...όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι μεγάλη ταλαιπωρία....Θα βρείτε να νοικιάσετε ένα αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη για να μπορείτε να γυρίσετε....πχ αν πας Ζαγοροχώρια θα κάνεις βόλτα και στα Γιάννενα...ή Φλώρινα μπορείς να πας και μια Έδεσσα παράδειγμα και στα γύρω χωριά
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
λες ε;; τοσο ευκολα ειναι; να μου πεις στη ελλαδα ειμαστε

τι κοστος εχει ενα αυτοκινητακι να το νοικιασουμε γνωριζει κανεις απο τιμες;
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Και κάπου εδώ είναι φανερό πως το topic εντάσεται στα πιο cult του φόρουμ... συνεχίστε, παρακολουθώ την σουρεαλιστική κουβέντα με ξέχωρο ενδιαφέρον...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δεν έχω πάει Αγ. Αθανάσιο για να μπορώ να εκφέρω γνώμη....αλλά ορεινή Αρκαδία (τυχαίνει να είναι ο μπαμπάς μου από εκεί) δεν θα πρότεινα σε κάποιον.... Πιστεύω ότι υπάρχουν ωραιότερα μέρη.....
Γνώμες είναι αυτές...

Συμφωνώ ότι είναι γνώμες και γούστα αυτά. Εγώ έχω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρω δεν προτείνω βάση γνώμης άλλων και την θεωρώ αξιόλογο και αυθεντικό προορισμό. Απλά μου κάνει εντύπωση που δυο φορές ανέφερες μέρη που όπως δηλώνεις δεν έχεις πάει αλλά στο ένα πήγε η κολλητή σου και στο άλλο έχεις ακούσει από φίλους....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ορεινή Αρκαδία??? Μακριά....εκτος του είναι πανάκριβα αυτή η Βυτίνα είναι χειρότερα απο Λας Βέγκας που λέει και ο traveller.
Ε, όχι δα! Ορεινή Αρκαδία δεν είναι μόνο η Βυτίνα, η οποία περιμπιπτόντως είναι υπερτιμημένη και αδιάφορη. Η περιοχή έχει καταπληκτικά χωριά, πνιγμένα στο έλατο π.χ. Βαλτεσινίκο, Ελάτη. Έχει τον Λάδωνα με τα πανέμορφα χωρια του όπως τη Δάφνη και τη Δήμητρα. Εχει τα Λαγκάδια με την απίστευτη θέα. Για να μη μιλήσω για τη Στεμνίτσα, για το μουσείο Υδροκίνησης στη Δημητσάνα, για το φαράγγι του Λούσιου, για το Λιμποβίσι με το σπίτι του Κολοκοτρώνη, για τους φιδίσιους δρόμους με τις απίστευτες διαδρομές μεσα στο έλατο, για, για για ...
και όλα αυτά σε απόσταση βολής από τη Αθήνα! Τα έχει όλα και συμφέρει λέμε!
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
emouli νομιζω εχεις δικαιο, παντως Ελατη φαινετο πολυ ομορφο μερος μου αρεσει παραπολυ

Και κάπου εδώ είναι φανερό πως το topic εντάσεται στα πιο cult του φόρουμ... συνεχίστε, παρακολουθώ την σουρεαλιστική κουβέντα με ξέχωρο ενδιαφέρον...
ευχαριστουμε:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ε, όχι δα! Ορεινή Αρκαδία δεν είναι μόνο η Βυτίνα, η οποία περιμπιπτόντως είναι υπερτιμημένη και αδιάφορη. Η περιοχή έχει καταπληκτικά χωριά, πνιγμένα στο έλατο π.χ. Βαλτεσινίκο, Ελάτη. Έχει τον Λάδωνα με τα πανέμορφα χωρια του όπως τη Δάφνη και τη Δήμητρα. Εχει τα Λαγκάδια με την απίστευτη θέα. Για να μη μιλήσω για τη Στεμνίτσα, για το μουσείο Υδροκίνησης στη Δημητσάνα, για το φαράγγι του Λούσιου, για το Λιμποβίσι με το σπίτι του Κολοκοτρώνη, για τους φιδίσιους δρόμους με τις απίστευτες διαδρομές μεσα στο έλατο, για, για για ...
και όλα αυτά σε απόσταση βολής από τη Αθήνα! Τα έχει όλα και συμφέρει λέμε!

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ γιατί τραβάμε τα μαλλιά μας ,με τέτοια κατηγορηματικά σχόλια. Περιοχή με φύση και ιστορία και ένα σωρό χωριά να τα παρομοιάζει με μια fake περιοχή όπως το Λας Βέγκας...έλεος όμως...

Και καμία σχέση με τον Άγιο Αθανάσιο....

Άλλο να μην αρέσει σε κάποιον η Ορεινή Αρκαδία που είναι απόλυτα σεβαστό.....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άλλο να μην αρέσει σε κάποιον η Ορεινή Αρκαδία που είναι απόλυτα σεβαστό.....
Μα αυτό λέμε: δεν γίνεται να μην αρέσει σε κάποιον η ορεινή Αρκαδία!;)
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Dorita18 κάθε ελληνική πόλη έχει την δική της ομορφιά! Όλα "λένε" κάτι διαφορετικό στα μάτια του εκάστοτε ταξιδιώτη. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ανακαλύψεις μόνη σου την ομορφιά ή την έλλειψη ομορφιάς καθε πόλης. Τα Γιάννενα για εμενα ειναι πανεμορφα, για κάποιους φίλους μου βαρετά, όπως επίσης υπέροχα θεωρώ πως είναι και τα ζαγοροχώρια (Όχι τόσο τα πολύ "γνωστά" χωριά αλλά περισσότερο τα μικρά και άσημα), τα οποία όμως δεν τα προτείνω σε καμια περιπτωση αν δεν εχεις δικο σου μεταφορικο μεσον. Δείτε τι σας κάνει κλικ και πως θα μετακινηθείτε πιο ευκολα και ανώδυνα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Dorita18 κάθε ελληνική πόλη έχει την δική της ομορφιά!
Συμφωνώ. Και το Αγρίνιο έχει μια εξωτική ομορφιά να την πω, μια κοσμοπολίτικη αύρα να την πω.... ακόμα το ψάχνω!:bleh:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ο Αγ.Αθανάσιος δεν είναι χωριό, είναι ένα αμφιλεγόμενο κατασκεύασμα των τεχνικών εταιριών χωρίς καμιά ατμόσφαιρα γνησιότητας, ένα ορεινό Ελλαδικό Las Vegas... ας σας αρέσει αυτό το χάλι καλά να περάσετε...
Κανεις λάθος ηταν χωριο που οι κατοικοι μετακόμισαν πιο κατω το '60 στον Νεο Αγιο Αθανάσιο ( λογω δύσκολων καιρικών συνθηκών το χειμώνα και ανύπαρκτους δρομους) το '80 ενας κατοικος εκανε την πρωτη πανσιον και απο κει και περα γυρισαν αρκετοι που ειχαν περιουσιες εκει και τις ανακαίνισαν. Απο το 2000 και μετα οκ...χτιστηκαν παρα πολλα αλλα "πετρινα" νεα κατασκευασματα οπως και πολλοί τυχάρπαστοι εμφανίστηκαν εκει..μετα την κριση 2009 εχει αρχισει και ξεκαθαρίζει το τοπίο, σχεδον ολα τα λαμογια εφυγαν και το χωριό εχει γινει και παλι ανθρωπινο...Εχει ομορφες κατοικιες και δωματια προς ενοικίαση , αρκετές καλές ταβερνες με μαγειρευτα και τοπικα εδεσματα σε λογικές τιμές..επισης εχει πλεον μονιμους κατοίκους που φροντιζουν και νοιαζονται για τον τοπο τους. Το las Vegas και το ελα να δεις γινοταν οταν ολοι ειχαν πλαστικο χρημα και τζιπ αγορασμενα με δανεια...αυτα τελειωσαν τωρα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή η καταγωγή μου είναι από διπλανό χωριό.
Να διορθώσω και να πω πως ο παλιός οικισμός έχει 200 περίπου μόνιμους κατοίκους.Ο νέος οικισμός χτίστηκε τη δεκαετία του 80 και ο πληθυσμος εγκατέληψε το παλιό χωριό οριστικά κοντά στο '90 επειδή είχε ακατάλληλες οικίες από σεισμούς.

Απο το '90 λοιπόν σταδιακά η περιοχή άρχισε να ακμάζει.Πράγματι όλοι οι νεόπλουτοι και παλαιόπλουτοι έκαναν παρέλαση όλα τα χρόνια.
Ξέρω κάποιους από τους επιχειρηματίες οι οποίοι νοιάζονται για τον τόπο, έχτισαν εξαιρετικους ξενώνες και σχεδόν όλες οι ταβέρνες που έχω φάει έχουν αριστη εξυπηρέτηση με εκπληκτικά πιάτα.

Όλες οι άλλες υπερβολές είναι να χαμε να λέγαμε.
Το ορεινό τοπίο είναι όμορφο,υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα χωριά που και αυτά ανέβηκαν σε φήμη και σουλουπώθηκαν και το χιονοδρομικό το σημείο αναφοράς.
Οπότε ο Αγιος θα εξακολουθεί να κρατά τα σκήπτρα.

Τα λέω εγω που σίγουρα δεν μου κάνει αίσθηση αφού είναι σαν να πηγαίνω στο χωριό μου και τον ψιλοβαρέθηκα και ούτε θαυμάζομαι από τα πέτρινα ή τα εμπορικά.
Για τον ξένο όμως καταλαβαίνω γιατί είναι κορυφαία χειμερινή επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom