Ο Δωδεκαλογος της σωστης επιλογης

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Απο αυτό της Καλαμάτας , θα επιθυμούσα αν δεν σε πειράζει περιγραφή. Λεπτομερειακή παρακαλώ. Εκτός αν βεβαια "σου φάνηκε" οτι ηταν έτσι ενω ήταν νορμαλ ξενοδοχείο (Καλαμάτα είναι αυτή, η οποια δεν φημίζεται μόνο για το λάδι της)
Όχι Dim μου, το ξενοδοχείο ήταν όντως ΚΑΙ γηροκομείο και έμοιαζε για κοιτώνας αστέγων. Μόνο που μπέρδεψα την τοποθεσία του καθώς βρίσκεται στο Άργος, όχι στη Καλαμμάτα. Με το που έμπενες για το καλωσορίσατε, είχε σαν μινιμαλιστική διακόσμηση ένα σπασμένο αναπηρικό καροτσάκι. Ανέβαινες και στο χολ ένα γραφείο και ένα ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΟΤ (ή κάτι που έμοιαζε με σήμα του ΕΟΤ) στον τοίχο. Γύρω ανοιχτές πόρτες όπου μέσα αντίκριζες ξαπλωμένα γεροντάκια, γύρω τους ορούς και καθετήρες για ένα άρτιο αισθητικό αποτέλεσμα. Η εσάνς δε του χώρου ένα υπέροχο συνοθύλλευμα από ούρα, πάνα, αίμα και φάρμακα. Είχε και κανα δύο κλειστές πόρτες πίσω από τις οποίες εικάζουμε, από την μυρωδιά πάντα, ότι διέμεναν ρακοσυλλέκτες. Τα δωμάτια των "ξένων" ήταν στον δεύτερο όροφο. Στο δωμάτιο μας υπήρχε και μια εκαστική παρέμβαση από ένα αφηρημένο σχέδιο, καφές ήταν νομίζω, στην δεξιά πάνω γωνία του δωματίου. Γιατί εκφεντονίστηκε ώς εκεί πάνω ο καφές (ήταν ψηλοτάβανο) παραμένει άγνωστο. Τα σεντόνια φέραν παράσημα από άγνωστα υγρά, τρίχες κάθε περιοχής του σώματος και κάπου πήρε το μάτι μου και ένα κομμένο νύχι. Το σαπουνάκι στο μπάνιο ήταν χρησιμοποιημένο. Αφού κάναμε μπάνιο στεγνώσαμε φυσικά, ευτυχώς ήταν καλοκαίρι, γιατί δεν είχαμε πάρει μαζί πετσέτες. Μετά κόπηκε το ρεύμα. Όταν κατεβήκαμε να ρωτήσουμε γιατί δεν έχει ρεύμα (καθώς δεν είδαμε να έχει επηρεαστεί σε κάτι η γειτονιά) μας απαντήσανε ότι τι το θέλουμε το ρεύμα αφού είναι μέρα και βλέπουμε! Εάν θυμηθώ το όνομα θα σου το στείλω με pm!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Dim kyr είναι πολύ ψηλά ο πήχης...(λαχταριστή περιγραφή)
Μόνο ψηλα ? Φτάνει ταβάνι!


Travelstoryteller, δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά ΘΕΛΩ ΠΟΘΩ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΑΙΓΟΜΑΙ για το ονομα του γηροκομείου. Ναι.. ναι.. γηροκομείο, ξενοδοχείο δεν το λες. Στειλε πμ. Συγχαρητήρια για την ζωντανή εικόνα που μας εδωσες και σε ευχαριστώ. Για κάτι τέτοια ζω.

υγ το μόνο που με προβλημάτισε (ή μήπως να πω τάπωσε?) ήταν το "Αφού κάναμε μπάνιο...".
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Μόνο ψηλα ? Φτάνει ταβάνι!


Travelstoryteller, δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά ΘΕΛΩ ΠΟΘΩ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΑΙΓΟΜΑΙ για το ονομα του γηροκομείου. Ναι.. ναι.. γηροκομείο, ξενοδοχείο δεν το λες. Στειλε πμ. Συγχαρητήρια για την ζωντανή εικόνα που μας εδωσες και σε ευχαριστώ. Για κάτι τέτοια ζω.

υγ το μόνο που με προβλημάτισε (ή μήπως να πω τάπωσε?) ήταν το "Αφού κάναμε μπάνιο...".
Για ένα γάμο είχαμε πάει Άργος και έξω βάραγε 40άρια. Πως θα παρουσιαζόμασταν οι άνθρωποι μετά από τρεις ώρες ταξίδι αναμαλιασμένοι και καταϊδρωμένοι. Με τις σαγιονάρες μπήκαμε, τίποτα δεν αγγίξαμε, και ΟΧΙ δεν χρησιμοποιήσαμε το σαπουνάκι!!! Θα σκάσω - πως το λέγανε το άτιμο..., θα το ψάξω και θα στο στείλω! :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ααααα... για γάμο. Οκ. Γιατί εγω νόμιζα ότι ήσασταν απο το Υπουργείο Πρόνοιας και τσεκάρατε οικους ευγηρείας ή είχατε κανεναν ηλικιωμένο και ψάχνατε κάποιο γηροκομείο. Χαίρομαι που το ξεκαθαρισαμε.
Θυμησου. Αυριο πάω Ναυπλιο και θα περάσω απο Αργος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Πάντως σε ξενοδοχείο/γηροκομείο είχαν πέσει και κάποιοι φίλοι στην Αθήνα πρίν πολλά χρόνια(στην Συγγρού-Νέα Σμύρνη αν δεν κάνω λάθος).Είχαν μείνει εκεί παλαιότερα όταν ήταν μόνον ξενοδοχείο.΄Οταν ξανάκλεισαν οι ιδιοκτήτες το είχαν μετατρέψει σε γηροκομείο και φυσικά δεν τους ενημέρωσαν.Άναγκάσθηκαν να μείνουν ένα βράδυ και μας έλεγαν ιστορίες για κουδούνια που χτυπούσαν όλη την νύκτα κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom