Χριστουγεννα που?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συγνώμη αλλά κανένα λάθος δεν έκανα, απλά έχεις άλλη άποψη... ποτέ δεν είπα οτι ο Αγ. Αθανάσιος δεν έχει ωραία καταλύματα και ωραία εστιατόρια, αυτό που είπα είναι ότι στερείται προσωπικότητας, δεν είναι χωριό, είναι ένα fake σκηνικό το οποίο παραμυθιάζει τους επισκέπτες του. Είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με το Νυμφαίο και λίγο χειρότερο... τα χωριά αυτά πέθαναν και το κακό είναι ότι δεν αναστήθηκαν αλλά έγιναν χωριά ζόμπι... η μοναδική ζωή που έχουν είναι ο τουρισμός, χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχαν... δεν υπάρχει νορμάλ ζωή εκεί... δεν υπάρχουν καθημερινά καταστήματα και μόνιμοι κάτοικοι... έχουν γίνει απλά αναστηλώσεις παλαιών σπιτιών με μοναδικό στόχο την τουριστική αξιοποίηση... για μένα αυτό είναι μια κοροιδία και μισή... το Las Vegas τουλάχιστον μέσα στην κιτς γνησιότητά του αυτοσαρκάζεται, ενώ ο Αγ. Αθανάσιος σε κοροιδεύει προσποιούμενος ότι είναι ένα αληθινό χωριό... λυπάμαι αλλά τέτοια ιλουστρασιόν παραμύθια εμένα με αηδιάζουν... χίλιες φορές το βλαχομπαρόκ ενός πραγματικού χωριού όπως η Αράχωβα π.χ που είναι ζωντανό μέρος με πραγματικούς κατοίκους, παρά η φαιδρή αποστήρωση του Αγ.Αθανασίου...

Η γύρω περιοχή ασφαλώς και είναι πολύ όμορφη δεν νομίζω κανένας να το αμφισβητεί... συνεπώς αν ήθελα να την ξαναεπισκεφθώ θα διάλεγα έναν ωραίο ξενώνα σε ένα απλό χωριό και θα απεύφευγα σαν το διάολο την αποτυχημένη δηθενιά του Αγ.Αθανασίου...

Τέλος να πω και δυο κουβέντες για το θέμα χειμερινός τουρισμός στη χώρα μας... η Ελλάδα όντως έχει την τύχη να έχει 2 χειμερινά μέρη σπάνιας ομορφιάς, αλλά από εκεί και μετά μέτρια πράγματα... κορυφαία επιλογή για μένα παραμένει το Πήλιο ενώ μοναδικό είναι και το τοπίο στα Ζαγοροχώρια... από εκεί και μετά η ορεινή Αρκαδία το παλεύει, καθώς έχει ορισμένα από τα ωραιότερα χωριά της Ελλάδας... (όχι η Βυτίνα δεν είναι μέσα σε αυτά, αυτή αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή...) η Ροδόπη πάλι ίσως είναι μια καλή επιλογή και με λίγη προσπάθεια ο νομός Ευρυτανίας... αλλά όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν είναι τουριστικοί προορισμοί μεγάλης κλάσης όπως τα Ζαγοροχώρια και το Πήλιο... τα γράφω όλα αυτά γιατί πολλοί μας παραμυθιάζουν ότι ο χειμερινός τουρισμός στην Ελλάδα είναι πολλά υποσχόμενος... λυπάμαι αλλά δεν είναι... το βαρύ τουριστικό πυροβολικό της Ελλάδας ήταν, είναι και θα είναι τα νησιά και η Πελοπόννησος...

Και επειδη έπιασα από τον λαιμό την μικρή μας φίλη... καλή μου χωρίς αυτοκίνητο είσαι πεθαμένη όπου και να πας χειμώνα στην Ελλάδα... αν ντε και καλά θες να πας κάπου, νομίζω ότι τα Γιάννενα και ίσως η Καστοριά είναι μονόδρομος... δεν θα πέσεις και κάτω από την ομορφιά τους αλλά πρώτον ξεφεύγουν κάπως από την μιζέρια των απαράδεκτων Ελληνικών πόλεων και τέλος δεν νομίζω πως ρεαλιστικά έχεις άλλες επιλογές ...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Συγνώμη αλλά κανένα λάθος δεν έκανα, απλά έχεις άλλη άποψη... ποτέ δεν είπα οτι ο Αγ. Αθανάσιος δεν έχει ωραία καταλύματα και ωραία εστιατόρια, αυτό που είπα είναι ότι στερείται προσωπικότητας, δεν είναι χωριό, είναι ένα fake σκηνικό το οποίο παραμυθιάζει τους επισκέπτες του. Είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με το Νυμφαίο και λίγο χειρότερο... τα χωριά αυτά πέθαναν και το κακό είναι ότι δεν αναστήθηκαν αλλά έγιναν χωριά ζόμπι... η μοναδική ζωή που έχουν είναι ο τουρισμός, χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχαν... δεν υπάρχει νορμάλ ζωή εκεί... δεν υπάρχουν καθημερινά καταστήματα και μόνιμοι κάτοικοι... έχουν γίνει απλά αναστηλώσεις παλαιών σπιτιών με μοναδικό στόχο την τουριστική αξιοποίηση... για μένα αυτό είναι μια κοροιδία και μισή... το Las Vegas τουλάχιστον μέσα στην κιτς γνησιότητά του αυτοσαρκάζεται, ενώ ο Αγ. Αθανάσιος σε κοροιδεύει προσποιούμενος ότι είναι ένα αληθινό χωριό... λυπάμαι αλλά τέτοια ιλουστρασιόν παραμύθια εμένα με αηδιάζουν... χίλιες φορές το βλαχομπαρόκ ενός πραγματικού χωριού όπως η Αράχωβα π.χ που είναι ζωντανό μέρος με πραγματικούς κατοίκους, παρά η φαιδρή αποστήρωση του Αγ.Αθανασίου...

Η γύρω περιοχή ασφαλώς και είναι πολύ όμορφη δεν νομίζω κανένας να το αμφισβητεί... συνεπώς αν ήθελα να την ξαναεπισκεφθώ θα διάλεγα έναν ωραίο ξενώνα σε ένα απλό χωριό και θα απεύφευγα σαν το διάολο την αποτυχημένη δηθενιά του Αγ.Αθανασίου...

Τέλος να πω και δυο κουβέντες για το θέμα χειμερινός τουρισμός στη χώρα μας... η Ελλάδα όντως έχει την τύχη να έχει 2 χειμερινά μέρη σπάνιας ομορφιάς, αλλά από εκεί και μετά μέτρια πράγματα... κορυφαία επιλογή για μένα παραμένει το Πήλιο ενώ μοναδικό είναι και το τοπίο στα Ζαγοροχώρια... από εκεί και μετά η ορεινή Αρκαδία το παλεύει, καθώς έχει ορισμένα από τα ωραιότερα χωριά της Ελλάδας... (όχι η Βυτίνα δεν είναι μέσα σε αυτά, αυτή αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή...) η Ροδόπη πάλι ίσως είναι μια καλή επιλογή και με λίγη προσπάθεια ο νομός Ευρυτανίας... αλλά όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν είναι τουριστικοί προορισμοί μεγάλης κλάσης όπως τα Ζαγοροχώρια και το Πήλιο... τα γράφω όλα αυτά γιατί πολλοί μας παραμυθιάζουν ότι ο χειμερινός τουρισμός στην Ελλάδα είναι πολλά υποσχόμενος... λυπάμαι αλλά δεν είναι... το βαρύ τουριστικό πυροβολικό της Ελλάδας ήταν, είναι και θα είναι τα νησιά και η Πελοπόννησος...

Και επειδη έπιασα από τον λαιμό την μικρή μας φίλη... καλή μου χωρίς αυτοκίνητο είσαι πεθαμένη όπου και να πας χειμώνα στην Ελλάδα... αν ντε και καλά θες να πας κάπου, νομίζω ότι τα Γιάννενα και ίσως η Καστοριά είναι μονόδρομος... δεν θα πέσεις και κάτω από την ομορφιά τους αλλά πρώτον ξεφεύγουν κάπως από την μιζέρια των απαράδεκτων Ελληνικών πόλεων και τέλος δεν νομίζω πως ρεαλιστικά έχεις άλλες επιλογές ...
Αν πας τωρα θα αλλάξεις γνωμη ...δεν εχει καμία σχεση με αυτο που γινόταν το 2006 παράδειγμα...Τωρα και μονιμους κατοικους εχει και μπακαλικα και καφενεια....και το καλοκαιρι επίσης εχει ζωή... Συμφωνώ απόλυτα βεβαια με το Πήλιο!!!..και αναμεσα στα δυο και σε ολα τα αλλα ..Ψηφίζω Πηλιο!..Σταθερή αξια απο το 1986 που το πρωτογυρισα με παπιά ως φοιτήτρια εως και σημερα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Κι η Πελοπόννησος, ότι και να λέμε, έχει χωριά πανέμορφα, αυθεντικά, ορεινά, παραθαλλάσια, διαλέχτε και πάρτε. Π.χ. για καλοκαίρι, η Μεσσηνιακή Μάνη είναι από τα γραφικότερα και πιο κλασσάτα μέρη στην Ελλάδα, με χωριά που δε φαντάζεσαι (Τσέρια π.χ. με 15 σπίτια και φυσικά Καρδαμύλη), με αυθεντικές φάτσες ντόπιων, όχι μόνο επισκεπτών του 15αύγουστου με Καγιέν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το καλοκαιρι ο Αγιος Αθανασιος ειναι ενα απεραντο εργοταξιο προετοιμασιας για τη χειμερινη σεζον. Αυτο νομιζω οτι αποδεικνυει την υπαρξη η οχι "μονιμων" κατοικων- προκειται για εργατες και ιδιοκτητες τουριστικων επιχειρησεων
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Bεβαιότατα... οι άνθρωποι προετοιμάζουν το θεατρικό σκηνικό του χειμώνα... αν στο μυαλό σας οι εργάτες που ανακαινίζουν τα σπίτια το καλοκαίρι μετράνε σαν μόνιμοι κάτοικοι ενός χωριού πάω πάσο...

Παιδιά μην το κουράζουμε το θέμα... είπα την γνώμη μου, λέτε κι εσείς την δικιά σας, στο χέρι των συμφορμιτών μας είναι να σταθμίσουν τα πράγματα, να ψυχανεμιστούν ποιανού την γνώμη θα ακολουθήσουν και τέλος να αποφασίσουν... στην τελική αν σε κάποιον αρέσει ο Αγ.Αθανάσιος εμένα μου περισεύει... απλά εξήγησα τους λόγους που το μέρος για μένα είναι ασήμαντο... από εκεί και μετά καλό ταξίδι σε όποιον πάει...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κοιτα εμενα μ' αρεσει ο Αγιος Αθανασιος και γενικοτερα ο νομος Πελλας εχει αρκετα πραγματα για χειμωνα. Αλλα αν ημουν απο Χιο, ειχα 3-4 και ηθελα να ζησω χριστουγεννιατικο κλιμα , θα πηγαινα Δραμα που εχει την Ονειρουπολη τις γιορτες, εχει μια καποια νυχτερινη ζωη αφου οι κατοικοι της ειναι ιδιαιτερα γλετζεδες. Κι αν εχεις αμαξι υπαρχει και το Φαλακρο . Κι αν βαριομουν (ακομα κι αν δεν υπαρχει αυτοκινητο) θα πεταγομουν για καμια βολτα σε Καβαλα, Ξανθη, Σερρες ή στην τελικη εμενα κι ενα βραδι Θεσσαλονικη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πάντως δεν είναι μια από τα ίδια να ξεκινήσει ένας άνθρωπος από Χίο, έναν τόπο με ωραία φύση και ομορφα χωριά στα πόδια του για να πάει να εξερευνήσει χωρίς αυτοκίνητο- σχεδόν αδύνατο- χωριά και φύση στην άλλη άκρη της Ελλάδας;
Γιατί δεν πας μια Θεσσαλονίκη; Και στολισμένη θα'ναι, και συναυλίες και θέατρο θα δεις και θα φας καλά διαφορετική κουζίνα από τα συνηθισμένα, θα δεις κανένα μουσείο, θα βρεις επιλογές διασκέδασης για κάθε γούστο, θα βολτάρεις. Χωρίς ταλαιπωρία, πιθανόν με χιόνι και με τους ιδιοκτήτες καγιεν φευγάτους σε τουριστικά προιόντα σαν τον Αγιο Αθανασιο (που κακά τα ψέμματα, είναι προιον κομμένο και ραμμένο για δημιουργία ψευδαισθήσεων για τους κατοίκους των αστικων κέντρων. Αυθεντικός ελληνικός Χριστουγεννιάτικος προορισμός είναι όπου σφάζουν γουρούνι τα Χριστούγεννα).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.381
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εχω κάνει ωραία Χριστούγεννα στο Λουτράκι, στο Πόζαρ. Οι ξενώνες είναι όλοι αξιοπρεπέστατοι , η εμπειρία του λουτρού σε χιονισμένο τοπίο μοναδική, η φύση όμορφη, το φαγητό γνήσιο χωριάτικο με καλά κρέατα. Υπάρχουν διάφορα έθιμα σλαβικής προέλευσης που εορτάζονται με φωτιές,πανηγύρια και τσουκάλια με φασολάδες. Η Αριδαία κι η Έδεσσα είναι δίπλα για μια υποτυπώδη νυχτερινή έξοδο. Επίσης, αρκετά κοντά είναι κι ο Άγιος Αθανάσιος για μια βόλτα στο χωρίο ή καιρού επιτρέποντως και στο χιονοδρομικό. Η κατάσταση είναι όπως την έχει περιγράψει ο traveller, ωστόσο σε κάποιους μπορεί να αρέσει αυτό το "ντεμέκ κοσμοπολίτικο". Πάντως η Αράχωβα όπου ήμουν το Πάσχα είναι μακράν χειρότερη.
Επίσης η Καστοριά είναι σχετικά κοντά. Είναι όμορφη και ρομαντική πόλη. Αξίζει μια διανυχτέρευση. Αν υπάρχουν μέρες και φυσικά μεταφορικό μέσο.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια επανυλθα λογο δουλειας δεν μπορουσα να απαντησω στα μυνηματα σας καθως και δεν μου ερχοταν στο μαιλ μου δεν ξερω για ποιο λογο ισως και απο το φορτω εργασιας δεν το παρατηρησα, σας ευχαριστω πολυ ολους Traveller καλα κανεις και λες την γνωμη σου και αποτι βλεπω γνωριζεις πολλα πραγματα που μας ειναι πολυ χρησιμα και σευχαριστω και εγω αυτα απλα βρε παιδακι μου μην εισαι τοσο αποτομος τρομαζω :confused: χαχα
Θα συμφωνησω για το Πηλιο εχω παει ομως και θα ηθελα να παω καπου αλλου, και Καστορια επισης εχω παει, μαρεσε η σκεψη της Δραμας ειδα φωτο και σαν μερος φαινετε ωραιο και ονειρουπολη πολυ ομορφη.
Θαθελε βεβαια καποιον που να γνωριζει περισσοτερα,να μου ελεγε που θαταν καλα να μεινουμε αν παμε εκει και μαρεσε και η σκεψη της Θεσσαλονικης που οντως εχει πολλες επιλογες,ισως συνδιασω Δραμα και Σαλονικα
Το ξερω οτι χωρις αμαξι ειμαστε καταδισκασμενοι απλα αυτες ειναι οι επιλογες μας εκτος και αν αλλαξει κατι.
Η χιος μας εχει πολυ ομορφα μεροι οντως και ωραια χωρια αλλα οκ θελουμε να παμε καπου αλλου και λογο οικονομικων δεν μας περνει για εξωτερικο.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Δραμα λοιπον θα ηθελα καποιες πληροφοριες: 1) η ονειρουπολη ειναι στο κεντρο της πολης; 2) που ειναι ωραια να μεινουμε; μπηκα να δω για ξενοδοχεια και μου εβγαλε πολλα στη περιοχη Βωλακα πολω ωραια και καλαμπακι κα, αυτα ειναι τα γυρο χωρια που θελουν αμαξι; πιανουν χιονια;
Εχω κάνει ωραία Χριστούγεννα στο Λουτράκι, στο Πόζαρ. Οι ξενώνες είναι όλοι αξιοπρεπέστατοι , η εμπειρία του λουτρού σε χιονισμένο τοπίο μοναδική, η φύση όμορφη, το φαγητό γνήσιο χωριάτικο με καλά κρέατα. Υπάρχουν διάφορα έθιμα σλαβικής προέλευσης που εορτάζονται με φωτιές,πανηγύρια και τσουκάλια με φασολάδες. Η Αριδαία κι η Έδεσσα είναι δίπλα για μια υποτυπώδη νυχτερινή έξοδο. Επίσης, αρκετά κοντά είναι κι ο Άγιος Αθανάσιος για μια βόλτα στο χωρίο ή καιρού επιτρέποντως και στο χιονοδρομικό. Η κατάσταση είναι όπως την έχει περιγράψει ο traveller, ωστόσο σε κάποιους μπορεί να αρέσει αυτό το "ντεμέκ κοσμοπολίτικο". Πάντως η Αράχωβα όπου ήμουν το Πάσχα είναι μακράν χειρότερη.
Επίσης η Καστοριά είναι σχετικά κοντά. Είναι όμορφη και ρομαντική πόλη. Αξίζει μια διανυχτέρευση. Αν υπάρχουν μέρες και φυσικά μεταφορικό μέσο.
ποζαρ;; και εκει πας μονο με αυτοκινητο πολυ ωραιο φαινετε και κατι διαφορετικο επισης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom