Μαλδίβες Dreamy Honeymoon@Μαλδίβες (Σεπτέμβριος 2014)

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να ζήσετε ευτυχισμένοι και να μπορέσετε να κάνετε τα ταξίδια που ονειρεύεστε!
Υπέροχη αφήγηση με υπέροχες φωτογραφίες, ιδίως αυτές στην παραλία και στο βυθό. Σ΄ευχαριστούμε πολύ.
Εγώ σας ευχαριστώ!
Αυτές οι εικόνες που παίρνεις μαζί σου, είναι συγκλονιστικές !
:xalara:

thank u !
:D

Βαριούνται όσοι κλείνουν για μια εβδομάδα στις Μαλδίβες και δεν κάνουν τίποτα είτε γιατί φοβούνται (ναι το'χω ακούσει και αυτό), είτε γιατί δεν είναι του σνόρκελ και των καταδύσεων. Ωραιότατα τα νησάκια δε λέω, αλλά πόσο να βλέπεις και να γυρνάς το ίδιο και το ίδιο μέρος! Εδώ που τα λέμε, το χαιλάιτ της χώρας είναι οι ύφαλοι και αν δεν κάνεις και τρεις εκδρομές όπως κάνατε εσείς, λογικό να βαρεθείς.
Θέλω να πω οτι δεν είναι για όλους οι Μαλδίβες. Εσάς σας ταίριαξε μια χαρά πάντως.
Ωραία αφήγηση, δεν κούρασες καθόλου και οι φωτο σούπερ- ειδικά αυτή στην κούνια :)
Σε ευχαριστώ πολύ !

Τώρα που το λες...εάν και συναντήσαμε Έλληνες στο νησί, δεν έτυχε να δούμε κάποιον στις δραστηριότητες! :haha:

Συμφωνώ μαζί σου για αυτό και είπα νωρίτερα ότι εάν δεν το έχει κάποιος με τη θάλασσα (δεν εννοώ δεξιότητες αλλά το πάθος), καλύτερα να μην πάει εκεί γιατί θα χάσει όλες αυτές τις εικόνες και το πιθανότερο είναι να φύγει με λάθος εντυπώσεις!

Τις δραστηριότητες, το θέμα είναι να θες να τις κάνεις πραγματικά και όχι για να μην βαρεθείς ! Εγώ τις θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι της επίσκεψης εκεί.

Η αλήθεια είναι επίσης ότι νησί με νησί και resort διαφέρουν.
Όχι προς την άποψη φυσικής ομορφιάς, αλλά και εμείς εάν μέναμε σε ένα νησάκι 500 μέτρων δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν.

Για αυτό και το είχα ψάξει τόσο πολύ και όλο διάβαζα reviews για τα ξενοδοχεία που μου άρεσαν.

Πάντως εγώ καθόμουν άνετα άλλη μια εβδομάδα (και το λέει ένας άνθρωπος που μετατρέπεται σε Indiana Jones στις διακοπές του!)

To Sun Island πάντως αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή!
:innocent:
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Η τελευταία ημέρα είχαμε αποφασίσει να περάσει χωρίς δραστηριότητες, παρά μόνο με μια τελευταία επίσκεψη στο θεϊκό spa του νησιού, το απογευματάκι!

Και ενώ λιώναμε στην μικρή εξωτική παραμυθένια ιδιωτική μας παραλία, προς το μεσημέρι μια άσχημη έκπληξη μας περίμενε!

Στο διπλανό bungalow δυστυχώς κατεύθασε μια Κινέζα, η οποία με τους 100 περίπου φίλους της που την επισκέφτηκαν εντός ολίγου, αποφάσισαν να κάνουν ένα πάρτι μέσα στο μεσημέρι λες και ήταν σε beach bar!

Το τι ακολούθησε δεν περιγράφεται (μην ξανακούσω να λένε για Έλληνες τουρίστες...εμείς είμαστε του savoir vivre μπροστά τους!...και η πλάκα είναι ότι όταν τους απευθύνεσαι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν αγγλικά). Και όλα αυτά 14.00-16.00!

Το λέω αυτό, γιατί το 70% των τουριστών πάνω στο νησί ήταν Κινέζοι και Ρώσοι, οι οποίοι μας έδωσαν την χειρότερη εντύπωση (μιλούσαν άσχημα στο προσωπικό, έκαναν παντού ηχορύπανση, δεν σεβόντουσαν πουθενά τις ουρές και άλλα πολλά-ιδίως οι Κινέζοι-).

Φανταστείτε ότι λόγω της αύξησης αυτού του τουρισμού τα τελευταία χρόνια, οι Μαλδιβιανοί πλέον που εργάζονται σε τουριστικά επαγγέλματα μαθαίνουν ρώσικα και κινέζικα!

Όπως καταλάβατε δεν ενοχλήθηκαν καθόλου από την παρουσία μας και μετά από 2 ώρες και αφού τελικά κατέλαβαν και τις ξαπλώστρες μας, χαλώντας την τελευταία γεύση χαλάρωσης, αποφασίσαμε να εγκαταλείψουμε το δωμάτιο μας για να μην ξενερώσουμε και άλλο αφού δεν είχε μέρος να σταθείς έξω από το δωμάτιό μας και να συνεχίσουμε το μπάνιο μας στην πισίνα του ξενοδοχείου, την οποία παρεμπιπτόντως δεν είχαμε επισκεφθεί τόσες ημέρες και ήταν άκρως χαλαρωτική!

Δίπλα στη θάλασσα η πισίνα του ξενοδοχείου, με το ανάλογο decor και με δικό της bar, ήταν ότι έπρεπε για να ξεχάσουμε αυτό το άσχημο περιστατικό:
και πριν από 17 χρόνια που πηγα το ίδιο απαίσιοι και αγενείς ήταν....
 

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
και πριν από 17 χρόνια που πηγα το ίδιο απαίσιοι και αγενείς ήταν....
Και εγώ γενικά που δεν χαμπαριάζω, φαντάζομαι στο τέλος θα αναγκαζόμουν να αλλάξω δωμάτιο, εάν τους είχα όλους αυτούς κάθε μέρα! Ευτυχώς φεύγαμε μόλις ήρθαν!
Απαίσιοι πραγματικά!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πολλά χρόνια με γύρισες πίσω.... Να ζήσετε και να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Να ζήσετε και να είστε ευτυχισμένοι πάντα κάνοντας ταξίδια όμορφα σαν αυτό !!! Πολύ ωραία η αφήγηση και πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Σ΄ευχαριστούμε
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αχ ποσο ωραια η ιστορια σου...περσι τετοιον καιρο ειχαμε επισκεφθει και εμεις τις Μαλδιβες σε διαφορετικο νησακι βεβαια...το Meeru Island Resort!!!

Ποσο σας κόστισε το ταξίδι;; Όσων αφορά τον καιρό οι θερμοκρασίες ηταν υψηλές;
Εμας το ταξιδι απο Γερμανια με ενδιαμεσο σταθμο το Αμαν μας κοστισε 1650 ευρω το ατομο για 7 ημερες-5 διανυκτερευσεις και All inclusive πακετο που περιειχε πρωινο, μεσημεριανο, βραδινο, κοκτειλ, δραστηριοτητες οπως snorceling, windserf, tennis, golf, εκδρομη στο ηλιοβασιλεμα με την συντροφια δελφινιων και δωρεαν ενοικιαση καγιακ για την εξευρενηση ολου του νησιου. Οι θερμοκρασιες ηταν σουπερ και μονο 1 ημερα ειχαμε απογευματινη βροχη!
 

Areti.k

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιστορία σου Danae 82 και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ωστόσο. Σχεδιάζουμε να πάμε ένα ταξίδι Σρι Λάνκα- Μαλδίβες τέλη Ιουνίου -αρχές Ιουλίου. Είναι κατάλληλη η εποχή ή λόγω των μουσώνων θα έχουμε στις Μαλδίβες συνεχώς συννεφιά και βροχή; (Δεν μιλάω για τις τροπικές μπόρες που κρατούν λίγο και ύστερα βγαίνει ο ήλιος, μιλάω για συνεχόμενη συννεφιά και βροχή) . Οι μέρες που θα μείνουμε στις Μαλδίβες θα είναι τρεις και στη Σρι Λάνκα 8. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:):p
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Καλησπέρα! Πολύ ωραία η ιστορία σου Danae 82 και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ωστόσο. Σχεδιάζουμε να πάμε ένα ταξίδι Σρι Λάνκα- Μαλδίβες τέλη Ιουνίου -αρχές Ιουλίου. Είναι κατάλληλη η εποχή ή λόγω των μουσώνων θα έχουμε στις Μαλδίβες συνεχώς συννεφιά και βροχή; (Δεν μιλάω για τις τροπικές μπόρες που κρατούν λίγο και ύστερα βγαίνει ο ήλιος, μιλάω για συνεχόμενη συννεφιά και βροχή) . Οι μέρες που θα μείνουμε στις Μαλδίβες θα είναι τρεις και στη Σρι Λάνκα 8. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:):p
Εκανα ακριβως αυτο το ταξιδι περσι 21-7-14 με 3-8-14 9νυχτες sriLanka και 4 Maldives στο sun island. Ο καιρος στην srilanka το καλοκαιρι αλλαζει αναλογα με το σε πιο σημειο του νησιου βρισκεσαι. Θεωριτικα στα θα σας κανει καποιες βροχες, κυριως στα ορεινα, nuwaraeliya, Adam peak κτλ, οπως επισης η περιοδος αυτη δεν ειναι καταληλη για μπανια στα νοτια (Galle, hikaduna κτλ).
Οσο για μαλδιβες το παιζεις λιγο κορωνα γραμμα. Εμας μας εκανε μια μερα τελεια, 1 που εβρεχε ολη μερα και 2 που δεν εβρεχε αλλα ειχε συνεφια.
Αυτο βεβαια δεν χαλαει το εξωτικο του μερους, ισα ισα...
Γενικα εχω πολυ νοπες πληροφοριες για το ταξιδι, αν εχεις αποριες στειλε μου pm
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom