Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
παιδια εκλεισα για ρωμη και ας μην προλαβω να δω τα πιο πολλα σε ενα σαββατοκυριακο αλλα βολευανε καλυτερα τα δρομολογια!! τωρα μενει να κλεισω το ξενοδοχειο απλα θελω να ειναι κοντα σε μετρο.ξερετε που να κοιταξω περιπου? γιατι στην spagna barberini ειναι ακριβα ολα..και για το termini δεν εχω διαβασει τα καλυτερα!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
παιδια εκλεισα για ρωμη και ας μην προλαβω να δω τα πιο πολλα σε ενα σαββατοκυριακο αλλα βολευανε καλυτερα τα δρομολογια!! τωρα μενει να κλεισω το ξενοδοχειο απλα θελω να ειναι κοντα σε μετρο.ξερετε που να κοιταξω περιπου? γιατι στην spagna barberini ειναι ακριβα ολα..και για το termini δεν εχω διαβασει τα καλυτερα!!
Για το θέμα της διαμονής μπορείς να ψάξεις εδώ
http://www.travelstories.gr/communi...μονή-Προτάσεις-οικονομικού-ξενοδοχείου.22295/
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Aγαπητέ Τράβελλερ χίλια ευχαριστώ! Τη δική σου επιβεβαίωση περίμενα.;)
Οσο για τον καιρό, μέχρι στιγμής φαίνεται πως έχω το κοκκαλάκι της νυχτερίδας, όπου και όποτε ταξιδεύω μου κάνει τα χατήρια!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα!
Έχει χειριστεί κάποιος το trainitalia? Θα με βοηθούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πώς κλείνουμε εισιτήρια !!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Βασικά ήθελα πρώτα να μάθω αλλά το αγόρι μου πρόλαβε και έκλεισε! Στην αρχή εγώ βασικά δεν έβγαζα άκρη με τα πεδία . Μας ζητούσε από ότι κατάλαβα να συμπληρώσουμε και βαγόνι και θέσεις. Απλά φοβάμαι μην έχουμε κανένα θέμα με τις ώρες ή αν αλλάξει κάτι με τα δρομολόγια, γιατί τα κλείσαμε από τώρα για τον Νοέμβριο!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Βασικά ήθελα πρώτα να μάθω αλλά το αγόρι μου πρόλαβε και έκλεισε! Στην αρχή εγώ βασικά δεν έβγαζα άκρη με τα πεδία . Μας ζητούσε από ότι κατάλαβα να συμπληρώσουμε και βαγόνι και θέσεις. Απλά φοβάμαι μην έχουμε κανένα θέμα με τις ώρες ή αν αλλάξει κάτι με τα δρομολόγια, γιατί τα κλείσαμε από τώρα για τον Νοέμβριο!
Δεν αλλάζουν τα δρομολόγια. Έχω κλείσει κι εγώ πολύ νωρίς. Economy κλείσατε; Κοιτάξτε μόνο στους όρους τι λέει για αλλαγές, ακυρώσεις κτλ, για την περίπτωση που αλλάξετε γνώμη πχ.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Κλείσαμε 2η classe . Όχι πρέπει οπωσδήποτε να πάμε στην Φλωρεντία από Ρώμη και φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά με τα εισιτήρια.. Μου είπαν ότι είναι πιο φθηνά μέσω ιντερνετ και είπα να τα κλείσουμε έτσι.. Και τώρα μας έμεινε να κλείσουμε από Φλωρεντία για Σιένα ή Πίζα αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη..Είναι οικονομικά? Γνωρίζεις? Γιατί Ρωμη Φλωρεντία πάνε έλα μας βγήκαν 50 ε..
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Κλείσαμε 2η classe . Όχι πρέπει οπωσδήποτε να πάμε στην Φλωρεντία από Ρώμη και φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά με τα εισιτήρια.. Μου είπαν ότι είναι πιο φθηνά μέσω ιντερνετ και είπα να τα κλείσουμε έτσι.. Και τώρα μας έμεινε να κλείσουμε από Φλωρεντία για Σιένα ή Πίζα αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη..Είναι οικονομικά? Γνωρίζεις? Γιατί Ρωμη Φλωρεντία πάνε έλα μας βγήκαν 50 ε..
Δεν πάει τίποτα στραβά, μην φοβάσαι.
2a base είναι το κανονικό εισιτήριο στην κανονική τιμή, που επιδέχεται αλλαγές κτλ. Θα τα γράφει και το εισιτήριό σου, αλλιώς θα τα βρεις εδώ http://www.trenitalia.com/cms-file/html/frecciarossa_en/Info_Tariffe_en_LeFrecce.html#BASE
Πιο οικονομικά είναι τα economy και super economy αλλά αυτά δεν αλλάζουν ή αλλάζουν με χρέωση. Αν είστε σίγουροι ότι θα πάτε στο τάδε μέρος την τάδε ημέρα και ώρα, κλείστε αυτά.
Πάντως συνήθως αυτά τα τρένα δεν γεμίζουν, θα βρείτε δηλαδή θέσεις και την τελευταία στιγμή. Για Σιένα σίγουρα βολεύει επίσης και το λεωφορείο από Φλωρεντία. Θέλω να πω, δεν επείγει να τα κλείσετε online, παρά μόνο για να βρείτε τα πιο οικονομικά εισιτήρια.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Α όχι super economy κλείσαμε .. Έτσι γράφουν.. Όχι φλωρεντία θα πάμε σίγουρα γιατί ουσιαστικά πάμε για το ματς του παοκ και από εκεί σίγουρα θα πάμε είτε πίζα είτε σιένα .. έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη εκδρομούλα σαν εναλλακτική? Αυτά λες να τα κλείσουμε από εκεί αλλά μέσω ιντερνετ πάλι? Εχει δλδ ουσιαστική διαφορά το εισιτήριο?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Α όχι super economy κλείσαμε .. Έτσι γράφουν.. Όχι φλωρεντία θα πάμε σίγουρα γιατί ουσιαστικά πάμε για το ματς του παοκ και από εκεί σίγουρα θα πάμε είτε πίζα είτε σιένα .. έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη εκδρομούλα σαν εναλλακτική? Αυτά λες να τα κλείσουμε από εκεί αλλά μέσω ιντερνετ πάλι? Εχει δλδ ουσιαστική διαφορά το εισιτήριο?
Όχι, λέω ότι μπορείτε να πάτε εκεί στο σταθμό και να τα αγοράσετε εκεί τα εισιτήρια, ότι δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικό να τα κλείσετε από τώρα, παρά μόνο αν θέλετε να εξοικονομήσετε κάποια χρήματα.
Δεν έχει διαφορά το base (το κανονικό εισιτήριο) είτε το πάρεις από το site είτε το πάρεις από το σταθμό. Η διαφορά είναι ότι το site έχει και τα πιο οικονομικά, τα οποία βέβαια όσο περνάει ο καιρός εξαντλούνται. Στο σταθμό τα super economy και economy δεν υπάρχουν.
Δεν έχω να σου προτείνω άλλες εκδρομές, κι εγώ αυτές τις 2 είχα κάνει. Έχω ακούσει για Lucca και San Gimignano αλλά δεν έχω πάει, ας πει κάποιος φίλος που να έχει πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom