Τουρκία Σμύρνη:η Ευρωπαία βασίλισσα της Ανατολής (Αυγ 2014)

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επιστροφή στο σπίτι για να ανασυνταχθούμε και επανακάμπτουμε για να επισκεφθούμε το λιμάνι το βράδυ, ξανά !

Το βράδυ βουλιάζει από κόσμο: οι Τούρκοι έχουν στρώσει όπου υπάρχει γκαζόν-σε στυλ πικνικ-και κάθονται μεγάλες παρέες, παντού υπάρχουν πωλητές στο όρθιο οι οποίοι πουλάνε τσάι, τσιγγάνες που λένε τη μοίρα, ποδήλατα και παντού επίσης πουλάνε μύδια γεμιστά με πιλάφι !


Περιποιημένος και χαρούμενος κόσμος παντού!

Παρόλο που η Σμύρνη δεν είναι τόσο τουριστική σαν την Πόλη, κανείς δεν σε κοιτά σαν τουρίστα.

Για αρχή χτυπήσαμε σάντουιτς με κοκορέτσι και κιοφτέ (πάμφθηνα), ακολούθησε παγωτό φυστίκι και επιστροφή στο σπίτι γιατί αύριο ακολουθούσε επίσκεψη στο Παμούκαλε (Pamukkale).

Η Σμύρνη είναι μια κούκλα και το βράδυ (φανταζόμουν ένα αντίστοιχο μεγάλο λιμάνι της Ελλάδας με τόση επισκεψιμότητα πως θα είχε καταντήσει...) !

Να και η βραδινή θέα:

Izmir Night.jpg
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Και εγω ειμαι περιεργη να δω γιατι την ονομασες ευρωπαια βασιλισσα της ανατολης...δεν εχω παει αλλα απο πολλους εχω ακουσει οτι ειναι μια μαλλον αδιαφορη πολη...λιγα στοιχεια την ενωνουν με το παρελθον της.Περιμενω την συνεχεια....:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Για αρχή χτυπήσαμε σάντουιτς με κοκορέτσι και κιοφτέ (πάμφθηνα), ακολούθησε παγωτό φυστίκι και επιστροφή στο σπίτι γιατί αύριο ακολουθούσε επίσκεψη στο Παμούκαλε (Pamukkale).
Tι ωραία, πήγατε και εσεις στο μοναδικό Παμούκαλε!!
Τέλη αυγούστου μας έκανε εντύπωση το πόσο αποπνικτική ήταν η ζέστη (σε συνδυασμό με την υγρασία) στην Σμύρνη, ενώ σε άλλα μέρη που επισκεφτήκαμε ήταν μια χαρά (π.χ. στο Selcuk ή στο Cesme)..
 

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Και εγω ειμαι περιεργη να δω γιατι την ονομασες ευρωπαια βασιλισσα της ανατολης...δεν εχω παει αλλα απο πολλους εχω ακουσει οτι ειναι μια μαλλον αδιαφορη πολη...λιγα στοιχεια την ενωνουν με το παρελθον της.Περιμενω την συνεχεια....:)
Εγώ διαφωνώ κάθετα.
Η πόλη είναι πανέμορφη και οργανωμένη σε αρκετά πράγματα, που μας βάζει τα γυαλιά. Οι Τούρκοι επίσης-λυπάμαι που το λέω- ευγενέστατοι σε σχέση με εμάς, απέναντι στους τουρίστες.

Είναι τόσο εξευρωπαϊσμένοι που ο Ερτογάν θεωρεί τη Σμύρνη-όπως και πολλοί Τούρκοι-αμαρτωλή πόλη κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα οι περισσότεροι από τη Σμύρνη να μην ψηφίζουν κιόλας το συντηρητικό Ερτογάν (στα λέω αυτά γιατί τώρα τον Αύγουστο που πήγαμε είχαν εκλογές και όπου είχε ομιλιές ο Ερτογάν είχε αρκετές διαμαρτυρίες).

Επίσης έχε υπόψιν σου, ότι οι εναπομείναντες πότε δεν θα πουν ότι έχουν κάποια ελληνική καταγωγή, παρά θα σου πουν ότι οι παππούδες τους ήταν από Κρήτη, Καβάλα κλπ.
Εάν δεν έχει στοιχεία με το παρελθόν η Σμύρνη, που είχε την ελληνική αφρόκρεμα τότε ποιος έχει ? Φιλέτο τους αφήσαμε !
Είτε δεν επισκέφθηκαν τα μέρη που έπρεπε (ελληνικά χωριά και συνοικίες) είτε δεν είχαν τη σωστή παρέα!
Οι αρχαιολογικοί τους χώροι πεντακάθαροι και τα ελληνικά χωριά καλοσυντηρημένα!

Εμείς βέβαια ήμασταν τυχεροί γιατί με το αμάξι επισκεφθήκαμε αρκετούς προορισμούς, καθότι η πόλη είναι μεγάλη και σίγουρα μια επίσκεψη δεν φτάνει!
Όπως κατάλαβες εγώ εξεπλάγην ευχάριστα!
:D:cool:;)
 
Last edited:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Παμούκαλε, το οποίο στα τουρκικά σημαίνει φρούριο από βαμβάκι, είναι ουσιαστικά η μακροχρόνια εναπόθεση ασβεστούχων αλάτων που περιέχονται στις θερμές ιαματικές πηγές της περιοχής, με αποτέλεσμα το τοπίο να είναι κατάλευκο σαν να είσαι στα χιόνια και να αντιπροσωπεύει ένα μοναδικό στον κόσμο φυσικό αξιοθέατο αλλά και να συγκαταλέγεται στα top της Τουρκίας!

Περίπου 2,5 ώρες από τη Σμύρνη(με Ι.Χ.), ουσιαστικά εκτός από αξιοθέατο αποτελεί μια ολόκληρη τουριστική βιομηχανία από μόνο του...

Στο δρόμο συναντήσαμε πάρα πολλά λεωφορεία τα οποία πήγαιναν τουρίστες εκεί!

Στην αριστερή πλευρά του χωριού έχει στηθεί ένα μικρό παζάρι για τους τουρίστες ενώ στην είσοδο του Παμούκαλε έχει δημιουργηθεί ένα waterpark με παιχνίδια για τα παιδιά.

Περιμένουμε στην ουρά βγάζοντας το απλό εισιτήριο (έχει και εισιτήριο για να κάνεις μπάνιο πάνω στην Ιεράπολη -ανάμεσα σε κάτι αρχαίους κίονες σκέτη ιεροσυλία-που ευτυχώς δεν το βγάλαμε!)

pammukale.jpg
100_0619.JPG
100_0621.JPG
100_0623.JPG
100_0624.JPG
100_0625.JPG
100_0627.JPG

 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εν τέλει βγάζουμε τα παπούτσια και αρχίζει η Κύρου ανάβασις !

Το τοπίο είναι μοναδικό !

Το έδαφος δεν γλιστράει καθόλου, ίσα ίσα είναι μαλακό!

Οι τουρίστες έχουν ξεχυθεί παντού και κάνουν μπάνιο μέσα σε όλες τις μικρές λιμνούλες και πασαλείφονται με τα άλατα παντού (και καλά έκαναν όπως διαπιστώσαμε αργότερα, αφού το δέρμα γίνεται μεταξένιο) !

100_0641.jpg
100_0642.JPG
100_0644.jpg
100_0664.jpg
100_0665.jpg
100_0666.jpg
100_0676.jpg
100_0748.jpg
IZMIR (48).jpg
292_n.jpg
969_n.jpg
243_n.jpg
 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πραγματικά πασαλειφθείτε και αφήστε το πάνω σας μέχρι να φύγετε!

100_0752.JPG
 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Φτάνοντας στην κορυφή και στην είσοδο της Ιεράπολης (με έναν κακόγουστο κόκκορα που δεν καταλάβαμε τι συμβόλιζε), όπου ξαναβάζουμε τα παπούτσια μας αποφασίζουμε να κάτσουμε στην καφετέρια για ένα δροσιστικό διάλειμμα, πριν συνεχίσουμε στα αρχαία.

Έχει επίσης και ένα μαγαζάκι με ωραία σουβενίρ (αρκετά από τα οποία έχουν ελληνικές επιγραφές πάνω -τι κι αν οι Τούρκοι ξεναγοί έλεγαν στους τουρίστες ότι τα μνημεία ήταν ρωμαϊκά)

Εκεί ανακαλύπτουμε την αυτοσχέδια πισίνα μέσα στα αρχαία και στους κίονες (την οποία πλήρωνες εξτρά στην είσοδο):

100_0683.jpg
100_0684.jpg
100_0685.jpg
 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τελικά συνεχίσαμε το οδοιπορικό μας στα αρχαία, σε έναν πολύ περιποιημένο χώρο, με τους υπαλλήλους να καθαρίζουν ασταμάτητα και εμάς να θαυμάζουμε τον αρχαίο πολιτισμό μας!

100_0691.JPG
100_0694.JPG
100_0696.JPG
100_0697.JPG
100_0701.JPG
100_0705.JPG
100_0711.jpg
 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μετά την 5ωρη επίσκεψή μας εκεί (τραβήξαμε κάτι φωτογραφίες παραπάνω ! ) αποφασίσαμε να μην κάτσουμε στο τουριστικό Παμούκαλε περαιτέρω, μιας και δεν έχει κάτι παραπάνω να κάνεις, παρά να επισκεφθούμε το χωριό της Διδώς Σωτηρίου (εκεί εκτυλίσσεται η πλοκή του βιβλίου 'Ματωμένα χώματα') - Κιρκιντζές- το οποίο ήταν σχετικά στο δρόμο μας (άλλη μια ώρα περίπου απόσταση), για φαγητό και βόλτα !

Σύμφωνα με την ιστορία το χωριό ονομάστηκε αρχικά Kirkinca - που σημαίνει «άσχημο» έτσι ώστε να αποτρέψουν κι άλλους να εγκατασταθούν. Αργότερα, ένας κυβερνήτης αποφάσισε να το μετονομάσει σε Sirince -η σημερινή του ονομασία,που στα τούρκικα σημαίνει «ευχάριστο».

Σε αυτό το χωριό θα νιώσετε σαν να μην σταμάτησε ποτέ ο χρόνος.

Ένα χωριό που κρατάει την παράδοσή του και θα σας θυμίσει εικόνες από τοπίο της Αρκαδίας...

Στην είσοδο του θα βρείτε το παλιό ελληνικό σχολείο του 1884, το οποίο λειτούργησε μέχρι το 1922:

100_0762.JPG
100_0764.JPG
100_0765.jpg
100_0766.jpg
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
2.5 ώρες μόνο κάνατε από Σμύρνη Pamukkale; Τα τουριστικά λεωφορεία κάνουν 4! Εμείς πήραμε λεωφορείο από Selcuk και κάναμε 3 ώρες και στην επιστροφή πήραμε τρένο (πάλι ως Selcuk) και έκανε και αυτό 3 ώρες ενώ αν συνεχίζαμε ως Σμύρνη ήταν 4 ώρες..
Στο Pamukkale βγάλαμε τις ωραιότερες φωτογραφίες του ταξιδιού.. Βλέπω και τις δικές σου και είναι πανέμορφες! Δε πέσατε σε πάρα πολύ κόσμο.. Εμάς γινόταν χαμός (και πήγαμε απ'τις 8 το πρωί!) Καλά στην πισίνα με τους κίονες γινόταν το έλα να δεις! Ο άντρας μου μπήκε, εγώ όχι!
Στο χωριό Sirince δεν είδαμε το σχολείο, εκεί που μας άφησε το dolmus ήταν οι ταβέρνες και τα μαγαζιά με τα σουβενίρ.. Κρίμα δε το ξέραμε.. Ούτε θυμόμουν τις αναφορές του στα "Ματωμένα χώματα" αλλά πάνε και 15 χρόνια από τότε που το διάβασα.. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom