Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδια το θεμα με τα εισητηρια το εχετε εξαντλησει πλεον στο forum! Ειλικρινα απορω με την υπομονη σας!! Δεν θελω να διαβασω τιποτε αλλο σχετικα με Oyster και Travelcard ημερήσια ή εβδομαδιαια!!!!

Σας προτείνω να επισκεφθείτε για φαγητό δύο κατά την γνώμη μου απ'τα ωραιότερα εστιατόρια του Λονδίνου.Το ένα και πιο ξακουστό βρίσκεται στο Covent Garden,το Giovanni's και έχει γκουρμέ ιταλική κουζίνα.Το περιβάλλον είναι εξαιρετικό,και σε συνδυασμό με την εορταστική ατμόσφαιρα των ημερών είμαι βέβαιος πως θα σας ανταμείψει.Το δεύτερο λιγότερο γνωστό αλλά με εξαίσια ιταλική ''οικογενειακή'' κουζίνα ονομάζεται Βar Remo.Απ'τις καλύτερες ιταλικές πίτσες που έχω δοκιμάσει και το συγκρίνω και με μαγαζιά στην Ιταλία.Για να το βρείτε,περνάτε το oxford circus,προχωράτε γύρω στα 150 μέτρα στην regent street και στρίβετε στον πρώτο κάθετο στο δεξί σας χέρι,princess street λέγεται ο δρόμος.
Νίκο σε ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σου! Σε 3 ημέρες φεύγουμε!
 
Last edited by a moderator:

μικρή explorer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια χαρά σε όλους !

Τον Οκτώβριο με μια φίλη μου θα πάμε για πρώτη φορά στο Λονδίνο για 4 ημέρες και ήθελα να μου πείτε τα εξής εφόσον γνωρίζετε :

1. Θεωρείται απαραίτητο να βγάλω κάρτα για τα ΜΜΜ που είναι για απεριόριστες διαδρομές να όπως αυτή Oyster Cards ?

2. Επίσης γνωρίζετε κάποιο κάλο hostel ?

3. Ψάχνοντας βρήκα οτι τα περισσότερα μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο διακρίνετε κάποιο κάλο ?

4. Κάτι άλλο που αξίζει να κάνουμε ?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αν σας αρεσει η τεχνη, αξιζει να επισκεφτειτε την Tate
Οπωσδηποτε βολτα στο hydepark η στο regent η στο saint james, η σε οποιο παρκο βρεθει μπροστα σας γιατι αξιζει επισης
Βραδυ στο westend για θεατρο, η αν υπαρχει συγκεκριμένο budget κ δεν περιλαμβανει θεατρο μονο βολτα
Επισης βολτα στο camden κ στην covent garden
Τα παραπανω ειναι ανεξοδα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια χαρά σε όλους !

Τον Οκτώβριο με μια φίλη μου θα πάμε για πρώτη φορά στο Λονδίνο για 4 ημέρες και ήθελα να μου πείτε τα εξής εφόσον γνωρίζετε :

1. Θεωρείται απαραίτητο να βγάλω κάρτα για τα ΜΜΜ που είναι για απεριόριστες διαδρομές να όπως αυτή Oyster Cards ?

2. Επίσης γνωρίζετε κάποιο κάλο hostel ?

3. Ψάχνοντας βρήκα οτι τα περισσότερα μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο διακρίνετε κάποιο κάλο ?

4. Κάτι άλλο που αξίζει να κάνουμε ?
Γεια σου και καλώς ήρθες.

Κάνε τον κόπο να κάνεις μια αναζήτηση στο σάιτ, και μετά αν έχεις συγκεκριμένες απορίες εδώ είμαστε. Ξεκίνα από εδώ:

[URL='http://www.travelstories.gr/community/forums/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF.203/?prefix_id=487']http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=487

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=37
[/URL]
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα!!! Μόλις γύρισα από το μαγικό, ανεπανάληπτο, υπέροχο, καθηλωτικό Λονδίνο!! Τι να πρωτοπω...το αγαπω απλά! Ήταν όλα τελεια, ολα υπέροχα! Και το βασικό.. 7 ημέρες.. μηδέν σταγόνες βροχής.. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να το δω και βροχερό αλλά μας βόλεψε στις βόλτες! ( 12ωρες το λιγότερο!)

Γεια χαρά σε όλους !

Τον Οκτώβριο με μια φίλη μου θα πάμε για πρώτη φορά στο Λονδίνο για 4 ημέρες και ήθελα να μου πείτε τα εξής εφόσον γνωρίζετε :

1. Θεωρείται απαραίτητο να βγάλω κάρτα για τα ΜΜΜ που είναι για απεριόριστες διαδρομές να όπως αυτή Oyster Cards ?

2. Επίσης γνωρίζετε κάποιο κάλο hostel ?

3. Ψάχνοντας βρήκα οτι τα περισσότερα μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο διακρίνετε κάποιο κάλο ?

4. Κάτι άλλο που αξίζει να κάνουμε ?
1. Κάρτα θα βγάλεις οπωσδηποτε, το κόστος των μετακινήσεων χρησιμοποιώντας single tickets θα σου πάει στο Θεο. Ψάξε στο forum, Θα βρεις τα πάντα για το θέμα!
2. Hostel δεν γνωρίζω, αλλά κοιταξτε να είστε σχετικά κοντά στο κέντρο για να μην σας φάνε οι αποστάσεις μιας και είναι η πρώτη σας φορά! πάλι θα βρεις πληροφοφρίες στο forum!
3. Από μουσεία (είναι free) με σειρά προταιρεότητας για εμένα ήταν: Tate modern, Natural Ηistory, Victoria and Albert, British Museum, National Gallery. Για τις 4 ημερες που εχετε είναι πολλά! Διαλέξτε όποιο σας ταιριάζει.
4. Ατελειωτα παρκα, ξεχωρίζει το St James Park, Regent Park και μετά το Hyde Park!Πηγαίνετε Covent Garden, Borough Market, Camden, αν έχετε χρονο σε κάποιο musical! Βόλτες στην Carnaby street, Regent street, Wardour street, Southbank και αλλα πολλά!
 
Last edited by a moderator:

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
SUPER !
Σας ευχαριστώ πολύ katkats και Fairydust !
Με βοήθησαν πολύ η πληροφορίες σας
Εαν αντιμετωπίσω άλλη δυσκολία θα σας ξαναενοχλήσω :)
να προσέξεις πάρα πολύ το θέμα των hostel. Δεν φημίζονται για την καθαριότητα τους. Εγώ είχα κλείσει ένα που είχε κριτικές 7,5/10 και ήταν άθλιο.
 

ioakir

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα..:lol:
αναζητώ και εγώ την βοήθεια των έμπειρων! ταξιδεύω Λονδίνο σε λίγες μέρες και μου έχουν μείνει κάτι θεματάκια..
1)Θέλω να κλείσω για το Madame Tussaud's μέσω ιντερνετ αλλά μου ζητά να βάλω ημέρα αλλά και ώρα, αυτά γνωρίζεται αν είναι αναγκαστικά; Εντάξει για τη μέρα , αλλά αν δεν είμαι εκεί την συγκεκριμένη ώρα τι γίνεται;;
2)πετάμε για Stansted 4 άτομα. Μένουμε κέντρο κέντρο(δηλ απο σταθμούς μας εξυπηρετεί είτε Westminster είτε Waterloo.)
Οπότε ποιά είναι η πρόταση σας για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς τα εκεί;;
Είδα ταξί στα 100€ :rolleyes-80: , είδα επίσης για το Terravision(μάλλον 40€) που σε αφήνει Victoria και μετα παίρνουμε μετρό. Η το stansted express που το μονό εισιτήριο βγαίνει 25€ ανά άτομο ( άρα δεν έχει διαφορά απο ταξί).
Τι μου προτείνεται;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα..:lol:
αναζητώ και εγώ την βοήθεια των έμπειρων! ταξιδεύω Λονδίνο σε λίγες μέρες και μου έχουν μείνει κάτι θεματάκια..
1)Θέλω να κλείσω για το Madame Tussaud's μέσω ιντερνετ αλλά μου ζητά να βάλω ημέρα αλλά και ώρα, αυτά γνωρίζεται αν είναι αναγκαστικά; Εντάξει για τη μέρα , αλλά αν δεν είμαι εκεί την συγκεκριμένη ώρα τι γίνεται;;
2)πετάμε για Stansted 4 άτομα. Μένουμε κέντρο κέντρο(δηλ απο σταθμούς μας εξυπηρετεί είτε Westminster είτε Waterloo.)
Οπότε ποιά είναι η πρόταση σας για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς τα εκεί;;
Είδα ταξί στα 100€ :rolleyes-80: , είδα επίσης για το Terravision(μάλλον 40€) που σε αφήνει Victoria και μετα παίρνουμε μετρό. Η το stansted express που το μονό εισιτήριο βγαίνει 25€ ανά άτομο ( άρα δεν έχει διαφορά απο ταξί).
Τι μου προτείνεται;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Με https://book.terravision.eu/rides?f...h[hidden_from]=692&form_search[hidden_to]=600 ειναι μονο 9 λιρες..! 27 συνολο αλλα αν φτανεις αργα βραδυ..και για πρωτη φορα παρα ταξί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.409
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom