Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

ioakir

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ!!!! Έχετε πάει ποτέ με την terravision? για να τα κλείσω μεσω ιντερνετ ζητά συγκεκριμένη ώρα..και λόγω του ότι ταξιδεύω με Raynair και πρώτη φορά με την εταιρία, φοβάμαι για καθυστερήσεις.. Και οι τιμές θα είναι ίδιες αν τα πάρω εκεί κατευθείαν;
Γνωρίζεται αν υπάρχει και Γραφείο Πληροφοριών εκεί να ρωτήσω για την καλύτερη λύση;
Κάτι άλλο, ταξιδεύω με χειραποσκευή (φυσικά) αλλά μέσα στο site λεει οτι εκτος αυτης μπορείς να έχεις άλλη μια τσάντα (τύπου μεγάλη γυναικεία)..θα προτιμούσα να μου το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος απο εσάς εαν έχει ταξιδέψει και γνωρίζει..
αααα..Και για το Madame Tussaud's που ρώτησα,αν γνωρίζατε κάποιοι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Σας ευχαριστώ πολύ!!!! Έχετε πάει ποτέ με την terravision? για να τα κλείσω μεσω ιντερνετ ζητά συγκεκριμένη ώρα..και λόγω του ότι ταξιδεύω με Raynair και πρώτη φορά με την εταιρία, φοβάμαι για καθυστερήσεις.. Και οι τιμές θα είναι ίδιες αν τα πάρω εκεί κατευθείαν;
Γνωρίζεται αν υπάρχει και Γραφείο Πληροφοριών εκεί να ρωτήσω για την καλύτερη λύση;
Κάτι άλλο, ταξιδεύω με χειραποσκευή (φυσικά) αλλά μέσα στο site λεει οτι εκτος αυτης μπορείς να έχεις άλλη μια τσάντα (τύπου μεγάλη γυναικεία)..θα προτιμούσα να μου το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος απο εσάς εαν έχει ταξιδέψει και γνωρίζει..
αααα..Και για το Madame Tussaud's που ρώτησα,αν γνωρίζατε κάποιοι...
Και τι επειδή ταξιδεύεις με Ryanair σημαίνει πως θα έχεις καθυστέρηση; ότι ώρα και να φτάσεις, είτε νωρίτερα είτε αργότερα, δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός και αν είναι γεμάτο το λεωφορείο οπότε θα πας με το επόμενο και από το ίντερνετ οι τιμές είναι φθηνότερες.
Αυτό με τη χειραποσκευη ισχύει, μπορείς να έχεις και την γυναικεία τσάντα ξεχωριστά.
Πάντως για τη Ryanair υπάρχει ξεχωριστό τόπικ που τα λέμε αναλυτικά όλα μα όλα!

Τώρα για τη μανταμ, δεν έχω πάει δεν γνωρίζω.
 

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπερα σας,

Ειμαι στην ιδια φαση με την "Μικρη explorer".Με το φιλαρακι μου λεμε να παμε οκτωβριο Λονδινο,καθως βρηκαμε αρκετα καλες τιμες αεροπορικων εισητηριων.
Σκεφτομαστε σοβαρα ομως το θεμα κοστους.Αρχικα ψαχνουμε ενα καλο-οικονομικο χοστελ.
Επισης,εχω μπερδευτει απειρα με το θεμα travel-oyster card.Σε τι χρησιμευουν-ποσο κοστιζουν-αξιζουν?Ποσο περιπου κοστιζει μια μετακινηση με το μετρο ?
Επισης,οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το κοστος νυχτερινης ζωης (μια μπυρα σε μια παμπ,ποτο σε κλαμπ,γευμα σε οικονομικο εστιατοριο) θα ηταν χρησιμη.
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Ένα απλό εισιτήριο κοστίζει £2,20. Στο Λονδίνο σχεδόν όλοι κυκλοφορούν με κάρτες, σπάνια πληρώνουν απλό εισιτήριο. Στην oyster βάζεις χρήματα (top up) και αν τελειώσουν πρέπει να ξαναβάλεις. Σε κάθε περίπτωση όμως το ανώτατο ημερήσιο όριο χρέωσης της oyster δεν μπορεί να ξεπεράσει μια ημερήσια travelcard. Παράδειγμα: Βάζεις στην oyster £10 και αρχίζεις να τη χρησιμοποιείς. Στην πρώτη μετακίνηση σου αφαιρεί ένα ποσό( νομίζω 2,20), στη δεύτερη άλλο τόσο κ.ο.κ. Αν εσύ όμως κάνεις για παράδειγμα 10 μετακινήσεις μέσα σε μια μέρα, το συνολικό ποσό που θα σου αφαιρέσει θα είναι 7,30( επειδή τόσο κάνει μια ημερήσια travelcard). Η διαφορά ουσιαστικά της oyster με την travelcard είναι ότι με την πρώτη πληρώνεις όσο ταξιδεύεις (pay as you go) ενώ με την travelcard δίνεις ένα ποσό στην αρχή (π.χ. 7day travelcard £31.40) και δεν χρειάζεται να ξαναγεμίσεις την κάρτα με χρήματα. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Τι κάρτα θα πάρεις εξαρτάται από το πόσες μέρες θα μείνεις. Δες και εδώ λίγο και αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε.
https://www.tfl.gov.uk/
http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Eυχαριστω παρα πολυ!!Θα διαβασω τα λινκς με τις σχετικες πληροφοριες.
Σκεπτομαστε να κατσουμε 4 νυχτες.Ανησυχουμε ομως σχετικα κυριως με το κοστος ζωης στο Λονδινο,γι αυτο ψαχνω πληροφοριες για να μη βγουμε εκτος απροοπτου.
Γνωριζω οτι ειναι ακριβη πολη,μια καλυτερη περιγραφη της καταστασης και συγκριση με Ελλαδα, απο καποιον που το εχει επισκεφτει,θα ηταν χρησιμη.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ

cvbill

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Εκλεισα για ΛΟνδινο!!!!Θα μεινουμε σε φιλο μας με τον κολλητο μου οποτε η διαμονη εκλεισε!!!Εχω διαβασει αρκετες καταπληκτικες ιστοριες...Αν χρειαστω στην πορεια εξτρα πληροφοριες θα σας γραψω εδω..
Και οταν γυρισω φυσικα θα γραψω και την δικη μου ιστορια!!
 

xristina sali

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, γνωριζει καποιος αν εχω εγω 7ημερή travel card παιδί 9 χρονών πρεπεί να βγαλεί καρτα ή ταξιδευει χωρίς τιπότα απλά επειδυκνυώ δικη μου καρτα ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Καλησπέρα, γνωριζει καποιος αν εχω εγω 7ημερή travel card παιδί 9 χρονών πρεπεί να βγαλεί καρτα ή ταξιδευει χωρίς τιπότα απλά επειδυκνυώ δικη μου καρτα ?
Γκουγκλαρεις tfl και εκει θα βρεις απαντησεις σε ολες σου τις ερωτησεις.
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλησπέρα σας!

Νέο μέλος στην παρέα! Μόλις σας ανακάλυψα και ενώ είμαι σίγουρη πως αν εξοικειωθώ θα μου είναι πολύ πιο εύκολο να βρίσκω τις πληροφορίες που θέλω, εντούτοις χρειάζομαι τη βοήθεια σας λόγω έλλειψης χρόνου να ανατρέξω σε παλιότερες αναρτήσεις, καθώς θέλω να κλείσω άμεσα εισιτήριο και ξενοδοχείο.
Σκεφτόμαστε με τον σύντροφό μου να ταξιδέψουμε στο Λονδίνο στα μέσα Νοέμβρη για 5 μέρες.
Οι πτήσεις που μας βολεύουν είναι Αθήνα-Χίθροου με British Airways καθώς είναι πρωινή και επιστροφή με Easy Jet από Gatwick (μεσημεριανή πτήση).
Έχει νόημα αυτό ή θεωρείται πώς δεν είναι ορθολογικό, η άφιξη και η αναχώρηση να γίνονται από διαφορετικά αεροδρόμια?
Επίσης, έχετε κάποια πρόταση για αξιοπρεπές κεντρικό ξενοδοχείο με ταβάνι τα 100-110 ευρώ ανά διανυκτέρευση?

Θα εκτιμήσω απεριόριστα την παράθεση οποιουδήποτε λινκ που να συγκεντρώνει πληροφορίες για το συγκεκριμένο ταξίδι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ειρήνη
:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom