Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Αστεγικές οι νύχτες !!!

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
εγω ακόμα αναρωτιέμαι... στις μαναδες σας τα έχετε πει; γιατί η δικιά μου ένα εγκεφαλικό θα το πάθαινε...
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ξυπνήσαμε , πληρώσαμε και φύγαμε για το κέντρο αρχικά με σκοπό να βρούμε κάτι να φάμε και να αλλάξουμε κάτι φιορίνια σε ευρώ. Τράπεζες και ανταλλακτήρια ήταν κλειστά ! Φάγαμε από ένα φούρνο και τελικά τα βάλαμε βενζίνη. Είχαμε βολτάρει με το πάσο μας γι`αυτό όταν ξεκινήσαμε για την επιστροφή είχαμε πιάσει τις 12 το μεσημέρι. Κάπου στην έξοδο από Βουδαπέστη μας επιτέθηκε άλλο ένα έντομο που μπήκε από το παράθυρο !!! Αφού κοντέψαμε να τρακάρουμε το καθαρίσαμε το άτιμο και συνεχίσαμε !! Αποχαιρετούσαμε την Ουγγαρία φτάνοντας στα σύνορα με τη Σερβία.
Όταν βγαίναμε από τη Σερβία μας ταλαιπώρησαν πολύ οι Σέρβοι και το φοβηθήκαμε μην γίνει το ίδιο αλλά αυτή τη φόρα βλέποντας τις ταυτότητες μας , μας μίλησαν ελληνικά με χαμόγελα και μας ευχήθηκαν καλό ταξίδι !! Πολύ ευγενικοί. Διασχίζαμε όλο το μεσημέρι και το απόγευμα όλη τη Σερβία με μόνο μία στάση!! Αυτή η στάση ήταν σε ένα μαγαζί με φαγητά αρκετά μακρυά από το Βελιγράδι σχετικά κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια. Όχι πολύ κοντά αλλά είχαμε κάνει τα δύο τρίτα της Σερβίας.
Σε αυτή τη στάση εκεί που μιλούσαμε Ελληνικά ένα ζευγάρι με τα παιδιά του μας χαιρέτησαν !! Ήταν και αυτοί Έλληνες και είχαν γυρίσει τη Γαλλία την Αγγλία και δεν ξέρω κι εγώ που ( μπορεί να είναι κάπου εδώ μέσα στο site :p) και μας ρώτησαν που πήγαμε. Στο άκουσμα ότι πήγαμε Ουγγαρία σκέφτηκαν αν πήγαμε για κάποια συναυλία. Αφού αφήσαμε και αυτή τη στάση οδεύαμε προς Σκόπια. Πραγματικά η Σερβία ήταν ατελείωτη. Είχε νυχτώσει και μπαίναμε επιτέλους στα Σκόπια. Είχε βγάλει πολύ κρύο στα σύνορα που κατεβήκαμε. Από εκεί και μετά το ταξίδι ήταν απλά διαδικασία. Ήταν όλα σκοτεινά τη μουσική την είχαμε κλείσει από ώρα καθώς μας πόνεσε το κεφάλι και για κουβέντα δεν είχε κανένας όρεξη .
Η μόνη ωραία εικόνα σε αυτή τη χώρα ήταν όταν κατεβαίνοντας κάποιες στροφές ψηλά πάνω από ένα λόφο το βάθος φαινόταν από ψηλά η φωταγωγημένη πόλη των Σκοπίων μια εικόνα που μου έχει μείνει χαρακτηριστικά. Τα 230 χιλιόμετρα από τα Σκόπια μέχρι τα σύνορα ήταν βασανιστικά. Από το πρωί μέχρι το βράδυ σε ένα δρόμο με δύο στάσεις μόνο. Είχαμε σιχαθεί να βλέπουμε ο ένας τον άλλο όπως και το δρόμο που δεν είχε τελειωμό. Και ναι επιτέλους σύνορα Ελλαδάρας!!! ΧΑΧΑΧΑ και ενώ σε όλα τα σύνορα μας σταματούσαν φύλακες με αυστηρό βλέμμα στα δικά μας δεν είχε κανένα περάσαμε και μας φώναξε μια φωνή από το βάθος εεεεεεε !!!! Γυρίσαμε με όπισθεν και βλέπουμε τον κλασικό Έλληνα το Μητσάρα με τη καράφλα και το μουστάκι !! Ένα βλέμμα έριξε τις ταυτότητες και μας κούνησε τ κεφάλι να περάσουμε. Τα υπόλοιπα είναι διαδικασία. Φτάσαμε δύο τη νύχτα στη πατρίδα. Πήγαμε σπίτια μας και ταυλιαστήκαμε!

Υπέροχη αρχή και φυσικά δώσαμε ραντεβού στα ευρωπαϊκά σαλόνια κανά τετράμηνο αργότερα !!! :)
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ειχατε σιχαθει ο ενας τον αλλο,λεει...:haha:Θα το ξαναπω,οποιος σε διαβαζει κανει καινουριο συκωτι!:xalara:
xaxa πραγματικά αφού την άλλη μέρα πήγα Χαλκιδική στους δικούς μου για να μην τους ξαναδώ μπροστά μου καμιά βδομάδα!!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Νταξ καιρό έχω να διαβάσω ιστορία και να γουστάρω τόσο!Θα διάβαζα ολόκληρο βιβλίο με τον τρόπο που περιγράφεις.Δεν θα ήθελα βέβαια να κάνω κάτι τόσο πολύ χύμα πλέον(ένα ξενοδοχείο τουλάχιστον θα έκλεινα η θα φρόντιζα να είχαμε τουλάχιστον ένα κινητό με πρόσβαση στο internet για να ψάχναμε από αυτό ενώ ήμασταν εκεί) αλλά μου αρέσει πολύ να διαβάζω για τέτοιες φάσεις.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Νταξ καιρό έχω να διαβάσω ιστορία και να γουστάρω τόσο!Θα διάβαζα ολόκληρο βιβλίο με τον τρόπο που περιγράφεις.Δεν θα ήθελα βέβαια να κάνω κάτι τόσο πολύ χύμα πλέον(ένα ξενοδοχείο τουλάχιστον θα έκλεινα η θα φρόντιζα να είχαμε τουλάχιστον ένα κινητό με πρόσβαση στο internet για να ψάχναμε από αυτό ενώ ήμασταν εκεί) αλλά μου αρέσει πολύ να διαβάζω για τέτοιες φάσεις.
Για κάποιο λόγο δεν σκεφτήκαμε καν να κλείσουμε κάτι !! Μα και άπειρος να είσαι πρέπει να το σκεφτείς αυτό. Τώρα το λέμε και γελάμε. Επειδή σκοπεύω να πάω σε όλη την Ευρώπη όλη όμως έλεγα κάποτε να έγραφα ένα βιβλίο σαν άλλος Γκιούλιβερ :p .αμα γίνει ποτέ θα σου στείλω το πρώτο αντίγραφο :p !!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Θεσσαλονικιός Αρειανος και με εφεση στα ταξιδια αστραπη ! Τι μου θυμιζεις !Σε λιγα χρονια σε βλεπω Σαββατοκυριακο στο Περου καλεσμενο σε γενεθλια !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom