Οι πιο επικίνδυνες και ασφαλείς χώρες για οδήγηση στον κόσμο!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
"Ποιες είναι οι πιο επικίνδυνες χώρες στον κόσμο για τους οδηγούς; Σε αυτή την ερώτηση απαντά έρευνα του Ινστιτούτου Ερευνών των Μεταφορών του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν, στην οποία αναλύθηκαν τα δεδομένα του Διεθνούς Οργανισμούς Υγείας, για να συγκριθούν οι δείκτες θανάτου από ατυχήματα με αυτοκίνητα, έναντι των θανάτων από καρδιακή προσβολή και άλλες θανατηφόρες ασθένειες. Και όσο και εάν πολλοί νομίζουν το αντίθετο, η Ελλάδα δεν βρίσκεται όχι μόνο στην πρώτη δεκάδα των πιο επικίνδυνων χωρών για οδήγηση, αλλά αντίθετα, με μέσο όρο 15 θανάτων από αυτοκινητιστικά ατυχήματα ανά 100.000 ανθρώπους, η χώρα μας κατατάσσεται περίπου στη μέση μεταξύ 193 χωρών από όλο τον κόσμο.

Τα τελικά αποτελέσματα της έρευνας του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν αποκαλύπτουν ότι ο μέσος όρος των θανάτων από αυτοκινητιστικά ατυχήματα βρίσκεται παγκοσμίως στους 18 ανά 100.000 ανθρώπους. Η πιο ασφαλής χώρα για να οδηγεί κανείς είναι η νησιωτική χώρα των Μαλδίβων στον Ινδικό Ωκεανό με μόλις 2 θανάτους από αυτοκινητιστικά ατυχήματα ανά 100.000 ανθρώπους, ενώ στη 2η και 3η θέση ακολουθούν το Τατζικιστάν και η Μάλτα με 3 θανάτους ανά 100.000 ανθρώπους. Στον αντίποδα, η αφρικανική Ναμίμπια είναι η πιο επικίνδυνη χώρα στο κόσμο για οδήγηση με 45 θανάτους ανά 100.000 άτομα, με την Ταϊλάνδη να ακολουθεί με 44 θανάτους ανά 100.000 άτομα. Στους παρακάτω πίνακες σας παρουσιάζουμε τις 10 πιο επικίνδυνες και τις 10 ασφαλέστερες χώρες για οδήγηση στον κόσμο, σύμφωνα πάντα με την έρευνα."
Οι πιο επικίνδυνες χώρες για οδήγηση στον κόσμο
Κατ/ξη
Χώρα Θάνατοι ανά 100.000 ανθρώπους
1 Ναμίμπια 45
2 Ταϊλάνδη 44
3 Ιράν 38
4 Σουδάν 36
5 Σουαζιλάνδη 36
6 Βενεζουέλα 35
7 Κονγκό 34
8 Μαλάουι 32
9 Δομινικανή Δημοκρατία 32
10 Ιράκ 32


Οι πιο ασφαλείς χώρες για οδήγηση στον κόσμο
Κατ/ξη
Χώρα Θάνατοι ανά 100.000 ανθρώπους
1 Μαλδίβες 2
2 Τατζικιστάν 3
3 Μάλτα 3
4 Νησιά Φίτζι 4
5 Νησιά Μάρσαλ 4
6 Ισραήλ 4
7 Τόνγκα 4
8 Αντίγκουα & Μπαρμπούντα 4
9 Ολλανδία 4
10 Ελβετία 5
http://www.autogreeknews.gr/reporta...nes-kai-asfaleis-hwres-gia-odigisi-ston-kosmo
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Είμαι σίγουρος ότι για την πρωτιά της Ναμίμπια ευθύνονται 2 πράγματα:
1. Ότι περιφέρονται γαϊδούρια ως ελέφαντες κι άλλα άγρια ζώα στους δρόμους (εξ'ου και η οδηγηση τη νύχτα είναι σχεδόν αποτρεπτική)
2. Η χώρα είναι κυρίως επίπεδη, οι δρόμοι τεράστιες ευθείες αλλά σε μεγάλο ποσοστό χωματόδρομοι. Όλοι που νοικιάζουν ή διαθέτουν αμάξι, αρχίζουν και γκαζώνουν στους χωματόδρομους που έχουν όριο 100χλμ αγνοώντας τις παγίδες που κρύβονται σε μια μικρή λοξοτιμονιά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Απουσιάζει η Μαλαισία? Μπα, πώς κι έτσι, οι τύποι είναι γκαζοφονιάδες! Τώρα, επειδή έχω οδηγήσει/οδηγηθεί σε Ναμίμπια, Ταϋλάνδη, Βενεζουέλα, Δομήνικο, δε παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο να πω την αλήθεια, πιο επικίνδυνη μου φάνηκε η Μάλτα π.χ. :D Αλλά, αφού η στατιστική αυτά μας λέει, οι προσωπικές εντυπώσεις περιττεύουν....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Για να πω την αληθεια...το εψαξα χθες το βραδυ,ορμωμενη απο το ρεπορταζ του @hydronetta στους ινδικους δρομους και παραξενευτηκα και γω,που δεν εχει Ινδια μεσα.Τα στατιστικα,ομως αλλα λενε :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τα στοιχεία είναι χαλκευμένα. Η πιο ασφαλής χώρα για οδήγηση στον κόσμο, είναι η μία και μοναδική Β. Κορέα. Για να έχεις τροχαία ατυχήματα, θα πρέπει πρώτα να έχεις και αυτοκίνητα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Απουσιάζει η Μαλαισία? Μπα, πώς κι έτσι, οι τύποι είναι γκαζοφονιάδες! Τώρα, επειδή έχω οδηγήσει/οδηγηθεί σε Ναμίμπια, Ταϋλάνδη, Βενεζουέλα, Δομήνικο, δε παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο να πω την αλήθεια, πιο επικίνδυνη μου φάνηκε η Μάλτα π.χ. :D Αλλά, αφού η στατιστική αυτά μας λέει, οι προσωπικές εντυπώσεις περιττεύουν....
Στη Ναμίμπια είναι εύκολο να υποτιμήσεις την ποιότητα του χωματόδρομου ιδίως όταν αναπτύσσεις ταχύτητα. Όλοι τρέχουν με 100. Λίγο να γλιστρήσει το αμάξι στο χαλικάκι τον έχασες τον έλεγχο. Επίσης σε αρκετές διαδρομές ο δρόμος είχε απότομα ανεβοκατεβάσματα κι αν αγνούσες τις προειδοποιητικές πινακίδες μπορούσες να έχεις απογειωθεί εις τας αγκάλας του ύψιστου πολύ εύκολα. Ένας οδηγός μας έλεγε ότι θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτική η ενοικίαση αυτοκινήτου ΜΕ οδηγό. Ατυχήματα με τουρίστες συμβαίνουν συνέχεια.

Πωπω, παράδεισος, θέλω διακαώς να πάω....τι αφίσες, τι δρόμοι, τι στυλ...
Χωράω σε χειραποκευή;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Χωράω σε χειραποκευή;
Όχι. Οπότε θα αναγκαστείς να έρθεις κανονικά, ξέρεις, να κάνουμε και οσφυοκάμψεις κτλ. Και κολλύριο για τα δάκρυα σταντ μπάι...
Αλλά θέλω αγώνες, αθλοπαιδιές! Κι αν μας αφήσουν να συμμετάσχουμε, θα μείνω στο τόπο από τη συγκίνηση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Όχι. Οπότε θα αναγκαστείς να έρθεις κανονικά, ξέρεις, να κάνουμε και οσφυοκάμψεις κτλ. Και κολλύριο για τα δάκρυα σταντ μπάι...
Αλλά θέλω αγώνες, αθλοπαιδιές! Κι αν μας αφήσουν να συμμετάσχουμε, θα μείνω στο τόπο από τη συγκίνηση.
Πρόσεξε έχω κακό προηγούμενο από ρουφιανιά. Άμα σε καταδώσω στο καθεστώς ότι θες να συμμετάσχεις σε Arirang και παρελάσεις, εκεί θα ξεμείνεις κακομοίρη. Χωρίς κινητό και ίντερνετ, να υμνείς ολημερίς τους ηγέτες
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Μακραν η πιο ¨ομιλητικη¨ φωτο που εχω δει τελευταια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom