ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Έχεις δίκιο, εννοώ το the Court. Εμείς είμαστε πιο κοντα στο Garden Inn γιατί είναι πολύ κεντρικό και είναι η πρώτη μας φορά στην πόλη, έχει πολλές γραμμές μετρό σχεδόν δίπλα. Το μόνο που δεν περιγραφει είναι τα τ.μ. του δωματίου? για το 1ο λες όχι, ε?
Ε γιατι ειπαμε απο τα 3 τα 2 τελευταία ειναι σε καλυτερη τοποθεσια! το Garden Inn μια χαρα ειναι
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
'Οσο αναφορά το ξενοδοχείο τώρα έχουμε καταλήξει με τη σύζυγο στα κάτωθι τρία, τα οποία βρήκαμε στο BOOKING:
α) http://doubletree3.hilton.com/en/ho...metropolitan-new-york-city-NYCDTDT/index.html
2288€ τελική τιμή με φόρους χωρίς πρωινό
β) http://www.stgiles.com/home/
2450 € τελική τιμή με φόρους χωρίς πρωινό
γ) http://hiltongardeninn3.hilton.com/...-new-york-west-35th-street-NYCTFGI/index.html
2665€ ομοίως

Έχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά?
Σχετικά με τις τοποθεσίες τους ποιο να διαλέξω?
Υπάρχει κάποια παρόμοια πρόταση?
Είχα μείνει κάποτε στο δεύτερο..τα δωμάτια ήταν άνετα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο..είχε και ωραία θέα προς το empire state building..η περιοχή πολύ ωραία..(στο σύνολο έμεινα ευχαριστημένος και θα έμενα πάλι)..
αλλά θεωρώ ότι το τρίτο είναι σε πιο βολική τοποθεσία..προσωπικά αυτό θα διάλεγα..αλλά αυτά είναι γούστα..γενικά θα μείνεις ευχαριστημένος ότι επιλογή και να κάνεις είσαι σε σωστό δρόμο:)
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλημέρα και από εμένα,

Μιας και έχουμε πιάσει κουβέντα για ξενοδοχεία, θα ήθελα να ρωτήσω για διαμονή στην περιοχή Queens.
Έχω βρει δύο ξενοδοχεία σχετικά κοντα σε στάση μετρό. http://www.countryinns.com/long-island-city-hotel-ny-11101/nynyquee. Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή για ΝΥ για 10 μέρες κοντά στα 850€ το δίκλινο με πρωινό. Και κάπου εδώ σταματάνε τα καλά του ξενοδοχείου και ξεκινάνε αυτά που δεν ξέρω.
Ακόμα το ψάχνω, θέλω να κλείσω για το Πάσχα ΝΥ για 10 μέρες. Πρώτη φορά θα πάω.
Η απόσταση από το Manhattan είναι καλή ή απογορευτική;
Το βράδυ, αν θέλουμε να πάμε για ποτό, έχει μετρό ή night buses;
Και ότι άλλη πληροφορία μπορείτε να δώσετε ευπρόσδεκτη!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Θα το θέσω απλά..έχεις ή θέλεις να διαθέσεις τα λεφτά που χρειάζονται για να μείνεις Μanhattan? πλήρωσε και μην ψάχνεσαι..άλλη ατμόσφαιρα άλλη άνεση κτλ (όχι ότι και εκεί δεν υπάρχουν λάθος περιοχές και ξενοδοχεία)..

Από εκεί και πέρα το Queens είναι μια επιλογή που και αυτο βέβαια έχει τα καλά και τα κακά του..
Πιο συγκεκριμένα για εμένα προσωπικά το κακό που έχει είναι ότι χάνεις λίγο την ατμόσφαιρα..επίσης κάποιες περιοχές είναι λίγο επικίνδυνες(αυτό δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου)το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι σε μια εντελώς αδιάφορη περιοχή..όχι επικίνδυνη(αλλά δεν χρειάζεται να το παίξεις μικρός εξερευνητής)..
Η απόσταση από το Manhattan είναι τίποτα..η πρώτη στάση σου είναι σε 3 λεπτά στο Lexington..τα τρένα τρέχουν συνέχεια(λίγο πιο αργά τα βράδια και τα σαββατοκύριακα) αλλά και με ένα ταξί πας και έρχεσαι εύκολα..
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή φεύγουμε για Ν.Υ. την παρασκευή και προσγειωνόμαστε στο Newark ξέρετε πώς θα μπορέσουμε να πάμε στο ξενοδοχείο μας που είναι στη Times Square;
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Επειδή φεύγουμε για Ν.Υ. την παρασκευή και προσγειωνόμαστε στο Newark ξέρετε πώς θα μπορέσουμε να πάμε στο ξενοδοχείο μας που είναι στη Times Square;
Aς πηγαινα και εγω στην ΝΥ που ειναι το ονειρο μου και θα πηγαινα με τα ποδια:lol:.
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Καλημέρα παιδιά. Το Νοέμβριο θα ταξιδέψω κι εγώ στον ονειρεμένο προορισμό που λέγεται Νέα Υόρκη.

Όλο τον καιρό διαβάζω ένα σωρό πληροφορίες. Διάβασα όμως και κάτι που με προβλημάτισε πάρα πολύ και μιας και εδώ εκφράζουμε τις απορίες μας θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Σε διάφορα sites διάβασα ότι η Νέα Υόρκη έχει πρόβλημα με κοριούς ακόμα και σε 5άστερα ξενοδοχεία. Εγώ έχω κλείσει στο http://www.nycparamount.com/ που είναι δίπλα στην Times Square. Με άγχωσε πολύ αυτό το θέμα, καθότι έχω μεγάλο πρόβλημα με ζουζούνια, μαμούνια και ότιδήποτε τέλος πάντως πετάει ή έρπεται.
Βέβαια και πρόβλημα να μην έχει κάποιος με όλα αυτά τα "συμπαθέστατα" ζωύφια δεν είναι και ότι καλύτερο στο ταξίδι σου να σε τσιμπήσουν αυτά ή ακόμα χειρότερα να υποστείς κάποιο αλλεργικό σοκ.

Τι έχετε να πείτε λοιπόν γι' αυτά; Όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Αν ναι πως το αντιμετωπίζουμε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Επειδή φεύγουμε για Ν.Υ. την παρασκευή και προσγειωνόμαστε στο Newark ξέρετε πώς θα μπορέσουμε να πάμε στο ξενοδοχείο μας που είναι στη Times Square;
Καλημέρα,

Και εγώ δεν έχω πάει... αλλά από οτι βλέπω από το site του αεροδρομίου πέρνεις το air train για manhattan. Πιο συγκεκριμένα το NJ transit, το οποίο κάνει περίπου 4o λεπτά και κοστίζει 11$.

Αν ξέρει κανείς άλλος πιο καλά ας απαντήσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.216
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom