Πτήσεις με ανταπόκριση

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θέλω να κάνω μία ερώτηση για τα αεροπορικά. Κοιτάζω εισιτήρια για Νέα Υόρκη μέσω Όσλο. Δηλαδή τα εισιτήρια είναι Όσλο - Νέα Υόρκη με επιστροφή. Και οι δύο διαδρομές είναι με ανταπόκριση. Στο πήγαινε από Άμστερνταμ και στο έλα από Βοστώνη και Παρίσι.

Λοιπόν μπορώ να επιβιβαστώ στο αεροπλάνο έχοντας αγοράσει το προαναφερθέν εισιτήριο από Άμστερνταμ και Βοστώνη; Δηλαδή να έχω το εισιτήριο από Όσλο αλλά το Όσλο - Άμστερνταμ και το Νέα Υόρκη - Βοστώνη να μην τα χρησιμοποιήσω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Όχι δε μπορείς. Αν δεν επιβιβαστείς στην πρώτη πτήση το εισιτήριο σου, και συνεπώς τα επόμενα σκέλη αυτού. ακυρώνονται αυτόματα.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θέλω να κάνω μία ερώτηση για τα αεροπορικά. Κοιτάζω εισιτήρια για Νέα Υόρκη μέσω Όσλο. Δηλαδή τα εισιτήρια είναι Όσλο - Νέα Υόρκη με επιστροφή. Και οι δύο διαδρομές είναι με ανταπόκριση. Στο πήγαινε από Άμστερνταμ και στο έλα από Βοστώνη και Παρίσι.

Λοιπόν μπορώ να επιβιβαστώ στο αεροπλάνο έχοντας αγοράσει το προαναφερθέν εισιτήριο από Άμστερνταμ και Βοστώνη; Δηλαδή να έχω το εισιτήριο από Όσλο αλλά το Όσλο - Άμστερνταμ και το Νέα Υόρκη - Βοστώνη να μην τα χρησιμοποιήσω.
Οσο και να το διαβαζω δεν το καταλαβαινω...:reading:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Οσο και να το διαβαζω δεν το καταλαβαινω...:reading:
Πχ κλείνω εισιτήριο από Όσλο στη Νέα Υόρκη με ανταπόκριση από Άμστερνταμ. Μπορώ να πάω κατευθείαν στο Άμστερνταμ και να πάρω την πτήση για Νέα Υόρκη; Δηλαδή να χρησιμοποιήσω μόνο το δεύτερο σκέλος του εισιτηρίου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πχ κλείνω εισιτήριο από Όσλο στη Νέα Υόρκη με ανταπόκριση από Άμστερνταμ. Μπορώ να πάω κατευθείαν στο Άμστερνταμ και να πάρω την πτήση για Νέα Υόρκη; Δηλαδή να χρησιμοποιήσω μόνο το δεύτερο σκέλος του εισιτηρίου.
Α δυστυχώς οχι πως ειπε και ο marquis ... και το τσέκαρα τον Ιούνη που πήγα Ελβετία . Επιστροφη ειχα Γενευη -Ηρακλειο, μεσω Ζυρίχης ( 5 ωρες αναμονη Ζυριχη) . Το προηγούμενο απογευμα ημουν Ζυριχη , πηγα αεροδρομιο , τους έδειξα τα εισιτηρια και ρωτησα αν μπορώ να επιβιβαστώ κατευθειαν απο Ζυριχη για να μην πηγαινω πισω με το τραινο στη Γενευη και ειπαν δεν γινετε ..(Swiss air)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δυστυχώς όχι. Ακόμα μία ερώτηση.

Η επιστροφή όπως προείπα είναι και αυτή με ανταπόκριση στο Παρίσι. Είδα ότι το αεροσκάφος είναι διαφορετικό. Στο Παρίσι (που άλλωστε δεν θα χρειάζομαι το εισιτήριο) μπορώ να φύγω; Δηλαδή πρακτικά κατά την μετεπιβίβαση θα μπορώ να πάρω τις βαλίτσες ή αυτές αυτόματα φορτώνονται στο επόμενο αεροσκάφος;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δυστυχώς όχι. Ακόμα μία ερώτηση.

Η επιστροφή όπως προείπα είναι και αυτή με ανταπόκριση στο Παρίσι. Είδα ότι το αεροσκάφος είναι διαφορετικό. Στο Παρίσι (που άλλωστε δεν θα χρειάζομαι το εισιτήριο) μπορώ να φύγω; Δηλαδή πρακτικά κατά την μετεπιβίβαση θα μπορώ να πάρω τις βαλίτσες ή αυτές αυτόματα φορτώνονται στο επόμενο αεροσκάφος;
Τυπικά ούτε αυτό μπορεί να γίνει. Αν έχεις χειραποσκευή μόνο όμως μπορείς να φύγεις χωρίς λογικά να σου πει κανείς τίποτα (ενδέχονται κυρώσεις αν το κάνεις συστηματικά μόνο απ'όσο γνωρίζω). Δε νομίζω όμως, εκτός αν μεσολαβεί διανυκτέρευση ή πολύωρη αναμονή στο Παρίσι, να σου αφήσουν κατά την παράδοση αποσκευών τη δυνατότητα να τις πάρεις εκεί.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
εχω κανει κρατηση απο edinburg για μιλάνο με easyjet με άφιξη 17:20.
απο το ίδιο αεροδρόμιο με aegean για Αθήνα με αναχώρηση 18:30.
εχει κάνει κάποιος το ίδιο ταξίδι?
να αγχώνομαι απο τώρα για το τρέξιμο των Χριστουγέννων?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Να αγχώνεσαι γιατί αν καθυστερήσει η πρώτη και χάσεις τη δεύτερη πρέπει να βγάλεις νέο εισιτήριο.Αν έχεις δε να περιμένεις και βαλίτσα+ ότι μισή ώρα πριν, αν δεν κάνω λάθος κλείνει η επιβίβαση, το βλέπω δύσκολο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις καταλάβει ότι φτάνεις στο terminal 2, και αναχωρείς από το terminal 1, που βρίσκεται 5,6 Km μακριά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστω για την άμεση επέμβαση του ΕΚΑΒ . Απο χάπια προτιμώ τα αρντάν ή κατι πιο δυνατό...........
Πηγαινε απευθειας για κατι πιο δυνατο. Μια και ερχομενος απο χωρα εκτος Σενγκεν θα υποστεις και τελωνειακο ελεγχο. Κ εγγραφων..κ το Μαλπενσα φημιζεται για τις ουρες του..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom