Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Σκέφτομαι και εγω να επισκεφτώ το Βερολίνο λίγο πριν τα Χριστούγεννα.....και μου άρεσε πολύ η ιστορία σου....Βλέποντας τις φωτογραφιές αναρωτιέμαι, πόσο κρύο θα έχει?? Αξίζει τον κόπο?? Ή να το αφήσω για άνοιξη..... Υποφέρετε το κρύο?? Πέρσυ είχα επισκεφτεί την Πράγα αρχές Δεκεμβρίου....και εκτός απο την πρώτη μέρα (είμουν τέζα στο κρεβάτι με τρομερο πονοκέφαλο - μάλλον απο το κρύο) τις επόμενες μέρες αντεξα μπορώ να πω με τα ισοθερμικά μου....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Kοίτα για μένα δεν πρέπει το κρύο να καθορίζει τα ταξίδια μας.Αν είναι έτσι τους χειμερινούς μήνες να είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας.
Κατα γενική ομολογία στο Βερολίνο έχει πολύ κρύο.Πέρσι όμως ήταν μια χαλαρή χρονιά με πολύ νορμάλ θερμοκρασίες.Εμείς το πετύχαμε πραγματικά παγωμένο.

Εννοείται ισοθερμικά,στάσεις σε εμπορικά και μουσεία,μετακινήσεις με μμμ και το κρύο δεν γίνεται τόσο ανυπόφορο.Εγώ απόλαυσα και το κρύο και το χιόνι και μάλιστα ήμουν ελαφρά κρυωμένος με αμυγδαλές.Η θερμοκρασία ήταν πάντα γύρω στο 0 και δεν την θεωρώ τόσο αποτρεπτική απ τη στιγμή που δεν φυσούσε ήταν υποφερτό το κρυο.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Καλησπέρα! Το potsdam συμπεριλαμβάνεται στη ζώνη c?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τζονι σου ξαναρθα .:)
Ενταξει θερμοκρασιες γυρω στους 0 με -2,3 παλευονται ..στην Πραγα και στη Βιεννη ειχε κατι -10 που σου επεφταν τα σαγονια.
Εντωμεταξυ κατι που μου εκανε εντυπωση στις φωτο...βομβα ειχε πεσει στους δρομους και στις πλατειες?ψιλοερημια.....
Διαβασα καπου στην ιστορια σου και χαλαστηκα οτι στο Μουσειο Περγαμου η αιθουσα του βωμου ειναι κλειστη?
Να υποψιαστω οτι παραμενει ακομα κλειστη?:cry::cry:
Ξερει κανεις που πηγε προσφατα να μας πει ,αν τα εργα υπαρχουν ακομη?
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Τζονι σου ξαναρθα .:)
Ενταξει θερμοκρασιες γυρω στους 0 με -2,3 παλευονται ..στην Πραγα και στη Βιεννη ειχε κατι -10 που σου επεφταν τα σαγονια.
Εντωμεταξυ κατι που μου εκανε εντυπωση στις φωτο...βομβα ειχε πεσει στους δρομους και στις πλατειες?ψιλοερημια.....
Διαβασα καπου στην ιστορια σου και χαλαστηκα οτι στο Μουσειο Περγαμου η αιθουσα του βωμου ειναι κλειστη?
Να υποψιαστω οτι παραμενει ακομα κλειστη?:cry::cry:
Ξερει κανεις που πηγε προσφατα να μας πει ,αν τα εργα υπαρχουν ακομη?
Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω.. Το μουσείο της Περγάμου είναι κλειστό ή μερικές αίθουσες?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι ολο το μουσειο δεν ειναι ...για την αιθουσα του βωμου ανεφερε κατι ο Γιαννης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@KLEOPATRA Δεν κατάλαβα τίποτα χαχαχα
Κατ' αρχήν είσαι εκεί?Φαντάζομαι πως όχι αφού ρωτάς για τα έργα.Απ ότι βλέπω εκεί θα κυμανθούν οι θερμοκρασίες -4 με 4

Αναφέρεσαι στις φωτό τις δικές μου οτι σου φάνηκε οτι δεν κυκλοφορούσε κόσμος? χμ δεν το παρατήρησα. Όχι δεν θα το έλεγα. Αν και είχε κρύο και χιόνια είχε κόσμο.Χαμος όχι αλλά είχε.

Τώρα για την αίθουσα του βωμού το είχα διαβάσει από πέρσυ οτι θα είναι κλειστή από Οκτώβρη του 2014. Δεν ξέρω αν ισχύει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Από το επίσημο site
Since 2013, the Pergamonmuseum has been undergoing staggered renovation work, devised by the Ungers architectural practice, as part of the Master Plan Museumsinsel. During the current stage of renovations, the hall containing the Pergamon Altar is closed since 29 September 2014 and is due to remain closed to the public until 2019. The north wing and the gallery of Hellenistic art are also affected by the closure. The South Wing of the Pergamonmuseum, featuring the Market Gate of Miletus, the Ishtar Gate and Processional Way from Babylon, and the Museum of Islamic Art, remains unaffected and will be open to the public during this time.

οπότε δυστυχώς είναι κλειστή και μάλιστα για 5 χρόνια!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Επειδη και το τμημα του μουσειου που ειναι ανοικτο για το κοινο περιλαμβανει δημοφιλη εκθεματα,να κλεισετε απο πριν μεσω internet για να παρακαμψετε πιθανες μεγαλες ουρες.Το ιδιο ισχυει και για το Neues museum.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Επειδη και το τμημα του μουσειου που ειναι ανοικτο για το κοινο περιλαμβανει δημοφιλη εκθεματα,να κλεισετε απο πριν μεσω internet για να παρακαμψετε πιθανες μεγαλες ουρες.Το ιδιο ισχυει και για το Neues museum.
Ξέρεις από πού μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom