Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Η Casa Batllo μου άρεσε πολύ (περισσότερο από την Pedrera, που προτιμώ να τη βλέπω απ'έξω-άντε και τις καμινάδες και σώνει!) συν τα όσα έμαθα για τη ζωή και το έργο του Gaudi από τα μηχανηματάκια αυτόματης ξενάγησης που πήραμε στην είσοδο. Δεν πρόκειται να τα δεις όλα, οπότε δες ένα έργο και χαρακτηριστικό του.
Κατα την ταπεινή μου άποψη, δηλαδή, καλύτερα να τα δώσεις για το -όντως πανάκριβο- εισιτήριο της Batllo, και να τα τσιγκουνευτείς στη Sagrada Familia. Έξω είναι μεγαλοπρεπέστατη, μέσα εργοτάξιο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ευχαριστω δωροθεα!
αυτο για την sagrada το εχω ξανακουσει αλλα δεν ξερω αν θα κρατηθω..
να σε ρωτησω και για ανδορρα τωρα που σε βρηκα!
εγω δεν θελω να ψωνισω..αξιζει τον κοπο να αφιερωσω μια μερα στην ανδορρα ή οχι??
εχω μερες, αλλα θα κανω μια εκδρομη figueras-girona και σκεφτομαι και το μονσερατ!!
τι λες εσυ???
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καταρχήν οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι, όσο κι αν δεν θές να ψωνίσεις, στην Ανδόρρα το shopping σε τραβά από το μανίκι!!! Εγώ, που βαριέμαι αφόρητα το μπες-βγες στα μαγαζιά και τις βιτρίνες, δεν μπόρεσα να αντισταθώ και ενέδωσα σε ένα αρωματάκι...
(μα ήταν τόσο φτηνό... :oops:)

Τώρα, την Andorra la Vella, ε σίγουρα δεν τη λες και γραφική, η διαδρομή όμως που περνάς για να φτάσεις εκεί, είναι απλά ασύλληπτη! Έχω την υποψία ότι τα Πυρηναία τώρα που θα πας θα είναι καταπράσινα, οπότε έχουν να σου χαρίσουν εικόνες μοναδικής αλπικής ομορφιάς. Άσε που περνάς από ενα σωρό χωριά της Καταλωνίας. Και βλέπεις και μια τόσο παράξενη μικρή χώρα σφηνωμένη μέσα στα βουνά στη μέση του πουθενά, με περίεργη δόμηση, περίεργο καθεστώς, περίεργη γενικότερα! Πρέπει, βέβαια να σου αρέσει το βουνό. Εγώ πεθαίνω! Και αυτή τη διαδρομή, όπου τα πάντα ήταν τυλιγμένα στην ομίχλη, πραγματικά τη φχαριστήθηκα!

Αν ποτέ ξαναπήγαινα στη Βαρκελώνη και το ξανακανα, θα νοίκιαζα ένα αυτοκίνητο, και θα σταμάταγα κάθε τρεις και λίγο να φωτογραφίσω! Θα πήγαινα στην Ανδόρρα μόνο για τα χωριά (άντε και κανά αρωματάκι...:oops:) και θα επέστρεφα από άλλη διαδρομή. Οι τρεις μέρες που έμεινα στην Ανδόρρα ήταν πολλές, για μια ημερήσια δεν είναι άσχημη φάση.

Αλλά είπαμε. Είναι τι σου αρέσει!
 

leo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους...

Την περασμένη εβδομάδα γύρισα από την πανέμορφη Βαρκελώνη και έχω να πω τα εξής:
-Να βγάλετε κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τις συγκοινωνίες, για 5 μέρες κόστιζε 35-40 ευρώ, με έκπτωση σε πολά μουσεία.Προσοχή!!! ΔΕΝ ισχύει για τα βραδινά δρομολόγια των λεωφορείων...
-Plaza Espanya:Μοναδικά συντριβάνια,κάθε παρασκευή και Σάββατο βράδυ ένα μοναδικό show...ξεκινάει με μουσική του Vaggelis....
-Ότι έχει σχέση με Gaudi...Τα σπίτια, το πάρκο , η εκκλησία....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!
-Ζοο και Aquarium......πολύ ευχάριστες στιγμές...
-Μοναδικό μουσείο Juan miro στον λόφο,κανονίστε να πάτε με το τελεφερικ!!!
-Το γήπεδο της Barca...ακόμα και εγώ που δεν είμαι ποδοσφαιρόφιλος, ξετρελάθηκα!
-Μουσείο μοντέρνας τέχνης και μοναδικό μουσείο Picasso!!!
-Το άγαλμα του Κολόμβου(ανεβείτε και πάνω να δείτε τέλεια θέα)
-Όλη η ramplas....προσοχή το βράδυ!!!
-Τα στενά της παλιάς πόλης κοντά στον καθεδρικό ναό...

Να φάτε οπωσδήποτε paellia και tapas....

(Να έχετε μαζί σας μπουκαλάκι με νερό...εκτός ότι είναι και το μόνο ακριβό δεν βρίσκεις και πολύ εύκολα)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδη εχουμε γενεθλια ξεθαψα αυτο το μεγιστο τοπικ με καποια παλια μελη να ανταλλάσσουν αποψεις ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΣΤΥΛ που μας διακατατεχει εδω και χρονια .. αντιληφθηκα οτι πριν 7 χρονια οταν ανακαλυψα το taksidia.gr ημουν ευγενικη ψυχη ....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κάτι το οποίο αφορά λίγους (εύχομαι κανέναν από εδώ μέσα). Αν είστε ΑΜΕΑ ή έχετε ΑΜΕΑ στην παρέα σας ταξιδέψτε άφοβα στη Βαρκελώνη. Είναι η πιο προσβάσιμη πόλη που έχω επισκεφτεί. Σε δρόμους και πεζοδρόμια παντού ράμπες. Πας σχεδόν παντού με το αναπηρικό αμαξίδιο ή με τα πόδια (αν συνοδευεις ΑΜΕΑ). Στα περισσότερα δε αξιοθέατα υπάρχει πρόσβαση στο μεγαλύτερο μέρος τους.
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Δεύτερη φορά στην Βαρκελώνη για 4 μέρες. Την πρώτη φορά έγκυος και ταυτόχρονα άρρωστη, οπότε δεν έχω πολύ καλές αναμνήσεις από αυτό το ταξίδι. Τα βασικά αξιοθέατα, Casa Battlo, Sagrada Famiglia, Park Guell, μουσείο Dali, τα έχουμε δει. Το πλάνο είναι να το πάμε χαλαρά χωρίς πολλά πολλά στο πρόγραμμα. Σίγουρα θα πάμε Montjuic. Τι άλλο όμως; Να τολμησω Girona; Αξίζει;
 

Aris Volos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Πετρούπολη- Μοσχα
Δεύτερη φορά στην Βαρκελώνη για 4 μέρες. Την πρώτη φορά έγκυος και ταυτόχρονα άρρωστη, οπότε δεν έχω πολύ καλές αναμνήσεις από αυτό το ταξίδι. Τα βασικά αξιοθέατα, Casa Battlo, Sagrada Famiglia, Park Guell, μουσείο Dali, τα έχουμε δει. Το πλάνο είναι να το πάμε χαλαρά χωρίς πολλά πολλά στο πρόγραμμα. Σίγουρα θα πάμε Montjuic. Τι άλλο όμως; Να τολμησω Girona; Αξίζει;
Καλημέρα,
κατά την γνώμη μου αξίζει για μια ημερήσια εκδρομή,μαζί με Figueres(Dali Museum).
http://www.salvador-dali.org/museus/teatre-museu-dali/en_index/
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα! Για να μην ανοίξω άλλο topic θέλω την γνώμη σας για τα εισιτήρια.
Αθήνα Βαρκελώνη το πρώτο 15ημερο του Αυγούστου και επιστροφή μάλλον απο Μαγίορκα. Τι να περιμένω από τιμές για 2 άτομα; Τώρα τσεκάρω εταιρίες. Aegean απλησίαστη για εισιτήριο μόνο με χειραποσκευή. Vueling έτσι και έτσι. Βρήκα Iberia περίπου 85€ το άτομο για One way και όπως κατάλαβα έχεις και βαλίτσα μέσα. Θεωρείτε καλή τιμή;
Σύνολο 350€ - 400€ ευρώ να υπολογίζω; Από την πείρα σας, βγαίνουν προσφορές αργότερα ή καλύτερα γαϊδουρόδενε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Καλησπέρα και από μένα! Για να μην ανοίξω άλλο topic θέλω την γνώμη σας για τα εισιτήρια.
Αθήνα Βαρκελώνη το πρώτο 15ημερο του Αυγούστου και επιστροφή μάλλον απο Μαγίορκα. Τι να περιμένω από τιμές για 2 άτομα; Τώρα τσεκάρω εταιρίες. Aegean απλησίαστη για εισιτήριο μόνο με χειραποσκευή. Vueling έτσι και έτσι. Βρήκα Iberia περίπου 85€ το άτομο για One way και όπως κατάλαβα έχεις και βαλίτσα μέσα. Θεωρείτε καλή τιμή;
Σύνολο 350€ - 400€ ευρώ να υπολογίζω; Από την πείρα σας, βγαίνουν προσφορές αργότερα ή καλύτερα γαϊδουρόδενε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για τσέκαρε και την επιλογή της ryanair από Palma μέσω Γερμανίας,Ιταλίας, Βελγίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom