ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Το air Τrain ειναι για μετακινησεις εντος του αεροδρομιου και κανει συνδεση με τα τερμιναλ και σταθμους τρενων,που αναχωρει και το NJ transit.Αν μπεις στη σελιδα,εχει τη διαδρομη που ακολουθει,αλλα και αλλους τροπους μεταφορας.
http://www.panynj.gov/airports/ewr-public-transportation.html
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Καλημέρα παιδιά. Το Νοέμβριο θα ταξιδέψω κι εγώ στον ονειρεμένο προορισμό που λέγεται Νέα Υόρκη.

Όλο τον καιρό διαβάζω ένα σωρό πληροφορίες. Διάβασα όμως και κάτι που με προβλημάτισε πάρα πολύ και μιας και εδώ εκφράζουμε τις απορίες μας θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Σε διάφορα sites διάβασα ότι η Νέα Υόρκη έχει πρόβλημα με κοριούς ακόμα και σε 5άστερα ξενοδοχεία. Εγώ έχω κλείσει στο http://www.nycparamount.com/ που είναι δίπλα στην Times Square. Με άγχωσε πολύ αυτό το θέμα, καθότι έχω μεγάλο πρόβλημα με ζουζούνια, μαμούνια και ότιδήποτε τέλος πάντως πετάει ή έρπεται.
Βέβαια και πρόβλημα να μην έχει κάποιος με όλα αυτά τα "συμπαθέστατα" ζωύφια δεν είναι και ότι καλύτερο στο ταξίδι σου να σε τσιμπήσουν αυτά ή ακόμα χειρότερα να υποστείς κάποιο αλλεργικό σοκ.

Τι έχετε να πείτε λοιπόν γι' αυτά; Όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Αν ναι πως το αντιμετωπίζουμε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο φοβερό..το σκοινάκι το έκαναν τριχιά πάλι τα αμερικανάκια:p
Πέρα από την πλάκα δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι δύσκολο για ένα 5* ξενοδοχείο να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο δραστικά..έγινε ένας ντόρος πριν λίγους μήνες για το μετρό ότι βρέθηκαν κοριοί και γενικά ότι υπάρχει μια έξαρση στο long island φέτος από κοριούς..
Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στην καθημερινότητα μου και δεν έχω φέρει κοριό στο σπίτι ούτε εγώ ούτε το σκυλάκι μου:) οπότε νομίζω ότι είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε ανησυχεί..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Είχε δημιουργηθεί μεγάλο θέμα με τους κοριους πριν από 4 χρόνια σε πολλά ξενοδοχεία της πόλης. Τότε δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν εμενα σε ακριβό χοτελ. Δε νομίζω να έχεις ούτε εσύ
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Καλημέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Παρ' όλα αυτά έχω σκεφτεί να προμηθευτώ έλαιο λεβάντας και να ψεκάσω λίγο τα επίμαχα σημείο. Πιθανόν να σκέφτομαι υπερβολικά, αλλά όπως λέει και ο λαός μας: "φύλαγε τα ρούχα σου...".
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Καλά εντάξει πουλάνε και εκεί προϊόντα αντιμετώπισης δε χρειάζεται να τα πάρεις από δώ
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Καλά σίγουρα θα πουλάνε απλά έλεγα για κάτι πιο φυτικό. Αλοίμονο δεν πάω και σε τριτοκοσμική χώρα...ευχαριστώ πάντως!
 

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Γεια σε όλους! Λίγο πριν το Πάσχα του 2015 κανονίζουμε και μεις επιτέλους ταξίδι στη ΝΥ. Επειδή ακόμα δεν έκλεισα εισητήρια και γενικά με της ημερομηνίες έχουμε μια σχετική ευελιξία, το να πέσουμε πάνω στο Καθολικό Πάσχα, υπάρχει περίπτωση να βγάλει θέματα? Πχ, κλειστά μουσεία, μαγαζιά, κλπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Εδω πιο πιθανο ειναι να ειναι κατι κλειστο σε καποια εβραικη γιορτη παρα το Πασχα..
Πιστευω δεν θα εχεις κανενα προβλημα..
Αν εξαιρεσεις εναν στολισμο στο Rockeffeler και σε καποια μεγαλα μαγαζια στο Manhattan δεν θα νιωσεις τοσο πολυ σαν Πασχα..αντε το πολυ πολυ να εχει και μια μερα αργια αλλα να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι κατι τετοιο..
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Επειδή μόλις επέστρεψα όπως και ανέφερα σε άλλο post, για κοριούς δεν πήρε τίποτα το αυτί μου. Μάλλον υπερβολές μου ακούγονται.
Για ότι χρειαστείτε είμαι διαθέσιμος.
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
@master1706 ευχαριστώ για την απάντηση. Αλήθεια γράφεις σε κάποιο post την εμπειρία σου? Θα με ενδιέφερε να διαβάσω.

Το βρήκα το post σου...από ότι βλέπω εν καιρώ θα γράψεις την εμπειρία σου..ανυπομονούμε!!!
 
Last edited by a moderator:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Σκοπεύω να την γράψω (όταν χαλαρώσω με την δουλειά) αν και δεν είμαι καλός σε αυτά.
Για ότι θέλεις άμεσα ρώτησε με!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom