Γαμήλιες κουταλιές από Αμερική (Κούβα-Μπαχάμες-Μαιάμι-ΝΥ)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχεις δίκιο δε λέμε για το ίδιο, εγω μιλάω γι αυτό:
http://www.iberostar.com/en/hotels/la-habana/iberostar-parque-central
Αυτό που λες εσύ είναι το πρώην Paseo Marti που άλλαξε όνομα σε park view, ακριβώς για να μπερδεύσει τον κόσμο και να πάιρνει πελάτυες από το iberostar (του οποίου τα μπροστινά δωμάτια ανήκουν στην κατηγορία "view" της αλυσίδας).

Λοιπόν και τα δύο ξενοδοχεία που λες είναι πολύ μέτρια, με τα γνωστά προβλήματα δημοσίων ξενοδοχείων (κακή συντήρηση, υδραυλικά που δε δουλεύουν, αδιάφορο προσωπικό, πρωινό για κλάμματα κλπ). Τουλάχιστον για τα λεφτά τους είναι πάρα πολλά. Αν επιμένεις να μείνεις στην Παλιά Πόλη, ιστορικό ξενοδοχείο σε ενδιαφέρουσα τοποθεσία, με ωραία ατμόσφαιρα και απίθανο κτίριο είναι το Raquel, μετά το Frailes κι εν τέλει το Beltran. Και το Armadores de Santander κούκλα είναι. Όλα έχουν τα προαναφερόμενα προβλήματα, αλλά είναι λίγο καλύτερα από το Telegrafo.

Σπίτια με 100€ θα βρεις απίθανα, κυρίως στο Βεδάδο, αλλά ψάχνοντας έχει και στην παλιά πόλη. Κάνε μια αναζήτηση online που την έχεις πιο εύκολη από μένα, γιατί εγώ για να δω διαθεσιμότητα πρέπει να κάνω τηλέφωνα που δεν μπορώ. Ενδεικτικά σου λέω πως στο Μιραμάρ ανεξάρτητο διαμέρισμα με κρεβάτι όπου χωράνε 6 άτομα, οθονάρες, κουζινάρες, έιπιπλα κλπ πάνω από 50€ δεν κάνει, με τα διπλά βρίσκεις με πισίνες. Στην παλιά πόλη είναι λίγο χαμηλότερα τα στάνταρ (όπως σε όλα...) αλλά τα καλά σπίτια στην παλιά πόλη είναι κλάσεις ανώτερα (και φτηνότερα) από τους τηλέγραφους, τα πρωινά είναι τερατώδη και φυσικά η εμπειρία πολύ πιο ενδιαφέρουσα από ένα ξενοδοχείο δημοσίων υπαλλήλων που βαριούνται που ζουν vs των "πραγματικών" ντόπιων.

Αξιολογήστε επίσης αν θέλετε να μένετε παλιά πόλη ή βεδάδο. Συνήθως προτιμώ βεδάδο, είναι απείρως πιο ενδιαφέρον και αυθεντικό, χωρίς τους κολλητσίδες των τουριστών, αλλά επειδή έχετε λίγες μέρες ίσως να θέλετε παλιά πόλη.
 

xstavros

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τελικά σταθήκαμε τυχεροί και κλείσαμε στο Raquel στα 120 ευρώ το βράδυ, και το λέω γιατί πριν μια βδομάδα ήταν κλεισμένο και γενικά η διαθεσιμότητα σε καλά δωμάτια στην παλιά πόλη ήταν περιορισμένη. Ενδεικτικά το Telegrafo κόστιζε τα ίδια λεφτά.

Η λύση των σπιτιών αποκλείστηκε από τη σύζυγο :p

Γενικά στην μη τουριστική Αβάνα υπάρχει κλίμα ασφάλειας ως προς τους τουρίστες; Λόγω χομπυ, θα μπορώ να φωτογραφίσω δρόμους κτλ ή θα με κοιτάνε περίεργα; Ρωτάω γιατί ο κουμπάρος μου που πήγε τον Αύγουστο δεν ένιωθε και μεγάλη άνεση με την φωτογραφική του.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Απο τις πιο ασφαλείς χώρες που έχω πάει ποτέ
Στην Ευρώπη είναι πιο επικίνδυνα

Μπορεί να σε κοιτάνε επειδή εισαι τουρίστας οπως θα κοιτουσες κ συ καποιον γιαπωνεζο εδω περα, δν σημαινει οτιθ θα στην πεσουν κιολας :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τελικά σταθήκαμε τυχεροί και κλείσαμε στο Raquel στα 120 ευρώ το βράδυ, και το λέω γιατί πριν μια βδομάδα ήταν κλεισμένο και γενικά η διαθεσιμότητα σε καλά δωμάτια στην παλιά πόλη ήταν περιορισμένη. Ενδεικτικά το Telegrafo κόστιζε τα ίδια λεφτά.

Η λύση των σπιτιών αποκλείστηκε από τη σύζυγο :p

Γενικά στην μη τουριστική Αβάνα υπάρχει κλίμα ασφάλειας ως προς τους τουρίστες; Λόγω χομπυ, θα μπορώ να φωτογραφίσω δρόμους κτλ ή θα με κοιτάνε περίεργα; Ρωτάω γιατί ο κουμπάρος μου που πήγε τον Αύγουστο δεν ένιωθε και μεγάλη άνεση με την φωτογραφική του.
μου κανει εντυπωση αυτο με το κουμπαρο. Οι Κουβανοι ειναι χαλαροι με τις φωτογραφιες μη σου πω οτι τους αρεσει κιολας .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom