Γαλλία Παρισι, τι να δεις σε 2 μερες?

Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
ειστε ωραιοι!!!ευχαριστω για ολα..!! κατα τα λοιπα ειμαστε πανω απο 26 εστω και για λιγο..(χαχα).. ξερετε να μου πειτε τα καραβακια για την βολτα απο που μπορουμε να το παρουμε και ποσο στοιχιζει?? Καπου διαβασα οτι μπορεις να τα παρεις απο τον πυργο του eiffel.κοστιζουν ολα το ιδιο?
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ειστε ωραιοι!!!ευχαριστω για ολα..!! κατα τα λοιπα ειμαστε πανω απο 26 εστω και για λιγο..(χαχα).. ξερετε να μου πειτε τα καραβακια για την βολτα απο που μπορουμε να το παρουμε και ποσο στοιχιζει?? Καπου διαβασα οτι μπορεις να τα παρεις απο τον πυργο του eiffel.κοστιζουν ολα το ιδιο?
Διάβασε αυτά και πιστεύω ότι θα λυθούν όλες οι απορίες σου http://www.travelstories.gr/community/threads/Ένα-κλασικό-τριήμερο-στο-Παρίσι.47478/#post-510364
http://www.travelstories.gr/community/threads/Συγκοινωνίες-στο-Παρίσι.47469/#post-510355
http://www.travelstories.gr/community/threads/Νυχτερινό-Παρίσι.50273/#post-552938
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Eυχαριστω katkats. Kαλα ολα αυτα. Και το προγραμμα-μετα απο ενα μηνα ψαξιμο περιπου -και με την δικη σας πολυτιμη βοηθεια παντα βγηκε, και ολα ωραια. όμως για κανενα μουσειο η για οτιδηποτε αλλο δεν εχω κλεισει online tickets, Το θεωρω περιττο. Δεν θελω να φαω ομως και ατελειωτες ουρες. Κατα την γνωμη σας θα ειναι υποφερτες οι ουρες? Απο την αλλη θα εχω και την paris visite που εχει καποια εκπτωση σε πολλα απ αυτα που onlime δεν νομιζω οτι μπορω να την χρησιμοποιησω.!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εμείς γυρίσαμε σήμερα από Παρίσι. Λούβρο πήγαμε Παρασκευή απόγευμα και περιμέναμε 5 λεπτά μόνο. Πύργο Άιφελ πάλι απόγευμα πήγαμε και πάλι 5 λεπτά αναμονή. Βερσαλίες πήγαμε κατά τις 10 και περίμενα περίπου 15~20. Νοτρ Νταμ περί τα 15 λεπτά. Γενικά δεν συναντησαμε μεγάλες ουρές.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εκτός από Τετάρτη απόγευμα που είχε ψιλοβροχο, μέχρι χθες είχε πολύ καλό καιρό, ηλιοφάνεια και έφθανε 23~24 βαθμούς. Θεωρώ πώς στό θέμα καιρού ήμασταν πολύ τυχεροί.
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
ελπιζω να περασες καλα.. Και εμεις ανυπομονουμε να παμε. Εισιτηρια ετσι και αλλιως δυσκολα τωρα γιατι οπου κοιταω λενε οτι εχουν εξαντληθει για τα περισσοτερα. Ας ελπισουμε να μην εχει ουρες. http://www.accuweather.com/el/fr/paris/623/daily-weather-forecast/623?day=16 Εμεις θα παμε απο 9-14 οκτ και μαλλον αν κρινω απο το site θα χρειαστουμε μπουφαν που δεν ειναι κακο αρκει να μην μας βρεχει..
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Σε γενικές γραμμές περάσαμε πολύ καλά αν και είχαμε μεγάλη ατυχία στο θέμα Ξενοδοχείο, καθώς ήταν πολύ μακριά από το κέντρο Παρισιού και σε περιοχή άστα να πάνε (μεγάλη ιστορία δεν είναι επί του παρόντος).

Όσο για μπουφάν παρόλο που όπως είπα είχε καλό καιρό, και εμείς τα κουβαλούσαμε καθώς το βράδυ το χρειαζόσουν..

Δεν ξέρω που θα μένεις και αν χρειάζεσαι συχνά μετρό κτλ. εμείς όπως προείπα μέναμε έξω από το κέντρο οπότε η κάρτα navigo 5 ημερών μας βόλεψε αφάνταστα και φυσικά μας συνέφερε οικονομικά.

Γενικά θα σε συμβούλευα να μελετήσεις το δίκτυο με το μετρό και το rer καθώς πραγματικά ενώνει όλη τη πόλη και είναι πολύ χρήσιμο. Απλά κάποιοι σταθμοί μετεπιβίβασης εμένα μου φάνηκαν σαν λαβύρινθοι :). Πάντως έχει παντού πινακίδες που σε καθοδηγούν οπότε αν είσαι προσεκτικός δεν έχεις κανένα θέμα.
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Όλα ειναι σχετικα. Το λες σε μένα που εχω κλείσει ξενοδοχείο 7 στάσεις με το rerb απο το κέντρο. Προσωπικά το θεωρώ κοντά οι περισσότεροι μακριά. Η διαφορά ειναι οτι εγώ το το διάλεξα και δεν είχε να κάνει με overbooking, cancellation η οτιδήποτε αλλο. Ευχαριστω για τις πληροφορίες τα έχω κοιτάξει αυτά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο καιρος στο Παρισι ειναι γενικα απο αστατος εως πολυ αστατος. Καλο ειναι να ειστε προετοιμασμενοι για τα παντα (ενταξει χιονι τον Οκτωβριο ειναι εξαιρετικα σπανιο, ειδικα στο κεντρο). Ηλιος, συννεφεια, ψιλοβροχο, βροχη, κρυο μπορουν να εναλλασσονται αρκετες φορες ακομη και μεσα στην ιδια μερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom