Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δε ξέρω αν αυτά που τρώτε εσείς μαντάμ είναι καλύτερα , βγάλτε τα μια φωτό και βάλτε τα ΚΑΙ εδώ
ΛΟΛ Μόνο 112
Μα το σχόλιο που έκανα για το συγκεκριμένο πιάτο ήταν θετικότατο! Παρεξήγησις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ταση? Με τον ορο cucina povera που αναπτυχθηκε περισσοτερο στον ιταλικο νοτο εννοουμε συγκεκριμενη φιλοσοφια και συγκεκριμενα ιταλικα πιατα. Δεν υπαρχει ινδικη cucina povera, ουτε αγγλικη.Ουτε καμια διεθνη ταση και ουτε αντικαθισταται ο ορος απο κανενα αγγλικο. Η μεταφραση (λαθος βεβαια) του μονο θα ηταν η κουζινα των φτωχων, η "φτωχη κουζινα".
Αντίστοιχες τάσης "στροφής" στη λαϊκή κουζίνα (δυστυχώς, συνήθως συνιφασμένες με hipster καταστάσεις) συναντάς σε όλο τον κόσμο. Εξ ού και ο διεθνής όρος. Τι δεν καταλαβαίνεις? Δεν πρόκειται, φυσικά για κατά λέξη μετάφραση, ούτε ξεκίνησε σε όλες τις χώρες από την ίδια αφετηρία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντίστοιχες τάσης "στροφής" στη λαϊκή κουζίνα (δυστυχώς, συνήθως συνιφασμένες με hipster καταστάσεις) συναντάς σε όλο τον κόσμο. Εξ ού και ο διεθνής όρος. Τι δεν καταλαβαίνεις? Δεν πρόκειται, φυσικά για κατά λέξη μετάφραση, ούτε ξεκίνησε σε όλες τις χώρες από την ίδια αφετηρία.
Ε οχι πως να γινει δηλ? Εντελως λαθος ερμηνεια δινεις.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Comfort_food
Αλλο comfort food, αγγλικα puddings, αμερικανικα spaghetti με κεφτεδες, γαλλικα πατε και εντελως αλλο πραγμα η cucina povera που μαλλον δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται ουτε διαβασες την πολυ συντομη περιγραφη που εδωσα πριν. Λογω αγνοιας της καθαροαιμης ιταλικης κουζινας απαλλασσεσαι και οταν επιστρεψεις απο ενα φροντιστηριο στη Ρωμη (οχι με τον tripakias βεβαια...) τα ξαναλεμε..
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Για το ilciociaro που πρότεινε η emouli, συμφωνώ και επαυξάνω. Βρίσκεται πέριξ της περιοχής Βατικανό και εκτός από το πολύ ωραίο φαγητό θα απολαύσετε και αυθεντική ιταλική ατμόσφαιρα από τις οικογένειες που μαζεύονται για να ιδωθούν και να φάνε την Κυριακή το μεσημέρι.

Αξίζει να δοκιμάσετε σούπα και ζυμαρικά με όστρακα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το κλου σ΄αυτό το μαγαζί είναι το σερβίρισμα της αματριτσιάνα που γίνεται μέσα από ένα κεφάλι πεκορίνο! Κρίμα που δεν έχω φωτογραφία για να το δείτε, αλλά δεν έχω γενικά φωτογραφίες από φαγητά. Ντρεπομαι να βγάζω τη φωτογραφικη στα εστιατόρια και να φωτογραφίζω τα πιατα. Παρόλα αυτά ζηλεύω τις λαχταριστες φωτο της Ευαγγελίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το κλου σ΄αυτό το μαγαζί είναι το σερβίρισμα της αματριτσιάνα που γίνεται μέσα από ένα κεφάλι πεκορίνο! Κρίμα που δεν έχω φωτογραφία για να το δείτε, αλλά δεν έχω γενικά φωτογραφίες από φαγητά. Ντρεπομαι να βγάζω τη φωτογραφικη στα εστιατόρια και να φωτογραφίζω τα πιατα. Παρόλα αυτά ζηλεύω τις λαχταριστες φωτο της Ευαγγελίας.
Ποια φωτογραφικη? Εχεις το κινητο διπλα και αντι να γραφεις sms οπως νομιζουν οι αλλοι...βγαζεις φωτο..βεβαια πρεπει να εχεις κινητο οχι σαπιομηλο..
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ναι και να μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις το φλας. Μην αστράφτει και σε καταλάβουν.
Βέβαια εγώ δεν κολλάω. Βγάζω το θηρίο πάνω στο τραπέζι και τραβάω όσο τραβάει η ψυχή μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom