Γαλλία Απορίες για Παρίσι

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Αυτό ακριβώς, Galleries Lafayette θα πάω ούτως η άλλως για προσωπικούς λόγους, και έψαχνα και κάποιο άλλο καταστημα. Με τόσα που μου προτείνατε, όλο και κάποιο θα βολέψει
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Nα ρωτησω καποιον αν ξερει. Το εισιτηριο για disneyland εστω οτι κανει 65 ευρω συμπεριλαβανει τα παιχνιδια η ειναι extra?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Απο τα Omorfa taxidia
Γυάλινο δάπεδο για τον Πύργο του Άιφελ!

Ο Πύργος του Άιφελ το εμβληματικό αξιοθέατο του Παρισιού απέκτησε μια νέα ατραξιόν που ξετρελαίνει τους χιλιάδες επισκέπτες του. Ένα τμήμα του πρώτου ορόφου που βρίσκεται 57 μέτρα πάνω από το έδαφος έχει πλέον γυάλινο δάπεδο. Πρόκειται για τέσσερα μικρά τμήματα στον πρώτο όροφο του Πύργου,
Η θέα είναι συγκλονιστική ωστόσο αν έχετε υψοφοβία θα νιώσετε κάπως άβολα.
Το σύμβολο της γαλλικής πρωτεύουσας ο Πύργος του Άιφελ βρίσκεται σε διαδικασία ανακαίνισης τα τελευταία δυο χρόνια, μια ανακαίνιση που συνολικά θα κοστίσει 30 εκατομμύρια ευρώ. Το γυάλινο δάπεδο είναι μέρος αυτής της ανακαίνισης και τα επίσημα εγκαίνια της νέας ατραξιόν του πύργου έγιναν από τη δήμαρχο του Παρισιού, Αν Ινταλγκό.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Nα ρωτησω καποιον αν ξερει. Το εισιτηριο για disneyland εστω οτι κανει 65 ευρω συμπεριλαβανει τα παιχνιδια η ειναι extra?
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ντίσνεϋλαντ-ΠΑΡΙΣΙ-για-παιδιά-μικρά-και-μεγάλα.47867/

Όταν λές παιχνίδια εννοείς;;; τις διάφορες ατραξιόν τρενάκια, τρένα, πλοία, βάρκες, simulator, παραστάσεις κλπ;;; ε όχι βέβαια μόνο ότι φας και ότι πάρεις σαν σουβενίρ...
 
Last edited:

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Απ το αεροδρομιο Μποβε πως θα παω στο Παρισι?? υπαρχει τρένο??
 

SAM™

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Χαιρετώ τη παρέα,σε 4 μέρες φεύγω για παρίσι και θα ήθελα να μάθω μερικά πράματα πριν φύγω

1.Καταρχάς θα χρειαστώ κάποιον αντάπτορα η κάτι?για το κινητό κυρίως η θα είμαι οκ με της μπρίζες τους?

2.Το ξενοδοχείο είναι το B&B Hôtel PARIS Malakoff Parc des Exposition,έχει κανείς γνώμη-εμπειρία απο αυτό?

3.Φτηνοι προορισμοί για φαί-ποτο?διοτι τα οικονομικά είναι περιορισμένα :eek:

4. Το ξενοδοχείο αυτό έχει κοντά μετρό?Κοιτώντας το χάρτη δε βγάζω άκρη

5.Καιρός,κάνει κρύο αυτή την εποχή? :xalara:

6.Ακουσα οτι λυπούνται να ψήσουν τα φαγητά,ισχυει κατι τέτοιο :confused:

Οποιαδήποτε συμβουλή για το ταξίδι είναι ευπρόσδεκτη καθώς έιναι η πρώτη φορά που πάω προς Γαλλία μεριά
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετώ τη παρέα,σε 4 μέρες φεύγω για παρίσι και θα ήθελα να μάθω μερικά πράματα πριν φύγω

1.Καταρχάς θα χρειαστώ κάποιον αντάπτορα η κάτι?για το κινητό κυρίως η θα είμαι οκ με της μπρίζες τους?

2.Το ξενοδοχείο είναι το B&B Hôtel PARIS Malakoff Parc des Exposition,έχει κανείς γνώμη-εμπειρία απο αυτό?

3.Φτηνοι προορισμοί για φαί-ποτο?διοτι τα οικονομικά είναι περιορισμένα :eek:

4. Το ξενοδοχείο αυτό έχει κοντά μετρό?Κοιτώντας το χάρτη δε βγάζω άκρη

5.Καιρός,κάνει κρύο αυτή την εποχή? :xalara:

6.Ακουσα οτι λυπούνται να ψήσουν τα φαγητά,ισχυει κατι τέτοιο :confused:

Οποιαδήποτε συμβουλή για το ταξίδι είναι ευπρόσδεκτη καθώς έιναι η πρώτη φορά που πάω προς Γαλλία μεριά
Σου απαντάω γρήγορα:
1. όχι
2. πολύ μακριά από το κέντρο
3. αν εννοείς πολύ φτηνό: φούρνοι, κεμπάμπ, κρέπες κτλ θα βρεις παντού στο κέντρο και ψάξε στην Αναζήτηση (πάνω-πάνω δεξιά)
4. ναι, ψάξε στον χάρτη για ένα μπλε σηματάκι με το Μ σε κύκλο
5. απρόβλεπτος, πιο κρύο από εδώ, σίγουρα βροχή (μπορείς να βρεις πληροφορίες γκουγκλάροντας)
6. ναι

Καλό θα ήταν να διαβάσεις και να ψάξεις πριν πας από τα λινκς που έδωσε ο @mourohavlos. Επίσης έχουν γραφτεί πολύ καλές ιστορίες:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=28
 

SAM™

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
ευχαριστώ κατςκατς,αυτο το μακρια απο το κεντρο δε μου αρεσε αλλα τι να κάνω.Εγώ για το φαι πάω η γυναίκα θέλει τα αξιοθέατα :haha:
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Αυτό ακριβώς, Galleries Lafayette θα πάω ούτως η άλλως για προσωπικούς λόγους, και έψαχνα και κάποιο άλλο καταστημα. Με τόσα που μου προτείνατε, όλο και κάποιο θα βολέψει
αν δεν έχεις γυρίσει ακόμη και έχεις χρόνο, πήγαινε μια βόλτα προς la vallee village
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom