Λουτρα ποζαρ - τι προτεινετε?

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη...
Δεν πηγαμε σε αυτα...γιατι μαλλον σα χαζοτουριστες πηγαμε στο διονυσο....ουτε καν...δεν αξιζει καθολου!! Απο ορμα δεν ενθουσιαστηκαμε ιδιαιτερα...για μια περασια καλη ειναι...αλλα νομιζω το λουτρακι δε παιζεται και απο φαγητο τον τσολια δε θα τον αλλαζα...απιστευτη ποικιλια και μια διαφορετικη ευγενεια στο μαγαζι...απο ολους τους αλλους που λιγο πολυ μας κοιτουσαν μονο για τα ευρω! Νομιζω οτι αν καποιος παει λουτρα πρεπει οντως να παει απο τον τσολια για κοντοσουβλι...κ για κοκορετσι απο οτι καταλαβα..αν κ εγω δεν ειμαι φαν του κοκορετσιου...αλλα εβλεπα απο τον κοσμο οτι πηγαινε συννεφο...μετραει!!
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Eτσι ακριβώς.
Μάλλον είναι και ποσοτικό το ζήτημα.
Παλιότερα όντως ξεχώριζε, αλλά πολυακούστηκε, διαφημίστηκα, πλάκωσε και πολύς κόσμος (πρεπει να περιμένεις στην ουρά τις δύσκολες μέρες), τώρα πια δεν ειναι κάτι το ξεχωριστό.
Νομίζω πάντως ότι συνέβαλε στο να γινουν κι άλλα καλά μαγαζιά εκεί γύρω.
Το "ταβερνακι της μπουμπούς" ( στην πλατεια της Ορμας επίσης) είναι συμπαθέστατο, ενω εχω θετικές εντυπώσεις κι απ το " Ελλήνων γευσεις"

+1 και από εμένα για το ταβερνάκι της Μπουμπούς και το Ελλήνων Γεύσεις. Τρεις φορές έχω πάει στα Πόζαρ, έτρωγα κάθε φορά σε αυτά και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.
 

nikos ketikidis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
πηγαμε για χριστούγεννα στο ποζαρ...μέναμε στις 4 εποχές...οκ καλό και συμπαθητικό ξενοδοχειο...ομορφο πρωινο..καναμε βολτες στο φαραγγι..καναμε μπανιο στις πηγες...εμπειρια μεγαλη..και φαγητο τσολιά και παλι τσολια!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! τι κοντοσουβλια, τι γιδα βραστή,τι προβατινές...μιλάμε απιστευτες γευσεις!!!το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!δεν ειναι ομως πανω στο δρόμο...ειναι στο δεξι χέρι κατεβαίνοντας απο τις πηγές,καπου 200 μετρα απο το δρόμο τον κεντρικο..αλλα ρωτησαμε το ξενοδοχειο που να φαμε και μασ ειπε....κ δεν ειχε αδικο....
ανετα ξαναπαω λουτρα γιατι και οι τιμες ηταν μια χαρα...εχουν προσαρμοστει ολοι μαλλον αν και δε ξερω παλιοτερα τι γινόταν γιατι τα τελευταια 2 χρόνια το ανακαλυψα σαν προορισμο...και απο τότε οποτε εχουμε χρόνο πηγαινουμε
 

itzi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας , επαναφέρω το θέμα ....
Διάβασα ό,τι έχει γραφτει για τα Λουτρά και έχω κάποιες ''λίγες '' απορίες...
Θέλω να τα επισκεφτώ μέσα στον επόμενο μήνα με τον φίλο μου, αλλά δυστυχώς δεν οδηγάει κανένας. Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το ΚΤΕΛ , επίσης, που πρέπει να μείνουμε για να μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια στα λουτρά ? Φαντάζομαι ότι είναι κάποια απόσταση, αλλά καλή διάθεση να υπάρχει :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας , επαναφέρω το θέμα ....
Διάβασα ό,τι έχει γραφτει για τα Λουτρά και έχω κάποιες ''λίγες '' απορίες...
Θέλω να τα επισκεφτώ μέσα στον επόμενο μήνα με τον φίλο μου, αλλά δυστυχώς δεν οδηγάει κανένας. Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το ΚΤΕΛ , επίσης, που πρέπει να μείνουμε για να μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια στα λουτρά ? Φαντάζομαι ότι είναι κάποια απόσταση, αλλά καλή διάθεση να υπάρχει :)
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά χωρίς μεταφορικό θα ταλαιπωρηθείτε πολύ και δεν ξέρω αν αξίζει. Οι συγκοινωνίες από Αριδαία ειναι σχεδόν ανύπαρκτες (μάλιστα ενώ αναφέρονται κάποια δρομολόγια στη σελίδα των ΚΤΕΛ Πέλλας στην πραγματικότητα δεν ισχύουν). Αυτό που μπορείτε να κάνετε αν θέλετε τόσο πολυ να πάτε ειναι να φτάσετε Αριδαία, από εκεί ταξί για Λουτρακι όπου και θα μείνετε και από εκεί με τα πόδια Λουτρά (ειναι νομίζω κανά μισάωρο απόσταση αν θυμάμαι καλά. Ωραία διαδρομή, αλλά να εχει καλό καιρό). Μπορείτε να αποπειραθειτε και κανά ωτοστόπ! :) Να έχετε υπόψη οτι αν θέλετε να βγείτε το βράδυ το Λουτρακι δεν ενδείκνυται. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μείνετε Αριδαία, αλλά γνωρίζοντας οτι θα σας φύγουν αρκετά χρήματα για ταξί προς και από τα Λουτρά.

Πάντως, επειδή πηγαίνω αρκετά συχνά στην περιοχή και εχω δει πώς ειναι η φάση με τα ΚΤΕΛ, ποιές ειναι οι αποστάσεις και λοιπά, προτείνω να το ξανασκεφτείτε ή να εξετάσετε το ενδεχόμενο να πάτε με παρέα και μεταφορικό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γεια σας , επαναφέρω το θέμα ....
Διάβασα ό,τι έχει γραφτει για τα Λουτρά και έχω κάποιες ''λίγες '' απορίες...
Θέλω να τα επισκεφτώ μέσα στον επόμενο μήνα με τον φίλο μου, αλλά δυστυχώς δεν οδηγάει κανένας. Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το ΚΤΕΛ , επίσης, που πρέπει να μείνουμε για να μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια στα λουτρά ? Φαντάζομαι ότι είναι κάποια απόσταση, αλλά καλή διάθεση να υπάρχει :)
ΚΤΕΛ - ΤΟΠΙΚΑ ΑΡΙΔΑΙΑΣ

Έχω την εντύπωση ότι το λεωφορείο πάει μέχρι επάνω στα λουτρά. Από το κέντρο του χωριού μέχρι επάνω είναι περίπου 2,5-3 χιλιόμετρα, 30-45 λεπτά περπάτημα. Ευχάριστη και εύκολη διαδρομή - αν έχει καλό καιρό. Αν μείνετε στις "Θέρμες" ή στην "Φιλοξένια" η απόσταση είναι περίπου 2 χλμ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΚΤΕΛ - ΤΟΠΙΚΑ ΑΡΙΔΑΙΑΣ

Έχω την εντύπωση ότι το λεωφορείο πάει μέχρι επάνω στα λουτρά.
Αυτό λέω, τα αναγραφόμενα δρομολόγια είναι τελείως αναξιόπιστα. Την πρώτη φορά που κανόνισα να πάω βάσει αυτών καταλήξαμε να πάρουμε ταξί (δεν ίσχυε το δρομολόγιο). Από εκείνη τη φορά και μετά επιβεβαιώνω μέσω τηλ. με τα ΚΤΕΛ της Αριδαίας και (σχεδόν πάντα) αποδεικνύεται ότι γράφουν ό, τι να 'ναι στην ιστοσελίδα (πιο πρόσφατη περίπτωση πριν ένα μήνα). Έκτοτε μόνο με αυτοκίνητο έχω πάει.
 

itzi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αυτό λέω, τα αναγραφόμενα δρομολόγια είναι τελείως αναξιόπιστα. Την πρώτη φορά που κανόνισα να πάω βάσει αυτών καταλήξαμε να πάρουμε ταξί (δεν ίσχυε το δρομολόγιο). Από εκείνη τη φορά και μετά επιβεβαιώνω μέσω τηλ. με τα ΚΤΕΛ της Αριδαίας και (σχεδόν πάντα) αποδεικνύεται ότι γράφουν ό, τι να 'ναι στην ιστοσελίδα (πιο πρόσφατη περίπτωση πριν ένα μήνα). Έκτοτε μόνο με αυτοκίνητο έχω πάει.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Έχετε μήπως κάποια ιδέα για το πόσο κοστίζει το ταξί Αριδαία-Λουτράκι?

Παιδιά άκυρο... Για να φτάσουμε μέχρι Αριδαία πρέπει να αλλάξουμε τουλάχιστον 5 λεωφορεία ΚΤΕΛ οπότε μάλλον θα ψάξουμε για άλλο προορισμό! Ευχαριστω πολύ πάντωσ!
 
Last edited by a moderator:

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη...
5 Λεωφορεια???μα απο που θα πατε;; Ο,τι και να λετε...επειδη τα επισκεπτομαι αρκετα συχνα τα λουτρα...ειναι εκπληκτικη εμπειρια!!!! Καθενας πρεπει να τα επισκεφτει οπωσδηποτε μια φορα! Οσο για βραδυ...ναι αν θελετε να βγειτε η κοντινη κωμοπολη ειναι ο,τι πρεπει...με αρκετα μπαρακια..καφε στο πεζοδρομο....ομως κατα την γνωμη μου..επειδη συνηθως επιλεγεις εναν τετοιο προορισμο για χαλαρωση και ξεκουραση,το χωριο λουτρακι θα σε καλυψει σε ολα! Ακομα κ για νυχτεριινη διασκεδαση...εμεις ειμαστε πλεον θαμωνες στην ταβερνα τσολια...η κ.εφη κ ο κ.παντελης που τραγουδανε εκει ειναι απιστευτοι...για μας ενα σκ που συνδυαζει..χαλαρωση στις θερμες πηγες κ κοντοσουβλι στο Τσολια ειναι οτι πρεπει...προγραμματιστε το καλυτερα το ταξιδακι σας και δε θα χασετε! P.s. Το λεωφορειο ανεβαινει μεχρι πανω στα λουτρα...ασε που πολλοι ιδιοκτητες ξενωνων την κανουν την αγγαρεια και σε πανε ως πανω στα λουτρα αν δν υπαρχει λεωφορειο...το χω δει αυτο! Τετοια φιλοξενεια!
 

yaros

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
καλησπερα παιδια
σκεφτομαι ΠΣΚ να παω αριδαια κ απο εκει να γυρισω λουτρα Ποζαρ κ μετα Εδεσσα
Εχετε να προτεινετε κατι καινουριο;
Φαγητο ισχυουν τα παραπανω για το χωριο Ορμα κ Λουτρακι;
Θα μεινω Αριδαια σαν βαση κ απο εκει θα κανω εξορμησεις.
Ευχαριστω
 

mariospapalaz

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Παιδιά έχω πάθει πλάκα με τα λουτρά!έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα ως φυσιολάτρης,αλλα νομιζω είναι επίγειος παράδεισος!!πρεπει όλοι να πάμε μια φορά!εμείς ηρθαμε απο Λάρισσα μονοημερη!!φαντασου!!χαχχα...φαγαμε κλασικά στον τσολιά που είναι το καλυτερο φαγητυο της περιοχης χώρος υπερβολή! Ο Διόνυσος καποτε στις αρχές του 2000 ηταν λαός!πλεον πολύ τουριστικ...ενω τσολιασ αλλοπραμα...πεντανοστιμα όλα,όπως λέει κ η lela πιο πανω...κ ευγένεια...ταχύτητα...κ που φτηνά για όλα όσα προσφέρουν...όσο για τα χαμάμ...θεϊκά!!!Μαπολυτη ξεκούραση!!!να μη δουλεθαμε αύριο να καθομασταν κ τι βράδυ!!! συνήθως μένουμε Νόστος ή 4 εποχές!!πιο κόζι το πρώτο με απίστευτο πρωινό....πιο χλιδατο το 2ο...ανάλογα τι θες...τέλεια επιλογή κ τα δυο!!!
 

jimgkatzias

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Πηγα και εγω στα Λουτρα Ποζαρ και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες που αποκομισα. Τα λουτρα ειναι μια δημοτικη επιχειρηση με σκοπο μονο το κερδος εχουν εισοδο 2 ευρω στον καταρακτη αλλα για να τον καθαρισουν απο την πρασιναδα ( βρωμα) δεν το σκεφτονται, η πισινα ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση αλλα ο κοσμος μαλλον δεν εχει
μαθει να κανει ντουζ πριν μπει στην πισινα και το προσωπικο ειναι εκει μονο για να παρκαρει τις παντοφλες. Οποτε εαν ειστε λιγο εστω λιγο .... μην το σκεφτεστε με κλειστα ματια prive πισινα μονο εκει πουθενα αλλου. Διαμονη για ολα τα βαλαντια εαν και ολοι τους το καλοκαιρι σου λανσαρουν το τζακι....για αυτους που σκεφτονται να πανε τελος Αυγουστου να μην μεινουν μεσα στο χωριο γιατι εχουν εκδηλωσεις τα Ποζαριτικα και το γλεντανε με πολυ δυνατη μουσικη μεχρι 5 το πρωι. Φαγητο την πατησα γιατι διαβασα εδω απο πολλους για τονΤσολια εγω σας λεω ΟΧΙ γιατι χρεωνει ψωμι 80 Λεπτα 2 μικρες φετες κατα ατομο, 1.5 ευρω ενα λιτρο νερο χωρις να το ζητησεις , 3 ευρω το τζατζικι και το πιατο ισα που λερωνει και δεν ειναι απο γιαουρτι με εδεσμα το φτιαχνουν , το κοντοσουβλι μαλλον ειχε κανα δυο μερες στην σουβλα την κοκα κολα την εχει τα 250 ml 1.5 ευρω και στο τελος σε ρωτα μηπως θελετε λιγο καρπουζι; οποτε τα συμπερασματα δικα σας .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom