Κινηματογραφική κουβέντα....

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επειδή θεωρω προιοντα απεχθους προπαγάνδας τα ταινιάκια αμερικανικής προέλευσης (με εξαίρεση τα "καμμένα" θρίλερ, αυτά τα βλέπω για να γελάω), τα τελευταία χρόνια εχω στραφεί σε παραγωγες ξένων χωρών όπως για παράδειγμα ισπανικές.
Κατά καιρούς βρίσκω διαμάντια. Ενα απο αυτά είναι και μια ταινία εσθονογεωργιανής παραγωγής -μην τρομαζετε- που λαμβάνει χωρα στα εσθονικά χωριά στον πόλεμο στην Αμπχαζία. Ενας γερος εσθονός είναι αναγκασμένος κάτω απο την ίδια στεγη να συνδραμει έναν Γεωργιανό χριστιανό στρατιώτη και εναν μουσουλμάνο μισθοφόρο που πολεμά υπερ της Αμπχαζίας. Δείτε το και θα αντιληφθείτε τι ακριβώς σημαίνει κινηματογράφος με ουσία και όχι κινηματογραφός βασισμένος σε ψευτοεφέ, γκλαμουριά, εξωγήινους, δεινόσαυρους κλπ. http://www.imdb.com/title/tt2991224/

Επειδή τώρα τελευταία είχα αμαρτήσει με κάτι αμερικανιές το ομολογώ -δε φταίω εγώ ήμουν μικρή με παρέσυραν οι κακές παρέες-:D στην προσπάθεια να εξιλεωθώ για ατοπήματά μου έπεσα πάνω στο Euronews σε ένα θέμα για τα βραβεία του Φεστιβάλ Ευρασίας όπου γινόταν αναφορά στο Mandariinid.
Αμέσως έφαγα φλασιά οτι κάτι είχες γράψει @dim kyr και αποφάσισα να το δω.
Εντάξει τι να πω από τις πολύ δυνατές ταινίες που έχω δει τελευταία, ευχαριστώ έστω και καθυστερημένα που είχες γράψει για αυτή. Βέβαια μετά χρειάστηκα μια ντουζίνα μπύρες να ισιώσω αλλά χαλάλι!

Κι επειδή ο καιρός το ΣΚ ήταν ιδανικός για άραγμα σπίτι και ταινίες...

Krugovi
Σέρβικη ταινία, ξεκινά με ένα γεγονός που συνέβη το 1993 κατά τη διάρκεια του εμφύλιου πολέμου στη Γιουγκοσλαβία αλλά εστιάζει στο πως οι ζωές κάποιων εκ των εμπλεκομένων διασταυρώνονται 12 χρόνια μετά και πως αυτοί καλούνται να ενεργήσουν και να συμπεριφερθούν με βάση τις μνήμες τους και τα ηθικά διλήμματα που αυτές τους θέτουν.
Πολύ καλές ερμηνείες, προσεγμένη ταινία και πολύ συγκινητική, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Enemy
Δεν είναι παρά μια ελεύθερη μεταφορά του εξαιρετικού κατ' εμέ βιβλίου του Σαραμάγκου ''Ο άνθρωπος αντίγραφο''. Μια σκοτεινή υπαρξιακή ταινία για το ανθρώπινο υποσυνείδητο με μουσική υπόκρουση που θα τη ζήλευαν πολλά θρίλερ και με απίστευτη φωτογραφία που θυμίζει σέπια. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ταινία βασισμένη σε βιβλίο που να με ικανοποιήσει αλλά λαμβάνοντας υπόψιν οτι πρόκειται ούτως ή άλλως για ένα δύσκολο βιβλίο νομίζω οτι η προσπάθεια του Καναδού σκηνοθέτη Denis Vileneuve είναι αξιόλογη. Σίγουρα για τις ανάγκες του να χωρέσει η ιστορία σε μια ταινία χάνεται αρκετή από την ατμόσφαιρα και τη διείσδυση στους χαρακτήρες των ηρώων αλλά νομίζω οτι το σουρεάλ και εντελώς mindfuck φινάλε θα δώσει τροφή για σκέψη ακόμα και σε αυτούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο!
Ειδική μνεία θα κάνω στον Jake Gyllenhaal, όταν διάβαζα το βιβλίο αν μου έλεγαν ποτέ οτι θα γίνει ταινία δε θα μπορούσα ποτέ να τον φανταστώ στο ρόλο του καθηγητή Τερτουλιάνο Μάσιμο Αφόνσο ή του Αντόνιο Κλάρο αν προτιμάτε, όμως τον βρήκα πραγματικά πάρα πολύ καλό εκτός του προφανούς λόγου φτού σου καμάρι μου να σε χαίρεται η μανούλα σου...:p

υ.γ στο imdb θεωρώ οτι αδικείται!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Χθες βράδυ έβαλα στο DVD το "Sophie Scholl: The Final Days".
Η ταινία παρακολουθεί τις τελευταίες μέρες της Sophie Scholl, από τη σύλληψή της μέχρι τον αποκεφαλισμό της.
http://el.wikipedia.org/wiki/Σόφι_Σολ
Η ταινία ξετυλίγεται σε μια απόλυτη ευθεία γραμμή, χωρίς ίχνος δραματουργικής έντασης.
Σε έναν μήνα πάντως θα είναι πολύ επίκαιρη.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Την περασμένη Κυριακή είδα σε DVD μια εκπληκτική σουηδική ταινία. Η ταινία λέγεται "Små citroner gula" και στα αγγλικά είναι γνωστή ως "Love and Lemons". Πιστέψτε με θα σας ανοίξει αρκετά την όρεξη και επίσης προβάλλει και κάποιες όμορφες γωνιές της Στοκχόλμης!! :)
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το τρειλερ με αγγλικούς ή ελληνικούς υπότιτλους!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.375
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραίο Θάνο, ευχαριστούμε. Θα το δω σίγουρα με την κόρη μου. Με γύρισες άπειρα χρόνια πίσω, στην α' γυμνασίου όταν το είχα διαβάσει και με είχε συνεπάρει για πρώτη φορά η κλασσική λογοτεχνία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
The Grand Budapest Hotel
Ίσως η ταινία που έχω απολαύσει περισσότερο τον τελευταίο καιρό!
Καταπληκτική ατμοσφαιρική σκηνοθεσία κι ένα κάστινγκ όλα τα λεφτά!
Παρόλο που παίζουν τεράστια ονόματα σε πολύ μικρούς ρόλους οι σκηνές και οι ατάκες είναι τόσο προσεγμένες που δεν ξέρεις ποιον να ξεχωρίσεις ακόμα κι αν ο ρόλος του είναι πολύ μικρός.
Ο Ralph Fiennes να δίνει ρέστα, η απίστευτη φάτσα του πιτσιρικά Tony Revolori στο ρόλο του μετανάστη Zero είναι σχεδόν συγκινητική, η Tilda Swinton σε μια μεταμόρφωση αγνώριστη, ο Edward Norton ως άντρας των ΖΖ (το πιάσατε το υπονούμενο...:D ) και πολλοί άλλοι όπως Willem Dafoe, Bill Muray, Harvey Keitel, Adrien Brody...
υ.γ ιδανική για θερινό κινηματογράφο!
Συμφωνούμε απολύτως!!
υπέροχη ταινία!!από κάθε άποψη,κωμωδία αλλά και ..δράμα μαζί,σουρεαλιστική ταινία ,σαν παραμύθι,έξοχη σκηνοθεσία,ντεκόρ,χρώματα,μουσική,...ατμόσφαιρα!!,
το υποκριτικό ταλέντο όλων!!
Μιά πολύ πετυχημένη"διαφορετική"ταινία

Επίσης πάρα πολύ καλή γαλλική κωμωδία το "Θεέ μου τι σου κάναμε",σατυρίζει τις προκαταλήψεις και το ρατσισμό μέσα από εύστοχο χιούμορ,έξυπνες ατάκες,πολύ γέλιο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ταινία βασισμένη σε βιβλίο που να με ικανοποιήσε
Το The Lord of the Flies είναι μια εξαιρετικά σπάνια περίπτωση στον κναόνα κατά τη γνώμη μου.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Oh Boy

Με φόντο ένα ασπρόμαυρο αλλά υπέροχα νοσταλγικό Βερολίνο μια μέρα από τη ζωή του 30χρονου Νίκου τα αναπάντεχα που του συμβαίνουν, τους προβληματισμούς του και τις εσωτερικές ανησυχίες του αναζητώντας ταυτόχρονα κάτι τόσο απλό όπως ένας καφές!
Σε κάποια σημεία γίνεται λίγο φλύαρη και κάποιες σκηνές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από όση ίσως θα έπρεπε, αλλά υπάρχουν και κωμικοτραγικά σκηνικά που αποζημιώνουν. Φινάλε συγκινητικό αν και λίγο κλισέ αλλά και μόνο τα ασπρόμαυρα πλάνα του Βερολίνου κάποια εντελώς καρτ ποστάλ σε συνδυασμό με τη μουσική αποτελούν λόγο να της αφιερώσεις χρόνο.

υ.γ για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να τον προσδιορίσω δεν έχω δει ούτε μια ταινία γυρισμένη στο Βερολίνο και να μη με απορροφήσουν τα πλάνα από την πόλη σε βαθμό που να νιώθω οτι πολλές φορές έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Starred Up
(2013)

http://www.imdb.com/title/tt2567712/
Σε ό,τι αφορά στο «Γροθιές Στους Τοίχους» (πρωτότυπος τίτλος «Starred Up»), ο Τζακ Ο' Κόνελ υποδύεται τον Ερικ Λοβ, έναν ατίθασο νέο που βρίσκεται στο στάδιο της μετάβασης από το αναμορφωτήριο ανηλίκων στην κανονική φυλακή. Πρόκειται για μια ταινία πραγματική γροθιά στο σοφρωνιστικό σύστημα της Βρετανίας, καταγγελτική για τις πραγματικές επιλογές που έχουν οι κρατουμένων να επανενταχθούν στην καθημερινότητα. Το «Γροθιές Στους Τοίχους» αποδίδει τα πραγματικά βιώματα του Τζόναθαν Ασερ που υπογράφει και την ιστορία στην οποία βασίζεται το σενάριο. Η κεντρική ιδέα της ταινίας είναι ότι οι προσπάθειες κάποιων μεμονομένων κοινωνικών λειτουργών, όσων ξεπερνούν τα όριά τους προκειμένου να δώσουν μια πραγματική δεύτερη ευκαιρία επανενσωμάτωσης στην κοινωνία σε άτομα με βεβαρημένο παρελθον, περιγράφονται ως μονόδρομος -με αποτυχημένη κατάληξη.
Η μεταμόρφωση του Τζακ Ο' Κόνελ σε έναν αγριεμένο και ανεξέλεγκτο κατάδικο είναι ολοκληρωτική -και επικίνδυνα πειστική.


http://www.protothema.gr/culture/article/416075/missing-friendly-url/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Oh Boy

Με φόντο ένα ασπρόμαυρο αλλά υπέροχα νοσταλγικό Βερολίνο μια μέρα από τη ζωή του 30χρονου Νίκου τα αναπάντεχα που του συμβαίνουν, τους προβληματισμούς του και τις εσωτερικές ανησυχίες του αναζητώντας ταυτόχρονα κάτι τόσο απλό όπως ένας καφές!
Σε κάποια σημεία γίνεται λίγο φλύαρη και κάποιες σκηνές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από όση ίσως θα έπρεπε, αλλά υπάρχουν και κωμικοτραγικά σκηνικά που αποζημιώνουν. Φινάλε συγκινητικό αν και λίγο κλισέ αλλά και μόνο τα ασπρόμαυρα πλάνα του Βερολίνου κάποια εντελώς καρτ ποστάλ σε συνδυασμό με τη μουσική αποτελούν λόγο να της αφιερώσεις χρόνο.

υ.γ για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να τον προσδιορίσω δεν έχω δει ούτε μια ταινία γυρισμένη στο Βερολίνο και να μη με απορροφήσουν τα πλάνα από την πόλη σε βαθμό που να νιώθω οτι πολλές φορές έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο.
Πέρυσι, περίπου τέτοια εποχή, είδαμε το oh boy, το Francis Ha (γυρισμένο στην ΝΥ) και το Gloria (γυρισμένο στο Santiago), σε διάστημα μιας εβδομάδας. Μετά από αυτό έχασα το δικαίωμα να διαλέγω ταινίες για κανά δίμηνο.:haha:
Δεν είναι κακές αλλά το θέμα τους είναι παρόμοιο - μόνοι άνθρωποι σε μεγάλες πόλεις - και μαζεμένες ήταν κάπως... Πάντως να τις δείτε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πέρυσι, περίπου τέτοια εποχή, είδαμε το oh boy, το Francis Ha (γυρισμένο στην ΝΥ) και το Gloria (γυρισμένο στο Santiago), σε διάστημα μιας εβδομάδας. Μετά από αυτό έχασα το δικαίωμα να διαλέγω ταινίες για κανά δίμηνο.:haha:
Δεν είναι κακές αλλά το θέμα τους είναι παρόμοιο - μόνοι άνθρωποι σε μεγάλες πόλεις - και μαζεμένες ήταν κάπως... Πάντως να τις δείτε.
:haha::haha::haha:

Με έπνιξες!!!
Λοιπόν το Francis Ha είχα σκοπό να το δω καπάκι αλλά με έπιασε συμπόνοια για το δύσμοιρο τον συνθεατή μου που έχει τραβήξει κατά καιρούς πολλά...πάντως με το Oh Boy εντάξει το γλύτωσα το κράξιμο για να μην πω οτι άρεσε κιόλας αλλά έπαιξα κι εκ του ασφαλούς...βερολινολατρεία.;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
φιλοι Αθηναιοι Σ/Κ θα ειμαι στη πρωτευουσα . Εχετε καποια/ες ταινιες να μου συστησετε να δω ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom