Βόρεια Κορέα Θα ξαναγίνει της Κορέας!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Όσο γινόντουσαν αυτά, εγώ φωτογράφησα και το εσωτερικό του μαγαζιού, που θύμιζε άλλη εποχή, κάτι σαν Ελληνικό επαρχιακό μπακάλικο από τα 60's, που πουλούσε από τρόφιμα, καθαριστικά, μέχρι ρούχα.. (όχι, δυστυχώς δε μπορώ να τις ανεβάσω εδώ).
κρίμα αυτό περίμενα….
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ κατατοπιστική η ιστορία σου. Μου ξαναγέννησε το ενδιαφέρον για να επισκεφτώ την συγκεκριμένη χώρα. Να σε ρωτήσω με ποιο πρακτορείο έκλεισες τελικά το ταξίδι; Μόνο ένα μου εμφανίζει την τιμή που αναφέρεις αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ γιατί όπως αναφέρεται οι τιμές στα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο ανεβασμένες. Αν δεν επιτρέπεται να μου το γράψεις εδώ μπορείς να μου στείλεις μήνυμα.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στέλνω PM.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η αφήγηση σου και οι εικόνες που μας μεταφέρεις!Παρατηρώ με προσοχή τις φωτογραφίες που μας κοινοποίησες και θα μου επιστρέψεις να πω ότι μου αφήνουν την αίσθηση χώρας φάντασμα.Σα να μην κατοικείται μοιάζει.Ευτυχώς που υπάρχουν τα στιγμιότυπα του μετρό και της φάρμας γιατί από τις υπόλοιπες θα πίστευε κανείς ότι είναι μια άδεια χώρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η αφήγηση σου και οι εικόνες που μας μεταφέρεις!Παρατηρώ με προσοχή τις φωτογραφίες που μας κοινοποίησες και θα μου επιστρέψεις να πω ότι μου αφήνουν την αίσθηση χώρας φάντασμα.Σα να μην κατοικείται μοιάζει.Ευτυχώς που υπάρχουν τα στιγμιότυπα του μετρό και της φάρμας γιατί από τις υπόλοιπες θα πίστευε κανείς ότι είναι μια άδεια χώρα.
Η φωτογράφηση στη χώρα είναι ελεγχόμενη. Δε μπορείς να φωτογραφίζεις ότι θέλεις, πρέπει να πάρεις την άδεια των συνοδών. Και τυπικά, οι φωτογραφίες ανθρώπων απαιτούν τη συγκατάθεσή τους....
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Τακτικος και συνεπης.Μεγαλες αρετές.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση-ισως και λιγο αφελη-.Εχεις φωτογραφησει κι εναν φαρο ή οτι θελω βλεπω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τακτικος και συνεπης.Μεγαλες αρετές.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση-ισως και λιγο αφελη-.Εχεις φωτογραφησει κι εναν φαρο ή οτι θελω βλεπω?
Έχω φωτογραφήσει το κτήριο του κέντρου επισκεπτών, το οποίο έχει κι ένα κατακόρυφο κατασκεύασμα που μοιάζει με φάρο, και νομίζω (οπτικά) ότι όντως είναι. Πάντως κανείς δε μας είπε τίποτα γι αυτό...

Αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία είναι αυτοκίνητα και λεωφορεία που μεταφέρουν τουρίστες να δουν το φράγμα; ή κάτι άλλο;
Είναι τροχοφόρα, ναι. Μεταφέρουν όμως τους ντόπιους, για να κάνουν μπάνιο....
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Έχω φωτογραφήσει το κτήριο του κέντρου επισκεπτών, το οποίο έχει κι ένα κατακόρυφο κατασκεύασμα που μοιάζει με φάρο, και νομίζω (οπτικά) ότι όντως είναι. Πάντως κανείς δε μας είπε τίποτα γι αυτό...
Ακριβως οπως το χαρακτηρησες..κατακορυφο κατασκευασμα αλλα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως αφου βρισκεται στην Β.Κορεα!Με ενδιαφερουν πολυ ομως αυτα τα κτισματα και ευχαριστω γιατι ομολογουμενως δεν το περιμενα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πάντως ο Λαϊκός ηγετης παράπονο δεν έχει. Τετοια υποδοχή σε μια ιστορία για τη χώρα του σ'ενα ταξιδιωτικό φόρουμ! Οφείλει να σε καλέσει να γνωρίσεις τη χώρα εκ των έσω και να μάθουμε κι εμείς περισσότερα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ακριβως οπως το χαρακτηρησες..κατακορυφο κατασκευασμα αλλα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως αφου βρισκεται στην Β.Κορεα!Με ενδιαφερουν πολυ ομως αυτα τα κτισματα και ευχαριστω γιατι ομολογουμενως δεν το περιμενα!
Λοιπόν, έριξα μια ματιά και στις "απαγορευμένες" φωτογραφίες που δε μπορώ να ανεβάσω, είναι όντως συνδυασμός φάρου και ιστού κεραίας κινητής τηλεφωνίας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πηγή, τα ενδιαφέροντά σου είναι…."απαγορευμένα"
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom