Δωρεάν εκμάθηση ξένων γλωσσών

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ορμώμενη απο πολλες ερωτησεις μελων που ανησυχουν μηπως στη χωρα που προκειται να ταξιδεψουν δεν θα μπορεσουν να συννενοηθουν χρησιμοποιωντας τα αγγλικά τους, θελω εδω να μοιραστω μαζι σας εναν τροπο εκμαθησης ξενων γλωσσων που ισως πολλοι να τον γνωριζετε, αλλοι να μην τον εχετε ακουσει ,αλλα ισως πολλους απο σας να σας ενδιαφερει.Προκειται για τα μαθηματα Δια Βιου Μαθηση που εφαρμοζουν οι Δημοι και στα οποια διδασκονται ξενες γλωσσες και οχι μονο, χωρις κοστος συμμετοχης. Τα μαθηματα ειναι συνηθως 25 ωρες, απευθυνονται σε ενηλικες ,γινονται απογευματινες ωρες και στο τελος της εκπαιδευσης δινονται βεβαιωσεις τις οποιες μπορειται να τις συμπεριλαβετε ακομη και στο βιογραφικο σας. Διδασκονται πολλες ξενες γλωσσες, αναλογα το ενδιαφερον των δημοτων και αποκαλουνται "Τουριστικα". Αν καποιοι απο σας ενδιαφερονται και εχουν λιγο χρονο και διαθεση, μπορουν να επισκεφτουν την ιστοσελιδα του Δημου τους και να ενημερωθουν.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τα μαθηματα ειναι συνηθως 25 ωρες, απευθυνονται σε ενηλικες ,γινονται απογευματινες ωρες και στο τελος της εκπαιδευσης δινονται βεβαιωσεις τις οποιες μπορειται να τις συμπεριλαβετε ακομη και στο βιογραφικο σας.
Κοίτα, τις βεβαιώσεις μπορεί κανείς να τις συμπεριλάβει στο βιογραφικό του. Το θέμα είναι αν μετράνε ή όχι. Και, φυσικά, δεν μετράνε. Μαθαίνει, άλλωστε, κανείς μια ξένη γλώσσα σε 25 ώρες; Μόνο μια ιδέα μπορεί να πάρει.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Συμφωνω, αλλα νομιζω οτι αυτες οι ωρες θα ειναι αρκετες για να μπορεις να φας, να μετακινηθεις και γενικα να μπορεις να συννενοηθεις πιο ανετα σε μια χωρα που θα ξερεις εστω τα βασικα στη γλωσσα της. Οσον αφορα το βιογραφικο, πιθανον να μετρανε αναλογα τη δουλεια για την οποια ενδιαφερετε καποιος.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καταρχήν, δυστυχώς, οι περισσότεροι παρακολουθούν τα συγκεκριμένα μαθήματα μόνο και μόνο για να πάρουν το περίφημο "χαρτί", διότι στην Ελλάδα όλοι σκοτώνονται για να έχουν ένα "χαρτί": αληθινό, πλαστό, που ανταποκρίνεται ή που δεν ανταποκρίνεται στις γνώσεις τους. Αρκεί να έχεις το "χαρτί", ακόμα και αν το έχεις πάρει πριν 20 χρόνια και τώρα πια δεν θυμάσαι τίποτα.

Κατά συνέπεια, αρκετοί από τους μαθητές στα ΚΔΒΜ κάνουν αγγαρεία, πηγαίνουν στα μαθήματα με απώτερο σκοπό τη βεβαίωση. Παρακολουθούν, λοιπόν, μόνο ΚΑΠΟΙΕΣ από αυτές τις συγκεκριμένες ώρες (που ούτως ή άλλως είναι λιγοστές), αλλά στην ουσία έρχονται για να μπορούν να βάζουν παρουσία στον εαυτό τους και για τις ημέρες που λείπουν. Αποτέλεσμα; Μπορεί στην πραγματικότητα να έχουν παρακολουθήσει 10-12 ώρες, έχουν όμως τη βεβαίωση! Και μπορεί κανείς να φανταστεί τι μάθημα γίνεται (όσο και αν προσπαθεί ο καθηγητής ) όταν κάθε φορά λείπουν και διαφορετικά άτομα.

Φυσικά υπάρχουν και εκείνοι που έχουν πραγματικό ενδιαφέρον, αλλά σε ενάμιση μήνα ελάχιστα πράγματα μπορεί να μάθει κανείς. Ναι, μπορεί να μάθει να λέει: πού είναι το τάδε εστιατόριο, σε ποια στάση του μετρό θα κατέβω, θέλω ένα κιλό πορτοκάλια κλπ, αλλά και αυτά σε ενάμιση μήνα δεν προλαβαίνει να τα κάνει κτήμα του, με αποτέλεσμα δυο μήνες μετά να μην θυμάται σχεδόν τίποτα.

Και, φυσικά, όπως είπα και παραπάνω, η βεβαίωση που δίνεται δεν έχει καμία απολύτως αξία πουθενά.

Όποιος, λοιπόν, ενδιαφέρεται πραγματικά ΝΑ ΜΑΘΕΙ, έστω αυτά τα λίγα που μπορεί να μάθει στις 25 ώρες (για κάποιες γλώσσες, νομίζω για τα αγγλικά, οι ώρες είναι 50), ναι, να το ψάξει. Βεβαίωση θα πάρει, αλλά, δυστυχώς, θα είναι μια βεβαίωση που δε θα του χρησιμεύσει σε τίποτα. Αυτό που θα του μείνει μπορεί να μην είναι το "χαρτί", θα είναι όμως κάποιες, έστω και υποτυπώδεις, γνώσεις. Και αυτό μάλλον είναι το ζητούμενο...
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Προφανως εχεις προσωπικη εμπειρια για να εισαι τοσο σιγουρη οτι συμβαινουν ολα αυτα. Εγω δεν εχω, αλλα προκειται να αποκτησω διοτι εχω πολυ ελευθερο χρονο (οντας ανεργη) και εψαχνα για κατι που θεωρω οτι θα μου ηταν χρησιμο στην ταξιδιωτικη ζωη μου και οχι για να βρω δουλεια βασιζομενη στο "χαρτι". Αυτο θελησα να μοιραστω εδω. .Ελπιζω μετα το περας των μαθηματων να επανελθω σαυτο εδω το τοπικ και να παραθεσω κι εγω την εμπειρια μου.
 
Last edited:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Προφανως εχεις προσωπικη εμπειρια για να εισαι τοσο σιγουρη οτι συμβαινουν ολα αυτα. Εγω δεν εχω, αλλα προκειται να αποκτησω διοτι εχω πολυ ελευθερο χρονο (οντας ανεργη) και εψαχνα για κατι που θεωρω οτι θα μου ηταν χρησιμο στην ταξιδιωτικη ζωη μου και οχι για να βρω δουλεια βασιζομενη στο "χαρτι". Αυτο θελησα να μοιραστω εδω. .Ελπιζω μετα το περας των μαθηματων να επανελθω σαυτο εδω το τοπικ και να παραθεσω κι εγω την εμπειρια μου.
Ναι, όλα αυτά που έγραψα είναι από προσωπική εμπειρία.

Πολύ καλά θα κάνεις. Αφού θα έχεις ελεύθερο χρόνο, να τον εκμεταλλευτείς, γιατί όχι; Εύχομαι να "πέσεις" σε ένα τμήμα όπου η πλειοψηφία θα ενδιαφέρεται για τη γλώσσα και όχι μόνο για τη βεβαίωση και να συνεχίσεις να ασχολείσαι με τη γλώσσα που θα παρακολουθήσεις σε αυτά τα μαθήματα και μετά το πέρας των μαθημάτων.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πάντως λέει ότι μπορείς να λείψεις 2 ή 3 φορές νομίζω..όσο για το επίπεδο μέχρι Α2 φτάνει κάποιος.Δεν γίνεται μ'αυτές τις ώρες και αλλιώς βέβαια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω πώς είναι τώρα αλλά κάποτε και τα μαθήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών σχεδόν δωρεάν ήταν , με συμβοκική τιμήκαι γενικά ο κόσμος ενδιαφερόταν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσης εδώ γίνονται μαθήματα ξένων γλωσσών με μόνο κόστος το κόστος εγγραφής που είναι 15 ευρώ και δίνει το δικαίωμα παρακολούθησης 3 μαθημάτων. Τα μαθήματα γίνονται στον χώρο Βρυσάκι στην Πλάκα που από ό,τι μου λένε είναι πολύ ωραίος
Επίσης το nosostros στα Εξάρχεια κάνει κατά καιρούς μαθήματα ξένων γλωσσών, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πρόγραμμα για φέτος.
Επίσης θεωρώ ότι για όποιον έχει χρόνο τα μαθήματα που γίνονται στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ στο κέντρο είναι μια σοβαρή πρόταση, όπως λέει και ο @Yorgos . Γίνονται 2 3ώρα την εβδομάδα. Για μη φοιτητές κοστίζουν 450 ευρώ για όλον τον χρόνο (από Οκτώβριο έως και Μάιο) που βέβαια είναι πολύ καλή τιμή.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντως λέει ότι μπορείς να λείψεις 2 ή 3 φορές νομίζω..όσο για το επίπεδο μέχρι Α2 φτάνει κάποιος.Δεν γίνεται μ'αυτές τις ώρες και αλλιώς βέβαια.
Ναι, θεωρητικά, (γιατί, όπως είπα, στην πραγματικότητα κάποιοι μπορεί να λείπουν πάνω από 10-12 ώρες και απλά κάποια φορά να υπογράφουν και για τις υπόλοιπες), μπορείς να λείψεις τις 5 από τις 25 ώρες.

Ε, εντάξει, έτσι λένε, με τίποτα όμως δεν μπορείς να φτάσεις σε επίπεδο Α2 με 25 ώρες μάθημα.

Επίσης για όποιον μένει στη Θεσσαλονίκη υπάρχει και αυτό:

https://www.facebook.com/Gefira.Kopru?fref=ts

με 10 ευρώ το μήνα.
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Εγω δεν εχω, αλλα προκειται να αποκτησω διοτι εχω πολυ ελευθερο χρονο (οντας ανεργη) και εψαχνα για κατι που θεωρω οτι θα μου ηταν χρησιμο στην ταξιδιωτικη ζωη μου και οχι για να βρω δουλεια βασιζομενη στο "χαρτι".
Εφόσον έχεις χρόνο, κάνε κάτι πιο αποδοτικό. Η εκπαίδευση έχει προχωρήσει χρόνια ολόκληρα μπροστά απο αυτά τα σεμινάρια.

Ένας συνδυασμός βιβλίων (γραμματική), φόρουμ (γραπτές ομιλίες), voip (φωνή/προφορά), SRS εργαλείων (απομνημόνευση) δίνει εκπληκτικά αποτελέσματα και μπορείς να αφιερώσεις όσο χρόνο θες, όποτε τον θες.

Εργαλεία:
Anki
Lang8
Forvo
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Εφόσον έχεις χρόνο, κάνε κάτι πιο αποδοτικό. Η εκπαίδευση έχει προχωρήσει χρόνια ολόκληρα μπροστά απο αυτά τα σεμινάρια.

Ένας συνδυασμός βιβλίων (γραμματική), φόρουμ (γραπτές ομιλίες), voip (φωνή/προφορά), SRS εργαλείων (απομνημόνευση) δίνει εκπληκτικά αποτελέσματα και μπορείς να αφιερώσεις όσο χρόνο θες, όποτε τον θες.

Εργαλεία:
Anki
Lang8
Forvo
σευχαριστω πολυ για τις προτασεις αλλα η αληθεια ειναι οτι μονη μου δεν θα το ξεκινησω ποτε:icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom