ΗΠΑ καταρράκτες Νιαγάρα..

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι εννοεις "τρομοκρατω" ? Χωρις κανενα στοιχειο , οταν μπροστα μου ακυρωναν τη μια πτηση μετα την αλλη , οταν καποιες ειχαν καθυστερηση μεγαλυτερη των 4 ωρων χωρις να μας εξηγουν το λογο ......
απλά πες την εμπειρία σου χωρίς να γενικευεις. και εγω εχασα πτήση με Lufthansa, αποσκευή με British, δεν λέω η μία καθυστερει πτησεις μην κλεινετε, ή η άλλη χανει αποσκευές. η γενίκευση που επιχείρησες εκθέτει την αξιοπιστία σου.:D
και φυσικά κλεινουμε Delta μια και ακυρώνει τις λιγότερες πτήσεις από όλες τις μεγάλες.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
1.5 οδικως guide ετσι?

εχει κανεις ιδεα για αεροπορικα τοροντο-ΝΥ?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
1.5 οδικως guide ετσι?

εχει κανεις ιδεα για αεροπορικα τοροντο-ΝΥ?

από Τορόντο - ΝΥ εγώ είχα βρει ( πριν ένα χρόνο ) με 140 Ε με την Air Canada.Eίναι περίπου 1 ώρα και κάτι.Ανάλογα τώρα πότε θέλεις να πας θα πάιξουν και οι τιμές.Μπες και κάνε μια έρευνα στις αεροπορικές.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ό,τι κι αν κάνεις, πάντως, μην πας με τραίνο! Όχι ότι θα σου τύχει βέβαια, αλλά αν σου κάτσει η περίπτωση, το ταξίδι με τραίνο στην Ινδία θα μοιάζει business class στην Emirates σε σύγκριση μ' αυτό που θα βιώσεις...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
απο 26/9 δλδ την επομενη Τεταρτη για buffalo apo ny 107e ενω λιγες μερες πριν το ειχε στις ιδιες ημερομηνιες πανω απο 250ε
η πτηση διαρκει 1.20'
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα παιδιά,

Θα πάμε ΝΥ τον Ιούλιο 2015.
Βρήκα τα εξής αεροπορικά εισητήρια για καταρράκτες Νιαγάρα:
LGA --> BUF
07:00 --> 08:35 ή 08:10 --> 09:54
BUF --> LGA
18:45 --> 20:08

Με την 1η επιλογή θα μείνουμε εκεί 10 ώρες ενώ με τη 2η κάτι λιγότερο από 8 ώρες.
Ήθελα να ρωτήσω:
1) Πόση ώρα με την συγκοινωνία θα κάνω μέχρι τους καταρράκτες?
2) Υπάρχει λεωφορείο απ' ευθείας ή με μετεπιβίβαση?
3) Θα μου φτάσουν οι 8 ώρες για πήγανε-έλα αεροδρόμιο, καταρράκτες και από τις δύο πλευρές και LADY of the MIST?
4) Πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο?

Ρωτάω επειδή αν δεν μου φτάνουν οι 8 ώρες και πάρω την 1η επιλογή φεύγοντας από LGA την 07:00 θα πρέπει να έχω ξυπνήσει από τις 05:00 και φοβάμαι πως η σύζυγος δεν θα αντέξει έως το απόγευμα περπάτημα φωτο κτλ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα παιδιά,

Θα πάμε ΝΥ τον Ιούλιο 2015.
Βρήκα τα εξής αεροπορικά εισητήρια για καταρράκτες Νιαγάρα:
LGA --> BUF
07:00 --> 08:35 ή 08:10 --> 09:54
BUF --> LGA
18:45 --> 20:08

Με την 1η επιλογή θα μείνουμε εκεί 10 ώρες ενώ με τη 2η κάτι λιγότερο από 8 ώρες.
Ήθελα να ρωτήσω:
1) Πόση ώρα με την συγκοινωνία θα κάνω μέχρι τους καταρράκτες?
2) Υπάρχει λεωφορείο απ' ευθείας ή με μετεπιβίβαση?
3) Θα μου φτάσουν οι 8 ώρες για πήγανε-έλα αεροδρόμιο, καταρράκτες και από τις δύο πλευρές και LADY of the MIST?
4) Πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο?

Ρωτάω επειδή αν δεν μου φτάνουν οι 8 ώρες και πάρω την 1η επιλογή φεύγοντας από LGA την 07:00 θα πρέπει να έχω ξυπνήσει από τις 05:00 και φοβάμαι πως η σύζυγος δεν θα αντέξει έως το απόγευμα περπάτημα φωτο κτλ
Έχετε αποκλείσει την περίπτωση να κάνετε εκεί μια διανυκτέρευση; Το έψαχνα για να πάω πέρσι αλλά λόγω καιρού δε το επιχειρήσαμε. Είχα βρει πάντως πολύ καλά ξενοδοχεία (κυρίως απ'τη μεριά του Καναδά) και σε λογικές τιμές.. Επίσης (επειδή θέλετε να πάτε και απ'την πλευρά του Καναδά) είχα διαβάσει σε σχόλια ότι μπορεί να υπάρχουν καθυστερήσεις στον έλεγχο διαβατηρίων..
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Έχετε αποκλείσει την περίπτωση να κάνετε εκεί μια διανυκτέρευση; Το έψαχνα για να πάω πέρσι αλλά λόγω καιρού δε το επιχειρήσαμε. Είχα βρει πάντως πολύ καλά ξενοδοχεία (κυρίως απ'τη μεριά του Καναδά) και σε λογικές τιμές.. Επίσης (επειδή θέλετε να πάτε και απ'την πλευρά του Καναδά) είχα διαβάσει σε σχόλια ότι μπορεί να υπάρχουν καθυστερήσεις στον έλεγχο διαβατηρίων..
Δεν το αποκλείω και όντως οι τιμές στην Καναδική πλευρά είναι πολύ καλές απλά δεν θέλαμε να χάσουμε δύο ημέρες από τη ΝΥC!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα παιδιά,

Θα πάμε ΝΥ τον Ιούλιο 2015.
Βρήκα τα εξής αεροπορικά εισητήρια για καταρράκτες Νιαγάρα:
LGA --> BUF
07:00 --> 08:35 ή 08:10 --> 09:54
BUF --> LGA
18:45 --> 20:08

Με την 1η επιλογή θα μείνουμε εκεί 10 ώρες ενώ με τη 2η κάτι λιγότερο από 8 ώρες.
Ήθελα να ρωτήσω:
1) Πόση ώρα με την συγκοινωνία θα κάνω μέχρι τους καταρράκτες?
2) Υπάρχει λεωφορείο απ' ευθείας ή με μετεπιβίβαση?
3) Θα μου φτάσουν οι 8 ώρες για πήγανε-έλα αεροδρόμιο, καταρράκτες και από τις δύο πλευρές και LADY of the MIST?
4) Πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο?

Ρωτάω επειδή αν δεν μου φτάνουν οι 8 ώρες και πάρω την 1η επιλογή φεύγοντας από LGA την 07:00 θα πρέπει να έχω ξυπνήσει από τις 05:00 και φοβάμαι πως η σύζυγος δεν θα αντέξει έως το απόγευμα περπάτημα φωτο κτλ

Για μένα δεν αξίζει να μείνετε δεύτερη μέρα. Εγώ πήγα χειμώνα και πάλι μονοήμερη το έκανα.
Αλλάζεις συγκοινωνία, παίρνεις δύο λεωφορεία. Ίσως γράφω λεπτομέρειες στην ιστορία μου δε θυμάμαι.
Προλαβαίνεις αλλά θέλει λίγο τρέξιμο...
Τα διαβατήρια τουλάχιστον τότε δεν αργούσαν καθόλου.
Γράφω από το κινητό και είναι κάπως δύσκολο...
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για μένα δεν αξίζει να μείνετε δεύτερη μέρα. Εγώ πήγα χειμώνα και πάλι μονοήμερη το έκανα.
Αλλάζεις συγκοινωνία, παίρνεις δύο λεωφορεία. Ίσως γράφω λεπτομέρειες στην ιστορία μου δε θυμάμαι.
Προλαβαίνεις αλλά θέλει λίγο τρέξιμο...
Τα διαβατήρια τουλάχιστον τότε δεν αργούσαν καθόλου.
Γράφω από το κινητό και είναι κάπως δύσκολο...
Ευχαριστώ πολύ οι πληροφορίες ήταν πολύ σημαντικές και έτσι κατέληξα να κλείσω τα αεροπορικά με τις 10 ώρες. Συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να μείνεις μία νύχτα εκεί.
Μία τελευταία ερώτηση:
Πόση ώρα έκανες περίπου από το αεροδρόμιο έως τα σύνορα?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ οι πληροφορίες ήταν πολύ σημαντικές και έτσι κατέληξα να κλείσω τα αεροπορικά με τις 10 ώρες. Συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να μείνεις μία νύχτα εκεί.
Μία τελευταία ερώτηση:
Πόση ώρα έκανες περίπου από το αεροδρόμιο έως τα σύνορα?
Πρέπει να ήταν συνολικά 1 ώρα - πάνω κάτω. Βασικά το δεύτερο λεωφορείο που παίρνεις είναι το πότε θα περάσει. Πάντως θυμάμαι φτάνεις στο αεροδρόμιο Buffalo και έχει πληροφορίες. Ρώτα την κυρία εκεί (αν δεν έχει πάρει σύνταξη), ήταν πολύ εξυπηρετική, οπότε δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα! Στη χειρότερη παίρνετε ένα ταξί στην επιστροφή προς το αεροδρόμιο, δεν είναι τόοοοσο ακτιβό, αλλά εντάξει, λέμε στη χειρότερη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για μένα δεν αξίζει να μείνετε δεύτερη μέρα. Εγώ πήγα χειμώνα και πάλι μονοήμερη το έκανα.
Το χειμωνα ειναι υποτονικα τα πραγματα,εκει.Εγω,αν πηγαινα καλοκαιρι θα ηθελα να μεινω ενα βραδυ.Μπορει να το λενε πολλοι tourist trap αλλα το βραδυ του καλοκαιριου,με τις εναλλαγες των χρωματων στους καταρρακτες και τη ζωντανια της περιοχης,θα αξιζε μια διανυκτερευση.Διαβασε και αυτο...http://www.nytimes.com/2011/05/29/travel/36-hours-in-niagara-falls.html?pagewanted=all&_r=0
Και ενα tip...αν υποθεσω οτι φτανετε στην αμερ.μερια και περπατωντας περασετε στη καναδικη,φροντιστε,οταν φευγετε για να ξαναγυρισετε στην αμερ. να εχετε καποια σεντς καναδεζικα για να ανοιξουν οι μπαρες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom