Κιργιστάν Περιπέτειες στην Κεντρική Ασία (Κιργιστάν)

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Στο animal market του Καρακόλ

Δεν υπάρχει οδηγός, άρθρο, blog που να αναφέρεται στην περιοχή του Καρακόλ και να μην κάνει λόγο για το περίφημο animal market του! Καθώς λαμβάνει χώρα μόνο τις Κυριακές, είχαμε εξαρχής στο νου μας να προσπαθήσουμε να είμαστε εκεί την συγκεκριμένη μέρα για να βιώσουμε αυτή την εμπειρία!

Το animal market του Καρακόλ είναι ίσως το μεγαλύτερο του Κιργιστάν και ένα από τα σημαντικότερα σε όλη την Κεντρική Ασία. Κτηνοτρόφοι, έμποροι και απλοί άνθρωποι από όλη την περιοχή συγκεντρώνονται εκεί για να προβούν σε αγοραπωλησίες προβάτων, κατσικιών, αγελάδων, βοδιών και αλόγων. Διάβασα ότι εκεί πωλούνται επίσης γουρούνια, τα οποία όμως τοποθετούνται σε άλλο χώρο λόγω της χαμηλής θέσης που το Ισλάμ προσδίδει σε αυτά τα ζώα. Εγώ προσωπικά γουρούνια δεν είδα.

Καθώς η τοποθεσία της ζωοπανήγυρης είναι λίγο έξω από την πόλη, θα πρέπει κανείς να πάρει μαρσρούτκα ή ταξί για να την προσεγγίσει. Εμείς φυσικά και προτιμήσαμε την εναλλακτική της μαρσρούτκας! :) Σε αρκετές πηγές αναφέρεται ότι η ιδανική ώρα επίσκεψης είναι γύρω στις 6 το πρωί, παρ’ όλα αυτά ο υπεύθυνος του ξενώνα μας είπε ότι καλύτερο θα ήταν να πάμε μετά τις 8. Εμείς φτάσαμε γύρω στις 8μιση, κάτσαμε κάνα δίωρο και την ώρα που φύγαμε γινόταν ακόμα χαμός. Θεωρώ ότι η φάση χαλαρώνει μετά τις 11μιση-12.

Καθώς λοιπόν κατεβήκαμε από το λεωφορειάκι μας τύλιξε μια εντονότατη οσμή κοπριάς, την οποία ομολογώ δεν κατάφερα να συνηθίσω, μολονότι κάτσαμε τόση ώρα. Ειδικά σε κάποιες φάσεις μου έρχονταν κάποιες ριπές δυσοσμίας οι οποίες μου προκαλούσαν αναγούλα (είχα φάει και πρωινό πριν τρομάρα μου!).

Δεν ήταν όμως η όσφρηση η μόνη μου αίσθηση που ξεπέρασε τα όριά της. Ακοή και όραση βρέθηκαν και εκείνες να υπερλειτουργούν! Τα ερεθίσματα πολλά. Πάρα πολύς κόσμος και αμέτρητα ζωντανά να περνούν μπροστά μας ασταμάτητα. Τρελός θόρυβος και φωνές! Πλήθος από ροχάλες (γενικώς οι Κιργίσιοι άντρες φτύνουν ούτως ή άλλως συνέχεια με «κομψότατο» τρόπο, εκεί όμως έδιναν ρέστα!). Κοπριές παντού (λογικό!), έπρεπε να προσέχεις πού πατάς. Τα σανδάλια δεν βοηθούσαν ιδιαίτερα την κατάσταση και από ένα σημείο και μετά αποφάσισα να είμαι πολύ χύμα! Και να πατήσω λίγη κοπριά δεν έγινε και τίποτα! Άλλωστε σε λίγες μέρες θα κοιμόμουν σε μια κρύα γιούρτα με μοναδική πηγής θερμότητας μια σόμπα που έκαιγε κοπριά! Στο animal market θα το έπαιζα κυρίλα; :p

Για να μπει κανείς στον «κυρίως χώρο» του παζαριού έπρεπε να προχωρήσει μέσα από ένα αρκετά μακρύ νοητό «δρομάκι», στις δύο πλευρές του οποίου καθόταν κόσμος με τα ζωντανά του, τα οποία όποιος ενδιαφερόταν εξέταζε για να διαπιστώσει αν του έκαναν. Δεν ξέρω για ποιό λόγο κάποιοι ήταν μέσα και κάποιοι έξω από την αγορά, ίσως υπάρχει κάποιο αντίτιμο που πληρώνουν οι έμποροι για να συμμετάσχουν και το οποίο δεν μπορούν/θέλουν να καταβάλλουν οι απλοί άνθρωποι που προσπαθούν να πουλήσουν 2-3 αρνάκια. Παράλληλα, εκτός από όσους κατευθύνονταν προς το παζάρι, υπήρχαν αντίστοιχα και εκείνοι που εξέρχονταν από αυτό, μεταφέροντας (για την ακρίβεια σέρνοντας) τα ζώα που είχαν επιλέξει.






Ομολογώ ότι οι περισσότεροι που μίλησα αντιμετώπισαν τη φάση στο animal market σαν κάτι τελείως φολκλόρ. Εγώ ναι μεν συμφώνησα μέχρι ενός σημείου, από την άλλη σοκαρίστηκα με αρκετά από αυτά που είδα. Καταρχάς να διευκρινίσω ότι η σχέση μου με τα ζώα μάλλον συνίσταται στο «μακριά και αγαπημένοι». Είμαι ο τύπος ανθρώπου που θα ταΐσει ενίοτε το αδέσποτο της γειτονιάς και που θα βοηθήσει όποτε και αν μπορέσει, αλλά ως εκεί. Ούτε κατοικίδιο έχω, ούτε vegetarian είμαι, ούτε σε κάποια ζωοφιλική οργάνωση συμμετέχω. Παρ’ όλα αυτά, ο τρόπος που οι περισσότεροι φέρονταν στα ζωντανά τους με άφησε άναυδη: τα χτυπούσαν, τα τραβούσαν με δύναμη, τα μετέφεραν με απίστευτους τρόπους (όπως ας πούμε βάζοντας τρία πρόβατα στο πορτ-μπαγκάζ του μικρού αμαξιού και κλείνοντάς το), τα πετούσαν σαν σακιά μέσα στις καρότσες των φορτηγών (όπου ορισμένες φορές έμεναν να κρέμονται τα μισά μέσα τα μισά έξω), γενικώς τα αντιμετώπιζαν σαν άψυχα αντικείμενα. Τα περισσότερα ζωντανά μετά την πώληση έκλαιγαν και διαμαρτύρονταν, ενώ τα μωρά κυριολεκτικά σφάδαζαν. Κάποιες σκηνές που είδα πραγματικά με στενοχώρησαν. Και βασικά μου φάνηκε πολύ οξύμωρο να αντιμετωπίζει κανείς τη συγκεκριμένη φάση με έναν ανάλαφρο τρόπο επειδή αυτοί είναι «κεντροασιάτες μωρέ, απαίδευτοι, αλλά αυθεντικοί», ενώ αν γίνει κάτι αντίστοιχο στον «δυτικό κόσμο» η PETA θα βγει με πλακάτ. Και για να μην χαρακτηριστώ ως ψώνιο και δήθεν, να πω ότι σαφώς και καταλαβαίνω ότι χρειάζεται παιδεία για να αντιμετωπίσει κάποιος τα ζώα με σωστό τρόπο (λες και στην Ελλάδα φημιζόμαστε ως προς αυτό) και φυσικά και δεν «κατηγορώ» τους ντόπιους κτηνοτρόφους. Αλλά δεν μπορώ να βλέπω και τέτοιες καταστάσεις χωρίς να νιώθω κάτι, εστιάζοντας μόνο στο «χαριτωμένο», το «φολκλόρ» και το «cult» της εμπειρίας, όπως οι περισσότεροι τουρίστες εκεί.





Ας κλείσω αυτή την παρένθεση όμως και ας πάω στα ενδότερα του παζαριού. Ενώ πριν την «είσοδο» τα ζώα ήταν τοποθετημένα κάπως χύμα, στον κυρίως χώρο τα είχαν τρόπον τινά «ομαδοποιήσει»-αρνιά και κατσίκια μαζί, βόδια-αγελάδες αλλού, άλογα χωριστά. Εκεί καταλάβαινες και τις πραγματικές διαστάσεις της ζωοπανήγυρης! Μιλάμε για πολλές χιλιάδες ζωντανά!

Η είσοδος του "κυρίως" παζαριού






Η φάση μέσα πανομοιότυπη με το έξω (εξέταση των ζώων, παζάρια, γελάκια και διαφωνίες). Περισσότερο εντυπωσιακό το αφιερωμένο στα άλογα κομμάτι του παζαριού (το οποίο βέβαια ήταν το χειρότερο από άποψη μυρωδιάς). Έβλεπες τους Κιργίσιους (ακόμα και τα παιδιά) να ανεβαίνουν χύμα στα άλογα για να τα δοκιμάσουν, ιππεύοντάς τα με απίστευτη ευκολία. Καλά είχα διαβάσει ότι η ιππασία είναι στη φύση αυτών των ανθρώπων! Αυτό το κατάλαβα και στη Son Kul όπου έβλεπες ένα νεαρό να ιππεύει ένα τεράστιο άλογο σα να μην συμβαίνει τίποτα και μετά μάθαινες ότι ήταν φοιτητής νομικής ή φιλοσοφίας ξέρω εγώ και το καλοκαίρι πήγαινε στις γιούρτες για χαρτζιλίκι! Το έχουν στο αίμα τους! Εννοείται ότι τα άλογα αντιμετωπίζονταν με αρκετά μεγαλύτερο σεβασμό από τα αρνιά και τις αγελάδες.






Για να μην πλατειάζω η εμπειρία του παζαριού ήταν όντως δυνατή, τόσο από θετική όσο και από αρνητική άποψη. Αυτό είναι και το νόημα του «ταξιδεύειν» άλλωστε, να βλέπεις εκ των έσω πώς ζουν οι άλλοι άνθρωποι, ποιά είναι τα ήθη τους και ποιές οι συνήθειές τους. Το animal market είναι πολύ αυθεντικό και οι (λίγοι ούτως ή άλλως) τουρίστες που τριγυρνούν εκεί δεν διαβρώνουν το χαρακτήρα του. Είναι κάτι που σίγουρα αξίζει να βιώσει όποιος επισκεφτεί την περιοχή, απλά κρατάω μια πισινή για τους ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένους φιλόζωους, οι οποίοι ενδεχομένως να φρικάρουν!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Από τις εικόνες που βλέπω δεν μπορώ να φανταστώ μέσα σ'αυτό ο χαμό μια κοπελιά να απαθανατίζει με τη φωτογραφική της μηχανή και γενικά άσχετο κόσμο μέσα σ'αυτό το παζάρι.
Να φανταστώ αδιαφορούσαν που βγάζατε φωτογραφίες?

Αυτό που λες για τη φιλοζωία το καταλαβαίνω.Και για μένα ισχύει το από μακριά κι αγαπημένοι αλλά νομίζω κανείς δεν θα έμενε αδιάφορος σε τέτοια συμπεριφορά απέναντι στα ζωντανά.Δεν χρειάζεται να είσαι φιλόζωος για να στεναχωρεθείς με τέτοια βάναυση αντιμετώπιση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από τις εικόνες που βλέπω δεν μπορώ να φανταστώ μέσα σ'αυτό ο χαμό μια κοπελιά να απαθανατίζει με τη φωτογραφική της μηχανή και γενικά άσχετο κόσμο μέσα σ'αυτό το παζάρι.
Να φανταστώ αδιαφορούσαν που βγάζατε φωτογραφίες?
Ναι, ήταν κάπως σουρρεάλ! :p
Όχι, δεν θυμάμαι να ενοχλούνται με τις φωτογραφίες. Όντως μάλλον αδιάφοροι ήταν εκεί, σε αντίθεση με άλλες περιπτώσεις που πόζαραν με χαρά ή μας παρότρυναν οι ίδιοι να τους βγάλουμε ή και να φωτογραφηθούμε μαζί τους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με την περιγραφή σου θυμήθηκα την πιο άσχημη εικόνα που βίωσα στην Αίγυπτο, τη μόνη που με έκανε να εξοργιστώ και να στεναχωρηθώ παράλληλα. Ένα γέρικο κοκαλιάρικο άλογο να σέρνει μια άμαξα στην Αλεξάνδρεια. Το είχα αναφέρει και στην ιστορία μου. Έχεις δικαίωμα να είσαι άξεστος και ακαλλιέργητος, οι υπόλοιπες ψυχές όμως τί σου φταίνε; Είναι στην παιδεία (ή στην έλλειψή της) μερικών ανθρώπων να εκμεταλλεύονται τα ζώα σα να είναι άψυχα αντικείμενα που σκοπό έχουν μόνο να τους αποφέρουν κέρδος. Κανείς δε σκέφτεται όμως ότι το δόλιο το ζωντανό θα σου "αποφέρει καλύτερο κέρδος" αν το φροντίζεις και το σέβεσαι. .
Συνεχίστε κατά τ'άλλα δεσποινίς μου. Τα λέτε τόσο ωραία!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Με την περιγραφή σου θυμήθηκα την πιο άσχημη εικόνα που βίωσα στην Αίγυπτο, τη μόνη που με έκανε να εξοργιστώ και να στεναχωρηθώ παράλληλα. Ένα γέρικο κοκαλιάρικο άλογο να σέρνει μια άμαξα στην Αλεξάνδρεια. Το είχα αναφέρει και στην ιστορία μου. Έχεις δικαίωμα να είσαι άξεστος και ακαλλιέργητος, οι υπόλοιπες ψυχές όμως τί σου φταίνε; Είναι στην παιδεία (ή στην έλλειψή της) μερικών ανθρώπων να εκμεταλλεύονται τα ζώα σα να είναι άψυχα αντικείμενα που σκοπό έχουν μόνο να τους αποφέρουν κέρδος. Κανείς δε σκέφτεται όμως ότι το δόλιο το ζωντανό θα σου "αποφέρει καλύτερο κέρδος" αν το φροντίζεις και το σέβεσαι. .
Ναι, τώρα που το ανέφερες σα να θυμήθηκα αυτό το κομμάτι της ιστορίας σου.
Έτσι είναι, καθαρά ζήτημα παιδείας. Και πολύ στενάχωρο!
Από την άλλη εδώ στην "ευρωπαϊκή" "πολιτισμένη" Ελλάδα και ακούμε τόσα για κακοποίηση ζώων (παρότι τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση νομίζω), τι να σου κάνουν και οι Κιργίσιοι; Ειδικά οι κτηνοτρόφοι της επαρχίας όπου, όπως φαίνεται και από τις φωτός, είναι πολύ φτωχοί και ταλαιπωρημένοι άνθρωποι. Σε σχέση με αυτούς του Μπισκέκ (ή και του Ος) άλλος κόσμος πραγματικά! Γι' αυτό και μέχρι ενός σημείου τους "δικαιολογώ" και απλά ελπίζω με το πέρασμα του χρόνου να αποκτήσουν την παιδεία που θα τους βοηθήσει να "εξελιχθούν" τόσο πνευματικά, όσο και οικονομικά και κοινωνικά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπάνιο στην Issyk-Kul

Ένα από τα πράγματα που περίμενα πώς και πώς σε αυτό το ταξίδι, ήταν η εξόρμηση στη λίμνη Issyk Kul για κολύμπι, χάζι και γενικώς για να βιώσω τι σημαίνει για αυτό το λαό η έννοια «καλοκαιρινά μπάνια». Καθώς το Κιργιστάν είναι μια περίκλειστη χώρα, η Issyk Kul αποτελεί για πολλούς ανθρώπους ό, τι κοντινότερο σε θάλασσα γνωρίζουν. Φαντάζομαι για τους περισσότερους από αυτούς είναι και η μοναδική «θάλασσα» που θα δουν ποτέ.

Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες αλπικές λίμνες του κόσμου, ενώ το όνομά της σημαίνει «θερμή λίμνη», λόγω του ότι δεν παγώνει το χειμώνα παρά το υψόμετρο (1700μ). Με μήκος περίπου 180 και πλάτος περί τα 60 χλμ είναι σίγουρα θεαματική και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε καθώς πηγαίνοντας στο Καρακόλ διασχίσαμε ολόκληρη την βόρεια πλευρά της. Αχανής!

Υπάρχουν διάφορες τουριστικές (για τα δεδομένα του Κιργιστάν) πόλεις χτισμένες στο πάνω κομμάτι της λίμνης, με περισσότερο γνωστές την Cholpon Ata και το Balykchy. Είχαμε σκεφτεί να κάνουμε μια εκδρομή σε κάποια από αυτές και συγκεκριμένα στην Cholpon Ata η οποία βρίσκεται σε σχετικά μικρή απόσταση (περίπου 2.5 ώρες) από το Καρακόλ. Επειδή όμως όταν κάναμε στάση με την μαρσρούτκα προς Καρακόλ μας έκανε κάτι σε Λούτσα (στο πιο glamorous και κιτς), συν επειδή θα έπρεπε να γυρίσουμε προς τα πίσω, συν επειδή θα χάναμε τη μισή μέρα στο πήγαινε-έλα, αποφασίσαμε να εκδράμουμε στη δημοτική πλαζ του Καρακόλ, λίγο έξω από την πόλη (αν και δεν είναι παραλίμνιο, η απόσταση από την Issyk Kul είναι πολύ μικρή). Θα κολυμπούσαμε χωρίς να απομακρυνθούμε και θα βλέπαμε μια πολύ αυθεντική εικόνα μιας πρώην σοβιετικής κεντροασιατικής πλαζ! :p

Το τι ακριβώς θα συναντούσαμε βέβαια δεν το περιμέναμε η αλήθεια είναι! Η εξόρμηση ξεκίνησε πηγαίνοντας προς το κέντρο της πόλης, όπου μας είχαν δασκαλέψει να βρούμε ένα παλιό κίτρινο λεωφορείο με κατεύθυνση προς «ντάτσα» (που σημαίνει εξοχική κατοικία). Με τα πολλά βρίσκουμε ένα τέτοιο, ρωτάμε «ντάτσα;», μας γνέφουν «ναι» και μπαίνουμε σε ένα παμπάλαιο όχημα που έκανε τις μαρσρούτκες να μοιάζουν με λιμουζίνες! Πανάρχαια καθίσματα, μισοσπασμένες πόρτες, υπερκάλτ ρετρό κουρτινάκια και φυσικά ο ένας πάνω στον άλλο! Η ζέστη μέσα στο «λεωφορείο» υπερβολική, αλλά ευτυχώς η απόσταση μικρή. Μέσα σε 20-25’ είχαμε φτάσει και αρχίσαμε να κατευθυνόμαστε προς την «πλαζ».

Στο λεωφορείο

Τερματική στάση!

Περπατώντας προς την παραλία


Και το πρώτο πράγμα που αντικρίσαμε ήταν αυτή η εικόνα!



Η παραλία ήταν πολύ διαφορετική από οποιαδήποτε είχα επισκεφτεί ως τότε. Ετερόκλητες εικόνες, πολύς κόσμος, έντονα χρώματα. Η "πλαζ" είναι πολύ κλειστή, χωρίς απρόσκοπτη ορατότητα προς την απεραντοσύνη της Issyk Kul. Τα ψηλά βουνά δίνουν έναν εντυπωσιακό τόνο στο τοπίο, αλλά ως εκεί. Η μουνταμάρα της ημέρας δεν βοηθούσε άλλωστε (έκανε αρκετή ψύχρα, είχε αεράκι και συννεφιά). Ο καιρός δεν ήταν ο πλέον δελεαστικός για κολύμπι, αλλά αφού είχαμε φτάσει ως εκεί δεν θα αφήναμε χαμένη την ευκαιρία. Πριν τη βουτιά όμως περιήγηση! Και τι είδαμε;

Αμέτρητα κιόσκια παντού όπου γλυκούλες κυριούλες πουλούσαν την πραμάτεια τους.



Παλιομοδίτικους παιδότοπους.



Ετερόκλητους ανθρώπους που χαίρονταν το καλοκαίρι.






Highlight οι πολύ ιδιαίτερες ομπρέλες που τους προστάτευαν από τον αέρα!



Όπως και τα cult θαλάσσια ποδήλατα!



Αλλά και διάφορα άλλα!





Η φρικτή τρύπα-τουαλέτα (δεν την χρησιμοποίησα) λειτούργησε ως προετοιμασία για αυτό που θα βιώναμε στις γιούρτες.



Αρκετή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι πολύ μεγάλο ποσοστό των γυναικών είχε καλυμμένο το σώμα με κάτι ριχτά ρούχα. Καμία σχέση με μπούρκες και σχετικά που έχω δει σε άλλες μουσουλμανικές χώρες, αλλά σίγουρα το ντύσιμο ήταν συντηρητικό. Πολλοί άντρες πάλι δεν φορούσαν μαγιώ άλλα έσκαγαν μύτη με το σώβρακο. :p Αυτά τα είδαμε πιο έντονα και στο Ος που πήγαμε επίσης για μπάνιο.

Όσο για το κολύμπι, εντάξει, το κάναμε για να το κάνουμε! Πολύς κόσμος, ψιλορηχά νερά (άλλωστε υπήρχαν κάποια απαγορευτικά που σε εμπόδιζαν να ξανοιχτείς), θολούρα. Ευτυχώς η λίμνη ήταν αρκετά ζεστή, όταν έβγαινες μόνο αισθανόσουν τον αέρα να σε μαστιγώνει. Τα «facilities» της πλάκας, πήγα σε κάτι ερημιές να αλλάξω, αλλά γενικώς η όλη εμπειρία ήταν πραγματικά διασκεδαστική και την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Αφού περάσαμε λίγες ώρες στην πλαζ τους, γελώντας πολύ, κολυμπώντας και βγάζοντας φωτός, κατευθυνθήκαμε πάλι προς το λεωφορείο και επιστρέψαμε στο Καρακόλ! Κοιτάζοντας έξω από το παράθυρο τη φύση, τους ανθρώπους και τα ζώα ένιωσα μια απίστευτη χαρά που μου δόθηκε η δυνατότητα να βρεθώ σε έναν τόσο διαφορετικό τόπο και να βιώσω, έστω για λίγες εβδομάδες, έναν άλλο τρόπο ζωής. Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα μου τα ταξίδια, απλά σίγουρα μερικές φορές το νιώθω πιο έντονα και το Κιργιστάν ήταν μια από αυτές. :)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Μπραβο βρε θηριο!Δεν εμπαινα μεσα που να με τραβουσαν!!!!Α παπαπαπα!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπραβο βρε θηριο!Δεν εμπαινα μεσα που να με τραβουσαν!!!!Α παπαπαπα!!!!
:haha:
Άντε! Για ποιό λόγο αν επιτρέπεται; Σιχασιά, φόβος για τα άγνωστα νερά, κάτι άλλο; :)
Η αλήθεια είναι ότι εμένα μου αρέσει πολύ να κολυμπώ σε λίμνες και γλυκά νερά γενικότερα, οπότε θεωρούσα δεδομένο ότι θα βουτούσα! Ομολογώ πάντως ότι έχω κάνει και πιο απολαυστικές βουτιές, αλλά όπως και να 'χει τα νερά ήταν αξιοπρεπή και καθαρά.
Και όσο να'ναι, έχω να θυμάμαι ότι κολύμπησα σε μια τεράστια αλπική λίμνη στα βάθη της Κεντρικής Ασίας! :D
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Καταλαβαινω πολυ καλα την τελευταια σου προταση!Αλλα σιχαινομαι απιστευτα τοσο πολυ αγνωστο κοσμο να κολυμπα διπλα μου.Και παλι...σε λιμνη!!!!Εχω "τραυματικες" εμπειριες απο την Μπαλατον και εναν μαλλον ταμιευτηρα νερου-παρα λιμνη θα το ελεγα- κοντα στην Βιεννη.Να ηταν ποταμι..ουτε λογος αλλα η θολουρα της λιμνης ειναι μονο για σκηνικο σε ταινια.Να μου λειπει!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καταλαβαινω πολυ καλα την τελευταια σου προταση!Αλλα σιχαινομαι απιστευτα τοσο πολυ αγνωστο κοσμο να κολυμπα διπλα μου.Και παλι...σε λιμνη!!!!Εχω "τραυματικες" εμπειριες απο την Μπαλατον και εναν μαλλον ταμιευτηρα νερου-παρα λιμνη θα το ελεγα- κοντα στην Βιεννη.Να ηταν ποταμι..ουτε λογος αλλα η θολουρα της λιμνης ειναι μονο για σκηνικο σε ταινια.Να μου λειπει!!
:haha: Καλά, αν έχεις αρνητικές εμπειρίες από ευρωπαϊκές, εντάξει, θα συμφωνήσω ότι καλύτερα να αποφύγεις την Issyk-Kul αν κάποια στιγμή σε φέρει ο δρόμος σου σε εκείνα τα μέρη! Δεν θα το διασκεδάσεις μάλλον! :p
Αλλά αν θες να σου φύγει το "τραύμα" κάνε καμιά βόλτα Σαμοθράκη! Μια βουτιά στο Φονιά και θα τα ξεχάσεις όλα!:)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
:haha: Καλά, αν έχεις αρνητικές εμπειρίες από ευρωπαϊκές, εντάξει, θα συμφωνήσω ότι καλύτερα να αποφύγεις την Issyk-Kul αν κάποια στιγμή σε φέρει ο δρόμος σου σε εκείνα τα μέρη! Δεν θα το διασκεδάσεις μάλλον! :p
Αλλά αν θες να σου φύγει το "τραύμα" κάνε καμιά βόλτα Σαμοθράκη! Μια βουτιά στο Φονιά και θα τα ξεχάσεις όλα!:)
Τον Φονια δεν τον χαρακτηριζω λιμνη,ουτε την Νεδα γιατι εκει το νερο ρεει ορμητικο,δεν ειναι λιμναζον αλλα εναλλασεται.Τωρα για το Κιργισταν τι να σου πω..αν τελειωσουν ολα τα αλλα μπορει.Εσυ συνεχισε ομως απτοητη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom