Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δεν την είχα πάρει χαμπάρι αυτήν εδώ την ιστορία....είμαι σίγουρος όμως ότι θα αξίζει..με γέλιο και πολλές αναποδιές :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν την είχα πάρει χαμπάρι αυτήν εδώ την ιστορία....είμαι σίγουρος όμως ότι θα αξίζει..με γέλιο και πολλές αναποδιές :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
αν δεν την διαβασες ξεκινησε..μιλαμε για πολυ γελιο αλλα και πολυ καλη περιγραφη των εικονων που ειδαν τα παιδια..δεν θα βαρεθεις δευτερολεπτο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
..δεν θα βαρεθεις δευτερολεπτο!
Τι να βαρεθείς με δαύτη :xmas_mrgreen: Μόνο τους καημένους συνταξιδιώτες λυπάμαι, γιατί υπάρχει μια φήμη για γκαντεμιά που σέρνεται...:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:

Είναι αξιόλογο κορίτσι όμως, δε λέω. Απλά να μας λέει πού ταξιδεύει να μην είμαστε ταυτόχρονα εκεί, μη τύχει κανά κακό...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι να βαρεθείς με δαύτη :xmas_mrgreen: Μόνο τους καημένους συνταξιδιώτες λυπάμαι, γιατί υπάρχει μια φήμη για γκαντεμιά που σέρνεται...:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:

Είναι αξιόλογο κορίτσι όμως, δε λέω. Απλά να μας λέει πού ταξιδεύει να μην είμαστε ταυτόχρονα εκεί, μη τύχει κανά κακό...
:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:λες?οχι μωρε δεν φταιει το κοριτσι..η χωρα φταιει..

διοτι οποιος και να σαι δεν θα αποφυγεις τα ''τσιμπουρια'' ''βδελες'' που σε κινηγανε σε καθε μεντινα για να σου πουλησουν τις υπηρεσιες τους..

τωρα οσον αφορα για αραχνες θηρια,σκορπιους και φιδια στην ερημο δεν εχει επιβεβαιωθει επισημα:xmas_cheesygrin:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
@Giannismits ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την υποστήριξη...άκου να με πουν γκαντέμω...ε όσο για το αλκοόλ δεν είμαι και στους ΑΑ...:xmas_mrgreen: σαν μικρό κορίτσι κι εγώ να μην πιω μια μπυρίτσα? ένα κρασάκι...??? όσο για την αράχνη άλλο να το διαβάζεις κι άλλο να το ζεις...:xmas_cheesygrin:
@GTS για σένα δε σχολιάζω τίποτα...άκου δάυτη...
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Γεια σου ....θα πάμε Μαρόκο για 8 ημέρες και από όλες τις περιγραφές που έχουμε διαβάσει για αυτήν την χώρα..... η δίκη σου είναι αυτή που μας έκανε να <ταξιδέψουμε> ....να γελάσουμε από την απίστευτα δοσμένη με χιούμορ περιγραφή σου.
Χρειαζόμαστε την βοήθεια σου στο τι είναι σοφό να κάνουμε όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι του ταξιδιού.
Να κάνουμε συνάλλαγμα όλα τα χρήματα που πιστεύουμε ότι θα χρειαστούμε από Ελλάδα και να τα κουβαλάμε επάνω μας από το ένα μέρος στο άλλο που θα πάμε ?
Κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό ?
Εκτός Καζαμπλάνκα και Μαρακές (που φαντάζομαι ότι εκεί θα μπορείς να κανείς ανάληψη από λογαριασμό σου) στις άλλες πόλεις θα μπορείς να έχεις τέτοια δυνατότητα?
Τι μας συμβουλεύεις να κάνουμε ?
Σαν διαμονή για να δούμε τα μέρη του Μέσου Ατλα και του Μεγάλου Ατλα .. . ποια μας προτείνεις ?
και τέλος
...γιατί αρκετά σε κουράσαμε .....
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για κάνουμε μια διανικτερευση στην έρημο ? από που να ζητήσουμε κάποιον οδηγό και από ποιο μέρος να ξεκινήσουμε για αυτό.
Σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
Σου ευχόμαστε να είσαι καλά και να κάνεις καλά ταξίδια.

ΑΑΑ και να μας τα περιγράφεις πάντα τόσο ωραια χχχ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Προσωπικά σε όλες τις χώρες με διαφορετικό νόμισμα χρησιμοποιώ την χρεωστική της Εθνικής που έχει και τη μικρότερη προμήθεια ανά ανάληψη, το ίδιο έκανα και στο Μαρόκο άσε που δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν να βρεις σε τράπεζα στην Ελλάδα dirham. Οι μεγάλες πόλεις είχαν όλες ΑΤΜ αλλά γενικά αν εξαιρέσεις κάτι μικρά χωριά στο πουθενά δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις μια τράπεζα αν θυμάμαι καλά... οπότε μπορείς να κάνεις 2-3 αναλήψεις σε όλο το ταξίδι και να είσαι οκ, επίσης κάποια ξενοδοχεία δέχονταν να τους πληρώσεις και με ευρώ ή με πιστωτική.

Τώρα για το ποια διαδρομή θα ακολουθήσεις εξαρτάται από το σε ποια μέρη θα πας και ποιους συνδυασμούς θα κάνεις! Οι 8 μέρες είναι λίγο πιεσμένες για να κάνετε πολλά πράγματα καθώς κάποιες αποστάσεις είναι μεγάλες εκτός κι αν νοικιάσετε αυτοκίνητο αλλά και πάλι θέλει σωστό σχεδιασμό για να μην είστε συνεχώς στο δρόμο.
Πες λίγο ποιες πόλεις έχετε αποφασίσει σίγουρα να επισκεφτείτε και κατά πόσο θέλετε να είστε χαλαροί για να σκεφτώ τι μπορώ να σου προτείνω.

Για την έρημο ισχύει το ίδιο...ανάλογα που θέλετε να πάτε Zagora ή Merzouga, εγώ πήγα στη Merzouga έχοντας ως βάση το Hassi Labied επειδή μετά συνεχίζαμε προς Μεκνές και Φεζ, Zagora πας από Ouarzazate και είναι μια καλή επιλογή αν έχεις σκοπό να κινηθείς προς Μαρακές μόνο. Υπάρχουν πολλά γραφεία που το κάνουν αλλά τα περισσότερα έχουνε μεγάλα καμπ που γίνεται ένας κακός χαμός, εμείς είχαμε ζητήσει από το ξενοδοχείο που μέναμε να πάμε μόνοι μας με τον οδηγό μας φυσικά, όπως υπάρχουν και επιλογές για μικρά γκρουπ σε εγκαταστάσεις που έχουν 3-4 σκηνές το πολύ. Αυτό ανάλογα την περιοχή που θα επιλέξετε θα το κανονίσετε πιστεύω εύκολα και τελευταία στιγμή.

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω όμως περισσότερο καλό θα ήταν να μου πεις που προσγειώνεστε και ποιες πόλεις θα έχετε ως βάση!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Nedelja καλά δική σου είναι αυτή η θεική ιστορία?Δεν το θυμόμουν.Ωραία.Ξέρω πως θα περάσει η ώρα μου αργά το βράδυ:DΘα ρίξω πάλι τρελά γέλια.
Μαζί με την ''επιβίωση'' της @dim kyr είναι απο τις πιο απολαυστικές και αγαπημένες μου!Μάλλον μου αρέσουν οι περιπέτειες στο Μαρόκο:D
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Για να μην σε κουράζουμε επειδη εχουμε κανει εναν πρώτο σχεδιασμό θελεις να μας στειλεις το κινητο σου να τα πουμε για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα;

Θα το θέλαμε παρα πολυ μιας και απο την περιγραφή που εχουμε διαβάσει θεωρούμε οτι ειναι η καλύτερη εικόνα απο μια περιήγηση στο Μαροκο.

Εχουμε 8 ημερες και θελουμε να τις αξιοποιήσουμε οσο το δυνατόν ποιο καλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom