ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Κιότο
Παιδιά καλησπέρα κια από εμένα και κιαλώς σας βρήκα.
Έκλεισα ταξίδι 15 ημερών στη Νέα Υόρκη από 22 Δεκεμβρίου έως 6 Ιανουαρίου.
Θα ήθελα να ρωτήσω, όποιον ξέρει, αν αξίζει να πάω καμμιά μονοήμερη ή διήμερη εκδρομή σε κοντινές πόλεις, π.χ Ουάσινγκτον, Βοστόνη ή ακόμα και καταρράκτες Νιαγάρα.
Σίγουρα αξίζει, αλλά το ρωτάω πιο πολύ λόγω του καιρού γιατί λογικά οι θερμοκρασίες θα είναι χαμηλές, μπορεί να χιονίζει κλπ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μια διημερη,τουλαχιστον, αξιζει η Ουασιγκτον.Εχει πληθωρα αξιοθεατων.Ο καιρος,μπορει να σε προβληματισει,ειδικα για τους καταρρακτες.
 

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Κιότο
Σας ευχαριστώ πολύ! Και σε ότι αφορά τη μεταφορά στην Ουάσινγκτον? Βολεύει λεωφορείο από ΝΥ? Που μπορώ να μάθω πληροφορίες σχετικές?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πιστευω οτι οι φιλοι μας,που εχουν παει,μπορουν να σε βοηθησουν.Κανε και "αναζητηση"στα θεματα του φορουμ.Εμεις ειχαμε παει με αυτοκινητο.Τα τρενα ειναι αυτα..http://www.amtrak.com/home
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Παιδιά καλησπέρα κια από εμένα και κιαλώς σας βρήκα.
Έκλεισα ταξίδι 15 ημερών στη Νέα Υόρκη από 22 Δεκεμβρίου έως 6 Ιανουαρίου.
Θα ήθελα να ρωτήσω, όποιον ξέρει, αν αξίζει να πάω καμμιά μονοήμερη ή διήμερη εκδρομή σε κοντινές πόλεις, π.χ Ουάσινγκτον, Βοστόνη ή ακόμα και καταρράκτες Νιαγάρα.
Σίγουρα αξίζει, αλλά το ρωτάω πιο πολύ λόγω του καιρού γιατί λογικά οι θερμοκρασίες θα είναι χαμηλές, μπορεί να χιονίζει κλπ.
θα σου πρότεινα να αφήσεις τους καταρράκτες εκείνη την εποχή..όπως είπε και η καρφίτσα Ουάσινγκτον αξίζει και είναι πολύ πιο εύκολο..
 

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Κιότο
Σας ευχαριστώ όλους!
Το αποφάσισα. Θα πάω 2-3 μέρες Ουάσινγκτον, Μία ή δύο διανυκτερεύσεις αναλόγως με τα δρομολόγια του λεωφορείου. Παρεπιπτόντως, διάβασα οτι τα δρομολόγια αυτά πρέπει να τα κλείσω νωρίς? Από τώρα ας πούμε?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δεν ξέρω που διάβασες ότι πρέπει να τα κλείσεις νωρίς μπορεί να είναι και έτσι αλλα εγώ τώρα που προσπαθώ να κλείσω ας πούμε για τρίτη υπάρχει διαθεσιμότητα σχεδόν σε όλες τις εταιρίες που έριξα μια ματιά..
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου θα σου έλεγα να μην το κλείσεις από τώρα αλλά καλύτερα όταν θα είσαι εδώ..μπορεί να πέσεις σε καμιά κακοκαιρία και να πρέπει να αλλάξεις κάτι..αλλά η αλήθεια είναι καλύτερα κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις εσύ πιο σίγουρος..
Αν δεν βρίσκεις όταν θα είσαι εδώ θα σε πετάξω εγώ μια βόλτα επειδή σε πήρα στο λαιμό μου:p
 

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο, Κιότο
Boxeraki ξέρεις τι γίνεται? Να το κλείσω τότε, δεν έχω πρόβλημμα. Όμως να αλλάξει κάτι δεν γίνεται γιατί σήμερα-αύριο θα κλείσω τα ξενοδοχεία για Ν.Υ., Ουάσινγκτον και μετά Ν.Υ πάλι. Οπότε τις ημερομηνίες που θα πάω στην πρωτεύουσα θα τις ξέρω από τώρα.
Αν κατάλαβα καλά, σε περίπτωση κακοκαιρίας μπορεί να μην είναι δυνατόν να πάω Ουάσινγκτον ή να γυρίσω πίσω στη Ν.Υ.???
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Σκεφτόμουν κι εγώ για μονοήμερη στην Ουάσιγκτον αλλά φοβάμαι ότι τις 10 μέρες που θα είμαι εκεί δεν θα τα προλάβω όλα και αποφάσισα να μείνω μόνο Νέα Υόρκη για να την χορτάσω!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Σας ευχαριστώ όλους!
Το αποφάσισα. Θα πάω 2-3 μέρες Ουάσινγκτον, Μία ή δύο διανυκτερεύσεις αναλόγως με τα δρομολόγια του λεωφορείου. Παρεπιπτόντως, διάβασα οτι τα δρομολόγια αυτά πρέπει να τα κλείσω νωρίς? Από τώρα ας πούμε?
http://us.megabus.com/JourneyResult...inboundPcaCount=0&promotionCode=&withReturn=1

Ακόμα δεν έχουν ανοίξει οι κρατήσεις βέβαια αλλά αν κλείσεις νωρίς μπορείς να ταξιδέψεις και με 4 δολάρια. Απλά να τσεκάρεις αργότερα γιατί μέχρι τώρα έχουν ανοίξει οι κρατήσεις μέχρι τις 16 δεκεμβρίου
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αν και δεν πήγα Ουάσινγκτον, για τι 15 ημέρες που θα πας NY μπορείς να θυσιάσεις 2 ημέρες και για εκεί αλλά για αν πας 10 ημέρες όπως ο NL τότε δεν θα το έκανα. Βέβαια επειδή λόγω κρύου να μην μπορείς να έχεις τις δραστηριότητες που θα μπορούσες να έχεις στην NY ίσως και στις 10 ημέρες να ήταν εφικτό. Ο καθένας αποφασίζει όπως νομίζει
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Ευχαριστώ @master1706 . Θα το τσεκάρω όσο θα είμαι εκεί και αν μου βγει στο πρόγραμμα ίσως πάω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom