Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

lovetrav

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
καλησπερα! ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι 17 χρονων και εχω ταξιδεψει αρκετα στην Ελλαδα και απο εξωτερικο μονο στο Λονδινο. Κανονιζουμε με τη μαμα μου ενα μαγευτικο ταξιδι το καλοκαιρι για 3 μερες στο Αμστερνταμ.. και εγω πρεπει να το οργανωσω καταλληλα χωρις να βαρεθουμε. Υπαρχει ομως ενα προβλημα. Το οικονομικο. Δεν εχουμε τοσα χρηματα και θα θελαμε καποιες οικονομικες λυσεις για ενα πανεμορφο ταξιδι σε αυτη την ομορφη πολη. Θα μεινουμε λιγο πιο εξω απο το κεντρο αλλα εχουμε κοντα σταθμο μετρο!
Στη συνεχεια του ταξιδιου μας θα παμε Βερολινο για 3 μερες και επειτα Κοπεγχαγη. Οποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει γιατι αλλιως δεν ξερω πως θα οργανωσω ολο αυτο το ταξιδι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπερα! ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι 17 χρονων και εχω ταξιδεψει αρκετα στην Ελλαδα και απο εξωτερικο μονο στο Λονδινο. Κανονιζουμε με τη μαμα μου ενα μαγευτικο ταξιδι το καλοκαιρι για 3 μερες στο Αμστερνταμ.. και εγω πρεπει να το οργανωσω καταλληλα χωρις να βαρεθουμε. Υπαρχει ομως ενα προβλημα. Το οικονομικο. Δεν εχουμε τοσα χρηματα και θα θελαμε καποιες οικονομικες λυσεις για ενα πανεμορφο ταξιδι σε αυτη την ομορφη πολη. Θα μεινουμε λιγο πιο εξω απο το κεντρο αλλα εχουμε κοντα σταθμο μετρο!
Στη συνεχεια του ταξιδιου μας θα παμε Βερολινο για 3 μερες και επειτα Κοπεγχαγη. Οποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει γιατι αλλιως δεν ξερω πως θα οργανωσω ολο αυτο το ταξιδι.
Για αρχή άρχισε διάβασμα από εδώ:)
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=95
 

lovetrav

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
το καλοκαιρακι εχω κανονισει ταξιδι στο αμστερνταμ για 3 μερες. Δεν ξερω ομως τι να πρωτοκανω οποτε θα ηθελα το βοηθεια σας. Αμα ξερει κανεις θελω να μου πει αν μπορουν να μου σταλουν με καποιο τροπο καποιοι χαρτες ή κατι τετοιο για να οργανωθω. Και το βασικοτερο ειναι τα ποδηλατα.. Θελω πολυ να γυρισω ολο το αμστερνταμ με ποδηλατο αλλα οταν ειχα παει στο Λονδινο χρειαζοταν καποια ειδικη καρτα ή κατι τετοιο και τελικα δεν ειχα καταφερει. Χρειαζομαι επειγοντως βοηθειαα παιδια οποτε οποιος μπορει και θελει ας με βοηθησει :)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Το Άμστερνταμ δεν έχει κ άπειρα πράγματα. Κυρίως θα απολαύσετε τη βόλτα σας στα κανάλια, θα περάσετε από την πλατεία Dam, την Red Light District, τον κεντρικό σταθμό των τρένων. Αν πεινάσετε στο δρόμο θα μπορείτε να πάρετε τηγανιτές πατάτες με μαγιονέζα. Εμείς είχαμε πάει στο Μουσείο Van Gogh κ Rijks. Υπάρχει κ το μουσείο της Άννας Φρανκ αν σας ενδιαφέρει.
Ψάξε στο google maps για χάρτη. Για ποδήλατο δεν ξέρω, δεν είχαμε νοικιάσει.
Ψάξε στο site κ στις ταξιδιωτικές ιστορίες υπάρχουν μπόλικες πληροφορίες
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Για τα ποδήλατα επειδή ήμουν πριν 1 μήνα στο Άμστερνταμ , ισχύουν τα εξής . Έχει να νοικιάσεις την ημέρα από 10 έως 12 ευρώ αλλά πρώτα δίνεις μία προκαταβολή 50 ευρώ στο μαγαζί που νοικιάζεις και μετά τα παίρνεις πίσω εννοείται .
Επίσης υπάρχουν και τα διπλά ποδήλατα που νοίκιασαν κάποιοι από τη παρέα μου και είχαν αρκετό χαβαλέ .
 

s_shamrock

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο forum. Θα επισκεπτουμε την Ολλανδία με τις ξαδέρφες μου από 14/10-19/10. Πού μας προτείνετε να πάμε; Θα μένουμε Ρότερνταμ καθώς είναι ο ξαδερφός μου εκεί. Τι προτείνετε από Αμστερνταμ και γύρω χωριά; Επίσης σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε αμάξι και να πηγαίναμε Γαλλία. Το έχει κάνει κάποιος; Ευχαριστώ
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο forum. Θα επισκεπτουμε την Ολλανδία με τις ξαδέρφες μου από 14/10-19/10. Πού μας προτείνετε να πάμε; Θα μένουμε Ρότερνταμ καθώς είναι ο ξαδερφός μου εκεί. Τι προτείνετε από Αμστερνταμ και γύρω χωριά; Επίσης σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε αμάξι και να πηγαίναμε Γαλλία. Το έχει κάνει κάποιος; Ευχαριστώ
Καλησπέρα κ καλώς ήρθες! Δε θα σάς συμβούλευα να φύγετε από Ολλανδία καθώς θα μείνετε λίγες μέρες.
Μπορείτε να πάτε μονοήμερες σε
  • Leiden
  • Enkhuizen (Αναπαράσταση της Ολλανδίας του 19ου αιώνα) αν έχει καλό καιρό κ δεν έχετε δει κάτι παρόμοιο, θα σάς αρέσει)
  • Χάγη κ εκτός από το Δικαστήριο, το Parliament κ γενικά την ωραία βολτούλα που θα κάνετε μπορείτε να πάτε αν έχει καλό καιρό στην παραλία ή/κ στο Madurodam (Μνημεία από όλες τις πόλεις της Ολλανδίας σε μικρογραφία...επίσης αν δεν έχετε δει κάτι παρόμοιο θα σάς αρέσει)
  • Ουτρέχτη. Προσωπικά μού άρεσε πάρα πολύ!
  • Αφού θα μείνετε Ρότερνταμ θα δείτε κ τα cube houses, θα ανεβείτε στο Euromast, αλλά αυτά θα τα ξέρει καλύτερα ο ξάδερφος
  • κ φυσικά όπως ήδη αναφέρεις Άμστερνταμ. Μουσείο Van Gogh, Rijksmuseum, βόλτα στα κανάλια, Red Light District...

κ στο Ντελφτ πρέπει να είναι ωραία, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Θα μένουμε Ρότερνταμ καθώς είναι ο ξαδερφός μου εκεί. Τι προτείνετε από Αμστερνταμ και γύρω χωριά;
Κοντά στο Amsterdam, αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη στο Zaanse Schans, ένα πανέμορφο και ήσυχο χωριουδάκι, ηρεμεί η ψυχή σου...
Επίσης μια ωραία πόλη είναι και το 's Hertogenbosch (Den Bosch).
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Delft κ από μένα! Πολύ όμορφη και γραφική πόλη! Επίσης, προτείνω Voledam, ωραίο ψαροχώρι κοντά στο Άμστερνταμ
Το Άμστερνταμ είναι υπέροχο, αξίζει όλη μέρα να γυρνάς στην πόλη. Αν σας αρέσουν τα μουσεία, το Rijksmuseum αξίζει φυσικά...
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι σχετικά λίγες οι μέρες και δεν αξίζει να πάτε Γαλλία, που δεν είναι κ δίπλα άλλωστε...
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα,

Σκέφτομαι να κλείσω 5 ημέρες από τέλη Νοεμβρη...Μόνο για Άμστερνταμ...
Το κρύο θα είναι τσουχτερό? Πρέπει να φοράω ισοθερμικά?
Τι επιλογές εχω από αξιοθέατα και εστιατόρια?
Έχω πάει Ρωμη-Βιεννη-Παρισι...
Είναι το ίδιο όμορφα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το κρύο θα είναι τσουχτερό? Πρέπει να φοράω ισοθερμικά?
Ταξιδιωτικό είναι το site, όχι μετεωρολογικό....

Νοέμβρη στο Άμστερνταμ κάνει κάποιο κρύο, έχει κάποια βροχή, αλλά μην περιμένεις ούτε τραγικά πράγματα, ούτε χιόνια στους δρόμους, ούτε τίποτα extreme.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το κλίμα στην Ολλανδία και το Βέλγιο είναι τέτοιο ώστε ούτε το καλοκαίρι να μην έχει τρελή ζέστη ούτε το χειμώνα υπερβολικό κρύο.Συνήθως.Όπως και να χει τέλη Νοεμβρίου δεν είναι ούτε χειμώνας.Για εμένα το Άμστερνταμ αξίζει πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom