Αργεντινή Βραζιλία Ουρουγουάη Παραγουάη Argentina (y Brazil, Uruguay, Paraguay). Bienvenidos a la casa

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σ' ευχαριστούμε alma για τα υπέροχα μέρη που μας ταξίδεψες! Η αφήγηση σου ήταν εκπληκτική. Είχα την τύχη να βρεθώ κι εγώ σε κάποια από αυτά τα μέρη πριν μερικά χρόνια, αλλά το Μπουένος 'Αιρες ιδιαίτερα με μάγεψε. Αλήθεια είχατε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε παράσταση τάνγκο? Εμείς θυμάμαι είχαμε πάει στο "Esquina Carlos Gardel" στο Abasto και η παράσταση ήταν εκπληκτική.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.:)

Underwater μου δεν ξέρω αν ο πήχης έχει ανέβει ψηλά αλλά παρά τις μοναδικές εμπειρίες που ζήσαμε σε αυτό το ταξίδι, εκτιμώ κάθε ταξίδι, ακόμα και μια κοντινή εκδρομή σε κάποιο ορεινό προορισμό της Ελλάδας ή σε κάποιο από τα νησιά μας το καλοκαίρι, για μένα είναι χαρά. Να έχουμε την υγεία μας να ξεφεύγουμε με μικρές ή μεγάλες αποδράσεις είναι υπέροχο.


Vasnorth όχι, η αλήθεια είναι ότι οι 5-6 μέρες που μείναμε στο Μπουένος Άιρες για μένα ήταν λίγες και τα βράδια περπατούσαμε κυρίως σε διάφορες γειτονιές και μετά πηγαίναμε σε εστιατόρια και μπαράκια. Ελπίζω να δούμε μια άλλη φορά. Χαίρομαι που σε μάγεψε το Μπουένος Άιρες και εγώ είχα ακούσει τόσα πολλά, ήξερα ότι είναι και η πόλη που προτιμούν οι περισσότεροι επισκέπτες της Νοτίου Αμερικής και περίμενα αν θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου.Δεν έχω παράπονο μπορώ να πω.:D

Εσύ εκτος από το Β.Α. τι άλλα μέρη επισκέφτηκες;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Εύχομαι να βρεθείτε ξανά σ' αυτά τα μέρη και ιδίως στην Αργεντινή, που απ' ότι κατάλαβα σου άρεσε περισσότερο.
Εκτός από τον Καναδά, έχω επισκεφτεί το Μεξικό, τη Βραζιλία και την Αργεντινή με μονοήμερη από εκεί στο Μοντεβίδεο της Ουρουγουάης.
Αυτά που ξεχωρίζω όμως είναι ο Καναδάς και η Αργεντινή.
Και πάλι σ' ευχαριστούμε για αυτό το ωραίο ταξίδι!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ όμορφη η ιστορία σου Alma μου και πολύ συγκινητικό το κλείσιμο της :)
Εύχομαι πάντα να κάνετε τόσο όμορφα ταξίδια...

Ντάξει τα ερωτεύτηκα τα mara. Είναι πολύ γλυκούτσικά και μάλλον λίγο χαζούλικα για να τα τραμπουκίζουν οι πάπιες :p
Επίσης διάβασα στη wikipedia ότι τα mara είναι μονογαμικά και μένουν με τους συντρόφους τους για όλη τους τη ζωή. Η μόνη περίπτωση να αλλάξουν σύντροφο είναι να πεθάνει νωρίς ένας από τους δυο :bleh:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κανελίτσα ναι είναι πολύ τρυφερά μεταξύ τους, το διάβασα κι εγώ ότι είναι μονογαμικά. Αλλά οι πάπιες τους τσάκισαν το φαγητό, ένα σωρό φορές αγοράσαμε πακετάκι καινούργιο για να τους δώσουμε και οι πάπιες τους το έκλεβαν. Οι περισσότεροι επισκέπτες τρελαίνονταν με τα mara, μικροί και μεγάλοι.:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εύχομαι να βρεθείτε ξανά σ' αυτά τα μέρη και ιδίως στην Αργεντινή, που απ' ότι κατάλαβα σου άρεσε περισσότερο.
Εκτός από τον Καναδά, έχω επισκεφτεί το Μεξικό, τη Βραζιλία και την Αργεντινή με μονοήμερη από εκεί στο Μοντεβίδεο της Ουρουγουάης.
Αυτά που ξεχωρίζω όμως είναι ο Καναδάς και η Αργεντινή.
Και πάλι σ' ευχαριστούμε για αυτό το ωραίο ταξίδι!

Πρώτα ο Θεός κι εγώ το εύχομαι. Μου άρεσε περισσότερο ξεκάθαρα, χωρίς να σημαίνει ότι άλλα μέρη όπως π.χ.η Colonia δεν μου άρεσε. Αλλά εκτός από ακριβή παραήταν ήσυχη ρε παιδί μου. Ωραία η ηρεμία της, αλλά όταν έρχεσαι από το Β.Α. που είναι τόσο ζωντανό, σου κάνει μεγάλη διαφορά.

Ξεχωρίζω την Αργεντινή όπως κι εσύ, και παρακολουθώ με προσοχή την ιστορία σου για τον Καναδά που δεν έχω επισκεφτεί και μου φαίνεται ενδιαφέρον προορισμός από τα στοιχεία που δίνεις.

Εύχομαι να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε όσο μπορούμε.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Εύχομαι να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε όσο μπορούμε.
Σε όλο αυτό το τρελάδικο που ζούμε τελευταία αυτή είναι η καλύτερη ευχή που θα μπορούσε να δώσει κάποιος!!!

Ξεχωρίζω την Αργεντινή όπως κι εσύ, και παρακολουθώ με προσοχή την ιστορία σου για τον Καναδά που δεν έχω επισκεφτεί και μου φαίνεται ενδιαφέρον προορισμός από τα στοιχεία που δίνεις.
Ευχαριστώ. Σύντομα ανεβάζω το τέλος. Είναι ενδιαφέρων προορισμός αλλά φυσικά ήσυχος και χωρίς πολλές εκπλήξεις όπως κάποιες άλλες περιοχές της Αμερικής.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Αλμα, ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από μένα. Στην Αργεντινή έχω ταξιδέψει μόνο νότια (από Μπαριλότσε μέχρι Ουσουάια) και μου κάλυψες τα κενά! :lol:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Να είσαι καλά Isabelle.....ωραίο κομμάτι και το νότιο θα ήθελα να το γνωρίσω κι εγώ κάποια στιγμή.....
 
Μηνύματα
6
Likes
0
View attachment 60644 Τα ξαδέρφια μας παρέλαβαν από το αεροδρόμιο λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Με τη συζήτηση η ώρα πέρασε γρήγορα και φτάσαμε στο διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης. Κοιμηθήκαμε εκεί και το πρωί μετά από μια πρώτη βόλτα γνωριμίας με την πόλη θα πηγαίναμε στους θείους για φαγητό.

Το πρωί βγήκαμε ορεξάτοι για εξερεύνηση. Η Cordoba με την αποικιακή αρχιτεκτονική της, τις φαρδιές λεωφόρους , τα τεράστια μεγαλοπρεπή κτίρια σε έκανε να μην τη χορταίνεις. Περάσαμε από τα δικαστήρια, τον τεράστιο καθεδρικό ναό, το απίστευτο κτίριο της loteria, την plaza Italia,
plaza San Martin…..Τι μας άλλο μας έκανε εντύπωση; Οι επιγραφές για τα νησιά Μαλβίνας (ή Φόκλαντ για τους Άγγλους) που σε προέτρεπαν να μην ξεχάσεις και ταυτόχρονια ήταν μια προσπάθεια να αποτίσουν φόρο τιμής στους πεσόντες. Παρόμοιες επιγραφές θα συναντούσαμε και σε πολλά άλλα μέρη της χώρας και φυσικά και στην πρωτεύουσα. Επίσης στο κέντρο της πλατείας υπήρχε το άγαλμα του ιδρυτή της πόλης Jerónimo Luis de Cabrera.

Εκτός από τα όμορφα πολύχρωμα και αποικιακού στυλ κτίρια η πόλη δεν γλύτωσε φυσικά από τις τεράστιες πολυκατοικίες και τους ουρανοξύστες των σύγχρονων μεγαλουπόλεων. Τουλάχιστον
Να είσαι καλά Isabelle.....ωραίο κομμάτι και το νότιο θα ήθελα να το γνωρίσω κι εγώ κάποια στιγμή.....
γεια σας, ειμαι ο Βασιλης, νεο μελος. Τον επομενο μηνα θα κανω ενα ταξιδι Ριο Ντεζανειρο,καταρρακτες Ικουαζου, Μπουενος Αιρες, Παταγωνια, Ουρουγουαη. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει αν πρεπει να κλεισω απο πριν καποιες εκδρομες κ ξεναγησεις. Επισης, μπορω να εχω και καποιες πληροφοριες για τον βαθμο επικινδυνοτητας και εγκληματικοτητας; Ευχαριστω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Καλώς ήρθες Βασίλη.:welcome2:

Για πρακτορεία στο Μπουένος δεν έχω πολλά να σου πω γιατί τις έκλεισα από Κόρδοβα τις εκδρομές αλλά ναι καλό θα ήταν να τις κλείσεις από πριν. Γκούγκλαρε λίγο πρακτορεία στο Μπουένος και στείλε μέιλ για πληροφορίες. Αν φεύγεις τον άλλο μήνα μάλλον άργησες λίγο να το ψάξεις. Για Ουρουγουάη αν πας με φέρρυ από Μπουένος μπορείς να κλείσεις ακόμα και την ίδια μέρα το πρωί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom