Κινηματογραφική κουβέντα....

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Μα γιατί Μπεν φάκιν Άφλεκ. Τόσους αντιπαθητικούς έχει το Χόλιγουντ, έπρεπε να διαλέξει τον χειρότερο;
(φταίει η Παπαρήγα μετά που σπάει την τιβί της)!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
φαντάζομαι νάχετε δει το La Strada του Φελίινι που είδα μόλις...προχτές. σύμφωνα με κάποιους βρίσκεται μέσα στις 10 καλύτερες ταινίες του κινηματογράφου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Το είδα πιτσιρίκα, μαζί με άλλες δικές του. Αλλά η αγαπημένη μου είναι το Amarcord, κυριολεκτικά την παρακολουθούσα μ' ανοιχτό το στόμα (οπωσδήποτε σε μεγάλη οθόνη!)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ο Mάρτιν Σκορτσέζε φτιάχνει μια λίστα με 39 θεμελιακές ταινίες του σινεμά

Ως βάση για τη σινεφιλική εκπαίδευση ενός νέου δημιουργού Πηγή: www.lifo.gr

http://www.lifo.gr/team/u46465/52248
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
φαντάζομαι νάχετε δει το La Strada του Φελίινι που είδα μόλις...προχτές. σύμφωνα με κάποιους βρίσκεται μέσα στις 10 καλύτερες ταινίες του κινηματογράφου
Από τις αγαπημένες μου ταινίες παρόλο που όπως είπε και η @paefstra ίσως για κάποιους να μην είναι τόσο δυνατή όσο το Amarcord ή το 8 1/2 αλλά για κάποιο λόγο η εικόνα της Gelsomina να φωνάζει E arrivato Zampano μου έχει μείνει στο κεφάλι ακόμα και μετά από τόσα χρόνια!


Ο Mάρτιν Σκορτσέζε φτιάχνει μια λίστα με 39 θεμελιακές ταινίες του σινεμά

Ως βάση για τη σινεφιλική εκπαίδευση ενός νέου δημιουργού Πηγή: www.lifo.gr

http://www.lifo.gr/team/u46465/52248
Λοιπόν αυτή η λίστα είχε πέσει πέρσι πριν στην αντίληψη μου όχι από ελληνικό site αλλά δε θυμάμαι από που!
Έχω δει ελάχιστες αλλά είχα βάλει στόχο κάποια στιγμή να τις δω όλες, καλά που τη θύμησες απόψε με κόβω για Umberto D αν την έχετε δει και πιστεύετε οτι θα κόψω φλέβα ενημερώστε, κρίμα είναι στο άνθος της ηλικίας μου...όχι τίποτα άλλο αλλά το Ladri di biciclette αν και το λάτρεψα μια καταθλιψούλα μίνι την πέρασα...:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Λοιπόν αυτή η λίστα είχε πέσει πέρσι πριν στην αντίληψη μου όχι από ελληνικό site αλλά δε θυμάμαι από που!
Έχω δει ελάχιστες αλλά είχα βάλει στόχο κάποια στιγμή να τις δω όλες, καλά που τη θύμησες
Εχω δει ελαχιστες κι εγω απο οσες αναφέρει και δεν ξερω αν συμφωνω με οποια λίστα δεν περιέχει το Citizen Kane, αλλα προσυπογράφω για το Aguirre, the Wrath of God! Για δες τι ωραίο κομμάτι είναι αυτό!
Να το συνδυάσεις με το Royal Hunt of the Sun, για συμπλήρωμα. Και καλή κατάθλιψη, βέβαια.
 
Last edited:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Εχω δει ελαχιστες κι εγω απο οσες αναφέρει και δεν ξερω αν συμφωνω με οποια λίστα δεν περιέχει το Citizen Kane, αλλα προσυπογράφω για το Aguirre, the Wrath of God! Για δες τι ωραίο κομμάτι είναι αυτό!
Να το συνδυάσεις με το Royal Hunt of the Sun, για συμπλήρωμα. Και καλή κατάθλιψη, βέβαια.
Καλά εγώ δεν τα πάω γενικότερα καλά με τις λίστες, με τη συγκεκριμένη ξεκίνησα από το Nosferatu...είπα να εντρυφήσω στον Murnau και είδα καπάκι το ίδιο βράδυ Faust... μετά από αυτό καταλαβαίνεις γιατί η λίστα ξεχάστηκε!
Κάτι μου λέει όμως οτι απόψε το βράδυ με τον Aguirre θα το περάσω...ελπίζω να είναι ένας κύριος...:p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Αφου είσαι διατεθειμένη να πας τόσο πίσω όσο το Nosferatu, δεν βλέπεις και το The Passion of Joan of Arc (1928) του Dreyer που σφράγισε το σινεμά και δεν το βλέπω στη λίστα και τα σπάει;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Πολλοί, μέχρι σήμερα έχουν προσπαθήσει - ανεπιτυχώς - να θεωρήσουν την καλύτερη ή τις 5 σπουδαιότερες ή τις 10, ή τις 100 σπουδαιότερες ταινίες του κινηματογράφου.
Πολλοί θεωρούσαν το Citizen Kane ως τη σπουδαιότερη ταινία του κινηματογράφου.
Άλλοι θεωρούσαν το 8 1/2 και άλλοι την έβδομη σφραγίδα. Αυτή η διαμάχη μάλιστα ήταν διαμάχη μεταξύ των 2 βασικών ρευμάτων του κινηματογράφου, αυτό της εικόνας το οποίο εκπροσωπούσε ο μέγας Φελίνι και αυτό του λόγου το οποίο εκπροσωπούσε ο μέγας Μπέργκμαν.
Αλήθεια σε ποιόν δεν θα μείνουν αποτυπωμένες για πάντα οι σκηνές από το 8 1/2, από το Amarcord, από το La strada (και συγκεκριμένα κυρίως η σκηνή που αναφέρθηκε παραπάνω - E arrivato Zampano) αλλά και σκηνές από όλες τις ταινίες του μάγου Φελίνι;
Όμως σε ποιόν δεν θα μείνει αποτυπωμένη για πάντα η σκηνή όπου ο ιππότης παίζοντας σκάκι με τον χάρο θεώρησε ότι τον νικάει και ποιός θα ξεχάσει την αντίδραση του χάρου;
Η τέχνη είναι τέχνη λοιπόν και αξιολογείται αλλά δεν βαθμολογείται.

Τέλος επειδή είμαι Βισκοντικός σας θυμίζω την ατάκα - η οποία παραμένει πάντα επίκαιρη πολιτικά - από την κορυφαία ταινία Il Gattopardo (δια στόματος του πρωταγωνιστή Μπαρτ Λάνκαστερ) : " Η κατάσταση πρέπει να αλλάξει για να παραμείνει η ίδια".
Για την ταινία αυτή ο μέγας Μπέργκμαν δήλωσε ότι: «είναι η μόνη ταινία που ζήλεψα πραγματικά»
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Πολύς λόγος γίνεται για "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" του Ντέιβιντ Φίντσερ με τον γλυκανάλατο Μπεν Αφλεκ. Μάλιστα ακούγεται έντονα και για όσκαρ. Πάντως εγώ όταν ακούω να εκθειάζεται μια (ειδικά αμερικάνικη) ταινία, κρατάω πάντα μικρό καλάθι. Αν κάποιος την έχει δει ας μας πει την άποψή του.
Δεν ξερω αν φταιει το γεγονος οτι ειχα διαβασει ενα σωρο εκθειαστικες κριτικες, αλλα περιμενα πολυ περισσοτερα. ΟΚ, η σκηνοθεσια πολυ καλη, σε κραταει σε εγρηγορση στη μεγαλυτερη διαρκεια της ταινιας, το σεναριο ομως, κατα την ταπεινη μου αποψη, ειναι μαπα. Εν κατακλειδι, πολυ κακο για το (σχεδον) τιποτα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
100 χρόνια Τουρκικού κινηματογράφου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Το Παγκόσμιο Ίδρυμα Μαζικής Επικοινωνίας και Ερευνών με την υποστήριξη της Γενικής Διεύθυνσης Κινηματογράφου του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας, υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Τουρκίας και το Γενικό Προξενείο Αθηνών - Πειραιώς, διοργανώνουν στην Αθήνα την Εβδομάδα Τουρκικού Κινηματογράφου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος από την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου έως και την Τετάρτη 29 Οκτωβρίου.

Με αφορμή την επέτειο για τα 100 χρόνια του τουρκικού κινηματογράφου, το κινηματογραφόφιλο κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει τις ταινίες, αλλά και να συναντήσει Τούρκους κινηματογραφιστές και γνωστούς ηθοποιούς, που θα δώσουν το παρών.
http://www.tvxs.gr/news/sinema/100-xronia-toyrkikoy-kinimatografoy-stin-tainiothiki-tis-ellados

 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
με την ευκαιρια να πω οτι ο τουρκικος κινηματογραφος μου αρεσει πολύ . Και δεν αναφερομαι μόνο σε 2-3 γνωστους σκηνοθετες που κερδιζουν στις Κάννες και τους λίγο πολύ τους ξερουμε όλοι . Εχω δει τουλαχιστον 15-20 ταινιες και ειναι απο εξαιρετικες εως πολυ καλές . Σκηνοθεσία και σεναρια πολυ καλά , πολυ ωραια μουσική και συνηθως εκπληκτικοι ηθοποιοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom