Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

yianportok

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Ο γύρος της Πορτογαλίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αρκτική
Το Αουσβιτς ουσιαστικα ειναι 2 στρατοπεδα,το ομωνυμο και το Μπιρκεναου.Στο πρωτο μεχρι τις 3 το μεσημερι γινονται ξεναγησεις κι εχει πολυ κοσμο.Εμενα δεν μ ενδιεφερε η ξεναγηση,πηγα πρωτα στο Μπιρκεναου-μην το χασεις-που εχει ελευθερη εισοδο και μετα τις 3 πηγα στο Αουσβιτς και δεν ειχε καθολου κοσμο.Η μεταξυ τους αποσταση ειναι 3 χλμ και καλυπτεται με λεωφορεια δωρεαν.Αυτα ισχυαν το 2011 που πηγα.

Αν και άργησα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές!
 

yianportok

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Ο γύρος της Πορτογαλίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αρκτική
Παίδες πως ανεβάζω την ιστορία μου γιατί έχω μπερδευτεί
 

Clint

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Είμαι καινούργιο μέλος αλλά παρακολουθώ το forum τα τελευταία 3 χρόνια και με έχει βοηθήσει πολύ. Νομίζω οτι έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις αλλά είναι κάποιες απορίες που δεν τις έχω βρει στο site.
πετάω με ryanair στις 14/10 για το αεροδρόμιο modlin. Μπήκα στις σελίδες των λεωφορείων και των τρένων αλλά δεν βλέπω να υπάρχει δρομολόγιο απο εκεί για κρακοβία(τις πρώτες 6 μέρες Κρακοβία και τις άλλες 5 γυρίζω Βαρσοβία όπου και φεύγω απο το ίδιο αεροδρόμιο). Αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα αφού έχω διαβάσει στο forum οτι πρέπει να κλείσεις μέσω internet γιατί είναι πιο οικονομικά. Απλά πρέπει να τακτοποιήσω αυτό το θέμα για να κλείσω και ξενοδοχείο (σε ένα μήνα φεύγω και δεν έχω κάνει τίποτα εκτός απο τα αεροπορικά :confused:)
Η επόμενη ερώτηση θα σας φανεί χαζή αλλά μπορώ να καπνίσω σε κλειστούς χώρους;
δεν ξέρω αν κάνω τις ερωτήσεις στη σωστή συζήτηση απλά απο τον τίτλο και το οτι φαίνεται πρόσφατη αποφάσισα να γράψω εδώ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.141
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
πετάω με ryanair στις 14/10 για το αεροδρόμιο modlin. Μπήκα στις σελίδες των λεωφορείων και των τρένων αλλά δεν βλέπω να υπάρχει δρομολόγιο απο εκεί για κρακοβία(τις πρώτες 6 μέρες Κρακοβία και τις άλλες 5 γυρίζω Βαρσοβία όπου και φεύγω απο το ίδιο αεροδρόμιο). Αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα αφού έχω διαβάσει στο forum οτι πρέπει να κλείσεις μέσω internet γιατί είναι πιο οικονομικά. Απλά πρέπει να τακτοποιήσω αυτό το θέμα για να κλείσω και ξενοδοχείο (σε ένα μήνα φεύγω και δεν έχω κάνει τίποτα εκτός απο τα αεροπορικά :confused:)
Η επόμενη ερώτηση θα σας φανεί χαζή αλλά μπορώ να καπνίσω σε κλειστούς χώρους;
Αναγκαστικά θα πας Βαρσοβία και από εκεί θα πάρεις τραίνο ή λεωφορείο για Κρακοβία. Κλείσε κανά 3άρι ώρες μετά την αναγραφόμενη άφιξη για να προλάβεις ακόμα και αν υπάρχει καθυστέρηση (αν και εγώ αυτό που έκανα στην αντίστοιχη περίπτωση ήταν να περάσω την πρώτη ημέρα Βαρσοβία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να πάω την επομένη στην άλλη πόλη).

Γενικώς στην Πολωνία τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο (ευτυχώς για μένα που δεν καπνίζω), αλλά μου έτυχε σε μερικά μαγαζιά να υπάρχει χώρος και για καπνίζοντες.
 

Anastasia's

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Θα ήθελα πληροφορίες για τα δρομολογια τρένων απο Βαρσοβια για Κρακοβια Πρόκειται να ταξιδέψουμε στις 24 του μήνα Υπάρχει διάφορα ποιότητας ανάμεσα στη να και θέση Γνωρίζει κάποιος σχετικά links
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάνεις εγγραφή σ'αυτό το site, τα κλείνεις μέσω πιστωτικής και σου έρχονται ταχυδρομικώς μετά από περίπου 2 εβδομάδες! Σίγουρα έχουν πάντως διαφορά στην τιμή απ'ότι θα τα κλείσεις επιτόπου στο γκισέ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Παρατήρησα ότι οι τιμές των εισιτηρίων είναι φθηνότερες στο γκισέ απ' ότι στο site του ΟΣΕ τους. Οπότε κλείστα απευθείας εκεί.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Καλησπέρα!Ετοιμάζουμε ταξίδι στην Πολωνία (8 διανυκτερεύσεις) με στόχο να δούμε κυρίως την Βαρσοβία και την Κρακοβία!Επειδή η μεταξύ τους απόσταση είναι μεγάλη για να κάνουμε και το πήγαινε και το έλα λέμε να πετάξουμε πρώτα για Κατοβίτσε κι από εκεί να πάμε Κρακοβία και στη συνέχεια Βαρσοβία από όπου κ θα αναχωρήσουμε! Ο λόγος που γράφω είναι σχετικά με το πρόγραμμα του ταξιδιού. Μιας κ θα φτάσουμε Κατοβίτσε λέμε να μείνουμε 2 βράδια (πραγματικά πολύ φτηνά ξενοδοχεία για τα αστέρια τους) και στην συνέχεια 3 βράδια Κρακοβία και 3 Βαρσοβία! Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!Ετοιμάζουμε ταξίδι στην Πολωνία (8 διανυκτερεύσεις) με στόχο να δούμε κυρίως την Βαρσοβία και την Κρακοβία!Επειδή η μεταξύ τους απόσταση είναι μεγάλη για να κάνουμε και το πήγαινε και το έλα λέμε να πετάξουμε πρώτα για Κατοβίτσε κι από εκεί να πάμε Κρακοβία και στη συνέχεια Βαρσοβία από όπου κ θα αναχωρήσουμε! Ο λόγος που γράφω είναι σχετικά με το πρόγραμμα του ταξιδιού. Μιας κ θα φτάσουμε Κατοβίτσε λέμε να μείνουμε 2 βράδια (πραγματικά πολύ φτηνά ξενοδοχεία για τα αστέρια τους) και στην συνέχεια 3 βράδια Κρακοβία και 3 Βαρσοβία! Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα;
Katowice 2 βράδια;;! Έχετε κάποιο συγκεκριμένο λόγο; Για μένα είναι η πιο αδιάφορη απ' όσες πολωνικές πόλεις έχω επισκεφτεί-κι είναι πολλές.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πολυ σωστα τα λεει η earth citizen.Δεν μπορω να σκεφτω καποιο λογο να μεινετε εκει .Μοιραστε τις διανυκτερευσεις σε Κρακοβια και Βαρσοβια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom