ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο, Κιότο
Εγώ θα την κάνω για Washington 28-29 Δεκέμβρη. Ελπίζω να μην έχει καμια κακοκαιρία και αποκλειστούμε και κάνουμε αλλαγή χρόνου εκεί... 100 χρόνια μπροστά είναι αυτοί δεν νομίζω να κολλήσουν τα πάντα και να μην υπάρχει τρόπος να γυρίσω NY...:rolleyes-80:
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Οχι δύσκολο να αποκλειστείτε επειδή χιόνισε..απλά εσείς δεν θα το ευχαριστηθείτε...εγώ μόνο για αυτό το είπα..
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Εγώ θα την κάνω για Washington 28-29 Δεκέμβρη. Ελπίζω να μην έχει καμια κακοκαιρία και αποκλειστούμε και κάνουμε αλλαγή χρόνου εκεί... 100 χρόνια μπροστά είναι αυτοί δεν νομίζω να κολλήσουν τα πάντα και να μην υπάρχει τρόπος να γυρίσω NY...:rolleyes-80:
100 χρόνια μπροστά βέβαια είναι και οι τυφώνες, χιονοπτώσεις και κακοκαιρία!
Αν δεις τι έκανε πέρυσι, θα καταλάβεις..
 

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο, Κιότο
100 χρόνια μπροστά βέβαια είναι και οι τυφώνες, χιονοπτώσεις και κακοκαιρία!
Αν δεις τι έκανε πέρυσι, θα καταλάβεις..
Σωστά μπροστά στη δύναμη της φύσης δεν υπάρχει τίποτα άλλο...
Ας ελπίσουμε να μην γίνουν παρατράγουδα φέτος...
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού !
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω στη Νέα Υόρκη σε κάποιους μήνες και αναρωτιέμαι τι γίνεται σε σχέση με τις πιστωτικές και τις χρεωστικές κάρτες. Μία πιστωτική και μια χρεωστική αρκούν; Και ρωτάω γιατί αν από το ξενοδοχείο δεσμεύσουν όλο το ποσό της κράτησης,που φαντάζομαι θα είναι πάνω από 1000e, δεν θα έχω περιθώρια για αγορές..και από ότι μου είπανε οι χρεωστικές δεν περνάνε πάντα..
Το ξενοδοχείο πληρώνεται μόνο μέσω πιστωτικής ; Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει κι εμάς τους άσχετους :rolleyes-80:
 

Christinaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα! Ετοιμάζω πρώτο ταξίδι για Νέα Υόρκη! Είμαι έτοιμη να κλείσω σήμερα τα εισιτήρια, θα ήθελα όμως μια τελευταία γνώμη.
Έχω βρει 24/2 με Aegean και SAS μέσω Κοπεγχάγης για Νιούαρκ και επιστροφή πάλι από Νιούαρκ μέσω Κοπεγχάγης μόνο με SAS στις 5/3.
και ρωτάω
1. Πειράζει που στο πήγαινε αλλάζω εταιρία;
2. η 1.30 ώρα που μεσολαβεί ανάμεσα στις πτήσεις είναι αρκετή; απ΄ότι βλέπω στην Κοπεγχάγη δεν αλλάζω terminal, οπότε νομίζω είναι μόνο θέμα αποσκευών και τυχόν καθυστέρησης
3. Δεν έχω κοιτάξει ακόμη για μεταφορά από αεροδρόμιο για Μανχάταν όπου θέλω κλείσω ξενοδοχείο, αλλά φαντάζομαι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα σ' αυτό το κομμάτι
4. Διαβατήριο, esta και ξενοδοχείο θα τα κλείσω πιο μετά, δεν πιστευω να υπάρχει κάποιο θέμα και να ξεμείνω με τα εισιτήρια (το αγόρι μου είναι σε σώμα ασφαλείας, αν γνωρίζει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο)

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
1. Μόνο η φασολάδα πειράζει. Από την Ελλάδα δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση με Νέα Υόρκη το χειμώνα οπότε έτσι και αλλιώς θα άλλαζες.
2. Μια χαρά θα είσαι, τις αποσκευές δεν θα τις δεις καθόλου εφόσον έκλεισες ενιαίο εισιτήριο, παρά μόνο όταν φτάσεις στον τελικό προορισμό σου.
3. Η μεταφορά είναι πάρα πολύ απλή.
4. Το αγόρι σου δεν θα έχει κάποιο θέμα απλά καλό θα είναι να έχει μαζί του και το φύλλο πορείας(αν τους δίνουν ακόμα) για την άδεια, για καλό και για κακό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Δεν ζητασανε αριθμο διαβατηριου,οταν εκλεισες τα εισητηρια;
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
4. Διαβατήριο, esta και ξενοδοχείο θα τα κλείσω πιο μετά, δεν πιστευω να υπάρχει κάποιο θέμα και να ξεμείνω με τα εισιτήρια (το αγόρι μου είναι σε σώμα ασφαλείας, αν γνωρίζει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο)
Προτείνω:
1) Διαβατήριο ...και μετά
2) ΕΣΤΑ ...και μετά
3) αεροπορικά ...και μετά
4) ξενοδοχεία

Μπορείς να τα κάνεις με όποια σειρά θες βέβαια, αλλά επειδή υποθέτω θα κλείσεις εισιτήρια non-flexi, εάν για Χ λόγους δεν πάρεις ΕΣΤΑ , τί θα κάνεις ;
 

Christinaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ζητήσανε... Εγώ δεν έχω, οπότε Δευτέρα τρέχω...

Η έγκριση από ΕΣΤΑ πόσον καιρό κάνει περίπου να βγει;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom