Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης! Ο μοναδικός πραγματικά λόγος που το λέμε είναι μιας και θα προσγειωθούμε στο αεροδρόμιο της πόλης!Ούτε για εκδρομές προσφέρεται; Επίσης μας βοηθά να μειώσουμε το μπάτζετ των 8 διανυκτερεύσεων μιας και Κρακοβία (περισσότερο) και Βαρσοβία έχουν πολύ πιο ακριβά ξενοδοχεία!Αλλά αν είναι να μην έχει τίποτα απολύτως δεν το συζητάμε!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο, μια βιομηχανική πόλη είναι. Για εκδρομή εκεί κοντά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η Czestochowa, για το φημισμένο μοναστήρι της Black Madonna. Πιο απομακρυσμένη αλλά πολύ όμορφη πόλη είναι το Wroclaw. Περιοχή που επίσης αξίζει είναι το Gdansk και τα πέριξ του (στο άλλο άκρο της χώρας βέβαια απλά το αναφέρω σε περίπτωση που σκεφτείτε ν'αλλάξετε το αρχικό σας πλάνο).
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Μάλιστα!Θα το σκεφτούμε!Επίσης συζητάμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουν καλό οδικό δίκτυο; Επίσης στα κέντρα των πόλεων θα βρίσκουμε να παρκάρουμε ή να πληρώνουμε το παρκινγκ στα ξενοδοχεία;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μακριά εννοείς τις. 2 ώρες και 50. λεπτά με τρένο από Βαρσοβία;; γιατί τόσο κάνει το γρήγορο για Κρακοβία
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
μακριά εννοείς τις. 2 ώρες και 50. λεπτά με τρένο από Βαρσοβία;; γιατί τόσο κάνει το γρήγορο για Κρακοβία
Μακριά εννοώ με το αυτοκίνητο! Σε κάθε ταξίδι νοικιάζουμε αυτοκίνητο! Έχουμε συνηθίσει πλέον!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
α οκ! επειδή δεν το ανέφερες από την αρχή γι'αυτό το είπα..
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα...στις 26 Δεκέμβρη πετάμε για Βαρσοβία και απο εκει σχεδιασαμε να παμε απευθειας Κρακοβία για 4 νυχτες και μετα πισω στην Βαρσοβια για ακομα 3!
Εχω ένα θεματακι με το τρενο...Βασικα δεν μπορω να βγαλω ακρη.Μπαίνω στις σελιδες που εχετε προαναφερει και μου βγαζει connection not found.Λέτε να μην εχουν ανοιξει ακομα τα δρομολογια?
Eιδα και για λεωφορειο αλλα δεν βολευουν καθολου τα δρομολόγια...προσγειωνομαστε στις 10:05 και το πρωτο που εχει απο εκεινη την ώρα και μετα είναι 13:00!
Επισης απο το αεροδρομιο chopin ποση ωρα υπολογιζετε οτι θα χρειαστουμε για να παμε στον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο;Και με τι μας συμφερει να παμε;Με λεωφορεια οπως ειχα διαβάσει καπου αλλου;
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Τα δρομολόγια ανοίγουν 1 μήνα πριν...ετσι είχα πάθει και εγω οταν έψαχνα περισυ.
Τελικά κάπου διάβασα οτι ανοίγουν 1 μήνα πρίν και ακριβώς στον μήνα τα έκλεισα.

να πας με λεωφορείο...εχει στάση ακριβώς στον σιδηροδρομικό σταθμό...
Δεν θυμάμαι ακριβώς τον χρόνο....αλλα οχι περισσότερο απο ώρα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
ευχαριστω ιωαννα μου!Γιατι ειχα αγχωθει οτι κατι εκανα λαθος!Συμφέρει να τα αγορασω απο το ιντερνετ ή απο τον κισε;Και αν τα αγορασω απο εκει θα βρουμε;
Καμια αλλη συμβουλη σε σχεση με το πως να κινηθουμε;
 
Last edited:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Να το αγοράσεις απο το Ίντερνετ μολις ανοίξει για να εισαι σίγουρη.
Είναι και Χριστούγεννα .
Ρώτησε με ...αν μπορω να βοηθήσω...
Εχω γράψει και μια ιστορία αν θυμάμαι κάλα.
 

Anastasia's

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
ευχαριστω ιωαννα μου!Γιατι ειχα αγχωθει οτι κατι εκανα λαθος!Συμφέρει να τα αγορασω απο το ιντερνετ ή απο τον κισε;Και αν τα αγορασω απο εκει θα βρουμε;
Καμια αλλη συμβουλη σε σχεση με το πως να κινηθουμε;
Γυρίσαμε απο την Βαρσοβια πριν μια εβδομάδα Τα εισητηρια τα βγάλαμε στο γκισέ του σταθμού Η τιμή ακριβώς ίδια με του Ίντερνετ .Ομως τα γρήγορα intrercity έκαναν δυστυχώς 4-5 ώρες να φτάσουν Το ίδιο και στην επιστροφή Το εισητηριο κόστιζε 45 ευρώ για την α θέση και 33 περίπου για τη β θέση πάντα για τη μια διαδρομή.Απο το αεροδρομιο ακριβώς απέξω περνάει το 175 λεωφορείο και σε 25 λεπτά είσαι στο σταθμό στάση centralia.Η aegean φθάνει γύρω στις 1030 και το τραινο που μάλλον θα προλάβετε ειναι των11.50 η μετα των 12.28 Μέσα στα τραίνα επικρατεί πολλή καλή κατάσταση ανεξαρτήτως θέσης Σερβίρεται δωρεάν καφές νερό η αναψυκτικό.


Οποιαδηποτε άλλη πληροφορία χρειάζεσαι για Κρακοβια η Βαρσοβια ρώτησε τώρα που τα έχω πρόσφατα και θυμάμαι σχεδόν τα πάνταπάντα
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Anastasia δεν θελω να σε αγχωσω...αλλα περιμενω ιστορια....συντομα...συντομοτατα...:haha::haha::haha::haha::haha:

Δεν ξερω γιατι ειχα την αισθηση οτι τρενο κοστιζε φθηνοτερα...Δηλαδη θελει 66 ευρω το ατομο για να παει και να ερθει Βαρσοβία-Κρακοβία;;;:eek: Εχω ακουσει οτι και αυτα που δεν ειναι intercity κανουν την ιδια ωρα και οτι απλα ειναι πιο παλια,ισχυει;

Οποτε το 175 θα μας μεταφέρει απο το Chopin στον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο:)

Δεν υπαρχει καποιο μαγαζακι για φαγητο να προτεινεις;Βασικα λατρευω τις σουπες και ολα τα φαγητα μπυραριας...Δεν ειμαι και πολυ του Ιταλικου,δεν θα το επελεγα ευκολα.Υπήρχε καποιο περιεργο φαγητο ή γλυκο που πρεπει να αποφύγουμε;

Πήγες Αυοσβιτς και στα Αλατορυχεια;Εμεις σκεφτομασταν να παμε και σαν μονοημερη στο Ζακοπάνε.Ξέρεις αν αξιζει;

Απο κρύο πως πήγατε;

Τι θα μου έλεγες οτι Δεν πρέπει να χάσω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom