Κινηματογραφική κουβέντα....

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
με την ευκαιρια να πω οτι ο τουρκικος κινηματογραφος μου αρεσει πολύ . Και δεν αναφερομαι μόνο σε 2-3 γνωστους σκηνοθετες που κερδιζουν στις Κάννες και τους λίγο πολύ τους ξερουμε όλοι . Εχω δει τουλαχιστον 15-20 ταινιες και ειναι απο εξαιρετικες εως πολυ καλές . Σκηνοθεσία και σεναρια πολυ καλά , πολυ ωραια μουσική και συνηθως εκπληκτικοι ηθοποιοι.
Αν σου πούμε τώρα να μας κάνεις μια λίστα ζητάμε πολλά;;; ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αυτό τον μήνα παρακολουθώ φεστιβάλ Ιταλικού κινηματογράφου και αύριο έχει το IL PICCOLO DIAVONO με τον Βenigni. μάλιστα μας κερνάνε και ιταλικά μεζεδάκια και vino italiano
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν σου πούμε τώρα να μας κάνεις μια λίστα ζητάμε πολλά;;; ;)
Συνηθως τα βρισκω σε κατι "περιεργα" σαιτ που βαζουν κατι τουρκικα σηριαλ . Ειναι λιγο περιπλοκο γιατι ανάμεσα σε απειρα βιντεακια απο σηριαλ βρισκω διαμαντακια ταινιες . Για πρωτη φαση μπες Dailymotion - GREECE.GR και οπου δεις μόνο 2 βιντεο Νο 1 και Νο 2 ειναι φιλμ μεταφρασμενα ελληνικά .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συνηθως τα βρισκω σε κατι "περιεργα" σαιτ που βαζουν κατι τουρκικα σηριαλ . Ειναι λιγο περιπλοκο γιατι ανάμεσα σε απειρα βιντεακια απο σηριαλ βρισκω διαμαντακια ταινιες . Για πρωτη φαση μπες Dailymotion - GREECE.GR και οπου δεις μόνο 2 βιντεο Νο 1 και Νο 2 ειναι φιλμ μεταφρασμενα ελληνικά .
γράψε μας τίτλους, συνήθως δεν εχω την υπομονή να δω ταινία μέσω ίντερνετ. Θέλω το ραχάτι μου
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αρχιζω να θυμαμαι ταινιες !
"Πληγές του Φθινοπωρου " την πετυχα και στην ΝΕΤ !
Το θεμα ζορικο και "ευαισθητο" και μπραβο στη σκηνοθετιδα , που ενω βρηκε πολλά εμποδια τολμησε και τη γυρισε . Μεσα απο την ιστορία του ερωτα ενος Τουρκου εθνικιστή με μία Ελληνιδα , βλεπουμε τα γεγονοτα του 1955 με αποκορυφωμα τη δαντική βραδυά της 6ης Σεπτεμβριου στη Πόλη .

¨οι ανθρωποι του παππου μου " και αυτή συμπτωματικά εχει και ελληνικό στοιχειο .Ο ηλικιωμενος Τουρκος ήρωα ςεχει ελθει απο τη Κρητη πιτσιρικάς στη Σμυρνη με την ανταλλαγη πληθυσμων και με τη πρωτη ευκαιρια βλεπουμε τους τριγυρω τους να τον θεωρουν "ξένο".
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αυτό τον μήνα παρακολουθώ φεστιβάλ Ιταλικού κινηματογράφου και αύριο έχει το IL PICCOLO DIAVONO με τον Βenigni. μάλιστα μας κερνάνε και ιταλικά μεζεδάκια και vino italiano
Απόλαυσε τα μεζεδάκια τώρα που μπορείς, γιατί μόλις έρθει η ώρα του Salo http://www.imdb.com/title/tt0073650/?ref_=nm_flmg_wr_11 θα σου κοπεί η όρεξη μαχαίρι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι δημιουργοι του Intouchables (Αθικτοι), της πιο πετυχημενης εισπρακτικα γαλλικης ταινιας παγκοσμιως επετρεψαν με τον "Samba". Τον ομωνυμο πρωταγωνιστικο ρολο υποδυεται ο Omar Sy (πρωταγωνιστης και στους Intouchables). Ο Samba ειναι ενας Σενεγαλεζος μεταναστης χωρις χαρτια (sans papiers) που κανει διαφορες δουλειες για να επιβιωσει και ερωτευεται την υπαλληλο που τον βοηθαει να βγαλει χαρτια. Η ταινια ειναι ενα παραθυρο στον κοσμο των sans papiers, οι δυσκολιες που αντιμετωπιζουν, ο τροπος που διασκεδαζουν, τα ονειρα τους και οι αναγκες που εχουν.
Αν και ταινια κωμικου χαρακτηρα συγκινει και κυριως προβληματιζει. Σε κανει να συνειδητοποιησεις ποσο τυχερος εισαι νομιμος και τι αδικια ενας ανθρωπος να θεωρειται "παρανομος" μονο και μονο επειδη γεννηθηκε αλλου.
Η ταινια αποτελει γροθια στην ξενοφοβια και την εξαρση μισους της γαλλικης κοινωνιας προς αυτη την κατηγορια των ανθρωπων. Ενα πραγματικο τρολλαρισμα θα ελεγα στο ακροδεξιο FN και την αρχηγο του Μαρι Λεπεν.

Οι κριτικες ειναι αμφιλεγομενες για το αν ειναι καλυτερη απο το Intouchables. Παντως τη μαχη των εισιτηριων φαινεται να τη χανει μεχρι στιγμης. Ισως να φταιει ομως ο πολυ ισχυρος της αντιπαλος που εκανε την εκπληξη και την κοντραρει στα ισια. Το Le Labyrinthe.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.355
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με υπότιτλους τα βλέπεις εσύ ή έμαθες γαλλικά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom