ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

μαρινελλα

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Η αίτηση του ESTA δεν ρωτάει αν εργάζεσαι ή όχι. Ρωτάει αν σου έχουν απορρίψει ποτέ βίζα ή όχι.
σωστά έχετε δίκιο,όμως αυτή η μετεπειτα άρνηση της φοιτητικής βίζας μου θα επηρεάση την αρχική Βίζα Εστα που είχα βγάλει?θα εχω προβλημα αν παω για της γιορτες?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
σωστά έχετε δίκιο,όμως αυτή η μετεπειτα άρνηση της φοιτητικής βίζας μου θα επηρεάση την αρχική Βίζα Εστα που είχα βγάλει?θα εχω προβλημα αν παω για της γιορτες?
Διάβασε την ανάρτηση μου #20.
 

μαρινελλα

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Διάβασε την ανάρτηση μου #20.
diavatirio.com
ευχαριστώ για της απαντησεις,θα ήθελα να σε ρωτήσω έψαξα για δικηγόρο εξειδικευμένο πάνω στο θέμα αλλά ο ένας και μοναδικός που βρήκα είναι λίγες μέρες στην Αθήνα και της υπόλοιπες Αμερική,οπότε ε αν μπορείς να μου πεις είναι συνετό να κάνω τώρα αίτηση για βιζα Εστα ?η πρέπει να περιμένω να περάσουν κάποιες μήνες?η κινδυνεύω να φάω αποριψη όπιο δήποτε στιγμή και αν κάνω ξανά αίτηση για βισα....
 

Geo21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Καλά τα πάμε οι περισσότεροι με την απόρριψη της βίζας βλέπω!:shock:
Είμαι από τις τυχερές που έχουν συγγενείς στο Αμέρικα και ο θείος μου με κάλεσε εκεί για διακοπές με αφορμή τα γενέθλια μου! Μου έκανε τα εισιτήρια , μου έστειλε διευθύνσεις τα πάντα! Έκανα λοιπόν πρώτη φορά αίτηση τον Μάρτιο του 2013, κατέβηκα Αθήνα και μου απέρριψαν την βίζα λόγω του ότι δεν απέδειξα ισχυρούς δεσμούς με την χώρα μου και με έστειλαν σπιτάκι μου! Έκανα και δεύτερη αίτηση ένα μήνα μετά και μου την απέρριψαν πάλι λόγω οικονομικών (όπως μου ανέφεραν) λόγων, ενώ όλα μου τα χαρτιά περί ισχυρών δεσμών ήταν επαρκή και αποδεκτά! Δηλαδή τι εισόδημα πρέπει να έχει κάποιος για να ταξιδέψει εκεί!?

Υ.Γ.
Εννοείται πως μου απέρριψαν και την ΕΣΤΑ λόγω απόρριψης της βίζας από την Πρεσβεία, αλλά είπα να το επιχειρήσω! :rolleyes:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλησπέρα σας!
Καλά τα πάμε οι περισσότεροι με την απόρριψη της βίζας βλέπω!:shock:
Είμαι από τις τυχερές που έχουν συγγενείς στο Αμέρικα και ο θείος μου με κάλεσε εκεί για διακοπές με αφορμή τα γενέθλια μου!
Γιατι δεν εκανες esta,αφου πηγαινες για διακοπες;δεν το ηξερες;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Γιατι δεν εκανες esta,αφου πηγαινες για διακοπες;δεν το ηξερες;
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και γω για όσους μας γράφουν ότι τους απορρίφθηκε η visa ενώ ήθελαν να πάνε για διακοπές.. Το να κάνεις αίτηση για visa τους υποψιάζει ότι μάλλον δε θες να πας για διακοπές αλλά θες να μείνεις και λες ψέματα (κυρίως αν έχεις και συγγενείς εκεί).. Οπότε μετά την απόρριψη της visa λογικό είναι να απορρίψουν και την ΕSTA. Εμείς κάναμε απευθείας για ESTA, ο άντρας μου έχεις συγγενείς εκεί (και δηλώσαμε τη διευθυνση τους ως διευθυνση διαμονής) και η Esta εγκρίθηκε 2 μέρες μετά αν θυμάμαι καλά (πάντως όχι απευθείας όπως σε πολλούς άλλους.)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και γω για όσους μας γράφουν ότι τους απορρίφθηκε η visa ενώ ήθελαν να πάνε για διακοπές.. Το να κάνεις αίτηση για visa τους υποψιάζει ότι μάλλον δε θες να πας για διακοπές αλλά θες να μείνεις και λες ψέματα (κυρίως αν έχεις και συγγενείς εκεί)..
Αντιγραφη απο ενα σαιτ....
" Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η δυσκολία απόκτησης τουριστικής βίζας – σε αντίθεση με το παρελθόν, όταν η τουριστική βίζα ήταν μονόδρομος για τους έλληνες αφού το visa waiver δεν αφορούσε έλληνες πολίτες, πλέον, οι περισσότεροι έλληνες μπορούν να ταξιδέψουν χωρίς βίζα, με το visa-waiver. Έτσι, η αμερικανική πρεσβεία είναι πολύ πιο καχύποπτη όταν ένας έλληνας κάνει αίτηση για βίζα, και η πιθανότητα να απορριφθεί η αίτηση ενός έλληνα για τουριστική βίζα είναι ιδιαίτερα υψηλή, ειδικά όταν ο έλληνας δεν μπορεί να δικαιολογήσει το λόγο που χρειάζεται τη βίζα. (Και ο λόγος ότι κάποιος θέλει να μείνει πάνω από τρεις μήνες συχνά δεν συνάδει με την τουριστική ιδιότητα)
Το θεμα ειναι γιατι καποιος να κανει αιτηση για βιζα,αν σκοπευει να παει για διακοπες και για διαστημα μικροτερο των 3 μηνων.
1.δεν εχει πληροφορηθει την υπαρξη της esta;απιθανο...
2.τον εχουν παραπληροφορησει διαφοροι,οτι ειναι πιο καλη η βιζα;
3.θελει να πηγαινοερχεται και θεωρει οτι η βιζα ειναι καλυτερη;
4.θελει να μεινει μονιμα και του εχουν πει οτι με βιζα ειναι καλυτερα;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Επειδή καθημερινά ακούω πολλές παράξενες ιστορίες με τέτοια θέματα να προσθέσω ότι ακόμα ένας λόγος είναι ότι στην απόγνωση μερικές φορές ακούμε και ότι μας συμφέρει να ακούσουμε και αγνοούμε τους κινδύνους..

Τα άτομα που ζουν εδώ δεν ξέρω γιατί αλλά τις περισσότερες φορές αγνοούν ότι υπάρχει esta..όταν λοιπόν συμβουλεύουν συγγενικά τους άτομα να έρθουν διακοπές..αλλά και να δουν πως είναι τα πράγματα ώστε αν θέλουν να κάνουν μια προσπάθεια να μείνουν..τους λένε να βγάλουν βιζα..δεν ξέρουνε τι είναι η esta και όταν ακούνε ότι είναι μόνο για 3 μήνες ξέρουν ότι δεν είναι αρκετός ο καιρός..
Εχουν μείνει στον καιρό που η βιζα έβγαινε εύκολα και ερχόντουσαν αυτοί..αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται αυτό προτείνουν..απλά μετά τις συνέπειες τις πληρώνουν άλλοι..

Μου έχει τύχει να με παίρνει ένας γνωστός για συμβουλές..να μου λέει μα μου είπε ο συγγενής μου που είναι εδώ 30 χρόνια ότι να έρθω με βιζα..να του λέω ότι δεν θα σου βγάλουν..αλλα να επιμένει ότι ξέρει κάτι παραπάνω αφού του το είπε ο X άνθρωπος που ζει εδώ 30 χρόνια..
Αλλος να είναι 40 χρονών και να μου λέει ότι θα του βγάλουν φοιτητική βίζα..γιατί το έκανε ένας γνωστός του γνωστού και του την έβγαλαν..κτλ κτλ..

Σε κάθε περίπτωση είναι κρίμα γιατί κλείνει μια πόρτα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
υπάρχουν πολλοί λόγοι. εγώ p.x. που δεν έχω πρόσβαση σοβαρή στο internet, όταν λήξει η δεκαετής μου βίζα για τις USA απλά θα ζητήσω νέα βίζα. μου είναι αδύνατον να κάνω τι διαδικασία τις ESTA κάθε τρεις και λίγο, πολύ απλά δε γίνεται διότι απαιτεί και μια alfa ταχύτητα internet. Προτιμώ να παο στην πρεσβεία, που θέλει και 8 μήνες ραντεβού πριν, παρα να μπλέκω με το ESTA.
 

Geo21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γιατι δεν εκανες esta,αφου πηγαινες για διακοπες;δεν το ηξερες;
Οχι, δεν το ηξερα!
Δεν ειχα κανεναν να με ενημερωσει για τιποτα! Και ο θειος μου , ειπε να βγαλω βιζα! Το esta δεν το ξεραμε καν! Αφου μου απερριψαν την βιζα , εκανα esta χωρις να ξερω οτι τσαμπα θα την εκανα αφου θα μου την απερριπταν και εκεινη!
Ειχα ψαξει οτιδηποτε στο internet, αλλα ολοι ελεγαν πρεπει να βγαλεις βιζα κτλ κτλ!
Λογικο αν δεν εχεις καποιον που να ξερει εστω και κατι λιγο, να τα βρεις σκουρα!

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο!!
Επειδή καθημερινά ακούω πολλές παράξενες ιστορίες με τέτοια θέματα να προσθέσω ότι ακόμα ένας λόγος είναι ότι στην απόγνωση μερικές φορές ακούμε και ότι μας συμφέρει να ακούσουμε και αγνοούμε τους κινδύνους..

Τα άτομα που ζουν εδώ δεν ξέρω γιατί αλλά τις περισσότερες φορές αγνοούν ότι υπάρχει esta..όταν λοιπόν συμβουλεύουν συγγενικά τους άτομα να έρθουν διακοπές..αλλά και να δουν πως είναι τα πράγματα ώστε αν θέλουν να κάνουν μια προσπάθεια να μείνουν..τους λένε να βγάλουν βιζα..δεν ξέρουνε τι είναι η esta και όταν ακούνε ότι είναι μόνο για 3 μήνες ξέρουν ότι δεν είναι αρκετός ο καιρός..
Εχουν μείνει στον καιρό που η βιζα έβγαινε εύκολα και ερχόντουσαν αυτοί..αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται αυτό προτείνουν..απλά μετά τις συνέπειες τις πληρώνουν άλλοι..

Μου έχει τύχει να με παίρνει ένας γνωστός για συμβουλές..να μου λέει μα μου είπε ο συγγενής μου που είναι εδώ 30 χρόνια ότι να έρθω με βιζα..να του λέω ότι δεν θα σου βγάλουν..αλλα να επιμένει ότι ξέρει κάτι παραπάνω αφού του το είπε ο X άνθρωπος που ζει εδώ 30 χρόνια..
Αλλος να είναι 40 χρονών και να μου λέει ότι θα του βγάλουν φοιτητική βίζα..γιατί το έκανε ένας γνωστός του γνωστού και του την έβγαλαν..κτλ κτλ..

Σε κάθε περίπτωση είναι κρίμα γιατί κλείνει μια πόρτα..
Αν το γνωριζα σαφως και δεν θα πηγαινα ποσα χιλιομετρα στην Πρεσβεια τσαμπα!
Μην τα θεωρειτε ολα τοσο αυτονοητα και ευκολα και και και!

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και γω για όσους μας γράφουν ότι τους απορρίφθηκε η visa ενώ ήθελαν να πάνε για διακοπές.. Το να κάνεις αίτηση για visa τους υποψιάζει ότι μάλλον δε θες να πας για διακοπές αλλά θες να μείνεις και λες ψέματα (κυρίως αν έχεις και συγγενείς εκεί).. Οπότε μετά την απόρριψη της visa λογικό είναι να απορρίψουν και την ΕSTA. Εμείς κάναμε απευθείας για ESTA, ο άντρας μου έχεις συγγενείς εκεί (και δηλώσαμε τη διευθυνση τους ως διευθυνση διαμονής) και η Esta εγκρίθηκε 2 μέρες μετά αν θυμάμαι καλά (πάντως όχι απευθείας όπως σε πολλούς άλλους.)[/QUOTE
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μα γι'αυτό σχολιάζουμε εδώ, για να μη την πατήσουν κι άλλοι στο μέλλον θεωρώντας πως η visa είναι εύκολη και σε αυτούς δε θα τύχει απόρριψη. Ούτε εγώ ήξερα τίποτα πριν πάω, ούτε και οι συγγενείς μας είπαν για την ESTA (ίσα ίσα που όλοι οι υπόλοιποι που έχουν πάει, ξαδέρφια κτλ. πήγαν με Visa) αλλά μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ αρκούσε για να μάθουμε για το ESTA. Και φυσικά μέσω του travelstories όπου τα άλλα μέλη μας κατατόπισαν σχετικά..
 

Geo21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Μα γι'αυτό σχολιάζουμε εδώ, για να μη την πατήσουν κι άλλοι στο μέλλον θεωρώντας πως η visa είναι εύκολη και σε αυτούς δε θα τύχει απόρριψη. Ούτε εγώ ήξερα τίποτα πριν πάω, ούτε και οι συγγενείς μας είπαν για την ESTA (ίσα ίσα που όλοι οι υπόλοιποι που έχουν πάει, ξαδέρφια κτλ. πήγαν με Visa) αλλά μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ αρκούσε για να μάθουμε για το ESTA. Και φυσικά μέσω του travelstories όπου τα άλλα μέλη μας κατατόπισαν σχετικά..
Ε ενταξει, τι να κανουμε, δεν ειναι ολοι τοσο τυχεροι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom