Προτάσεις για βιβλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ίδια υπόθεση από δυο συγγραφείς λοιπόν, και σιγουρα από διαφορετική σκοπιά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νόμπελ Λογοτεχνίας ο άγνωστος Πατρίκ Μοντιανό

Τον έχει διαβάσει κάποιος;;
Περυσι μια φιλη μου χαρισε ενα βιβλιο του Μοντιανο "Η μικρη Μπιζου". "Νομιζω θα σου αρεσει" μου λεει "Διαδραματιζεται στο Παρισι μιας αλλης εποχης". Να σου πω την αληθεια και το ονομα και ο ογκος αλλα και το ροζ οπισθοφυλλο δεν μου γεμιζαν το ματι. "Καμμια βλακεια θα 'ναι, παραμυθακι" ειπα και το αφησα στο ραφι να κανει παρεα με αλλα.

Οταν το ειδα ενας φιλος (Ελληνογαλλος) απορησε και μου λεει: "Διαβαζεις Μοντιανο;". Επρεπε να το παρει στα χερια του για να καταλαβω τι με ρωτησε. "Α μπα, δωρο ειναι. Τον ξες;", "Φυσικα. Ισως ειναι ο καλυτερος Γαλλος συγγραφεας αυτη τη στιγμη".

Το εψαξα λιγο το ονομα και οντως ειναι πασιγνωστος και αγαπητος στη Γαλλια. Το βιβλιο ομως δεν το διαβασα. Οταν ομως ανακοινωθηκε το ονομα του για το Νομπελ Λογοτεχνιας, μπηκα στον πειρασμο να το διαβασω. Αλλωστε ειναι πολυ μικρο, τελειωσε μεσα σε λιγες ωρες.

Ειναι ενα βιβλιο που θα το αγαπησουν σιγουρα οι λατρεις του Παρισιου αφου σε ταξιδευει συνεχως απο τη μια ακρη της πολης στην αλλη. Κι αν και εχει χρονο αναφορας τα μεσα προς τελη της δεκαετιας του 50 δυσκολα μπορω να βρω διαφορες με το Παρισι του Σημερα (60 περιπου χρονια μετα). Μονο οι τηλεφωνικοι εχω την εντυπωση πως διαφερουν, ολα τα αλλα μοιαζουν σαν σημερινα.

Κι αν εξαιρεσεις το χωρο το θεμα που πραγματευεται ειναι κατι παραπανω απο ενδιαφερον. Η αναζητηση της ταυτοτητας μιας νεαρης κοπελας και η προσπαθεια να απαλλαγει απο τα παιδικα τραυματα που αφηνει η φυσικη αλλα κυριως η νοητη, η ουσιαστικη απουσια της μανας (και δευτερευοντως του πατερα).

Φυσικα και δεν ειμαι ο ειδικος για να πω αν πηρε δικαια ή οχι το Νομπελ (και ειδικος να ημουν βεβαια θα επρεπε να γνωριζω και τα υπολοιπα εργα αλλα και τη δουλεια των αλλων υποψηφιων) αλλα το συγκεκριμενο βιβλιο τολμω να πω πως πραγματι ειναι ενα μικρο κομψοτεχνημα!(sic) (Αχιλλεας Κυριακιδης)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Δεν έχω διαβάσει καθόλου Stephen King και λέω να αρχίσω. Έχω ακούσει ότι απ' τα καλύτερα έργα του είναι η 7λογία του πύργου. Αξίζει να αρχίσω με αυτήν;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο Μαύρος Πύργος είναι εξαιρετική ιστορία, αλλά έχεις το κουράγιο να διαβάσεις 7 βιβλία; Αν δεν έχεις διαβάσει καθόλου King θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο μικρότερο έργο του, όπως το Salem's Lot, το IT, το Christine ή το The Stand. Το τελευταίο είναι και αυτό που εγώ προσωπικά θα πρότεινα να διαβάσει κάποιος αν δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να διαβάσει King.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ο James Ellroy είπε:
«Είμαι ο μεγαλύτερος εν ζωή συγγραφέας αστυνομικού στον κόσμο. Ο Jo Nesbο είναι ο αμέσως επόμενος, μετά από εμένα, και με καταδιώκει ανελέητα σαν λυσσασμένο πιτ μπουλ, αποφασισμένος να μου πάρει τα σκήπτρα».
«Η φήμη του Nesbo μέλλει να είναι αντίστοιχη με του Μουνχ ή του Ίψεν… Κι αν υπάρχει δικαιοσύνη, μια μέρα ο Χάρι Χόλε θα είναι τόσο επιτυχημένος όσο ο Χάρι Πότερ».
Τον εχει προτηνει κανεις; Οτι καλυτερο κυκλοφορει σε αστυνομικο, καμια σχεση με νταν μπραουν. Στις αρχες τον παρουσιασαν ως νεο στιγκ λαρσον αλλα πλεον εχει ξεφυγει.
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν έχω διαβάσει καθόλου Stephen King και λέω να αρχίσω. Έχω ακούσει ότι απ' τα καλύτερα έργα του είναι η 7λογία του πύργου. Αξίζει να αρχίσω με αυτήν;
Κατά την γνώμη μου, κράτα αυτήν την ιστορία για το τέλος μιας και εμπλέκει γεγονότα και πρόσωπα από άλλα του βιβλία. :) Προσωπικά ξεκίνησα με το "Νεκρωταφίο ζώων" (όχι, δεν έχω κάνει ορθογραφικό λάθος, υπάρχει λόγος που είναι έτσι γραμμένο). Η ιστορία είναι πολύ καλή και σύντομη για αρχή εν αντιθέσει με τα "IT" και "The Stand". Το "Σκοτάδι Βαθύ Δίχως Άστρα" είναι μια συλλογή τεσσάρων μικρών ιστοριών, αλλά δεν θα στο πρότεινα για αρχή. Πρόσφατα διάβασα και το "Χρήσιμα Αντικείμενα", το οποίο ήταν αρκετά ενδιαφέρον μπορώ να πω...! Όπως και να έχει, καλή αρχή σ'αυτόν τον όμορφο κόσμο του Κινγκ!
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Είδα ότι το The Stand είναι 1400κάτι σελίδες! :shock: Όλα τα βιβλία του Κινγκ τέτοια μεγέθη έχουν; Θα ξεκινήσω μάλλον από το «Νεκρωταφείο ζώων» που πρότεινε η Narcissa γιατί έχει φυσιολογικό μέγεθος:haha: και το βρήκα το ελληνικό στα Public 6,75€. Στα αγγλικά είναι εύκολη η γραφή του Κινγκ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και στα αγγλικά εύκολα διαβάζεται ο King, δε τα λες και δύσκολα δα τα βιβλία του.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Σήμερα παρέλαβα το "Νεκρωταφείο ζώων". Θα το διαβάσω και θα σας πω εντυπώσεις!
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα ότι το The Stand είναι 1400κάτι σελίδες! :shock: Όλα τα βιβλία του Κινγκ τέτοια μεγέθη έχουν; Θα ξεκινήσω μάλλον από το «Νεκρωταφείο ζώων» που πρότεινε η Narcissa γιατί έχει φυσιολογικό μέγεθος:haha: και το βρήκα το ελληνικό στα Public 6,75€. Στα αγγλικά είναι εύκολη η γραφή του Κινγκ;
Όχι, δεν είναι όλα τόσο μεγάλα!!! :p Όσον αφορά την γραφή του στα Αγγλικά, ο ίδιος είχε πει πως παλιά, στα πρώτα του βιβλία χρησιμοποιούσε εξεζητημένο λεξιλόγιο γιατί είχε την εντύπωση πως προσδίδει μεγαλύτερη αξία στο κείμενό του αλλά αργότερα εγκατέλειψε αυτό το στυλ. Γενικά, είναι πολύ ωμός στην γραφή του και ταυτόχρονα διατηρεί μια υπέροχη horror ατμόσφαιρα!! Περιμένουμε εντυπώσεις!!! ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Ο James Ellroy είπε:
«Είμαι ο μεγαλύτερος εν ζωή συγγραφέας αστυνομικού στον κόσμο. Ο Jo Nesbο είναι ο αμέσως επόμενος, μετά από εμένα, και με καταδιώκει ανελέητα σαν λυσσασμένο πιτ μπουλ, αποφασισμένος να μου πάρει τα σκήπτρα».
«Η φήμη του Nesbo μέλλει να είναι αντίστοιχη με του Μουνχ ή του Ίψεν… Κι αν υπάρχει δικαιοσύνη, μια μέρα ο Χάρι Χόλε θα είναι τόσο επιτυχημένος όσο ο Χάρι Πότερ».
Τον εχει προτηνει κανεις; Οτι καλυτερο κυκλοφορει σε αστυνομικο, καμια σχεση με νταν μπραουν. Στις αρχες τον παρουσιασαν ως νεο στιγκ λαρσον αλλα πλεον εχει ξεφυγει.
Δεν ειναι κακος o Nesbo αλλα σα να τα παραλεει ο James... ασε που δεν ειναι καν μετριοφρων!! :p (ακου "ειμαι ο μεγαλυτερος εν ζωη συγγραφεας αστυνομικου" OMG)
Για αστυνομικο μυθιστορημα (χωρις πολλες περιγραφες αιματοβαμμενων σκηνων) θα προτεινα την Camilla Lackberg.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom