Απεργία Ιταλία!

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
samion ή όποιος άλλος μπορεί να βοηθησει...
Μπορείτε να καταλαβετε ποιοι απεγουν αυτες τις μέρες?προσπαθω να παω απο malpensa, como και απο como bergamo...!
Θα έχω πρόβλημα?!

Ministero delle infrastrutture e dei trasporti


Statement of strikes of national importance
[SIZE=+0][SIZE=+0]last updated 15 February 2013

[SIZE=+0][SIZE=+0]email (for information: [SIZE=+0][SIZE=+0]osservat.sindacale @ mit.gov.it[SIZE=+0][SIZE=+0] ) - PEC reference: [SIZE=+0][SIZE=+0]ufficio.gabinetto @ pec.mit.gov.it
[SIZE=+0][SIZE=+0]This table is updated periodically by the Observatory on labor disputes
[SIZE=+0][SIZE=+0]and strikes offers of national importance in the transport sector
[SIZE=+0][SIZE=+0]March 22, 2013
[SIZE=+0][SIZE=+0]sector [SIZE=+0][SIZE=+0]LOCAL PUBLIC TRANSPORT[SIZE=+0][SIZE=+0] : [SIZE=+0][SIZE=+0]PERSONNEL LOCAL PUBLIC TRANSPORT
[SIZE=+0][SIZE=+0]mode: [SIZE=+0][SIZE=+0]24 HOURS
[SIZE=+0][SIZE=+0](Trade unions FILT-CGIL, FIT-CISL, UILTRASPORTI, UGL TRANSPORT Faisa CISAL)

[SIZE=+0][SIZE=+0]sector [SIZE=+0][SIZE=+0]LOCAL PUBLIC TRANSPORT[SIZE=+0][SIZE=+0] : [SIZE=+0][SIZE=+0]PERSONNEL LOCAL PUBLIC TRANSPORT
[SIZE=+0][SIZE=+0]mode: [SIZE=+0][SIZE=+0]24 HOURS
[SIZE=+0][SIZE=+0](OS FAST-CONFSAL)

[SIZE=+0][SIZE=+0]March 25, 2013
[SIZE=+0][SIZE=+0]sector [SIZE=+0][SIZE=+0]RAIL[SIZE=+0][SIZE=+0] : [SIZE=+0][SIZE=+0]PERSONAL MACHINE EMPLOYEE SOC. [SIZE=+0]TRENITALIA
[SIZE=+0][SIZE=+0]mode: [SIZE=+0][SIZE=+0]8 HOURS: FROM 9.00 TO 17.00
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτά ούτε στην Ελλάδα δεν γίνονται... Μα να προκηρύσσεται απεργία 10 μέρες πριν τις εκλογές, για μετά απ' αυτές?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορείτε να καταλαβετε ποιοι απεγουν αυτες τις μέρες?προσπαθω να παω απο malpensa, como και απο como bergamo...!
Θα έχω πρόβλημα?!
[SIZE=+0][SIZE=+0]
αν μετακινηθεις με τραινο λογικά όχι. πάντως να ξερεις οτι και με τα λεωφορεια υπάρχει μινιμουμ εγγυημενο σερβις, τις ωρες "εγγύησης" ως τις 08.30 το πρωί και 17.00-20.00. δηλ θα υπάρχουν λεωφορεια αλλα θα ειναι γεματα εννοειται. καθε συγκριση με Μπανανιες μη αποδεκτή.
Αυτά ούτε στην Ελλάδα δεν γίνονται... Μα να προκηρύσσεται απεργία 10 μέρες πριν τις εκλογές, για μετά απ' αυτές?
καλό το χιουμορ έστω κι αν στις ημερομηνίες άθελα σου δεν τα πήγες καλά..
δεν προκηρυχθηκε 10 μερες πριν τις εκλογές αλλά πολυ νωρίτερα. η μεταβολή της ημερομηνίας (ήταν προγραμματισμενη για 8/2/13) έγινε στις 3/2/13. οι εκλογές δεν αλλάζουν τιποτε σε αυτα τα θεματα, αντιθετα με τις Μπανανιες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αν μετακινηθεις με τραινο λογικά όχι. πάντως να ξερεις οτι και με τα λεωφορεια υπάρχει μινιμουμ εγγυημενο σερβις, τις ωρες "εγγύησης" ως τις 08.30 το πρωί και 17.00-20.00. δηλ θα υπάρχουν λεωφορεια αλλα θα ειναι γεματα εννοειται. καθε συγκριση με Μπανανιες μη αποδεκτή.

καλό το χιουμορ έστω κι αν στις ημερομηνίες άθελα σου δεν τα πήγες καλά..
δεν προκηρυχθηκε 10 μερες πριν τις εκλογές αλλά πολυ νωρίτερα. η μεταβολή της ημερομηνίας (ήταν προγραμματισμενη για 8/2/13) έγινε στις 3/2/13. οι εκλογές δεν αλλάζουν τιποτε σε αυτα τα θεματα, αντιθετα με τις Μπανανιες.
το milan express ειναι να παρω και μετα τοπικο απο saronno, αν εστω υπάρχει η εναλλακτική με το λεωφορείο πάλι καλά, πριν χρονια μου ειχε τυχει οτι απαισιοτερο στην ιταλία, οριακά προλαβα να βγω απο τα συνορα οταν εγινε απεργια και στο ταμειο μου ειχαν πει οτι σε απεργια απλά σε πετανε οπου ναναι............!παρανοικο!ευτυχως προλαβα κ εφτασα ελβετια..
γιαυτο σκιαζομαι να πω την αληθεια!εχω προπληρωσει και διαμονες!δεν ειναι να παιζουμε!:cool:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θυμάμαι πριν πολλά χρόνια όταν ακόμα υπήρχε το δρομολόγιο Θεσ/νικη-Μιλάνο της Αlitalia και επιτρεπόταν και το κάπνισμα στη διάρκεια της πτήσης προσγειωθήκαμε στο Linate,ήτανε πρωτομαγιά και είχε γενική απεργία και όλοι οι επιβάτες της πτήσης πέρναμε μόνοι μας τις βαλίτσες μας από το αεροπλάνο και πηγαίναμε με τα πόδια στην αίθουσα αφίξεων.
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
αν μετακινηθεις με τραινο λογικά όχι. πάντως να ξερεις οτι και με τα λεωφορεια υπάρχει μινιμουμ εγγυημενο σερβις, τις ωρες "εγγύησης" ως τις 08.30 το πρωί και 17.00-20.00. δηλ θα υπάρχουν λεωφορεια αλλα θα ειναι γεματα εννοειται. καθε συγκριση με Μπανανιες μη αποδεκτή.

καλό το χιουμορ έστω κι αν στις ημερομηνίες άθελα σου δεν τα πήγες καλά..
δεν προκηρυχθηκε 10 μερες πριν τις εκλογές αλλά πολυ νωρίτερα. η μεταβολή της ημερομηνίας (ήταν προγραμματισμενη για 8/2/13) έγινε στις 3/2/13. οι εκλογές δεν αλλάζουν τιποτε σε αυτα τα θεματα, αντιθετα με τις Μπανανιες.
Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://farm1.static.flickr.com/136/397975987_68fdaad885_o.jpg

Αυτήν εννοείς;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Δεν νομιζω,οτι αυτα που γραφει,ο κυριουλης,αποδεικνυουν οτι η Ιταλια ειναι μπανανια.Πολυ αποσπασματικα και χωρις να μπορει να τεκμηριωσει,την σημερινη οικονομικη ζωη της Ιταλιας.Αυτη η χωρα(που σιγουρα ειναι μια χωρα αντιθεσεων,απο τον βορρα μεχρι τον νοτο)ειναι μια εξαγωγικη δυναμη,σε ολους τους τομεις.Ειναι παρα πολλα τα πεδια που δραστηριοποιειται.Δεν ειναι καθολου,μα καθολου,μια χωρα κολλημενη στο παρελθον της.Αυτο φροντιζει ,ομως,να το πουλαει στους τουριστες της.
Στον αντιποδα,αυτο το αρθρο,σε πολλα σημεια μου θυμιζει την Ελλαδα.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν νομιζω,οτι αυτα που γραφει,ο κυριουλης,.....
θα σταματησετε το οφ τοπικ? μιλαμε για τη συγκεκριμενη απεργια και μονο, οχι για πορνεια στην Ιταλία. ισως και για ολες τις απεργιες στη γειτονα μια και καποιος μπορει να παρει μια ιδεα. σε όλες λοιπον των ΜΜΜ υπαρχει εγγυημενη υπηρεσια για να παει ο κοσμος στη δουλεια του και να γυρισει απο αυτην. οπως φυσικα και να μετακινηθει ο κοσμος απο τα αεροδρομια. χωρες που αυτο δεν συμβαινει τις λεω μπανανιες. ταπεινη μου αποψη, μεινετε μονο στο θεμα πληζ.
1. το milan express ειναι να παρω και μετα τοπικο απο saronno, αν εστω υπάρχει η εναλλακτική με το λεωφορείο πάλι καλά, πριν χρονια μου ειχε τυχει οτι απαισιοτερο στην ιταλία, οριακά προλαβα να βγω απο τα συνορα οταν εγινε απεργια και
2.στο ταμειο μου ειχαν πει οτι σε απεργια απλά σε πετανε οπου ναναι............!παρανοικο!
1. αυτό το τραινο δεν το ξερω, μηπως εννοεις το Malpensa express? εχει εγγυημενη υπηρεσία, δεν απεργει. οπως ειπα η απεργια, προς το παρον, δεν αφορα τα τραινα. ακομα και οταν απεργουν υπαρχει παλι συγκεκριμενες ωρες που λειτουργουν σε καθε περιπτωση. για την Trenitalia ειναι 6-9 πρωι κ 6-9 βραδυ.
2. οχι φυσικά. δεν ξερω ποιος σου το πε κ τι εννοουσε. στις συγκεκριμενες ωρες τα τραινα λειτουργουν. αν ομως τελειωνει η εγγυημενη υπηρεσια του στις 09.00 κ εσυ το παρεις 08.50 εννοειται οτι θα κατεβεις εκει που θα βρισκεται στις 09.00. ο νομος ειναι του 1990, πριν γινοταν οτι κι εδω, οποιος ηθελε κατεβαζε ρολα οποτε ηθελε χωρις να εξασφαλιζεται η μετακινηση του κοινου καμμια ωρα της ημερας. αν μετακινηθηκες πριν το 1990 οντως υπηρχε χαος.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
καταρα στη στιγμή :bleh: υπάρχει θέμα που να έχω ανοίξει και να μη μου το κάνετε #$%^ στο τέλος?:haha:
ευχαριστώ samion, ελπιδοφορος δείχνεις, να δουμε τι θα γίνει!
ναι το malpensa express εννοω, ελπιζω να μη μεινω στοιβαγμενη και περιμενω...δεν τους εμπιστευομαι...δεν το κρυβω.
το περιστατικό που περιεγραψα εγινε πριν 10 χρονια, μου το ειπε με ελαχιστα αγγλικα τυπου "strike,out of train, nowhere":shock: ο ταμιας απο τον οποιο πηρα εισιτηριο απο Βενετία για Μιλανο και Βασιλεια, οριακα εφτασα στη Βασιλεία και η χαρά μου δεν είχε τέλος!
οδυνηρες στιγμές και ήμουν πιτσιρίκα για να μη μιλησω για το τρενο, ειχα φοβηθεί, ερημια..... ευτυχώς είχα βρει μια κυρία και της εγινα τσιμπουρι, να ειναι καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom