Turkish Airlines Τurkish Airlines

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Τι εννοείς " αν σου κάτσει μια στραβή"?? Μα αυτό ακριβώς ρωτάω. Αν θεωρείται "παρακινδυνευμένο" να κλείσω εισητήριο για μακρινό ταξίδι μέσω νετ. Το κάτι παραπάνω, που θεωρώ ότι εννοούσε ο babaduma με το "αβάντες", δεν με ενδιάφερει. Αλλά προφανώς με ενδιαφέρει να μην έχω θέμα στο ταξίδι.
Μπορεί να μην σ' ενδιαφέρουν οι "στραβές" στις οποίες σωστά αναφέρεται ο Traveller και να λες ότι δεν σ' ενδιαφέρουν και οι "αβάντες" που λέω εγώ (το είδος των οποίων δεν είμαι σίγουρος ότι πολυκατάλαβες). Θα σου δώσω, λοιπόν, ένα παράδειγμα "αβάντας" που πιθανόν να σ' ενδιαφέρει:
Βρίσκεις σήμερα στο internet ένα εισιτήριο που σ' ενδιαφέρει σε μια πολύ καλή τιμή Α ευρώ, αλλά δεν μπορείς να πληρώσεις άμεσα με την πιστωτική σου κάρτα. Πας αύριο στο πρακτορείο που συνεργάζεσαι, σου κάνουν την κράτηση και σου δίνουν ένα μικρό περιθώριο (π.χ. μια βδομάδα - συνηθισμένο) να το πληρώσεις - συν την αμοιβή τους. Μετά από μια βδομάδα που έχεις τα λεφτά και πας κι εξοφλείς το πρακτορείο, η τιμή του εισιτηρίου στο internet είναι Α+150 ευρώ (επίσης συνηθισμένο, μου έτυχε μετά από μόλις 2 μέρες και για πτήση μετά από επτάμηνο). Εσύ τότε μπορείς να πληρώσεις την online αγορά αλλά σε πολύ ακριβότερη τιμή (ακόμη και μετά την προμήθεια του πρακτορείου). Πώς σου φαίνεται μια τέτοια "αβάντα";
 

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, μια φορά θα σου κάτσει η στραβή. Ότι ταξίδια έχω κάνει στην Ευρωπή, τα κλείναμε μόνοι μας και δεν μας έτυχε ευτυχώς ποτέ κάτι. Με πρακτορείο είχα πάει γαμήλιο, όπου και κει όλα ήταν οκ, οπότε δεν χρειάστηκε να μάθω τι εξυπηρέτηση θα είχα αν στράβωνε κάτι. Αλλά θυμάμαι παλιά με τους γονείς μου σε οργανωμένα ταξίδια με πρακτορείο που γινόταν ο κακός χαμός και μόνο φασαρίες και ιστορίες θυμάμαι.
Πάντως ακριβώς αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι ο λόγος που σας ρωτάω βρε παιδιά. Επειδή μάλλον έχετε μεγαλύτερη ταξιωτική εμπειρία από μένα. Πιθανόν δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι θέλετε να πείτε με τις αβάντες και τις στραβές. Σε περιπτωση που τύχει κάτι νομίζω ότι αν έχεις κλείσει με πρακτορείο, θα πάρεις θα το πεις και θα περιμένεις να ασχοληθούν αυτοί, αλλιώς θα σε φάνε τα τηλ να βγάλεις άκρη με ιντερνετικά γραφέιο και αεροπορικές εταιρείες.
Τα δεδομένα που έχω αυτήν την στιγμή είναι ότι η turkish όντως χρεώνει fee 20 ευρώ, στα ιντερνετικά πρακτορεία είναι όντως πιο φτηνά τα εισητήρια αυτά τα 20 ευρώ που οκ, δεν είναι και φοβερό,και σε 2 πρακτορεία που ρώτησα, μου τα δίνουν 70 ευρώ πιο ακριβά/ άτομο και πρέπει να τα πληρώσω σε 2 μέρες.
Προς το παρόν δεν έχω καταλήξει με ποιόν τρόπο θα κλείσω. Αν πιστεύει κάποιος ότι κλείνοντας από πρακτορείο θα έχουμε και κάποιο άλλο όφελος, θα χαρώ να το μάθω. :)
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
έχω κλείσει αρκετές φορές με Turkish, δύο από την airtickets και τις άλλες από το viva. Έχω ξανακλείσει για παραμονή πρωτοχρονία και πάλι. Έως τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα πλην μιας φοράς το Πάσχα που είχε γίνει μπέρδεμα με τα δύο ονόματα του συνεπιβάτη, η airtickets με εξυπηρέτησε και φυσικά πέταξε κανονικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, μια φορά θα σου κάτσει η στραβή. Ότι ταξίδια έχω κάνει στην Ευρωπή, τα κλείναμε μόνοι μας και δεν μας έτυχε ευτυχώς ποτέ κάτι. Με πρακτορείο είχα πάει γαμήλιο, όπου και κει όλα ήταν οκ, οπότε δεν χρειάστηκε να μάθω τι εξυπηρέτηση θα είχα αν στράβωνε κάτι. Αλλά θυμάμαι παλιά με τους γονείς μου σε οργανωμένα ταξίδια με πρακτορείο που γινόταν ο κακός χαμός και μόνο φασαρίες και ιστορίες θυμάμαι.
Πάντως ακριβώς αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι ο λόγος που σας ρωτάω βρε παιδιά. Επειδή μάλλον έχετε μεγαλύτερη ταξιωτική εμπειρία από μένα. Πιθανόν δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι θέλετε να πείτε με τις αβάντες και τις στραβές. Σε περιπτωση που τύχει κάτι νομίζω ότι αν έχεις κλείσει με πρακτορείο, θα πάρεις θα το πεις και θα περιμένεις να ασχοληθούν αυτοί, αλλιώς θα σε φάνε τα τηλ να βγάλεις άκρη με ιντερνετικά γραφέιο και αεροπορικές εταιρείες.
Τα δεδομένα που έχω αυτήν την στιγμή είναι ότι η turkish όντως χρεώνει fee 20 ευρώ, στα ιντερνετικά πρακτορεία είναι όντως πιο φτηνά τα εισητήρια αυτά τα 20 ευρώ που οκ, δεν είναι και φοβερό,και σε 2 πρακτορεία που ρώτησα, μου τα δίνουν 70 ευρώ πιο ακριβά/ άτομο και πρέπει να τα πληρώσω σε 2 μέρες.
Προς το παρόν δεν έχω καταλήξει με ποιόν τρόπο θα κλείσω. Αν πιστεύει κάποιος ότι κλείνοντας από πρακτορείο θα έχουμε και κάποιο άλλο όφελος, θα χαρώ να το μάθω. :)

Να σου πω για να μην ζορίζεις το μυαλό σου, δεν τα κλείνεις τα εισιτήρια μην ανέβει η τιμή; Και αν συμβεί κάτι μην σκας, το πολύ πολύ να μείνεις μία μέρα παραπάνω στην Νέα Υόρκη, σιγά το κακό!!
 

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
:) Καλά τόσο που σκέφτομαι τι θα κάνω, στο τέλος θα γίνει αυτό που λέτε και δεν θα βρίσκω σε καλή τιμή.. Ευτυχώς, έχω μια μικρή ευελιξία στις ημερομηνίες ακόμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
:) Καλά τόσο που σκέφτομαι τι θα κάνω, στο τέλος θα γίνει αυτό που λέτε και δεν θα βρίσκω σε καλή τιμή.. Ευτυχώς, έχω μια μικρή ευελιξία στις ημερομηνίες ακόμα.
Κλείσε online (όταν το αποφασίσεις ή θεωρήσεις ότι η τιμή είναι καλή), κάνε και μια ταξιδιωτική ασφάλιση (που καλύπτει ένα σωρό πράγματα - εκτός της πτήσης) και (αν δεν είσαι Η γκαντέμω) μια χαρά θα είσαι. :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η ταξιδιωτική ασφάλιση είναι απαραίτητη σε μεγάλα και μακρινά ταξίδια. Άνθρωποι είμαστε, θέματα υγείας μπορεί να προκύψουν όπως και ατυχίες. Συμφωνώ με τον κ. babaduma, ορθώς ομιλεί....
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Εγω που ταξιδεύω συχνά Αμερική, κλείνω παντα ιντερνετικα, χωρίς ασφάλεια, ποτε δεν έτυχε τιποτα. Πριν 2 χρόνια που εχασα την πτηση μου 2 φορές στην Αγγλία, με εξυπηρέτησε μια χαρα η αεροπορική εταιρεία χωρίς να κανω εγω τιποτα.

Χρυσα, τι εννοείς οτι η τουρκις χρεώνει εξτρα 20 ευρω? Χρεωση καρτας?
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
ειπα να γινω μελος της ΤΗΥ....... ανοιξα λογαριασμο στο Miles&Smiles. Θελω να ρωτησω πως μπορω να προσθεσω το μελλοντικο μου ταξιδι το οποιο θα πραγματοποιηθει σε 2 εβδομαδες? Εχω επισης και Miles&More της Λουφτχανσας το οποιο και εβαλα οταν εκλεινα το εισιτηριο..... Αν προσθεσω της ΤΗΥ θα πρεπει να βγαλω της λουφτχανσας?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
1. Τα μίλια μπορείς να τα περάσεις σε όποιο πρόγραμμα θες κατά την ώρα του τσεκ-ιν.
2. Μπορείς όμως να τα περάσεις σε ένα και μόνο πρόγραμμα, οπότε διαλέγεις τι σε συμφέρει και προχωράς.

Προσοχή όμως, δε δίνουν όλες οι πτήσεις εντός της συμμαχίας μίλια σε όλα τα προγράμματα, διάβασε προσεκτικά τους όρους κάθε προγράμματος πριν διαλέξεις πρόγραμμα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ειπα να γινω μελος της ΤΗΥ....... ανοιξα λογαριασμο στο Miles&Smiles. Θελω να ρωτησω πως μπορω να προσθεσω το μελλοντικο μου ταξιδι το οποιο θα πραγματοποιηθει σε 2 εβδομαδες? Εχω επισης και Miles&More της Λουφτχανσας το οποιο και εβαλα οταν εκλεινα το εισιτηριο..... Αν προσθεσω της ΤΗΥ θα πρεπει να βγαλω της λουφτχανσας?

Δεν μπορείς να προσθέσεις τώρα ταξίδι που δεν έχει πραγματοποιηθεί. Σε 2 εβδομάδες που θα γίνει η πτήση, μπορείς. Αν θες να αφαιρέσεις τον αριθμό της LΗ που ήδη έχεις δηλώσει, νομίζω πως πρέπει να το θυμηθείς στο cehck in. Εγώ για σιγουριά θα έκανα ένα τηλ στην Turkish να τους πώ αριθμό κράτησης και να αφαιρέσουν τον αριθμό κάρτας της LH. Αν το ξεχάσεις και μείνει, θα περαστούν εκεί τα μίλια...

Γενικά σου λέω ότι η κάρτα της Aegean περνάει μίλια πτήσεων της Tuskish. Υπάρχει ένα app για τα smartphones της Aegean που σου γράφει αναλόγως την εταιρία και το ναύλο αν παίρνεις και τι μίλια παίρνεις... πολύ βολικό!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για να επιχειρήσω να λύσω την παρεξήγηση: Αν ένα εισιτήριο έχει εκδοθεί από την αεροπορική εταιρία, είτε απευθείας είτε με απλή μεταπώληση (π.χ. ο πράκτορας εκδίδει εισιτήριο Lufthansa που ξεκινάει από 220 κι όχι από άλλο κωδικό), τότε η αεροπορική μπορεί να κάνει αλλαγές, να σου αλλάξει πτήση σε περίπτωση στραβής κλπ. Αν το εισιτήριο το έχει εκδόσει πράκτορας με άλλο τρόπο, τότε ακόμα και σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης η αεροπορική δε μπορεί να κάνει απευθείας αλλαγές στο PNR, και αυτές πρέπει να γίνουν μέσω του πράκτορα (έχει τύχει μπροστά μου, σε ακύρωση πτήσης λόγω κακοκαιρίας, η LH να πεί σε επιβάτη ότι πρέπει να επικοινωνήσει με τον πράκτορά του).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom