Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τον Μαρινάκη και τον κάθε φίλαθλο του Ολυμπιακού τον πείραξε πολύ(όπως θα πείραζε και μένα αν ήμουν γαύρος) πέρσι η ήττα από τον υπό αναγέννηση Παναθηναϊκό με 0-3 που ήρθε στο Καραϊσκάκη με κάτι Ρισβάνηδες και Καρέληδες που πριν 4-5 μήνες δεν τους ήξερε ούτε ο φούρναρης της γειτονιάς τους και μάλιστα μια ήττα που ήρθε μετά απο μια μεγαλειώδη νίκη επι της MAN U...
Δηλαδή ρε μάγκες, θα μπορούσε να πει ο Βαγγέλας, τι να την κάνω εγώ την μεγαλειώδη νίκη όταν αμέσως μετά με αμφισβητεί ευθέως ο χειρότερος Παναθηναϊκός ever ....

Και τώρα έχουμε μια απο τα ίδια..δηλαδή μια μεγαλειώδη νίκη, μεγαλύτερη απο αυτή επι της MAN U γιατί η Γιουβέντους πέρα απο τα μεγάλα ονόματα κλ παραμένει στην Ιταλία ο κύριος διεκδικητής του τίτλου ....και την Κυριακή έχει πάλι τον Παναθηναϊκό αντίπαλο στο Καραϊσκάκη....και η ισοπαλία θα είναι ένα δυσάρεστο αποτέλεσμα....

με λίγα λόγια θέλει νίκη ο Βαγγέλας για να συνεχιστεί η καλή εικόνα του Ολυμπιακού και εν πάσει περιπτώσει βρε βάζελοι πρέπει να είστε περήφανοι γιατί κάνετε έστω και έτσι τον Βαγγέλα να χάνει τον ύπνο του ....εσάς ρε σκέφτεται ο Βαγγέλας ακόμα και μετά απο αυτή τη μεγαλειώδη νίκη...

Βέβαια κάθε μέρα πασχαλιά δεν είναι αλλά στο ποδόσφαιρο είπαμε κανείς δεν ξέρει τι μέλει γενέσθαι...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ο Ολυμπιακός στις τελευταίες 6 εμφανίσεις του στου ομίλους του cl έχει 3 προκρίσεις στους 16 και 3 στο EL. Εχει πετύχει δε σπουδαίες νίκες επί πολύ μεγάλων αντιπάλων. Φέτος από ότι φαίνεται θα συνεχίσουμε και πάλι στην Ευρωπη. Οπως λεει και ο Τραβελερ έχει ανέβει επίπεδο και για εμένα αν συνεχίσει έτσι κάποια στιγμή θα κάνει και το μπαμ, αλλα οι εγχώριοι αντιπαλοι μας δεν το αναγνωρίζουν.
Πέρσι λοιπόν αν και παρολιγο να αποκλείσουμε την Μαντσεστερ και πήραμε το πρωτάθλημα υπερανετα και δίκαια, κόντεψε να χαρακτηρισθεί αποτυχημένη η χρονια γιατί φάγαμε τρια από τον ΠΑΟ.
Και ναι οταν ακολουθεί ματς με τον αιώνιο εχθρο σου, οποιον και να εχεις κερδίσει το ξεχνάς και κοιτας το επόμενο ματς.

Και 2-3 επισημάνσεις μου ποδοσφαιρικές:
1. Μην αρχίσουμε οτι ο Μποτια βούλωσε στοματα και αλλές τετοιες βλακείες. Είναι μέτριος παίκτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, μπορεί να είναι χρήσιμος οταν η ομάδα παίζει κλειστά, όπως χθες, αλλά σε ανοικτό γήπεδο είναι επικίνδυνος. Απλά χθες έδειξε αποφασιστικότητα μεγάλη στις περισσότερες επεμβάσεις του,
2. Δεν ξερω γιατί ο Μιτσελ επιμένει στον Ομαρ και στο cl έχει μονίμως εκτος 18αδας τον Σαλινο. Σε όλα τα ματς τα αμυντικά μας προβλήματα έχουν προκύψει από υπερφόρτωση της πλευράς του, ενώ και επιθετικά δεν πλησιάζει καν την απόδοση του Μαζουακου.
3. Ας πουμε μια καλη κουβεντα και για τον Εντινγκα, ο οποίος από περσι τον Νοέμβριο του έχει ανατεθεί συγκεκριμενος ρολος στα ευρωπαικα ματς και τον φερνει εις πέρας με σταθερά πολύ καλό βαθμό.
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
http://www.sport-fm.gr/newspapers/prasini/latest/

ΠΡΑΣΙΝΗ: ΑΠΕΛΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ (Για τον Κασαμι λεει, που σχημάτισε λεει τον αετο της Αλβανίας )

Τον Ρομπερτο ξεχασατε, που πρεπει να διωχθεί για παρανομο στοιχημα που προεβλεψε ακριβες σκορ και σκορερ,
Οχι που μου την πεφτατε χθες μερικοι για το αρχικο μου ποστ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυτό που με ένα δυο (σημαντικές) νίκες βιάζεστε να ανεβάσετε την ομάδα της αρεσκείας σας κατηγορία, δεν το καταλαβαίνω. "Μεσαία ομάδα της Ευρώπης", "δεν αργεί το μπαμ", εεεεμμμ όχι!
Το έχω δυνατή έδρα (όντως) και έχω κάποιες σκόρπιες προκρίσεις (16αδα όχι τίποτα ημιτελικά) δεν σημαίνει ότι περιτριγυρίζετε καμιά κούπα. Που αν έρθει βέβαια με γεια σας με χαρά σας!
Δηλαδή ο Πάο που i)το '96 πέρασε πρώτος τον όμιλο, έφτασε στα ημιτελικά, έκανε ΝΙΚΗ στα ημιτελικά, ii)το '01 ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ την Γιουβέντους, iii)το '02 πέρασε ΠΑΛΙ πρώτος (2η η Άρσεναλ), πέρασε και 2ο όμιλο, έκανε ΝΙΚΗ στα προημιτελικά και iv)έφτασε στα προημιτελικά του ΟΥΕΦΑ κάνοντας και μια νίκη, ε θα έπρεπε να καταταχθεί πολύ πάνω από την μέση! Μιλάμε για υπερδύναμη! Αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς το λέγατε αυτό τότε! Μάλλον κανείς! Σας φαντάζομαι να λέτε για τύχη, καφενεία και τα σχετικά....
Να προσθέσω επίσης ότι τότε ο Πάο ήταν μονίμως στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας....
Μεσαίες ομάδες είναι κάτι Βέρντερ, κάτι Σεβίλες, κάτι Μπενφίκες, κάτι Ρόμες, κάτι Αιντχόφεν(αυτή δεν βγαίνει σε -ες).
Ελληνικές ποδοσφαιρικές ομάδες μεσαίες στην Ευρώπη μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αγαπητέ ο ΠΑΟ των αρχών του 2000 όντως κι αυτός ήταν μια καλή μεσαία Ευρωπαϊκή ομάδα με βαριά φανέλα, όπως είναι σήμερα ο Ολυμπιακός... από τότε όμως έχουν περάσει καμιά δεκαριά χρόνια και ο πρέσβης έγινε κλητήρας... χαλάρωσε λοιπόν, δες ωραία μπαλίτσα από τον Θρύλο και άσε την μουρμούρα...
 
  • Like
Reactions: GTS

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αυτό που με ένα δυο (σημαντικές) νίκες βιάζεστε να ανεβάσετε την ομάδα της αρεσκείας σας κατηγορία, δεν το καταλαβαίνω. "Μεσαία ομάδα της Ευρώπης", "δεν αργεί το μπαμ", εεεεμμμ όχι!
Το έχω δυνατή έδρα (όντως) και έχω κάποιες σκόρπιες προκρίσεις (16αδα όχι τίποτα ημιτελικά) δεν σημαίνει ότι περιτριγυρίζετε καμιά κούπα. Που αν έρθει βέβαια με γεια σας με χαρά σας!
Δηλαδή ο Πάο που i)το '96 πέρασε πρώτος τον όμιλο, έφτασε στα ημιτελικά, έκανε ΝΙΚΗ στα ημιτελικά, ii)το '01 ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ την Γιουβέντους, iii)το '02 πέρασε ΠΑΛΙ πρώτος (2η η Άρσεναλ), πέρασε και 2ο όμιλο, έκανε ΝΙΚΗ στα προημιτελικά και iv)έφτασε στα προημιτελικά του ΟΥΕΦΑ κάνοντας και μια νίκη, ε θα έπρεπε να καταταχθεί πολύ πάνω από την μέση! Μιλάμε για υπερδύναμη! Αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς το λέγατε αυτό τότε! Μάλλον κανείς! Σας φαντάζομαι να λέτε για τύχη, καφενεία και τα σχετικά....
Να προσθέσω επίσης ότι τότε ο Πάο ήταν μονίμως στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας....
Μεσαίες ομάδες είναι κάτι Βέρντερ, κάτι Σεβίλες, κάτι Μπενφίκες, κάτι Ρόμες, κάτι Αιντχόφεν(αυτή δεν βγαίνει σε -ες).
Ελληνικές ποδοσφαιρικές ομάδες μεσαίες στην Ευρώπη μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.
Αγαπητε φιλε δεν θα σου πω για τυχη και αλλα τετοια ωραια αλλα για θυμισου ποσες ομάδες επαιρναν μερος απο Ισπανια Ιταλια Αγγλια κλπ. Δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες ουτε οι διοργανωσεις και δεν ειναι τα ιδια οικονομικα μεγεθη. Συγκρινεις λοιπον ανομοια πράγματα.
Ευτυχως που δεν μας ειπες και για το Γουεμπλει.
Ο Ολυμπιακος ειτε το θελετε ειτε οχι ειναι πλεον υπολογισιμη δυναμη στην Ευρωπη. Εχει συνεχεις καλες παρουσιες και στο ranking της ουεφα ειναι 26ος πανω απο λιβερπουλ ρομα Σεβίλλη κλπ ομαδες που αναφερεις.
για να μην αναφερθω στην ομαδα σου που χάνει απο εστοριλ κλπ
ο ολυμπιακος σε κανενα σημειο της ιστοριας του δεν ειχε φθάσει τοσο χαμηλά οσο ο πρωην πρέσβης
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αυτό που με ένα δυο (σημαντικές) νίκες βιάζεστε να ανεβάσετε την ομάδα της αρεσκείας σας κατηγορία, δεν το καταλαβαίνω.
Πέρσι κερδίσαμε πρωταθλήτρια Αγγλίας-Βελγίου-Πορτογαλίας.
Φέτος Ισπανίας και Ιταλίας.
Στις πόσες νίκες θ'αρχίσεις να το καταλαβαίνεις;
Ελληνικές ποδοσφαιρικές ομάδες μεσαίες στην Ευρώπη μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.
Έχεις δίκιο.Ο πληθυντικός είναι ανέκδοτο.Το σωστό είναι μόνο μία είναι μεσαία ομάδα.
Οπως σου λέει και ο παραπάνω,χαλάρωσε-φραπέ και καναπέ.Όσο για τ άλλα που έλεγες για το παρελθόν του ΠΟΑ γερός να είσαι να τα διηγήσε στα εγγόνια σου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ωραία! Περίμενα κατά μέτωπο επίθεση! Χαίρομαι!

Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρω γιατί σας βγαίνει αυτό σύμπλεγμα που εκφράζεται με κλητήρες, εστορίλ και άλλα τέτοια. Προφανώς η κατάσταση του Πάο τώρα είναι γνωστή. Μόνο στην Πράσινη δεν το βλέπουν. Αυτό δεν αναιρεί όμως όσα έγραψα.
Αυτό που κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, είναι ότι οι τεράστιες επιτυχίες του Πάο τότε(που ο Ολυμπιακός ΑΚΟΜΑ δεν τις βλέπει ούτε στα όνειρά του είτε το θέλετε είτε όχι), δεν με οδήγησαν στο να καμώνομαι ότι η ομάδα μου ήταν μεσαία. Σιγά τα ωά. Έκανε 2- 3 πορείες. Για ελληνική ομάδα είναι μια χαρά.

Σε αντίθεση με εσάς (και πολλούς φίλους γαύρους-τα ίδια λέτε όλοι) που φαντάζεστε ότι η ομάδα σας εκτοξεύτηκε με μερικά σκόρπια αποτελέσματα.

Καταλαβαίνω όμως γιατί βιάζεστε. Τόσα χρόνια βλέποντας τις πορείες του αντιπάλου σας (και τις δικές σας κατραπακιές) περιμένατε πώς και πώς να γυρίσει ο τροχός και να παραστήσετε και εσείς τους "Ευρωπαίους". Αυτό μας μάρανε σε αυτή τη χώρα.

Και για όσους κάνουν πως δεν θυμούνται, να σας θυμίσω ότι το 2000 και έπειτα (που ανέφερα μερικές πορείες του Πάο που ακόμα ονειρεύεται ο ΟΣΦΠ) συμμετείχαν μια χαρά 4 ομάδες από τις δυνατές χώρες. Μια χαρά ανταγωνισμός υπήρχε.
Ακόμα και το '09 που ο Πάο τερμάτισε ΠΑΛΙ πρώτος με βέρντερ και ίντερ. ΠΑΛΙ.

Συμπέρασμα. Εγώ λέω ότι ο Πάο για ελληνική ποδοσφαιρική ομάδα έκανε υπέρβαση τότε αλλά σιγά μην την βάλω και λίγο κάτω από την αφρόκρεμα. Απλά είχε μια καλή περίοδο.
Εσείς, με λιγότερα πράγματα από την ομάδα σας (αντικειμενικά), μου την βγάλατε μεσαία, λίγο πριν τις κούπες και τέτοια. Όπως το βλέπει κανείς.

Αν θέλετε να λέτε για μεσαίους και πάνω, κούπες και τέτοια, μάλλον κοιτάτε λάθος άθλημα....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δηλαδή ρε παλλικάρι τι παραπάνω κάνει μια μεσαία ομάδα στην Ευρώπη γιατί θα μας τρελλάνεις... κερδίσαμε την πρωταθλήτρια Αγγλίας και Πορτογαλίας πέρσυ και φέτος κερδίσαμε την πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ιταλίας... τι σκατά πρέπει να κάνουμε ακόμα για να είμαστε μια καλή μεσαία ομάδα? να πάρουμε το κύπελλο? αλλά με το κόμπλεξ που έχετε και το κύπελλο να πάρουμε πάλι για παράγκες, κολοφαρδίες και στημένα θα μιλάτε...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Φιλε james καταρχην αυτοί που είχατε αναγάγει τις νικες και τις πορείες (όχι στην Ομόνοια) στην Ευρωπη σε μειζον ποδοσφαιρικό θεμα είστε εσεις.
Τις προηγουμενες δεκαετίες μας τα ειχατε πρήξει ο πρεσβης, η μονη Ελληνικη Ευρωπαικη ομαδα, δεν μας νοιαζει το πρωταθλημα κλπ.
Ο Ολυμπιακός επαναλαμβανω οτι ειναι 26ος στην βαθμολογια της ΟΥΕΦΑ πάνω από πολλές ομάδες, εχει ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ καλές παρουσίες και την τελευταία 6 ετία περίπου έχει πάνω από 10 τοπ νικες στην Ευρώπη και όχι μια δύο.
Αν αυτό κατά την γνωμη σου δεν τον συγκαταλέγει στις μεσαίες ομάδες της Ευρώπης δικαιωμα σου να το λες αλλά δεν ειναι η πραγματικοτητα.
Ουτε φυσικά είπα εγω οτι θα πάρουμε κουπα κλπ
Τα τελευταία χρόνια εχουμε φθάσει δυο φορές στο τσακ να μπουμε στου 8 του cl ή του el. Kαι είπα ότι αν συνεχισουμε ετσι συντομα θα τα καταφέρουμε.
Και ουτε φυσικά θελώ να κάνω πορειες και να μην παίρνω το πρωταθλημα, οπως λέγατε εσεις.

Και εν τελει να σου πω κάτι αυτό που χαίρομαι είναι οτι η ομάδα μου τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη μπαίνει σε όλα τα παιχνίδια για τη νικη και παίζει όσο μπορεί ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Εχει κυνηγήσει αποτελέσματα σε σπουδαίες εδρες όπως περσι στο Παρίσι, στο Λονδινο.
Αυτό από μόνο του με κάνει ποδοσφαιρικά υπερήφανο, από το να παίζω τσουκου τσούκου και να περνώ από ομίλους με 7 βαθμούς.

Αντε στο καναπέ τωρα να δεις την ομάδα σου με την Αιντχοφεν και σε 15 ημέρες ξαναβγάζεις την σημαία της Γιούβε

Τραβελερ τα τελευταία χρονια εχουμε κερδισει και τις πρωταθλητριες Ολλανδίας, Γερμανίας (Ντορντμουντ) Βελγιου κλπ.
Κατά τον φιλο βεβαια αν δεν πάμε στους 4 δεν μετράνε ολα αυτά.
Τι να κάνουμε αυτά εχει ο πόνος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
http://www.sport-fm.gr/newspapers/prasini/latest/

ΠΡΑΣΙΝΗ: ΑΠΕΛΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ (Για τον Κασαμι λεει, που σχημάτισε λεει τον αετο της Αλβανίας )

Τον Ρομπερτο ξεχασατε, που πρεπει να διωχθεί για παρανομο στοιχημα που προεβλεψε ακριβες σκορ και σκορερ,
Οχι που μου την πεφτατε χθες μερικοι για το αρχικο μου ποστ.
Το οτι στην καφρίλα των κάφρων οι κάφροι απαντούν με τη δική τους καφρίλα δεν είναι το σύνηθες στο ελληνικό ποδόσφαιρο;
Δηλαδή εσύ τι περίμενες;
Το γεγονός πως εσύ δικαιολογείς το αρχικό σου ποστ και ταυτόχρονα τις δηλώσεις του προέδρου σου με την καφρίλα της πράσινης είναι το ανησυχητικό...φυσικά και το σύνηθες στον ποδοσφαιρικό κόσμο των δυο σας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Σοβαρά τώρα. Δεν ξέρω γιατί σας βγαίνει αυτό σύμπλεγμα που εκφράζεται με κλητήρες, εστορίλ και άλλα τέτοια.
Τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε νικήσει 5 ναι 5 πρωταθλήτριες.
Προσπάθησες να το υποβαθμίσεις γράφοντας 1-2 νίκες.
Αν σας κάνουμε καζούρα που χάσατε από τους ψαράδες είμαστε συμπλεγματικοί.
Τι να πω;
Είχατε Βαρδινογιάννη και πηγαίνατε καλά.Λυσάξατε να τον διώξετε.
Φάτε Καραφλούζο και πολύ σας είναι.Τσάκα που θέλετε και Αδράχμοβιτς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom