Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Δυο ατομα αγοραζουμε μια Ισταμπουλ καρτ και την χτυπαμε 2 φορεσ σε ολα τα ΜΜΜ και στο καραβακι???
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Δυο ατομα αγοραζουμε μια Ισταμπουλ καρτ και την χτυπαμε 2 φορεσ σε ολα τα ΜΜΜ και στο καραβακι???
Ναι κανονικά αγοράζετε μια κάρτα αν δεν θέλετε να αγοράσετε δύο και την χτυπάτε όπου χρειαστεί δυο φορές...
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Καλημέρα
Ενας φίλος που ζει στην Πόλη μου σφύριξε ότι τελευταιως έχουν τοποθετήσει και ηλεκτρονικά εκδοτήρια εισητηρίων για τα αξιοθέατα εκεί στο Σουλταναχμέτ
Ζορζ59 μια και είσαι εκεί αυτές τις μέρες πήρε το μάτι σου κατι τέτοιο?
 

SMI003

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα.Γνωρίζει κανείς να μου πει αν η γραμμή του μετρό από το αεροδρόμιο φτάνει μέχρι το γενικαπι ή δεν έχει ολοκληρωθεί το έργο ακόμα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα.Γνωρίζει κανείς να μου πει αν η γραμμή του μετρό από το αεροδρόμιο φτάνει μέχρι το γενικαπι ή δεν έχει ολοκληρωθεί το έργο ακόμα.
Απο Αντατουρκ Θα πας στο Σιρκεσι και θα αλλαξεις να παρεις το νεο Μαρμαράι και να πας Γενικαπι
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
H επέκταση της γραμμής 1 του μετρό από το Aksaray στο Yenikapi είναι εξαιρετικά σημαντική για την πρόσβαση από το Ατατούρκ στο κέντρο και στην ανατολική πλευρά (αφού συνδέει τη γραμμή 1 με τη γραμμή 2 που βγάζει στο Taksim αλλά και με το Marmaray που βγάζει στην ανατολική πλευρά). Δυστυχώς έχει γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς μεταξύ των ντόπιων. Οι σταθμοί και η γραμμή είναι σχεδόν έτοιμοι αλλά τα εγκαίνια καθυστερούν συνεχώς. Υπήρξε ανακοίνωση για άνοιγμα στις 3/10 όμως σήμερα 30/10 ακόμη η επέκταση δεν έχει λειτουργήσει. Λογικά πάντως αυτό θα γίνει πολύ σύντομα, όπως δείχνουν και οι φωτό.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Καλημέρα σας
χρησιμοποιώντας το τόπικ του μέλους Vegerazaros όπου μας αναλύει θέματα μετακίνησης με δημόσια μέσα
http://www.travelstories.gr/communi...μιο-Αντατούρκ-στο-κεντρο-με-Μετρό-Τραμ.50058/

καταλαβαίνω ότι από Ατατούρκ για Γενίκαπί θα πρεπει να πάρει κάποιος το μετρό και να κατέβει στην σταση Zeytimburnu κι από εκεί να μετεπιβιβαστεί στην γραμμή του ΤΡΑΜ από όπου θα πρέπει να πάει μεχρι Sircesi κι απο εκεί να πάρει την γραμμή του τρένου για Γενικαπί
Είδα και μέτρησα την απόσταση μεσω γκούγκλη πως αν κατεβει σταση TRAM Aksaray και κατηφορίζοντας θα βρεθει στην περιοχή Γενικαπί στα 550 μετρα
http://prntscr.com/517dv3

και στην παρακατω ιστοσελίδα βλέπω οτι υπάρχει και γραμμη λεοφωρείων HAVATAS
http://havatas.com/yolcuservisi/yenikapiido-ataturkhavalimani.aspx

Οι πιο ταξιδεμένοι στην Πόλη ας με διορθώσουν-συμπληρώσουν
 

SMI003

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν θα ταξιδεύω στις 16/11 θα είναι κλειστοί οι δρόμοι λόγω μαραθωνίου. Γιαυτό ρώτησα για το μετρό που είναι το μόνο μέσο που κινείται. Έχω άραγε άλλη εναλλακτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom