Αγγλική καθημερινότητα, ευτράπελα, ιστορίες

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι την κατάσταση δεν την πήραμε και πολύ στα σοβαρά...Με ένα χαμόγελο ήμασταν και οι δύο από την αρχή μέχρι το τέλος...Και που να δεις καμάρι ο Μι όταν τον συνεχάρησαν :p
Μια χαρά σοβαρά για μένα αντέδρασε ο Μι και μπράβο του για τις αντιδράσεις του. Η ανθρωπιά είναι το μόνο που μας έμεινε και το σβήσιμο μιας φωτιάς δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο και απαιτεί ψυχραιμία.

Στην πολυκατοικία μου σε αντίστοιχη φωτιά( στον πρώτο όροφο) και ενώ δεν έβλεπες τίποτα από τον καπνό, φωνάζω τους υπόλοιπους ενοίκους να βγούνε έξω με βρεγμένες πετσέτες στο πρόσωπο, και πάω σε ένα τύπο στην ηλικία μου στον δεύτερο να του πω να βγεί και να έρθει να με βοηθήσει, και είχε μείνει άγαλμα, μουλάρωσε και η φωτιά από κάτω του. Τον αφήνω, πάω στο δίπλα σπίτι, κάνω τον σπαιντερμαν, ακολουθεί και ένας άλλος γείτονας αφου του άνοιξα την πόρτα, μπαίνω απ' το μπαλκόνι, ευτυχώς είχε την πόρτα ανοιχτή, και σβήνουμε τη φωτιά.

Η πυροσβεστική όχι πως άργησε, απλά κάποιος είχε παρκάρει στη μέση του δρόμου, είχε πάει κάπου και μετά δεν μπορούσε να στρίψει το όχημα στο στενό και έπρεπε να απλώσουν μάνικες. Αν δεν αντιδρούσαμε έτσι ποιος ξέρει τι μπορεί να είχε γίνει. Και φυσικά ναι και θα μπορούσαμε να είχαμε χτυπήσει αλλά για εμένα δεν είναι έτσι. Και πάλι μπράβο στον Μι.
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Μια χαρά σοβαρά για μένα αντέδρασε ο Μι και μπράβο του για τις αντιδράσεις του. Η ανθρωπιά είναι το μόνο που μας έμεινε και το σβήσιμο μιας φωτιάς δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο και απαιτεί ψυχραιμία.

Στην πολυκατοικία μου σε αντίστοιχη φωτιά( στον πρώτο όροφο) και ενώ δεν έβλεπες τίποτα από τον καπνό, φωνάζω τους υπόλοιπους ενοίκους να βγούνε έξω με βρεγμένες πετσέτες στο πρόσωπο, και πάω σε ένα τύπο στην ηλικία μου στον δεύτερο να του πω να βγεί και να έρθει να με βοηθήσει, και είχε μείνει άγαλμα, μουλάρωσε και η φωτιά από κάτω του. Τον αφήνω, πάω στο δίπλα σπίτι, κάνω τον σπαιντερμαν, ακολουθεί και ένας άλλος γείτονας αφου του άνοιξα την πόρτα, μπαίνω απ' το μπαλκόνι, ευτυχώς είχε την πόρτα ανοιχτή, και σβήνουμε τη φωτιά.

Η πυροσβεστική όχι πως άργησε, απλά κάποιος είχε παρκάρει στη μέση του δρόμου, είχε πάει κάπου και μετά δεν μπορούσε να στρίψει το όχημα στο στενό και έπρεπε να απλώσουν μάνικες. Αν δεν αντιδρούσαμε έτσι ποιος ξέρει τι μπορεί να είχε γίνει. Και φυσικά ναι και θα μπορούσαμε να είχαμε χτυπήσει αλλά για εμένα δεν είναι έτσι. Και πάλι μπράβο στον Μι.
Παρακαλω πολυ να κανεις κι εσυ ενα Blog για την γειτονια σου!! :p
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
@jimp
Μπράβο σου και εσένα καλέ μου.
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε και το χιούμορ που διέπει τις αφηγήσεις μου, η αντίδραση κυρίως του Μι νομίζω ότι ήταν η καλύτερη. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε γίνει αν δεν ήταν αυτός εκεί. Επίσης η ψυχραιμία και το ηλίθιο χαμόγελο που είχαμε πήγαζε κυρίως από ότι ήμασταν και οι δυο σίγουροι, με το που αντικρίσαμε την κατάσταση, ότι είναι ευκολάκι. Πράγμα το οποίο συζητήσαμε και με το πέρας της περιπέτειας.
Φυσικά οι λοιποί γείτονες τελείως γαϊδούρια. Μάλιστα η από κάτω μας εθνικότητα δεν λέω, υπολήψεις δεν θίγω, ενοχλήθηκε γιατί κοιμόταν και έπρεπε να ντυθεί και να βγει έξω...:p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
@jimp
Μπράβο σου και εσένα καλέ μου.
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε και το χιούμορ που διέπει τις αφηγήσεις μου, η αντίδραση κυρίως του Μι νομίζω ότι ήταν η καλύτερη. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε γίνει αν δεν ήταν αυτός εκεί. Επίσης η ψυχραιμία και το ηλίθιο χαμόγελο που είχαμε πήγαζε κυρίως από ότι ήμασταν και οι δυο σίγουροι, με το που αντικρίσαμε την κατάσταση, ότι είναι ευκολάκι. Πράγμα το οποίο συζητήσαμε και με το πέρας της περιπέτειας.
Φυσικά οι λοιποί γείτονες τελείως γαϊδούρια. Μάλιστα η από κάτω μας εθνικότητα δεν λέω, υπολήψεις δεν θίγω, ενοχλήθηκε γιατί κοιμόταν και έπρεπε να ντυθεί και να βγει έξω...:p
Ε πες!!!
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Πρωτα απ' ολα μπραβο και στους δυο σας για το ενδιαφερον σας και την αντιδραση σας!Μας βγαζετε ασπροπροσωπους στο εξωτερικο!Κατα δευτερον εισαι μεγαλο συγγραφικο ταλεντο!Πολυ ωραια γραφη,με μπολικο χιουμορ!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πρωτα απ' ολα μπραβο και στους δυο σας για το ενδιαφερον σας και την αντιδραση σας!Μας βγαζετε ασπροπροσωπους στο εξωτερικο!Κατα δευτερον εισαι μεγαλο συγγραφικο ταλεντο!Πολυ ωραια γραφη,με μπολικο χιουμορ!
Oo σε ευχαριστούμε πάρα πολύ :icon_redface:
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Αμαν εσεις εχετε και συνεχεια στα μαρτυρια που τραβατε ....
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το Φθινόπωρο έχει κάνει πολύ αισθητή πια την παρουσία του στη Γηραιά Αλβιώνα.
Μετά από ένα Σεπτέμβρη σχεδόν πλήρους ανομβρίας (ναι ναι :p) και καλούτσικης θερμοκρασίας (με μια ζακέτα ή παλτουδάκι ήσουν εντάξει) από την περασμένη εβδομάδα περάσαμε στην επόμενη βαθμίδα πανωφοριού. Οι βροχές έχουν γίνει πιο συχνές και οι ομίχλες και η παγωνιά τα πρωινά έχουν αρχίσει και πυκνώνουν. Η φύση έχει πάρει αυτό το χρυσοκόκκινο υπέροχο χρώμα και η ατμόσφαιρα μυρίζει τζάκι. Είναι η πρώτη φορά που ζω φθινόπωρο στη βόρεια Ευρώπη ως μόνιμος κάτοικος και ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ :)

Πηγαίνοντας σήμερα το πρωί στη δουλειά η ομίχλη είχε αρχίσει να κάνει αισθητή την παρουσία της. Κατάφερα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες στην αρχή της. Μετά από κάμποση ώρα ένα στρώμα γάλακτος είχε καλύψει τα πάντα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τη φωτογραφίσω στο μέγιστο της. Άτιμη εργοδοσία!!!
Μια φίλη Ιταλίδα όμως μου έστειλε μια από το κέντρο εκείνη την ώρα :)

Λέστερ 7:00 το πρωί, λίγο έξω από το κέντρο.
IMG_20141012_071854498.jpg

IMG_20141012_072247831.jpg


IMG_20141012_071943617.jpg

Λέστερ κέντρο, 9 η ώρα το πρωί. (Τα credits στη φίλη μου την Ιταλίδα)
10703580_10152397245630172_8486812648688513650_n.jpg
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Την περασμένη Τρίτη κάναμε μια υπέροχη βόλτα στο κέντρο υπό συνθήκες δυνατού αέρα, κρύου και κατά διαστήματα βροχής. Η ατμόσφαιρα μύριζε Χριστούγεννα καθώς όπως έχω πει και σε άλλο θρεντ η πόλη μας στολίζεται για τα καλά :)
Άποψη του στολισμένου κέντρου:
IMG_20141021_135317176.jpg


IMG_20141021_165610463.jpg

IMG_20141021_170235549.jpg
(Συγνώμη για την ποιότητα αλλά φυσούσε δαιμονισμένα και το χέρι δεν καθόταν.)

Η κολοκύθα μου για το halloween!
IMG_20141023_203543710.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom