100 Χρόνια ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τυχεροί όσοι τα προλάβαμε και τα ... γευτήκαμε! Προσωπική μου επιλογή ήταν το "Μπαγκλαντές". Ήταν πιο cult από τα άλλα (ήταν και το πρώτο που είχε ανοίξει).

Το τελευταίο διάστημα, πριν κλείσουν, βαρούσαν αδιαχώρητο τα μεσημέρια - ιδίως τις Παρασκευές - (Σ/Κ δεν πήγα ποτέ, δεν ξέρω), δεν είχε μέρος ν' αφήσεις τ' αυτοκίνητο. Γαρίδες ολόφρεσκες, σαλάτες τεράστιες και τηγανητά ψάρια (κουτσομούρες άπαιχτες) πάντα πλούσια. Βέβαια, είχαν τσιμπήσει λίγο κι οι τιμές, αλλά πάλι σχεδόν τα μισά έδινες από αλλού και - το κυριώτερο - ήταν πάντα φρέσκα.

Κι όλ' αυτά μέχρι το ηλιοβασίλεμα. Γιατί αφ'ενός δεν υπήρχει ηλεκτρικό κι αφ'ετέρου, κινδύνευες να χάσεις το δρόμο επιστρέφοντας λόγω πιώματος αλλά και ανύπαρκτης σήμανσης.

Πέρα από το φαγοπότι, όμως, το τοπίο ήταν όλα τα λεφτά! Απίστευτη γαλήνη, άλλος τόπος, θύμιζε άλλο πλανήτη, φοβερή ομορφιά, ειδικά αν πετύχαινες κανένα φοβερό ηλιοβασίλεμα. Ίσως ακόμη νά'ναι έτσι, από τότε που έκλεισαν οι ταβέρνες δεν ξαναπήγαμε. Μάλλον κακώς...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τι μου θυμήσατε τώρα... Στο Μπαγκλαντές πήγαινα και γω, γαρίδες και ψάρι πάντα τέλεια.
Το αποκορύφωμα όμως της εμπειρίας ήταν η επίσκεψη στην τουαλέτα, λίγα σανίδια γύρω και πάνω από το νερό...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγώ στο Μπαγκλαντές πήγαινα. η μεγάλη πλάκα ήταν όπως λέει η Μαρία όταν κάποιος/α φεύγοντας πήγαινε τουαλέτα οι άλλοι ρίχναμε πέτρες δίπλα και πιτσιλιόνταν.:haha::haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φοβερή ομορφιά δεν μπορείς να πεις ότι είχε, απόκοσμη ναί. Εμένα για κάποιο απροσδιόριστο λόγο με θύμιζε την ταινία paris- Texas. Ήταν και καταπληκτική καβάντζα για ζευγαράκια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φοβερή ομορφιά δεν μπορείς να πεις ότι είχε, απόκοσμη ναί. Εμένα για κάποιο απροσδιόριστο λόγο με θύμιζε την ταινία paris- Texas. Ήταν και καταπληκτική καβάντζα για ζευγαράκια.
Εμένα μου θύμιζε τον Γάγγη στο Αλλάχαμπαντ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το νησί της Αφροδίτης το είχε ο πατέρας ενός φίλου μου. Είχα πάει μια φορά μικρός και δεν θυμάμαι πολλά αλλά ξέρω πως για αρκετά χρόνια ήταν δημοφιλής προορισμός για καλοφαγάδες. Έβγαλαν λεφτά από την επιχείρηση.
Είμαι από την περιοχή της Χαλαστρας και πόσα χρόνια θέλω να κάνω μια φωτογραφική περιήγηση στην περιοχή και ακόμα να το κάνω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πέρα από το φαγοπότι, όμως, το τοπίο ήταν όλα τα λεφτά! Απίστευτη γαλήνη, άλλος τόπος, θύμιζε άλλο πλανήτη, φοβερή ομορφιά, ειδικά αν πετύχαινες κανένα φοβερό ηλιοβασίλεμα. Ίσως ακόμη νά'ναι έτσι, από τότε που έκλεισαν οι ταβέρνες δεν ξαναπήγαμε. Μάλλον κακώς...
Είμαι από την περιοχή της Χαλαστρας και πόσα χρόνια θέλω να κάνω μια φωτογραφική περιήγηση στην περιοχή και ακόμα να το κάνω.
Πήγα πέρυσι και μαγεύτηκα! Έβγαλα δε μερικές όμορφες φωτογραφίες.
Η απίστευτη ηρεμία του υδάτινου στοιχείου, τα ερείπια των ταβερνών, ερωδιοί, φλαμίνγκος, πάπιες, πελεκάνοι και μερικές ψαρόβαρκες να σπάνε την γαλήνη.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom