Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Διαβάζοντας τα θέματα που αφορούν την Βουδαπέστη παρατήρησα οτι υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που έχουν σχέση με τα μέσα μαζικής μεταφοράς της πολης... Μιας και δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα ομώς είπα να κάνω εγώ την αρχή ( καλώς ή κακώς δεν ξέρω)!!! Αυτή την αρχή την κάνω γιατί σκοπευω να επισκεφθώ την πόλη αρχές Απρίλη και έχω δύο απορίες.. Πρώτον αν υπάρχει πλέον γκισε στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης που θα μπορώ να αγοράσω την travelcard γιατί κατι τέτοιο έχω δει και δεύτερον πότε ανοίγει η νέα γραμμή του μετρό Μ4...
Αν κάποιος έχει επισκεφθεί προσφατα την Βουδαπέστη και γνωρίζει ας μας ενημερώση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. ;)
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Διαβάζοντας τα θέματα που αφορούν την Βουδαπέστη παρατήρησα οτι υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που έχουν σχέση με τα μέσα μαζικής μεταφοράς της πολης... Μιας και δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα ομώς είπα να κάνω εγώ την αρχή ( καλώς ή κακώς δεν ξέρω)!!! Αυτή την αρχή την κάνω γιατί σκοπευω να επισκεφθώ την πόλη αρχές Απρίλη και έχω δύο απορίες.. Πρώτον αν υπάρχει πλέον γκισε στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης που θα μπορώ να αγοράσω την travelcard γιατί κατι τέτοιο έχω δει και δεύτερον πότε ανοίγει η νέα γραμμή του μετρό Μ4...
Αν κάποιος έχει επισκεφθεί προσφατα την Βουδαπέστη και γνωρίζει ας μας ενημερώση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. ;)
Γειά σου vaskosgr .Στη βουδαπέστη ημουν τα χριστούγεννα.Υπάρχει γκισέ στο αεροδρόμιο για να αγοράσεις την travelcard .Για τη γραμμή του μετρό Μ4,απ ότι είδα τα εργοταξια για την κατασκευή της υπάρχουν ακόμα...
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Γειά σου vaskosgr .Στη βουδαπέστη ημουν τα χριστούγεννα.Υπάρχει γκισέ στο αεροδρόμιο για να αγοράσεις την travelcard .Για τη γραμμή του μετρό Μ4,απ ότι είδα τα εργοταξια για την κατασκευή της υπάρχουν ακόμα...
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... Το ρωτησα γιατι δεν το αναφερει πουθενα στο φορουμ απλα αναφερει οτι μπορουμε να βγαλουμε μολις φτασουμε στο σταθμο του μετρο kobanya kispest.
Για την γραμμη Μ4 καπου ειχα διαβασει για αρχες Μαρτη αλλα δεν ξερω αν ισχυει..
Φανταζομαι οτι με την travelcard δεν θα εχουμε χρεωση στο λεωφορειο 200Ε ; Λογιζεται και αυτο εως λεωφορειο της γραμμης και οχι σαν υπεραστικο, ετσι δεν ειναι;
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... Το ρωτησα γιατι δεν το αναφερει πουθενα στο φορουμ απλα αναφερει οτι μπορουμε να βγαλουμε μολις φτασουμε στο σταθμο του μετρο kobanya kispest.
Για την γραμμη Μ4 καπου ειχα διαβασει για αρχες Μαρτη αλλα δεν ξερω αν ισχυει..
Φανταζομαι οτι με την travelcard δεν θα εχουμε χρεωση στο λεωφορειο 200Ε ; Λογιζεται και αυτο εως λ εωφορειο της γραμμης και οχι σαν υπεραστικο, ετσι δεν ειναι;
Ισχύει και για το λεωφορείο 200Ε.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδια μια ερωτηση...

Επειδη θα παω Βουδαπεστη το Δεκεμβρη, φτανοντας στο αεροδρομιο για να παρω το 200Ε που θα με αφησει στο μετρο Κομπανια Κισπεστ, για να παω κεντρο, μπορω να χρησιμοποιησω την 24ωρη τραβελκαρντ η δεν μετραει και πρεπει να βγαλω ειδικο εισιτηριο για το λεοφωρειο;

Επισης ξερει κανεις αν εχουν αυτοματους πωλητες στο αεροδρομιο η θα πρεπει αν το αγορασω απο τον οδηγο (αν τελικα δεν ισχυει η τραβελκαρντ...)

Ευχαριστω!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν θυμάμαι να μετράει, έχω την εντύπωση πως όχι, αλλά έχει προσωπικό στη στάση του μετρό που πουλάνε τις κάρτες και μπορείς να ρωτήσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ακόμα κι αν δεν ξέρεις θα σε κατατοπίσουν οι 'καγκεμπίτες' ελεγκτές στην είσοδο του μετρό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Παιδια μια ερωτηση...

Επειδη θα παω Βουδαπεστη το Δεκεμβρη, φτανοντας στο αεροδρομιο για να παρω το 200Ε που θα με αφησει στο μετρο Κομπανια Κισπεστ, για να παω κεντρο, μπορω να χρησιμοποιησω την 24ωρη τραβελκαρντ η δεν μετραει και πρεπει να βγαλω ειδικο εισιτηριο για το λεοφωρειο;

Επισης ξερει κανεις αν εχουν αυτοματους πωλητες στο αεροδρομιο η θα πρεπει αν το αγορασω απο τον οδηγο (αν τελικα δεν ισχυει η τραβελκαρντ...)
Σε αυτο το λινκ,εχει που μπορεις να βρεις την καρτα στο αεροδρομιο (και να ρωτησεις και αν ισχυει για λεωφορειο)και που θα βρεις τα εισιτηρια για το λεωφορειο,οπως και το οτι μπορεις να το αγορασεις και απο τον οδηγο,(ακριβοτερα).
http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_public_transportation
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Ευχαριστω για τις απαντησεις.... και παλι ομοως...μπερδευτηκα βλεποντας τις πιο πανω απαντησεις μετα τη συγνχωευση του θεματος .... τελικα μετραει η δε μετραει η τραβελκαρντ για το 200Ε???

Εδιτ: για αποφυγη παρεξηγησης, δεν μιλαω για την Budapest CArd με τις εκπτωσεις για μουσεια, εστιατορια κλπ, αλλα για την απλη 24ωρη travelcard των 1500, 1600 φοριντ......
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Last edited:

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
παιδιά, που υπάρχει ένας κατάλογος των εισιτηρίων; Γενικά πιο πολύ τι συμφέρει;Ένα 24ωρο ή μεμονωμένα-θα μένω κοντά στο κέντρο.Υπάρχουν 48 ωρα ή κάρτα πχ 10 διαδρομών;

Επίσης μέχρι τι ώρα έχει δρομολόγια μετρό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom