Γαλλία Παρίσι

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ευχαριστω tripakias!!
Να ρωτησω και μερικά ακομα,στην επιστροφη μου καλυτερα να παρω ταξι το βραδυ απο Bastille για Gare Du Νord γιατι τοσο νώρις δεν νομιζω να εχει Μετρο...τι κόστος θα έχει κανενα 20αρικο?
Επισής κατά την επιστροφή πετάω με AirFrance προς Μοναχο οποτε νομίζω ειμαι στο
Munich
Terminal 2F..πως θα μετακινηθω εκεί? Κάνει στάση το RER κοντα σε αυτο το Terminal η χρειαζεται να πάρω πάλι το CDGVAL?

Aυριο αναχωρω SOS :p
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Επισής κατά την επιστροφή πετάω με AirFrance προς Μοναχο οποτε νομίζω ειμαι στο
Munich
Terminal 2F..πως θα μετακινηθω εκεί? Κάνει στάση το RER κοντα σε αυτο το Terminal η χρειαζεται να πάρω πάλι το CDGVAL?

Aυριο αναχωρω SOS :p
Θα κατέβεις στο CDG 2 - TGV. Δε θα χρειαστείς να πάρεις το cdgval. Όταν κατέβεις από το rer, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σε πάνε στο 2f.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστω tripakias!!
Να ρωτησω και μερικά ακομα,στην επιστροφη μου καλυτερα να παρω ταξι το βραδυ απο Bastille για Gare Du Νord γιατι τοσο νώρις δεν νομιζω να εχει Μετρο...τι κόστος θα έχει κανενα 20αρικο?
Επισής κατά την επιστροφή πετάω με AirFrance προς Μοναχο οποτε νομίζω ειμαι στο
Munich
Terminal 2F..πως θα μετακινηθω εκεί? Κάνει στάση το RER κοντα σε αυτο το Terminal η χρειαζεται να πάρω πάλι το CDGVAL?

Aυριο αναχωρω SOS :p
Το ταξι κοστιζει γυρω στα 12 ευρω. Τωρα αμα εχεις και αποσκευες, σε παει και σε σταθμο τρενου, το καλεσεις κιολας μπορει να σου βγει γυρω στα 20. Αν εισαι κοντα στο μετρο και δεις σταση λεωφορειου για Ν02 (ή ρωτα το ξενοδοχειο) μπορεις να παρεις αυτο για να πας Gare du Nord. Προσεξε ομως δεν σε αφηνει στο σταθμο, εχεις λιγο περπατημα. Εναλλακτικα αν εισαι ενας ή δυο ισως να εβλεπες και την επιλογη του suttle bus. Ρωτα το ξενοδοχειο.

Δεν χρειαζεσαι CDGVAL για το Τ2F. Θα κατεβεις CDG 2 (τελευταια σταση) και μετα θα περπατησεις λιγο (κανα 5λεπτο).
 

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
To CDGVAL εχει κάποιο κόστος η παρέχεται απο το αεροδρόμιο?
Επισης τα Μετρο και RER ειναι καθημέρινα απο τις 05.30 π.μ μέχρι τις 00.30 μ.μ
(Τα ΣάββατοΚυριακα μέχρι τις 02.00) σωστά?

Στο προγραμμά μου έχω Πυργο του Άιφελ, Notre Dame,βραδυνη κρουαζίερα σηκουανα,Μοντμαρτη,Les Marais,Jardin du Luxembourg,
Saint-Germain-des-Prés.

Aπο αυτα ποια συνδυαζονται μαζι απο θέμα απόστασης?
Δηλαδη να ειναι κοντα και να τα επισκεφτω μαζί,οπως επίσης και αν υπαρχει κατι ακομη που αξιζει να βάλω στο πρόγραμμα μας?

Ευχαρίστω πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ελπίζω να έχεις διαβάσει αυτά:
http://www.travelstories.gr/communi...ι-Μια-διαδρομή-κατά-μήκος-του-Σηκουάνα.50524/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρισι-τι-να-δεις-σε-2-μερες.50214/
και κάποιες από αυτές
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=28
?
(σου βάζω και λίγα :D Αν δεν προλαβαίνεις τώρα πάρτα σαν homework στο ξενοδοχείο) Από αυτά που γράφεις δεν συνδυάζεται μόνο η Monmartre.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
To CDGVAL εχει κάποιο κόστος η παρέχεται απο το αεροδρόμιο?
Επισης τα Μετρο και RER ειναι καθημέρινα απο τις 05.30 π.μ μέχρι τις 00.30 μ.μ
(Τα ΣάββατοΚυριακα μέχρι τις 02.00) σωστά?

Στο προγραμμά μου έχω Πυργο του Άιφελ, Notre Dame,βραδυνη κρουαζίερα σηκουανα,Μοντμαρτη,Les Marais,Jardin du Luxembourg,
Saint-Germain-des-Prés.

Aπο αυτα ποια συνδυαζονται μαζι απο θέμα απόστασης?
Δηλαδη να ειναι κοντα και να τα επισκεφτω μαζί,οπως επίσης και αν υπαρχει κατι ακομη που αξιζει να βάλω στο πρόγραμμα μας?

Ευχαρίστω πολύ!
Το CDGVAL ειναι δωρεαν. Το μετρο ανοιγει 05.30-05.45 και κλεινει τις καθημερινες 0.30-1.00 (εξαρταται απο τη γραμμη) και Παρασκευοσαββατα μια ωρα αργοτερα. Το RER ανοιγει περιπου 05.00 και κλεινει γυρω στις 0.45-1.15 (αναλογα τη γραμμη και το σταθμο) ολες τις μερες.

1. Jardin du Luxembourg, Saint-Germain-des-Pres, Notre Dame, Les Marais
2. Montmartre
3. Tour Eiffel

O Seine κολλαει και στο 1 και στο 3.

Υπαρχουν πολλα ακομα που αξιζει να δεις αλλα θα ηταν καλο να ξεραμε ποσες μερες πας, τι σ' αρεσει (μουσεια, παρκα, γηπεδα, μαγαζια, νερα, βολτες, παραστασεις; ) και τι παρεα ειστε (μονος, νεο ζευγαρι, ζευγαρι της δευτερης νιοτης, παρεα ενηλικων, εχετε μικρα παιδια; ) για να προτεινουμε αναλογα.
 

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Επιστροφη απο Paris λοιπον!
Nα πω καποια πραγματα που διαπιστωσα:
To πρωτο RER για CDG που φευγει απο Gare Du Nord στις 4:53 δεν φευγει απο την πλατφορμα που φευγουν συνηθως εκει δλδ που σε οδηγει και η σημανση αλλα απο αλλο σημειο που δεν εχει καμια σημανση.
Στο σημειο οπου υπηρχε σημανση για RER προς CDG υπηρχε ανακοινωμενο δρομολογιο αλλα μονο για τις 5:30 οποτε αν καποιος πεταει πολυ νωρις και δεν το καταλαβει μπορει να εχει προβλημα.
Παραλιγο θα το χαναμε και εμεις γιατι τετοια ωρα δεν υπαρχει και κανενας να σε πληροφορησει...ευτυχως βρεθηκε ενας κυριος και μας ενημερωσε.
Το ταξι απο Βαστιλη για nord μας πηρε 10ευρω τελικα με βραδυνη ταριφα και αποσκευες.
Επισης ο σταθμος Gare du Nord ανοιγει στις 4:15-4:30.
Ενας καλοθελητης ταξιτζης βρεθηκε απο εξω να μου πει πως καμια φορα δεν ανοιγει κ ολας,γιατι πηγαμε απο νωρις, και αν θελεις σε παω εγω με 50ε χαχαχ...

Μια εφαρμογη που θα σας λυσει τα χερια για οσους εχουν iphone ειναι το Paris Metro.
Βαζεις την σταση μετρο οπου αναχωρεις και τον προορισμο σου και σου τα βγαζει ολα αρκετα λεπτομερως...αλλα προσοχη διοτι δεν υποστηριζει και δρομολογια RER.

H βαστιλη οπου μειναμε βολεψε παρα πολυ τελικα και νομιζω ηταν καλη επιλογη.
Ειχε ζωη και την νυχτα και αρκετα μαγαζια για φαγητο, μερικα απο αυτα πολυ καλα και φενοταν ασφαλη περιοχη...Ειδικα το Σαββατοβραδο γινοταν χαμος!
Μερικα απο τα μέρη που επισκεφθηκαμε ήταν Πυργο του Άιφελ, Notre Dame,βραδυνη κρουαζίερα σηκουανα,,Les Marais,Jardin du Luxembourg,
Saint-Germain ...Moυσειο Λουβρου...Πολλες βολτες στη Rivoli....Disneyland δεν πηγαμε γιατι δεν χωρουσε στο προγραμμα αλλα για οποιον θελει να παει προτεινω να αγορασει τα εισιτηρια του απο καποιο τοπικο fnac και θα του βγουν σιγουρα κανενα 10αρικο φθηνοτερα κατ'ατομο.
Αυτα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Επιστροφη απο Paris λοιπον!
Nα πω καποια πραγματα που διαπιστωσα:
To πρωτο RER για CDG που φευγει απο Gare Du Nord στις 4:53 δεν φευγει απο την πλατφορμα που φευγουν συνηθως εκει δλδ που σε οδηγει και η σημανση αλλα απο αλλο σημειο που δεν εχει καμια σημανση.
Στο σημειο οπου υπηρχε σημανση για RER προς CDG υπηρχε ανακοινωμενο δρομολογιο αλλα μονο για τις 5:30 οποτε αν καποιος πεταει πολυ νωρις και δεν το καταλαβει μπορει να εχει προβλημα.
Παραλιγο θα το χαναμε και εμεις γιατι τετοια ωρα δεν υπαρχει και κανενας να σε πληροφορησει...ευτυχως βρεθηκε ενας κυριος και μας ενημερωσε.
Το ταξι απο Βαστιλη για nord μας πηρε 10ευρω τελικα με βραδυνη ταριφα και αποσκευες.
Επισης ο σταθμος Gare du Nord ανοιγει στις 4:15-4:30.
Ενας καλοθελητης ταξιτζης βρεθηκε απο εξω να μου πει πως καμια φορα δεν ανοιγει κ ολας,γιατι πηγαμε απο νωρις, και αν θελεις σε παω εγω με 50ε χαχαχ...

Μια εφαρμογη που θα σας λυσει τα χερια για οσους εχουν iphone ειναι το Paris Metro.
Βαζεις την σταση μετρο οπου αναχωρεις και τον προορισμο σου και σου τα βγαζει ολα αρκετα λεπτομερως...αλλα προσοχη διοτι δεν υποστηριζει και δρομολογια RER.

H βαστιλη οπου μειναμε βολεψε παρα πολυ τελικα και νομιζω ηταν καλη επιλογη.
Ειχε ζωη και την νυχτα και αρκετα μαγαζια για φαγητο, μερικα απο αυτα πολυ καλα και φενοταν ασφαλη περιοχη...Ειδικα το Σαββατοβραδο γινοταν χαμος!
Μερικα απο τα μέρη που επισκεφθηκαμε ήταν Πυργο του Άιφελ, Notre Dame,βραδυνη κρουαζίερα σηκουανα,,Les Marais,Jardin du Luxembourg,
Saint-Germain ...Moυσειο Λουβρου...Πολλες βολτες στη Rivoli....Disneyland δεν πηγαμε γιατι δεν χωρουσε στο προγραμμα αλλα για οποιον θελει να παει προτεινω να αγορασει τα εισιτηρια του απο καποιο τοπικο fnac και θα του βγουν σιγουρα κανενα 10αρικο φθηνοτερα κατ'ατομο.
Αυτα!
Πολυ χαίρομαι που σου άρεσε στη Βαστίλη...εκει θα μεινω και γω σε 2 μερουλες...παω..! δλδ ταξι απο αεροδρομιο εως Βαστιλη εχει κανα 60αρι?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άνοιξε επιτέλους τις πόρτες του το μουσείο Πικάσο στην καρδιά του Marais, μετά από 5 χρόνια εκτεταμένης ανακαίνισης. Το μουσείο φιλοξενεί τη μεγαλύτερη στον κόσμο συλλογή έργων του αγαπημένου καλλιτέχνη. Για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να πάρουν πληροφορίες και να κάνουν κρατήσεις εδώ:
http://www.museepicassoparis.fr/en/
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Τόνους πατάτας αδειάσαν οι αγρότες σήμερα στο Παρίσι στην Place de la Republic διαμαρτυρόμενοι για την αγροτική πολιτική της ΕΕ...μοίρασαν επίσης χιλιάδες σακούλες με λαχανικά στους κατοίκους του Παρισιού..
 

AMI1984

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα σας.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση αν ξέρετε.Θέλω να ταξιδέψω στο Παρίσι και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την κάρτα Paris Visit Pass.Εγώ θα μείνω 6 μέρες και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν με συμφέρει.Επιπλέον με την κάρτα Paris Museum Pass μπορώ να μπω στα μουσεία χωρίς να περιμένω στην ουρά;;
Α και κάτι πρακτικό:έχει κανείς να προτείνει άνετο παπούτσι για πολύ περπάτημα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.242
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom