Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Απλά: αν βγεις ή μπεις (ανάλογα με την χώρα, εσύ καλύτερα κράτα το "μπεις") στη χώρα σήμερα το διαβατήριο πρέπει να έχει ισχύ για άλλους 6 μήνες.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Άρα μας ενδιαφέρει η ημερομηνία λήξης να μην είναι μετά το πέρας των 6 μηνών έτσι;
Το ακριβώς ανάποδο. Το διαβατήριο θα πρέπει να λήγει σε διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών.
Αν πχ. πάτε σε μία χώρα που έχει το κανόνα των 6 μηνών, και η ημερομηνία αναχώρησης σας από τη χώρα είναι η 1η Ιανουαρίου 2015, τότε η ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου θα πρέπει να είναι μεταγενέστερη της 1ης Ιουλίου 2015.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι αυτό εννοώ οτι η ημερομηνία έκδοσης δεν παίζει ρόλο στην προκειμενη περίπτωση. Πχ αν βγάλω σημερα διαβατήριο μπορώ να ταξιδέψω και αύριο σε χώρα εκτός Ευρώπης. Έτσι είναι και λογικώς αδύνατο να έχει ημερομηνία λήξης μετά από 6 μήνες!
 

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
τι εννοουμε ταυτότητα νεου τύπου; Πήγα σήμερα να βγάλω και μου είπαν ότι θέλει 3 μέρες και αγχώθηκα γιατί με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά ποιος ξέρει πόσο μπορεί να κάνει.
Δεν είχα πάει τόσο καιρό γιατί νόμιζα ότι αυτή που έχω κάνει. Έτσι μου έλεγε ένας φίλος που πηγαίνει συχνά εξωτερικό. Αυτή που έχω είναι του 2003 και έχει λατινικούς χαρακτήρες πάντως.
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Αυτη ειναι η "Νεου τυπου". Και η δικια μου του 2003 με λατινικούς είναι και δεν ειχα ποτε κανένα πρόβλημα .
 

Makiss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια, προκειται να ταξιδεψω στην Π.Γ.Δ.Μ. αεροπορικως απο την Ολλανδία. Η ελληνικη ταυτότητα αρκει ή θα χρειαστω και διαβατηριο;
Γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια οτι οταν κανεις το ταξιδι οδικως απο Ελλαδα, με μονο ταυτοτητα εισαι ενταξει, τι γινεται ομως οταν πηγαινεις απο τριτη χωρα;
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Γεια σας παιδια, προκειται να ταξιδεψω στην Π.Γ.Δ.Μ. αεροπορικως απο την Ολλανδία. Η ελληνικη ταυτότητα αρκει ή θα χρειαστω και διαβατηριο;
Γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια οτι οταν κανεις το ταξιδι οδικως απο Ελλαδα, με μονο ταυτοτητα εισαι ενταξει, τι γινεται ομως οταν πηγαινεις απο τριτη χωρα;
ταυτότητα εισαι μια χαρα
Dear George,


Thank you for contacting the Public and Customer Relations Department at TAV Macedonia.


Yes, you can travel with your ID to London via Skopje Airport.



Kind regards,


Public and Customer Relations Department


TAV Macedonia - Skopje Alexander the Great Airport
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
γειασας
ψάχνω να βρω εισιτήριο για αμερική αλλά το διαβατήριο μου λήγει ένα μήνα πριν το ταξίδι
για να κλείσω ονλάιν το εισιτήριο μου ζητούν αριθμο διαβατηρίου, βάζω αυτόν που ήδη έχω ή δεν μπορώ να κλείσω το ταξίδι;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eίχα το ίδιο θέμα, και πήρα τηλ στο online πρακτορειο και ρώτησα και μου είπαν να βάλω το παλιό και όταν ανανεώσω το διαβατήριο να τους ξαναπάρω τηλ για να περάσουν το καινούριο (πριν το check in βέβαια). Πριν το κάνεις όμως πάρε και συ τηλέφωνο εκεί που ενδιαφέρεσαι να κλείσεις για να είσαι σίγουρη.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
τους πήρα και ναι μου είπαν τα ίδια πράγματα...
ευχαριστώ για την απάντηση
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom