Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Για τα standards καιρού που έχει η Ολλανδια αναφέρθηκα και όχι για μετεορολογους, μέντιουμ κλπ που εχει στο forum...

Και 3 αξιοσημείωτες προτάσεις για φαγητό, περιήγηση, χωριουδάκια που γράφετε ότι υπάρχουν και εστιατόρια που δεν σε "γδερνουν"...

Απλά ελληνικά...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για τα standards καιρού που έχει η Ολλανδια αναφέρθηκα και όχι για μετεορολογους, μέντιουμ κλπ που εχει στο forum...

Και 3 αξιοσημείωτες προτάσεις για φαγητό, περιήγηση, χωριουδάκια που γράφετε ότι υπάρχουν και εστιατόρια που δεν σε "γδερνουν"...

Απλά ελληνικά...
χωριουδακια κοντα Marken. Volendam, Delft πιο μακρυα [με δικομας αυτ/το περ 1,30 ωρα το απιθανο Giethoorn, για πρωινο η μικρο γευμα ειναι μια αλυσιδα la place [αν θυμαμαι καλα]
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
χωριουδακια κοντα Marken. Volendam, Delft πιο μακρυα [με δικομας αυτ/το περ 1,30 ωρα το απιθανο Giethoorn, για πρωινο η μικρο γευμα ειναι μια αλυσιδα la place [αν θυμαμαι καλα]
Το Giethoorn είναι πιο μακριά?
Με τα κόμματα και τις τέλειες που χρησιμοποιείς δεν έβγαλα νόημα :p

Για φαγητό πέρα από το μικρό γεύμα τύπου σάντουιτς εστιατόρια που να τρώγεται το φαγητό για εμάς τους Έλληνες τους περίεργους και οικονομικό υπάρχει περίπτωση να βρούμε εκεί?
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Giethoorn είναι πιο μακριά?
Με τα κόμματα και τις τέλειες που χρησιμοποιείς δεν έβγαλα νόημα :p

Για φαγητό πέρα από το μικρό γεύμα τύπου σάντουιτς εστιατόρια που να τρώγεται το φαγητό για εμάς τους Έλληνες τους περίεργους και οικονομικό υπάρχει περίπτωση να βρούμε εκεί?
το Giethoorn ειναι 120 χλμ απο Αμστερνταμ 1,30 ωρα με ενοικιαζομενο αυτ/το
 
Last edited by a moderator:

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Γεια σας! Νεα ταξιδιωτισσα εδω! Τελη νοεμβριου θα παω Ολλανδια για δεκα ημερες, εκ των οποιων οι δυο Αμστερνταμ και αλλη μια αυθημερον. Τι πρεπει να δω κ που να παω το μοναδικο βραδυ που θα μεινω εκει; Εχω διαβασει ο,τι εχετε γραψει για μουσεια κ εχω καταληξει οτι αξιζει πρισσοτερο van Gogh και το μουσειο τεχνης. Βραδυ ομως; Και για φαγητο; Θα επισυναψω κ τα ξενοδοχεια που εχω δει να μου πειτε κι εσεις καμια ιδεα! Thank u!
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Με ενημέρωσαν ότι στο Μπριζ είναι πολύ καλά να πάω...
Πόση ώρα είναι από Άμστερνταμ και με τι μπορώ να πάω...?

Γεια σας! Νεα ταξιδιωτισσα εδω! Τελη νοεμβριου θα παω Ολλανδια για δεκα ημερες, εκ των οποιων οι δυο Αμστερνταμ και αλλη μια αυθημερον. Τι πρεπει να δω κ που να παω το μοναδικο βραδυ που θα μεινω εκει; Εχω διαβασει ο,τι εχετε γραψει για μουσεια κ εχω καταληξει οτι αξιζει πρισσοτερο van Gogh και το μουσειο τεχνης. Βραδυ ομως; Και για φαγητο; Θα επισυναψω κ τα ξενοδοχεια που εχω δει να μου πειτε κι εσεις καμια ιδεα! Thank u!
Δες το Hampshire Rembrandt Square...
Εγώ σε αυτό θα μείνω συστημένο από γνωστό πρακτορείο και δίπλα στην πόλη...
Όσο για το βράδυ και εγώ περιμένω προτάσεις για εστιατόρια κυρίως για να μην πλήξουμε στην τηγανιτη πατάτα που Επίσης ενημερώθηκα ότι υπάρχει άφθονη..
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Για ημερήσια ξέχνα το.Για να μείνεις 1-2 μέρες ναι.Απ'ότι θυμάμαι 3,5 ώρες περίπου κάναμε με αλλαγή στην Αμβέρσα.
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Για ημερήσια ξέχνα το.Για να μείνεις 1-2 μέρες ναι.Απ'ότι θυμάμαι 3,5 ώρες περίπου κάναμε με αλλαγή στην Αμβέρσα.
Σε ευχαριστώ.
Γενικά που αξίζει να πας για να ξεφύγεις λίγο...? Μόνο χωριουδάκια εκεί κοντά τύπου Volendam κλπ?
Ρωτάω εύλογα γιατί 5 ημέρες που θα πάμε να μην "μασάμε σίδερα" και θέλουμε να γυρίσουμε πίσω...
Δεν λέω καλές οι βόλτες στο κέντρο αλλά δεν είναι ούτε Βιέννη ούτε Ρώμη ούτε Παρίσι...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
εγώ προσωπικά μακάρι να είχα 5 μέρες μόνο για το Άμστερνταμ.Δεν θα με πείραζε καθόλου.Οι συνήθεις εκδρομές είναι Χάαρλεμ,Ντελφτ,Λάιντεν,Χάγη,Ουτρέχτη και αυτό που λες εσύ.Δες αν σε κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ευχαριστώ.
Γενικά που αξίζει να πας για να ξεφύγεις λίγο...? Μόνο χωριουδάκια εκεί κοντά τύπου Volendam κλπ?
Ρωτάω εύλογα γιατί 5 ημέρες που θα πάμε να μην "μασάμε σίδερα" και θέλουμε να γυρίσουμε πίσω...
Αν καταφερεις σε 5 μερες στο Αμστερνταμ να μασας σιδερα τοτε πρεπει να εχεις βαρεθει που ζεις. Αν ομως τα καταφερεις πηγαινε στο Centaal Station και βγαλε ενα μπιγετο για οπου τραβαει η ψυχη σου.

Δεν λέω καλές οι βόλτες στο κέντρο αλλά δεν είναι ούτε Βιέννη ούτε Ρώμη ούτε Παρίσι...
Οχι βεβαια, ειναι πιο cool, πιο ζωντανο και πιο συναρπαστικο.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Χαχα κι εγω για τηγανιτες πατατες ακουω συνεχεια! Πολυ ωραιο το ξενοδοχειο,θα ριξω μια ματια κ μαλλον θα το κλεισω! Ευχαριστω!
Για καιρο τελη Νοεμβριου γνωριζει κανενας; Ποδηλατο θα μπορεσουμε να παρουμε η θα γινουμε αγαλματακια;:lol:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κρυο αλλα μη φανταστεις τιποτα τραγικο. Ποδηλατο κανεις ολο το χρονο. Τωρα αν πεσετε σε καμμια εκτακτη κακοκαιρια θα ειστε τυχεροι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom