Ebola και αεροδρόμια!

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Δεν ξέρω για εσάς αλλά έχω πανικοβληθεί με το θέμα του ebola, αναφέρθηκε κάτι για Χιθροου και θερμικές κάμερες και θα μπούνε σταδιακά και σε άλλα αεροδρόμια.
Έχει τύχει σε κανέναν να περάσει από τέτοια κάμερα;
Πόσο χρόνο χάνει κανείς με την όλη διαδικασία;
Ελπίζω να μην κολλήσουμε τον ιο και χάσουμε τον χρόνο εντελώς και για πάντα πάνω από όλα! :eek:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Nαι πέρασα στη Νότια Αφρική. Μας σκανάρανε περιμένοντας στην ουρά για να παραδώσουμε τα διαβατήρια προς έλεγχο. Καμία καθυστέρηση. Αν αγχώθηκα; όχι. Γιατί άλλωστε; Μόνο που μονολογούσα ότι αν για κάποιο λόγο είχα δέκατα αντί να με αφήσουν να συνεχίσω το ταξίδι ή να επιστρέψω στα πάτρια θα με έπρηζαν στην ανάκριση. Είναι λογικό αεροδρόμια που δέχονται πτήσεις από χώρες της δυτικής Αφρικής να λαμβάνουν προληπτικά μέτρα.
Προσωπική μου άποψη. Μην ταξιδεύετε! Υπάρχει λόγος να το ρισκάρετε; Καθίστε ήσυχα ήσυχα στο καναπέ σας, πιείτε το φασκόμηλό σας και απολαύστε τις φωτογραφίες των προηγούμενων ταξιδιών σας στην ολοκαίνουργια TV65" σε 4Κ ανάλυση που αγοράσατε με τα λεφτά που αποταμιεύατε για το ταξίδι (λέει ο ανήμπορος μεν μισαλλόδοξος δε ανάπηρος)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Τρόμος στο Τέξας από το δεύτερο κρούσμα Έμπολά αλλά και από την αποκάλυψη πως και αυτή η νοσοκόμα του Πρεσβυτεριανού Νοσοκομείου του Τέξας που προσβλήθηκε από τον ιό Έμπολα πήρε μια πτήση της εταιρείας Frontier Lines και ταξίδεψε από το Κλίβελαντ του Οχάιο στο Ντάλας-Φορτ Γουόρθ την 13η Οκτωβρίου, μία ημέρα προτού εμφανίσει συμπτώματα της ασθένειας, ανακοίνωσαν αμερικανοί αξιωματούχοι.

Το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών (CDC) και η αεροπορική εταιρεία αναζητούν τους 132 επιβάτες της πτήσης αυτής και τους ζητούν να επικοινωνήσουν με έναν δωρεάν τηλεφωνικό αριθμό.

Η υπηρεσία επισημαίνει σε ανακοίνωσή της ότι η νοσοκόμα δεν είχε συμπτώματα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού της, όπως την ενημέρωσαν τα μέλη του πληρώματος του αεροπλάνου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

LULLU

Member
Μηνύματα
3.498
Likes
7.690
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ωχ θεε μου ζουμε παλι το τρομοεμπολα...........ψυχραιμιααααααααααααα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ωρε τι μου θυμισατε τωρα....διαδρομη θεσνικη-Φρανκφουρτη-Λονδινο-Λ.Αντζελες-Ταιτη με αεροπλανα καταμεσης στην εξαρση της γριππης των χοιρων....θυμαμαι που κοιταζα στο cnn και στο bbc τους χαρτες με τους φορεις - αρρωστους στο Λ.Αντζελες...
οσα αντισηπτικα μαντηλακια χεριων χρησιμοποιησα εκεινες τις μερες δεν νομιζω οτι θα το ξανακανω....τσιμπησαμε και μια αγωγη με tamiflu στην Ταιτη γιατι μια κοπελα στην πισω σειρα στην πτηση μαζι μας ειχε τελικα γριππη των χοιρων....τσ τσ τσ....τωρα τα σκεφτομαι και γελαω...
 
  • Like
Reactions: GTS

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ξέρω για εσάς αλλά έχω πανικοβληθεί με το θέμα του ebola, αναφέρθηκε κάτι για Χιθροου και θερμικές κάμερες και θα μπούνε σταδιακά και σε άλλα αεροδρόμια.
Έχει τύχει σε κανέναν να περάσει από τέτοια κάμερα;
Πόσο χρόνο χάνει κανείς με την όλη διαδικασία;
Ελπίζω να μην κολλήσουμε τον ιο και χάσουμε τον χρόνο εντελώς και για πάντα πάνω από όλα! :eek:
Θερμικη καμερα... την θυμαμαι στο αεροδρομιο της Σαντορινης που την ειχε εγκαταστησει (οπως και σε αλλα αεροδρομια φανταζομαι) η τοτε υπουργαρα υγειας (ονοματα δε λεμε, ενας ειναι ο αντρας και επιτροπος). Οι χειριστες της ντυμενοι σαν αστροναυτες κατα την αφιξη των επιβατων (για τις εντυπωσεις) και μετα 5 λεπτα παιζανε σφαλιαρες φτυνοντας ο ενας τον καφε του αλλου... κυριολεκτικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom