Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για το erasmus+ ήμουν βέβαιη πως θέλω σαραγόσα,όμως μου είπανε πως η νότια Ισπανία έχει πιο καλό καιρό,πολύ συχνα ήλιο κλπ κλπ.Και ερωτώ εγώ λοιπόν,στη Σαραγόσα,ο καιρός δεν είναι καλός;Επειδή γενικά επηρεάζομαι πάρα πολύ απ τον καιρό θα μου προτείνατε να δηλώσω Βαρκελώνη;

Για το mundus,από μια μίνι έρευνα που έκανα κατέληξα πως θελω Περού,αποκλείοντας χώρες όπως η Κολομβία και το Μεξικό(Μεξικό-ονειρο ζωής) λόγω εγκληματικότητας.Ο καθηγητής ισπανικών όμως κάπως με έπεισε ότι είναι καύτερα να δηλώσω Κολομβία και πως οκ,έχει εγκληματικότητα γενικά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνει αισθητή και θα με επηρεάσει.Εννοώ δηλαδή πως επειδή η χώρα είναι μεγάλη,έχει εγκληματικότητα αλλά δεν είναι ότι το χουμε σιγουράκι πως θα την πάθω κιόλας.Εσείς τί λέτε;
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Βαρκελώνη ειναι απιστευτα, πανεμορφη πολη με πολλα να δεις , ευκολη μετακινηση(metro), ωραιος κοσμος, φιλικοι με τους ελληνες, και νυχτερινη ζωη
Θα σου προτεινα αν τελικα πας βαρκελωνη, καλυτερα εαρινο εξαμηνο.
Ακομη εχει αρκετους ελληνες φοιτητες.
*(ειδικα ενα πανεπιστημιο, νομιζω πολυτεχνειο καταλονιας πρεπει να ηταν, ειναι στην barceloneta πανω απ τη θαλασσα)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
τέλεια-σε πολυτεχνείο θα πάω
Σαραγόσα έχεις πάει;
Δε ξερω μου έχει κολλήσει αυτή η πόλη...
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
δεν ξερω κατι για σαραγοσα, δεν εχω παει.
Βαρκελωνη ειναι παντως μια πολη ομορφη πολη για να μεινει κανεις.
Καλα να περασεις όπου κι αν επιλεξεις να πας.!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
τέλεια-σε πολυτεχνείο θα πάω
Σαραγόσα έχεις πάει;
Δε ξερω μου έχει κολλήσει αυτή η πόλη...
Aν σου αρέσουν οι πιο μικρές πόλεις (αν και δεν είναι μικρή, σίγουρα είναι λιγότερο χαοτική για κάποιους σε σύγκριση με τη Βαρκελώνη), ίσως να είναι καλύτερη επιλογή, αλλά προσωπικά πέραν κάποιων σημαντικών μνημείων και εκθεμάτων, η πόλη σαν πόλη και μόνο αισθητικά ήταν από τις πλέον αδιάφορες για μένα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος της. Φάνηκε ζωντανή βέβαια, αλλά χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Μεταξύ αυτής και της Βαρκελώνης δε νομίζω ότι τίθεται μέτρο σύγκρισης.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ok,σας ευχαριστώ πολύ και τους δυό.Μάλλον τελικά θα επιλέξω Βαρκελώνη...
 

Chris_G

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Χαιρετε! Ειμαι φοιτητης της νοσηλευτικης και σκεφτομαι να ακολουθησω και εγω το προγραμμα erasmus.Σκεφτομαι να δηλωσω της 3 εξης πολεις: Olomouc[Τσεχια],Brasov[Ρουμανια] και Kaunas[Λιθουανια].Εαν υπαρχει καποιος με πληροφοριες για τις παραπανω πολεις/χωρες θα ηθελα πολυ να τις μοιραστει..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερη γνώστης,είχα πάει για μία μόνο μέρα στη Brasov. Είναι πολύ όμορφη με ιδιαίτερο κλίμα και όμορφη αύρα αλλά δε νομίζω ότι είναι ιδανική για σχετικά πολύ καιρό. Απλά όπου και να πας κι εφόσον είναι κοντά αξίζει να την επισκεφτείς.
 

Chris_G

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερη γνώστης,είχα πάει για μία μόνο μέρα στη Brasov. Είναι πολύ όμορφη με ιδιαίτερο κλίμα και όμορφη αύρα αλλά δε νομίζω ότι είναι ιδανική για σχετικά πολύ καιρό. Απλά όπου και να πας κι εφόσον είναι κοντά αξίζει να την επισκεφτείς.
μαλιστα,εχεις μηπως κανει Erasmus σε καποια χωρα απο αυτες που ανεφερα? γτ αυριο θα κανω την αιτηση και ακομα εχω μια μικρη αμφιβολια για το ποια πανεπιστημια θα βαλω σε σειρα προτεραιοτητας..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Όχι δεν έχω κάνει ερασμους ακόμη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom