Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Σερβία Πανέμορφες Δαλματικές ακτές...

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!

Γεια σας!
Πριν λιγες μερες εκανα ενα πολυ ομορφο ταξιδι στις Δαλματικες ακτες και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!!Το καλυτερο ειναι πως ηταν εκτακτο και αποφασιστηκε περιπου 2 εβδομαδες πριν την αναχωριση..Πηγαμε με πρακτορειο που περιλαμβανε 6 διανυκτερευσεις με ημιδιατροφη και φυσικα τη μεταφορα και τις ξεναγησεις στην τιμη των 350 ευρω το ατομο!!!Τελεια τιμη και ειδικα σε σχεση με ολα αυτα που ειδαμε-ηταν πραγματικα πανεμορφα!!
Κεφάλαιο 1ο!!!
Ξεκινησαμε το μεσημερι,περασαμε τα συνορα Ελλαδας-Αλβανιας,καναμε μια μικρη σταση στην πολη Πογραδετς που βρισκεται μπροστα στη λιμνη Οχριδα..Αυτο που μου εκανε κακη εντυπωση ειναι πως στην Αλβανια,οι δρομοι ειναι πραγματικα σε ασχημη κατασταση-σε μερικα σημεια δεν υπηρχε καν ασφαλτος..Δεν ξερω αν εφταιγε το γεγονος οτι ειχαν προηγηθει καταιγιδες και πλημμυρες,παντως σε καποιο σημειο ηταν ανυποφορο..Το τοπιο παντως ηταν ομορφο αλλα δεν διεφερε και πολυ απο της χωρας μας.Το βραδυ φτασαμε στο Δυρράχιο και μειναμε σ'ενα ξενοδοχειο μπροστα στη θαλασσα..Τουριστικη περιοχη και με αρκετο κοσμο που εκανε μπανιο στη θαλασσα παροτι ηταν τελη Σεπτεμβρη.Το επομενο πρωι κατευθυνθηκαμε προς τα Τιρανα κ αφου καναμε μια μικρη ξεναγηση της πολης φτασαμε στα συνορα Αλβανιας-Μαυροβουνιου.Οσων αφορα τα Τιρανα,μου φανηκε συμπαθητικη πολη,χωρις κατι το εντυπωσιακο,ειχε ομως αρκετα ομορφα κτιρια,παρκα και θυμιζε κατι απο Σοφια (ετσι μου φανηκε δηλαδη)..
100_6662.JPG
100_6673.JPG
100_6677.JPG
100_6680.JPG


 
Last edited:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Κεφάλαιο 2ο!!!
Αφου περασαμε λοιπον τα συνορα,μεσα σε λιγη ωρα φτασαμε στη Μπουτβα. ενα υπεροχο παραθαλασσιο μερος με πολυ κοσμο και μια εξοχη παλια πολη.Ειλικρινα δε μπορουσα να φανταστω το ποσο ομορφη ηταν!Εχει επηρεαστει απο την Ιταλια κι ετσι την θυμιζει παρα πολυ.Επομενος σταθμος μας το Κοτορ που ειναι χτισμενο στο μοναδικο φιορδ της Μεσογειου!Οταν φτασαμε πιστεψα πραγματικα οτι δεν μπορει να υπαρχει ομοροφτερη κωμοπολη στον κοσμο!Τοσο γραφικο και τοσο ευρωπαϊκο...Η λιμνη,τα βουνα,τα πανεμορφα κτιρια...ολα καταπληκτικα!!!
100_6769.JPG
100_6784.JPG

Σ' αυτες τις 2 φωτογραφιες φαινεται η Μπουτβα..και στις επομενες 4 το Κοτορ!
100_6809.JPG
100_6810.JPG
100_6816.JPG
P_20182757.jpg

Ετσι αφου τελειωνε και η 2η μερα,κατευθυνθηκαμε για τη διανυκτερευση μας στο Τρεμπινιε της Βοσνιας..Την πολη δεν την ειδαμε καθολου το βραδυ διοτι φτασαμε πολυ αργα,ομως το αλλο πρωι καταφεραμε να θαυμασουμε την ομορφια της!
100_6825.JPG

(η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη στις 8 το πρωι και μου εκανε εντυπωση το ποσο ομορφα φωτιζει ο ηλιος).Το αλλο πρωι λοιπον αφου ειδαμε το Τρεμπινιε και μετα απο μιαμιση ωρα περιπου φτασαμε στο Ντουμπροβνικ!Τα λογια ειναι περιττα!!!!!Οποιος το εχει επισκεφθει θα καταλαβει!!!Κουκλιστικο πραγματικα!!Ολη η διαδρομη αξιζε πραγματικα γι αυτο!!!Δειτε το παρακατω..
100_6846.JPG
100_6861.JPG
100_6886.JPG
100_6932.JPG


Μετα απο το Ντουμπροβνικ λοιπον,κατευθυνθηκαμε στο Σπλιτ οπου επιτελους ειδαμε κ ενα σκυλακι Δαλματιας :bleh: Το Σπλιτ μου αρεσε παρα πολυ κι αυτο!λιγο οι φοινικες,λιγο η παλια πολη με το παλατι,λιγο το λιμανι,νομιζα πως βρισκομουν στη Γαλλικη ριβιερα!!!
100_7009.JPG

100_6957.JPG


100_6990.JPG


100_7001.JPG

Στο τελος της 3ης μερας λοιπον βρεθηκαμε στο μεσαιωνικο Τρογκιρ,πολη προστατευμενη απο την UNESCO!Εμοιαζε με μικρογραφια του Ντουμπροβνικ..Πολυ συμπαθητικο και γραφικο!!Στις 3 αυτες φωτογραφιες βλεπετε το Σπλιτ και στις επομενες 3 το Τρογκιρ..

100_7021.JPG
100_7024.JPG
P_20140920229.jpg
 
Last edited:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Κεφάλαιο 3ο!!!
Η 4η μέρα μας λοιπον ξεκιναει με την επισκεψη μας στις Λιμνες Πλιτβιτσε..Μαγευτικο τοπιο!!16 λιμνες που ενωνονται μεταξυ τους με καταρρακτες..Πιστευω ολοι σας τις εχετε δει απο φωτογραφιες ειτε απο καπου αλλου..Ειναι κατι το εντυπωσιακο!!!
100_7116.JPG
100_7119.JPG
100_7129.JPG

Στη συνεχεια επισκεφθηκαμε την Οπατια,λουτροπολη της Βορειας Κροατιας.Πλουσιο μερος τουριστικο,με ομορφα κτιρια κ ακριβα ξενοδοχεια..Δυστυχως το ειδαμε μονο τη νυχτα αλλα ακομη κ ετσι ηταν ιδιαιτερο..
100_7160.JPG

Η 5η μερα,ηταν πιστευω η ωραιοτερη κι αυτο επειδη μας επιφύλασσε μια εκπληξη!Επισκεφθηκαμε τη Σλοβενια αλλα ουσιαστικα ηταν σαν να ειχαμε βρεθει ξαφνικα στην Ελβετια ή την Αυστρια!!:xalara:Επισκεφθηκαμε τα Σπηλαια της Ποστόινα,την εξοχη λιμνη Μπλεντ και τη Λιουμπλιανα!!Στο τελος της μερας διανυκτερευσαμε στο Ζαγκρεμπ οπου φυσικα το ειδαμε προηγουμενως..Μου αρεσε πολυ σαν πολη οπως και η Λιουμπλιανα βεβαια..καθαρες,πολιτισμενες..Οπως θα επρεπε να ειναι καθε πολη!!
100_7238.JPG
100_7230.JPG

Τα εντυπωσιακα σπηλαια της Ποστόινα..
100_7275.JPG
100_7277.JPG

Η "ελβετικη" λιμνη Μπλεντ..
100_7317.JPG
100_7333.JPG
100_7336.JPG
100_7343.JPG

Η εξαιρετη Λιουμπλιανα..
P_42014.jpg
P_201227.jpg
P_20110034.jpg
P_20145727.jpg

και το γοητευτικο Ζαγκρεμπ..
 
Last edited:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Κεφάλαιο 4ο!!!
Η 6η και τελευταια ουσιαστικα μερα (αφου η 7η θα ηταν στο δρομο) μας βρηκε στο Βελιγραδι..Το ειχα επισκεφθει ξανα πριν ενα χρονο κ μου ειχε αρεσει πολυ!Περιποιημενη πολη με αρκετο κοσμο,πολλους φοιτητες κ ομορφα παρκα..
100_7388.JPG
100_7406.JPG
100_7420.JPG
100_7462.JPG
100_7474.JPG
Αφου την απολαυσαμε αρκετη ωρα,κατευθυνθηκαμε προς το Κρουσεβατς,πολη της Νοτιας Σερβιας,ωστε να διανυκτερευσουμε εκει και να ειμαστε οσο το δυνατον πιο κοντα στα συνορα..
100_7475.JPG
Την επομενη μερα το μεσημερι βρισκομασταν στο σπιτι μας γεματοι ομορφες εικονες!Ηταν ενα ταξιδι που αξιζε την ταλαιπωρια του κ δε θα το ξεχασω ποτε...
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πολυ ωραιο το ταξιδι σου και περιεκτικη η αφηγηση σου.Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!!!
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Σ ευχαριστω να σαι καλα :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραίο ταξίδι και θαυμάσια περιγραφή.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Σ ευχαριστώ!!χαιρομαι που άρεσε η ιστορια μου :lol:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σ' ευχαριστούμε πολύ για την ωραία ιστορία σου και τις υπέροχες φωτογραφίες. Μας ταξίδεψες σε πολύ ωραία μέρη. Εύχομαι πάντα να έχετε ωραία ταξίδια. Αλήθεια σε ποιές πόλεις είχατε διανυκτέρευση και δεν ήταν κουραστικό η συνεχής αλλαγή ξενοδοχείων?
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Εγω ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!:)οι μετακινησεις και η αλλαγη ξενοδοχειων ηταν αναγκαια καθως θελαμε να δουμε ενα μεγαλο μερος των Δαλματικων ακτων κ οχι μονο..υπηρχαν και πακετα οπου η διανυκτερευση ηταν μονο σ ενα ξενοδοχειο ομως θα ηταν ακομη πιο κουραστικο καθως καθε μερα θα καναμε πολλα χιλιομετρα παραπανω..ειχαμε αρκετη ελευθερη ωρα στο καθε μερος κι ετσι δε μας κουρασε ιδιαιτερα..μειναμε την 1η νυχτα στο Δυρραχιο της Αλβανιας (για να ειμαστε κοντα στα Τιρανα),2η νυχτα στο Τρέμπινιε της Βοσνιας (για να ειμαστε κοντα στο Ντουμπροβνικ),3η νυχτα στο Λοζοβακ,πολη της Κροατιας πολυ κοντα στις λιμνες Πλιτβιτσε,4η νυχτα στην Κοζινα της Σλοβενιας,5η νυχτα στο Ζαγκρεμπ και 6η νυχτα στο Κρουσεβατς (Σερβια) ετσι ωστε να ειμαστε κοντα στα συνορα..αλλαζοντας ξενοδοχεια ειδαμε πολυ περισσοτερα μερη απ οτι αν μεναμε σε ενα :)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Πολύ γεμάτο πρόγραμμα σε πανέμορφα μέρη! Επειδή όμως πήγατε οργανωμένα με πρακτορείο, νομίζω ότι η συνεχής εναλλαγή ξενοδοχείων δεν ήταν κουραστική και κυρίως χωρίς χάσιμο χρόνου. Ενώ αν πήγαινε κάποιος μόνος του, πιστεύω θα ήθελε περισσότερες μέρες για να συντονίσει το πρόγραμμα του.
Αν και είμαι κατά των οργανωμένων ταξιδιών με πρακτορείο, αναγκαίο νομίζω μόνο σε δύσκολους και ειδικούς προορισμούς, στη δική σας περίπτωση όμως νομίζω ότι ήταν η καλύτερη λύση.
Νάσαι καλά και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από το Βερολίνο. Σίγουρα αυτή η τόσο γοητευτική πόλη θα σας μαγέψει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
μειναμε την 1η νυχτα στο Δυρραχιο της Αλβανιας (για να ειμαστε κοντα στα Τιρανα),2η νυχτα στο Τρέμπινιε της Βοσνιας (για να ειμαστε κοντα στο Ντουμπροβνικ),3η νυχτα στο Λοζοβακ,πολη της Κροατιας πολυ κοντα στις λιμνες Πλιτβιτσε,4η νυχτα στην Κοζινα της Σλοβενιας,5η νυχτα στο Ζαγκρεμπ και 6η νυχτα στο Κρουσεβατς (Σερβια) ετσι ωστε να ειμαστε κοντα στα συνορα..αλλαζοντας ξενοδοχεια ειδαμε πολυ περισσοτερα μερη απ οτι αν μεναμε σε ενα :)
Μένατε συνέχεια σε άλλες πόλεις/κωμοπόλεις με αυτές που επισκεπτόσασταν γιατί έτσι βγαίνει το πρόγραμμα φθηνότερο. Πιστεύω θα ήταν πιο ενδιαφέρον να διανυκτερεύατε στο Ντουμπρόβνικ ή στο Σπλιτ.
Επίσης δεν ξέρω αν σας το είπε ο ξεναγός αλλά τα παράλια της Μεσογείου δεν είχαν ποτέ φιορδ γιατί δεν είχαν ποτέ παγετώνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.682
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom